WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa Diyet Yaparken Kaç Öğün Tüketmeliyiz?
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
hKb41p

Diyet Yaparken Kaç Öğün Tüketmeliyiz?

Diyet Yaparken Kaç Öğün Tüketmeliyiz?

Zayıflamak isteyen ve bunun için diyet yapan herkesin düzenlemekte ve uygulamakta sıkça zorlandığı konuların başında gelir öğün sayısı. 

Öncelikle öğün sayısı tamamen kişiye özel olmalıdır. Yani kişinin alması gereken kaloriden tutunda iş saatlerin kan şekeri düzeyine kadar her şey göz önünde bulundurularak ayarlanmalıdır. Öğünler arasında şüphesiz ki en önemlisi kahvaltıdır. Güne kahvaltı yapmadan başlamak metabolizmayı yavaşlatan en büyük sebeplerin başında geliyor. Biyolojik olarak güneşin doğmasıyla birlikte metabolizmamızda çalışmaya başlar ancak biz onun çalışmasını çok geç uyanarak ve geç kahvaltı yaparak yavaşlatmış oluruz.

Diyette Öğün Tüketimi Nasıl Olmalı?

Güne tasarrufla başlayan metabolizma gün bitene kadar yine yavaş çalışacaktır ve o gün için metabolizmadan verim almak dolayısıyla kilo diyette-ogunvermek bir hayli zorlaşacaktır. Bir diğer önemli öğün ise öğlendir. Erken bir kahvaltıyla güne başladığımızda artık öğlen saatlerinde kan şekerimiz yine düşmeye başlayacak ve metabolizmamız enerji isteyecektir. Dengeli bir öğlen yemeğiyle birlikte akşam saatlerine kadar ihtiyacımız olan enerjiyi almış ve ani açlık ataklarının gelişmesini engellemiş olacağız.

Eğer kişide kan şekeri problemi yok ise ve öğlen yemeğiyle akşam yemeği arasında da çok uzun bir zaman dilimi yoksa öğlenle akşam arasında bir ara öğün eklemesine gerek yoktur. Ancak kan şekeri düzensiz seyreden şeker hastalarının mutlaka bu saatlerde bir ara öğün eklemesi gerekir. Bu sayede akşam yemeğine de çok aç oturmamış ve rahat bir porsiyon kontrolü sağlamış olacaktır.

Yapılan bazı araştırmalara göre uzun süreli açlık durumları kimi insanlarda metabolizmayı yavaşlatırken kimilerinde hızlandırmış ve yağ yakımını arttırmıştır. Bu ayrımı bir uzman kontrolünde yapmak önemlidir.

Faydalı Öğün Saatleri

Öğün saatleri kişinin spor yaptığı saatlere göre de özenle düzenlenmelidir. Çok aç karnına ve tok karnına spor yapılmamalı. Bir  diğer önemli öğün de gecedir. Çok geç saatlerde yapılmaması gerekir. Gece ara öğününün içeriği de önemlidir. Daha az kalorili ama iştah azaltan ve tokluk hissi veren çabuk acıktırmayacak gıdalar olmalı. Geç uyumak en büyük hatalardan biridir. Gün içinde ne kadar sağlam beslenirseniz beslenin geç uyumaya devam ettikçe iştahınızı kontrol edemez duruma gelebilirsiniz. Sonuç olarak öğünler kişiye özel olmalı ve bir diyetisyen kontrolünde düzenlenmelidir.

Diyet yaparken ister kilo vermek isteyelim ister kilomuzu korumaya çalışalım en çok iştahımızla mücadele ediyoruz.

İştahı Kontrol Altına Alan Yiyecekler

Her gün televizyonlardan reklamlardan sosyal medyadan çevremizden sürekli bir gıda görseline kokulara seslere maruz kalıyoruz. Bu yüzden iştahımız gün içinde sürekli uyarılıyor. Aslında çoğu zaman karnımız tok olsa dahi bu etkilerden dolayı acıkma hissine kapılıyoruz. İşte bu zamanlarda kontrol edilemeyen iştah beraberinde farkında dahi olmadan kilo olarak geri dönmektedir. Bunlarla birlikte çok fazla iştahsızlıkta iyi değildir. Yavaşlamış bir metabolizmaya işaret eder. Bu yüzden iştahta da denge çok önemlidir.

İştahı Kontrol Altına Alan Yiyecekler

1) Kahvaltı yapmadan güne başlamayın. Mümkün olan en erken saatte yapmaya çalışın. Kahvaltıda yulaf, yoğurt, yumurta, kefir, badem gibi midede uzun süre durup sizi tok tutacak gıdalardan bulundurun.

2) Eğer kahvaltıyı çok erken yapıyorsanız öğlen öğününe kadar bir ara öğün ekleyin. Bu ara öğünde taze meyve tercih edebilir ve bunu tarçınla tüketerek kan şekerinizi daha düzenli ilerlemesine yardımcı olabilirsiniz.

3) Öğlen öğününde karbonhidrat ve protein içerikli gıdaları birlikte tüketin. Özellikle karbonhidrat olarak bulgur pilavı veya tam tahıllı ekmek tercihiniz olsun. İçerisinde margarin veya patates bulunan çorbalardan sakının.

4) Öğlen ve akşam arası genellikle çok uzun olduğu için bu arada ki ara öğününüzü asla ihmal etmeyin. Bu öğünde ise örneğin leblebi ve ayran tüketmeniz akşam yemeğinize daha tok oturmanızı ve daha az porsiyonlarla doymanızı sağlayacaktır. 

5) Akşam öğünlerini mümkün olduğunca erken tüketmek çok önemlidir. Bu öğünde öğlen yediğiniz porsiyon miktarlarını hemen hemen yarı yarıya azaltarak tüketebilirsiniz.

6) Bedeni rutine alıştırmayın. Bunun için alternatiflere açık olun. Örneğin akşam yemeklerinde sadece sebze yemekleri tüketmek yerine zaman zaman omlet veya menemen de bir öğün tercihi olabilir veya kahvaltı tarzında bir akşam yemeği de yiyebilirsiniz.

7) Eğer gece uyku öncesi açlık hissetmiyorsanız mümkün olduğunca akşam yemeğinden sonra başka öğün eklememeye özen gösterin.iştah azaltan besinler

8) Düzenli uyku iştah kontrolünde çok önemlidir. Eğer çok geç yatar az uyur veya geç kalkarsanız hormon dengenizde bozulmalar yaşanacaktır. Bu da sizin zamanla iştahınızı kontrol etmekte zorlanmanıza sebep olacaktır.

9) Su her şeyden önemlidir. Çünkü açlık merkeziyle susuzluk merkezi birbirine çok yakındır. Susuzluk hissini açlık olarak algılayıp yemeklere yönelebilirsiniz. O sebepten susamadan su içmeye özen göstermelisiniz. İçtiğiniz su da bir çubuk tarçın bulundurmanız daha etkili olacaktır.

10) Gün içinde içeceğiniz 1 fincan rezene çayı sindiriminizi rahatlatacaktır. Rahatlayan sindirim sistemiyle mide kazınmalarınız azalacak ve açlık algısı kaybolacaktır.

11) Kendinize katı kurallar koymayın. Bir gıdayı asla reddetmeyin. Sadece zamanlamayı ve porsiyonu çok iyi ayarlayın ve aynı kaçamağı bir hafta içinde ikinci kez tekrarlamayın.

12) Tatlı isteklerinizi öncelikle meyve aromalı çaylarla bastırmaya çalışın ve dikkatinizi o isteğe yoğunlaştırmayın kısa süre sonra kaybolduğunu göreceksiniz.

13) Düzenli yürüyüş veya egzersizle mutluluk hormonu salgınızı arttırabilirsiniz. Mutluluk hormonu yani dopamin veya serotonin sizin iştahınızı baskılayacak ve tatlı isteklerinizi giderecektir.

Diyet Yaparken Kaç Öğün Tüketmeliyiz? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kilo verebilirsiniz, fakat düzensiz öğünler ile hem sağlıklı hem kalıcı bir kilo kaybı olmayacaktır.

Ana yemek 1-1,5 saat önce ara öğün ise 30-40 dakika kadar önce yapılabilir.

Bu soru, sporu ne için yaptığınıza bağlı olarak değişir. Aç hissediliyorsa yemek yenmeden egzersiz yapılmış ise yarım saat içerisinde yemek yenebilir.

Öğün atladığınızda kan glikoz düzeyiniz dengeli seyretmez. Bunun sonucunda bir sonraki öğünde fazla miktarda yeme, doymama hatta sağlıksız yiyecek istekleri sorunları ile karşılaşılır.

Sindirimi çabuk olan seçenekler uygun olacaktır. Meyve tercih edilebilir. Eğer meyve açlığımı bastırmıyor diyorsanız süt veya yoğurt gibi proteinli bir süt ürünü daha tok tutucu olacaktır.

Ara öğünlerinizde sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durmalısınız. Meyve, kuruyemiş, süt ürünleri, ev yapımı kek veya sütlü tatlı gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış.

hKb41p
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
hKb41p
KAPAT
DOKTORA SOR

Alakalı Makaleler