WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa Meme Estetiği
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
Vm4njC

Meme Estetiği

Meme Estetiği

Memelerin normal boyutlarından daha büyük olması kadınlar için hem fonksiyonel ve hem de önemli bir estetik problemdir. Bilindiği gibi kadınlarda meme ergenlik döneminden itibaren büyümeye ve gelişmeye başlar ve genellikle ergenlik döneminin sonunda da normal bir boyuta ulaşır. Bazı kadınlarda ise bu büyüme normalden çok daha fazla olur. Bunun dışında da gebelikler sonrasında da memelerde bir miktar daha büyümeler oluşabilir.

Meme büyüklüğü ailesel ve yapısal, hormonal bazı bozukluklar sonrası, aşırı kilo almalar sonrası vb. nedenlerle göğüslerde aşırı büyüklükler oluşabilir.

Göğüslerde büyüklüğe bağlı fazı fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıklar arasında vücut ağırlık merkezinin öne doğru kayması nedeniyle sırt ağrısı, bel ağrısı, boyun ağrısı ve omuz ağrısı ortaya çıkabilir. Göğüslerdeki büyüklüğe bağlı birbirine temas etmesi ve sürtünmesi neticesinde kıvrım yerlerinde ve temas yerlerinde pişikler, kızarıklıklar ve kokulu sulanmalar oluşabilir. Yine vücut aksında oluşan sapma ve iri göğüslerin gizlenmesine yönelik vücut hareketi nedeniyle hantal ve kamburumsu duruş bozukluğu ortaya çıkar.meme-estetigi

Göğüs Estetiği Öncesi

Göğüs küçültme, büyütme veya meme dikleştirme estetiğine karar verdiyseniz, bundan önce bir takım yapmanız gerekenler bulunmaktadır. Öncelikle estetik olacağınız yerde doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Ameliyat öncesinde doktorunuzu mutlaka; daha önce geçirdiğiniz ameliyatlar ve kullandığınız ilaçlar hakkında bilgilendirmelisiniz. Ayrıca ailenizde kanser tedavisi görmüş bir birey ya da bireyler varsa bunu doktorunuzla paylaşmalısınız.

Ameliyat öncesinde ameliyat olacağınız hastanede doktor kontrolü olmalı ve kan tahlillerinizi yaptırmalısınız. Bunun gibi önemli tahlilleri son güne bırakmamanız oldukça önemlidir. Çünkü doktorların sizden isteyeceği ek tahliller olabilir. Doktor kontrolünden sonra herhangi bir soğuk algınlığı yaşarsanız bunu doktorunuza bildirmeniz oldukça önemlidir.

Ameliyat öncesinde yaptırmanız gereken başka tetkiklerde; mamografi ve ultrasondur. Bu tetkikleri de son güne bırakmamanız oldukça önemlidir. Çünkü tetkiklerin sonuçlarına göre; doktorunuz genel cerrahi doktoru tarafından muayene edilmenizi isteyebilir, ameliyat tarihinizin değişmesi gerekebilir.

Doktorunuzla birlikte görüşmelerinizde; size uygun yerleştirme yöntemi, doğru protez şekli ve vücudunuza uygun ölçü gibi ameliyatınız için önemli meseleleri mutlaka görüşmelisiniz. Bu görüşmeler sonucunda; doktorunuz koltuk altından yerleştirme tekniğine karar verdiyse, ameliyat günü koltuk altınız tüylerden arınmış olmalıdır.

Meme Estetiği Ameliyatları

 • Meme Büyütme,
 • Meme Dikleştirme,
 • Meme Küçültme.

gogus-estetigiMemelerin normalden büyük olması yukarıda saydığımız bazı fiziksel rahatsızlıkların dışında kadınlarda kıyafet seçimi ve uygun iç çamaşırı seçimi konusunda da sıkıntılar yaşatır. Bu kimseler istedikleri kıyafeti seçememenin sıkıntısını sürekli yaşadıklarını ifade ederler.

Bunun dışında tabiî ki meme büyüklüğü çok önemli bir estetik kusurdur aynı zamanda. Bu şekilde problemi olan kadınlar göğüslerini sürekli saklama ihtiyacı hissederler. Sportif ve sosyal faaliyetlere katılmak konusunda sürekli tereddütler yaşarlar.

Göğüs iriliği kadınlarda çok genç yaşlarda ve hatta ergenlik döneminde de problem olabilir. Yine bu dönemde dev meme büyüklüğü denilen aşırı meme büyüklükleri ortaya çıkabilir. Bunların mutlaka hormonal yönden incelenmesi gerekmektedir.

Meme büyüklüğü hafif orta ve ileri düzeylerde olabilir ve genellikle büyüklüğün yanında memede sarkmada olaya eşlik eder.

Meme büyüklüğünün tedavisinde yapılması gereken şey cerrahi operasyonla memelerin hacmini ve görünümünü normale getirmektir. Hem hacim olarak memelerin boyutları küçülecek ve hem de memeler göğüs üzerinde olması gerektiği pozisyonda olacaktır.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ameliyat sonrası genelde 1 gece hastanede kalmak gereklidir. Normal şartlar altında riskli ameliyat grubundan bir operasyon olmamasına rağmen enderde olsa hematoma, enfeksiyon, meme şeklinin idealin altında olması gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Memelerin;

 • Normalden küçük olması,
 • Normalden büyük olması,
 • Sarkık olması,
 • Şeklinin bozuk olması.

ya da bu problemlerden birkaçının birlikte olması mümkün olabilir. Mesela bir kadının memesi küçük ve sarkık ya da büyük ve sarkık olabilir. Bu durumda kadının beden imajı bozulur ve kadın ciddi psikolojik rahatsızlık ve kompleks hissedebilir. Sırasıyla bahsetmek gerekirse memelerin normalden küçük olması ciddi bir estetik kusurdur.

Meme (Göğüs) Büyütme Ameliyatı

Bir kadın için göğüs, vücudunun en önemli organından biridir. Çağımızda dış görünüşün, vücut yapısının öneminin artmasından dolayı, kadınlar meme büyütme operasyonlarını tercih edebilmektedir..

Görünümü ile etki etmek istedikleri noktaların başında ise göğüsleri gelmektedir. Hal böyle olunca da teknolojik açıdan ilerlemelerinde etkisi ile birlikte estetik müdahaleler artmıştır. Göğüs bölgesine yapılacak olan müdahaleler ile istenilen göğüs büyüklüğüne kavuşma imkânı da sağlanır hale gelmiştir.  Bu işlemlerin yapılmasında ise silikon meme protezleri kullanılmaktadır. Ayrıca göğüs büyütme ameliyatları da bayanların 2019'da ve 2020'den itibaren de en çok tercih edeceği operasyonlardandır.

meme-buyutmeGeçmişte olduğu gibi, günümüz kadınları için de göğüs oldukça önemlidir. Göğüslerinin büyüklüğü, küçüklüğü, dolgunluğu, dik ya da yatık olması durumunda onlar için büyük önem teşkil etmektedir. Ayrıca kadın fıtratı gereği ise her zaman beğenilme arzusunu, duygusunu içinde taşımaktadır. Bundan dolayı göğüslerdeki en ufak hoşa gitmeyen durum onları ciddi manada rahatsız etmektedir.

Yukarıda belirtilen sebeplerden ötürü göğüs büyütme operasyonu geçirmek isteyen kadınların bu alanda hizmet alacak olmaları, estetik merkezinin tercihinde ise oldukça titiz davranmaları gerekmektedir. Bu alanda Samsun göğüs büyütme merkezleri içerisinde kurumsal bir hizmet sunan tıp merkezimiz alanında uzman estetik cerrahları sayesinde ise başarılı operasyonlara imza atmaktadır.

Zaman içerisinde ise çeşitli sebeplerden ötürü yaptırılma gerekliliği ortaya çıkan göğüs büyütme operasyonlarında kullanılan protezin kalitesi de çok önemlidir.

Samsun ilinde bulunan merkezimize hem yurt içi hem de yurt dışından hasta transferleri yapılabilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs büyütme operasyonu meme dokusunun alt kısmına yerleştirilecek olan silikon protezler ile gerçekleştirilmektedir. Eğer kişinin göğüs küçüklüğü sorununun yanı sıra göğüs sarkması da görülüyorsa, aynı operasyonda göğüs dikleştirme de yapılabilmektedir. Silikonun türü ise göğüs büyütme yapacak olan cerrahın tercihi ile belirlenmektedir.

Cerrahi müdahalenin kesi yeri ise hekim tarafından belirlenir. Meme büyütme estetiğinde kesi memenin alt kıvrımlarında, koltuk altından veya meme ucundan yapılabilmektedir. Yapılan estetik sonrasında kişi uzun yıllar sorun yaşamadan kullanabilmektedir.

 • Meme büyütme estetiğinde kişiye genel anestezi uygulanmaktadır.
 • Ameliyat sonrasında kişinin 2-3 gün hastanede müşahede altında kalması gerekmektedir.
 • Yapılan silikon protezleri ömür boyu garantilidir.
 • Ameliyat sonrasında en az 4 ile 6 hafta destekli sutyen giyilmesi zorunludur.

Ameliyat olan kişi eğer çalışıyorsa en az 1 hafta işe gitmemesi gerekmektedir. Bir ila bir buçuk ay kol kaslarını fazla çalıştırmamalıdır. Ağır kaldırmamalıdır. 3 ay güneş ışınlarından kaçınılması gerekir. Ortalama olarak 1 ay içerisinde iyileşme tamamlanmaktadır. 

Memeler Nasıl Büyütülür?

Bayanlar için önemli olan göğüsler, genetik veya bazı sebeplerden dolayı olması gerektiğinden daha küçük olabilmektedir. Göğüslerinin ufak olmasından şikayetçi olanlar için bir çok yöntem vardır. Başvurulan yöntemler; krem kullanımları, masajlar, egzersizler ve çeşitli ameliyatlardır.

Krem kullanımlarında; piyasada farklı markalarca satışa sunulan kremler için yeterli ve güvenilir bir bilimsel araştırma bulunmamaktadır. Satışa sunan firmaların yaptırdığı bazı testler ise yeterli değildir. Tam anlamıyla yeterli olduğunu gösteren bir bilimsel araştırması bulunmayan kremler için; doktorlar kullanımının sakıncalı olduğunu ve herhangi bir etki sağlamadığını dile getirmektedir.

Göğüsleri büyütmek için başvurulan masajlar; tam anlamıyla bir etki sağlamasa da uzun süreçli ve sürekli yapılan masajlarda sıkılaşma gözlemlenebilir. Göğüs büyütme egzersizleri ise; göğsün sıklaşması ve dikleşmesi söz konusudur. Göğüsün büyümesi konusunda tam anlamıyla bir etki gözlenmez.

Göğüs büyütmek için en etkili sonuç alabileceğiniz yöntem meme büyütme ameliyatlarıdır. Diğer yöntemlerde hem büyüme görünmez hem de uzun süreli tekrarlar yapmak zorunda kalırsınız. Göğüs büyütme ameliyatlarında; tek seferde etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.meme-diklestirme

Göğüslerinin dik, büyük, şekilli olması bazı kadınlar için çok önemlidir. Bu şekilde düşünen kadınların sorunlarının çözümü için günümüz tıp teknolojisi ile meme dikleştirme operasyonu uygulanabilmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı ve Göğüs Sarkmasının Nedenleri

Kadınların memelerinin sarkmalarına sebep olan belli başlı birkaç neden vardır. Her kadında görülen bu durum hayat boyu yaşanan bazı durumlar neticesinde görülmektedir.

 1. Meme sarkmalarında etkili olan durumların başında aşırı kilo alıp verme ilk sıralarda gelmektedir.
 2. Ayrıca hamilelik ile ardından gelen emzirme döneminin bitiminden sonra yine meme sarkmaları meydana gelebilmektedir.
 3. Bunların dışında bütün insanlar için etken olan yer çekimi de bazı kadınlar üzerinde olumsuz sonuç olarak meme sarkmasına neden olabiliyor.

Büyük göğüslü kadınlar bu konuda dezavantajlı konumdadırlar meme sarkma onlarda daha sık görülmektedir. Zamanla memeyi tutan bağlardaki yaşlanma ve zayıflamadan dolayı büyük göğüslerde meme sarkması daha fazla hissedilmektedir.

Bir başka neden ise fizyolojik yapıdan kaynaklanan sarkmalardır. Meme sarkmasına neden olan durumlardan birisi olan karakteristik özelliklerden kaynaklanan sarkmalarda meme sarkmalarıdır.

Kimler Meme Dikleştirme Ameliyatı Olabilir?

Kadınlar için hem güzelliğin hem de anneliğin simgesi olan göğüsler genetik olarak veya bazı sebeplerden dolayı değişim geçirmektedir. Bunları önlemek için çeşitli yöntemler kullanılsa da en çok tercih edilenlerden bir tanesi ise meme dikleştirme ameliyatıdır. Meme dikleştirme ameliyatı günümüz şartlarının getirmiş olduğu kolaylık ve ameliyat yöntemlerindeki yeterlilikten dolayı tercih edilir.  Ameliyatı genellikle orta yaş kadınlar tercih etmektedir.

meme-sarkmasiMeme dikleştirme ameliyatını; sürekli değişen kilosu olmayan, sigarayı bırakmış ve bırakabilecek, memesinde aşırı sarkma, göğsü düzleşmiş, meme uçları aşağı bakanlar, memelerin şekil bozukluğu olanlar ve meme uçları büyümüş olanlara uygulanmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı özel bir durum olmadıkça 18 yaşının altına uygulanmamaktadır.

Meme Sarkması Engellenir Mi?

Her sağlık sorununda olduğu gibi bu durum içinde önleyici ve tedavi edici durumlar vardır. Emzirme ve sonrası için yapılması gerekenler; Emzirme döneminde süt bezleri etkili olarak çalışmaktadır. Bu çalışma neticesinde meme hacminde büyüme meydana gelmektedir. Büyümenin sonucunda ise emzirme bitiminde önlem alınmazsa memelerde sarkma meydana gelmektedir. Yapılması gereken ise hamilelik ve emzirme döneminde destekleyici sütyen kullanmak ve egzersiz yapmaktır.

Yaşlanmak: Bu durumun önüne geçilemez ama yaşlanmanın memeler üzerinde yapacağı etkiler azaltılabilir. Yapılacaklar ise meme hücrelerini dinç tutacak şekilde masaj ve egzersiz yapılmasıdır.

Memeyi sıkılaştırmak için meme dikleştirme ameliyatı uygulanabilmektedir. Bu işlem herkese uygulanmaz.

Hekim operasyon yapacağı hastada aşağıdaki durumların analizini yapar;

 • Göğüsler yeteri kadar büyük fakat sarkma meydana gelmişse,
 • Göğüsleriniz hacimsiz ve sıkı değillerse,
 • Göğüs uçları ve çevresi aşağı doğru bakıyorsa,
 • Göğüsler arasında büyüklük ve sıkılık olarak farklılık varsa.

Meme dikleştirme işleminde büyük ve ağır olan göğüslere uygulanmaktadır. Ancak elde edilen sonuçlar küçük göğüslerdeki gibi uzun ömürlü olmayabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı her yaştaki kadınlara uygulanabilir. Ama en uygun zaman dilimi için plastik cerrahlar genellikle göğüs gelişimi durana kadar beklemektedirler.gogus-ameliyati

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı farklı şekillerde oluşur; sarkık olan göğsü dikleştirmek, meme dokusuna şekil vermek, sarkıklığı gidermek için uygulanır. Meme dikleştirme ameliyatı hastane ortamında yapılmaktadır.

 1. Cerrahi müdahale öncesinde meme röntgeni çekilir.
 2. Ameliyat genel olarak bir buçuk veya dört saat gibi sürelerde tamamlanmaktadır.
 3. Ameliyat genel anestezi ile yapılır.
 4. Bu da ameliyat süresince uyuyor olacağınız anlamına gelmektedir. Eğer küçük bir kesi ile ameliyat gerçekleştirilecekse hekimin tercihi ile lokal anestezi de yapılabilir.

Ameliyat sonrasında hastalar genellikle bir gün hastanede tutulur ve ertesi gün taburcu edilir. Yapılan ameliyatlarda süt bezlerine ve sinir sistemine hiçbir zarar verilmemektedir. Ameliyat yapılmadan önce tüm testler yapıldıktan sonra hasta ameliyata alınır. Ameliyata girmeden önce doktor hastaya nasıl yöntemler kullanacağını aktarır ve ameliyata başlar.

Meme Küçültme Ameliyatı

Memenin büyük olması bazı durumlarda olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Memelerinin büyüklüğünden dert yananlarda estetik görüntünün bozukluğunun yanı sıra, memedeki ağırlık omuz, sırt ve kol ağrıları gibi sıkıntılara neden olmaktadır. Böyle bir durumdan dolayı kadının zamanla sağlık sorunları yaşaması nedeniyle, meme küçültme operasyonları tercih edilmektedir.

Büyük ve sarkmış bir göğse sahip olan bayanlar estetik düşüncenin dışında başka sağlık nedenleri ile de Plastik Cerrahlara başvurmaktadırlar.

Memeler Nasıl ve Neden Ağrı Yapar?

meme-kucultmeMemenin ağır olması sütyeni sıkıştırması nedeniyle omuz, sırt ve kol ağrıları ile sık karşılaşılmaktadır. Ayrıca meme altında pişikler oluşabilmektedir. Oluşan bu pişikler kötü kokuya neden olmaktadır. Etrafa yayılan kötü kokulardan dolayı sosyal ve cinsel yaşamı sıkıntıya girmektedir.  Bunun yanı sıra çok büyük ve dikkat çekici memelere sahip olan, özellikle genç kızlarda sosyal sıkıntılara da neden olabilmektedir.

Bazı hastalar büyük ve sarkmış memelerden çok muzdariptir ki, memelerinin tamamen alınmasını dahi isteyebilmektedirler. Meme küçültme ameliyatının asıl amacı daha küçük, daha şekilli ve kişinin vücut ölçülerine uygun memelere kavuşmasıdır.

Büyük meme hem görüntü olarak, hem de fiziksel olarak kadınlara olumsuz bazı durumlar yaşatabilir. Görüntü olarak büyük göğüsler kötü bir görünüm ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra fiziksel olarak da omur ve boyun ağrılarına neden olabilmektedir. Büyük memeler kişinin duruş bozuklukları yaşamasına da zemin hazırlamaktadır. Bu gibi durumlarda kişiler meme küçültme estetiği ile istedikleri meme ölçüsüne sahip olabilirler.

Meme Küçültme Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Meme küçültme estetiğini yaptırabilmek için meme gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Bu durumdan şikayetçi olan ve herhangi bir sağlık problemi olmayan kişiler meme küçültme estetiği yaptırabilirler. Cerrahlar bazı durumlarda süt bezlerinin bir kısmını almak zorunda kalabilir. Bu durum ise hamilelik sonrasında süt üretiminde azalmaların görülmesine neden olur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında bu durumunda göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Bazı bayanlar sağlık problemlerinden ziyade vücutlarının zayıf ancak memelerinin büyük olmasından dolayı, meme küçültme estetiğini yaptırmak istemektedir. Genel olarak giydikleri kıyafetlerin vücutlarına tam oturmasını istemeleri en büyük nedenlerdendir.meme-kucultme-ameliyati

Meme Küçültme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Meme küçültme operasyonu için kullanılacak yöntem kişinin isteklerine ve cerrahın onayına bağlıdır. Meme küçültme birden farklı yöntem ve tekniklerle gerçekleştirilebilir. Meme küçültme operasyonunda kişiyle birlikte uygulanacak yönteme karar verirken hastanın memesinin formu, şekli, yaygınlığı, büyüklüğü ve sarkıklığı önem arz etmektedir. Her hasta için farklı farklı yöntemler uygun olabilmektedir. Örneğin bir hastanın göğsünde sarkma varken, diğerinin memeleri yayvanlaşmış olabilmektedir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Öncesi

Göğüs küçültme ameliyatı olmadan önce mamografi çekilmek ameliyat sırasında kullanılacak ilaçların ve anestezinin vücutta yan etki edip etmeyeceği açısından önemlidir. Daha önceden kullandığınız ilaçlar varsa operasyonu yapacak hekime söylenilmesi gerekmektedir. Ayrıca aspirin ve benzeri ilaçlar kullanılıyorsa ameliyattan bir hafta önce bırakılması gereklidir.

Sigara yaraların iyileşmesinde olumsuz etki yaptığı için ameliyat öncesinde ve sonrasında bırakılmalıdır. Ameliyat olmadan önce gerekli testlerin yapılması için 1 veya 2 saat önceden hastaneye gelinmesi istenir.

Ameliyata başlanmadan önce doktorlar sizin üzerinizde tekrar ölçüm yapar ve ameliyat planını hazırlar. Daha sonra sakinleşmeniz için hap verir ve 3 dakika içerisinde kendinizden geçersiniz bu esnada sizi ameliyat etmek için alır uygun duruma getirirler. Göğüs küçültme ameliyatı ortalama 1 veya 2 saat arasında sürmektedir.

Göğüs Küçültme Ameliyatından Sonra

gogus-kucultmeMeme küçültme ameliyatından sonra ameliyatın yapıldığı yerlerdeki kızarıklıklar zamanla beyazlaşır. Beyazlaşma ile izler neredeyse fark edilmez duruma gelirler. Ameliyat genel anestezi yapılarak gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrasında kişilerin en az 2 ya da 3 gün müşahede altında kalmaları gerekmektedir. 10 haftaya kadar da destekli sutyen takmaları gerekir.

Meme estetiği tamamen estetik amaçlıdır. Bu operasyon 18 yaşını doldurmuş ve göğüs gelişimi yetersiz olan kadınlara önerilir. Operasyonda doktorun ve hastanın tercihine göre farklı tip ve boyutlarda silikon protezler kullanılır. Yuvarlak protezler ve damla protezler tercih edilir. Operasyon sırasında protezlerin yerleştirme yeri kas altı ya da kas üstü olabilir. Memenin mevcut durumu ve doktorun tercihi hangi lokasyona protez konulacağını belirler.

Meme Estetiğinde Yaş Durumu

Meme büyültme ameliyatları 18 yaşından sonra yapılırken meme küçültme ameliyatları bazen daha küçük yaşlarda bile yapılması gerekebilir. Bazı kız çocuklarında 12-13 yaşından itibaren hızlı bir meme gelişimi ortaya çıkar ve okul çağı döneminde normalden çok daha büyük göğse sahip olan kız çocukları hem fiziksel olarak hem de fonksiyonel olarak çok ciddi rahatsızlık duyarlar.

Bu çocukların mutlaka araştırılması gerekir. Erkenden aşırı meme büyümesine yol açan bir hormonal neden ya da altta yatan bir hastalık varsa mutlaka tedavisi yapılmalıdır. Aynı zamanda aşırı büyümüş memelerin cerrahi bir işlemle o çocuk için uygun boyutlara getirilmesi gerekir.

Bazen aşırı büyük memelerde ameliyat teknikleri değişebilir ve bunlarda I-Scar teknikleri değil T-Scar teknikleriyle tedavi gerekebilir. Meme küçültme ameliyatlarında önemli olan en az scar oluşturarak en uygun volüm ve şeklin elde edilmesidir. Meme küçültme operasyonlarında memnuniyet oranı oldukça fazladır.

Bu operasyonlarda zaman zaman daha sonraki dönemlerde revizyon işlemleri ya da skar azaltma işlemleri gerekebilir. Meme küçültme estetiği en sık yapılan meme estetiği uygulamalarından birisidir.

Göğüs Estetiği Sonrası

Göğüs estetiğinden sonraki süreçte; ameliyat bitip odaya alındığınızda yanınızda refakatçi bulundurmalısınız. Ameliyatınızdan bir kaç saat sonra eğer doktorunuz onay verirse taburcu olabilirsiniz. İlk gün ağrılarınız olabilir. Bunun için size ağrı kesici verilecektir. 3-4 gün kollarınızı zorlamamanız gerekir ve istirahat etmelisiniz. Ameliyatınızdan 4 gün sonra işinize dönebilirsiniz. Ameliyattan sonraki 2-3 hafta göğüslerinizde hassaslık oluşabilir. Darbelere karşı korunmalısınız. Ayrıca ameliyat sonrasında yatış pozisyonunuz hakkında mutlaka doktorunuzdan bilgi alınız. Ameliyattan sonra dolaplara uzanmak için kendinizi zorlamamalısınız. İlk 1 hafta ütü yapmamalısınız.

Ameliyattan sonra morluklar, şişlikler, hissizlik olabilir. Bunlar çok normaldir.  Operasyondan 3-4 gün sonra duş alabilirsiniz. Öncesinde duş almamaya özen gösterin. İlk 2 haftadan sonra uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Ancak spor yapmak için 6-8 hafta geçmesini beklemelisiniz. İlk iki hafta göğüslerin normalden büyük olması oldukça normaldir. Zamanla olması gereken büyüklüğe gelecektir.

Ameliyattan sonraki 6 ve 12 aylık süreçte göğüslerinizde hissizlik oluşması normaldir. 6-12 ay arasında iyileşme sürecinize göre hisleriniz normal hale dönecektir. Ameliyat bittikten sonra doktorunuzun belirlediği süre boyunca; sporcu sutyeni kullanmalısınız. Doktorunuzun belirlediği kontrol tarihlerini aksatmamanız oldukça önemlidir.meme-estetigi-nasil-yapilir

Göğüs Estetiği İyileşme Süreci

Ameliyattan 6 saat sonra sıvı gıdalar alınmasına izin verilmektedir. Hastalar hastaneden aynı gün veya bir sonraki gün taburcu edilir. Ameliyat sonrasında enfeksiyon riskine karşı 7 gün boyunca antibiyotik kullanılır. Ameliyat sonrası dördüncü günde sargılar ve bandajlar açılmaktadır.

Aspirin, bitkisel ve vitamin tabletleri alınmasına izin verilmez. Ameliyat sonrası ikinci haftada yürüyüşlere başlanılabilir. Doktorunuz ameliyatta eriyen dikiş kullandıysa dikiş alınma işlemi yapılmaz ama normal dikiş kullandıysa ikinci haftada dikişler ince bantla birlikte alınır. Dördüncü haftadan sonra doktor 6 ay süre boyunca uygulanacak olan egzersizleri göstererek uygulamanızı ister. Yapılan estetik ameliyatından sonra memenin tam şeklinin alması 4 veya 6 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Meme Estetiği Süreci

Tam İyileşme
Tam İyileşme
6-12 Ay
Operasyon Süresi
Operasyon Süresi
1-3 Saat
İşe Dönme
İşe Dönme
1-5 Gün
Hastanede Kalma Süresi
Hastanede Kalma Süresi
1-3 Gün
Hassasiyet Süresi
Hassasiyet Süresi
1-3 Gün
"Belirtilen ameliyat süreçleri ortalama bilgilerdir. Hastanın genel durumuna, ameliyatın türüne ve uygulanacak operasyonun sayısına göre değişiklik gösterebilir."

Meme Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sitemiz üzerinden fiyat paylaşımı yapamamaktayız. WhatsApp: +90 530 762 70 02 hattımızdan ücret bilgisi öğrenebilirsiniz.

Göğüs büyütme işlemi kadınlarda farklılık göstereceğinden ve diğer teknikler kullanılabileceğinden kişiler arası farklılık göstermektedir. Fiyat bilgisi için bizlere +90 530 762 70 02 WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatlarında iz; meme başı çevresinde ve oradan aşağıya uzanan 8-9 cm uzunluğunda bir kesi izidir. Günümüzde yapılan modern meme küçültme ameliyatlarında, en çok tercih edilen teknik; vertikal mamoplastidir. Vertikal mamoplasti de çoğu kişiyi rahatsız eden meme altında tüm gögüste kesi izi bulunmaz. Sadece göğüs bölgesinde dik bir kesi izi bulunur. Vertikal mamoplasti de diğerlerine oranla daha az iz kalır. Meme küçültme ameliyatlarından sonra ilk bir kaç ay izler kırmızıdır ve belli olur. Fakat iz daha sonra beyazlayıp, çoğu kişide hemen hemen hiç görünmeyecek bir hal almaktadır. Ayrıca izin az olması için cerrahi teknik planlanması çok önemli bir faktördür. Son yıllarda kullanılan emilebilir dikişler kullanılmasıyla; izlerin daha az kalması sağlanmaktadır.

Ameliyatsız Göğüs Dikleştirme ameliyatları bazı dolgularla düşünülebilir ama efektif değildir. Göğüs dikleştirmede yapılan en etkili yöntem cerrahi yöntemdir.

Piyasada bir çok marka çeşitliliği ile satışa sunulan göğüs büyütme kremleri ile ilgili sonuçları doğrultusunda güvenilir bir bilimsel araştırma bulunmamaktadır. Bununla birlikte kremleri satışa sunan firmaların yaptırdığı küçük araştırmalar, tam manasıyla işe yaradığının söylenmesi bakımından yeterli görülmemektedir. Ayrıca birçok doktor, bu tarz ürünlerin sonuç vermediğini, hatta kullanımlarının sakıncalı olduğunu dile getirmektedir.

Kişiden kişiye, bedenden bedene değişebilir. Dolayısıyla tam bir göğüs ölçüsü vermek yanlış olur. Her kadın için ideal göğüs ölçüsü değişiktir.

Normal sportif faaliyetlere 1 ay sonunda çok ağır olmamak üzere başlanılabilir.

Ameliyat sonrası görünüm hemen fark edilir.

Göğüslerin sarkması, memenin göğüs kısmına bağlayan bağlardaki gerginliğinin azalması sebebi ile meydana gelmektedir. Yaşlanmaya bağlı olarak ise meme sertliğini sağlayan, süt bezi dokusunda bulunan kısmi bozulmaların da etkisi ile göğüslerde sarkma meydana gelmektedir.

Meme bezlerini koruyucu operasyonlar yapıldığı için çok büyük oranda yüzde 80-85 oranlarında bebekler emzirilebilir.

Göğüs (Meme) dikleştirme operasyonlarının yanı sıra etkisi çok az olsa da göğüs kası egzersizleri bu kapsama girebilir.

Her ameliyatta olduğu gibi risk vardır; ancak risk çok çok düşüktür.

Meme küçültme ameliyatı kadınlarda en çok yapılan ameliyatlardandır. Göğsü büyük ve sarkık olan kadınlarda mutlaka meme küçültme ameliyatı tavsiye edilir. Hem sağlık açısından hem de görsellik açısından tecrübeli cerrahlarda risk yok denecek kadar azdır.

Bu tür operasyonların verimli olabilmesi için organlardaki gelişimin ve değişimin durmuş olması gerekmektedir. O nedenle meme büyütme operasyonları için en uygun zaman ergenlik döneminin bitmiş ve meme gelişimini tamamlanmış olduğu zamandır. Operasyondan sonra memede gelişme olmaması gerekmektedir. O nedenle operasyon yapılacak hastanın fizyolojik durumu önem arz etmektedir.

Kadınların sarkmış memelerinin tekrar eski haline getirilmesi ve şekil verme işlemidir. Ortalama 1 saat civarında süren operasyonlardır.

Bu ameliyatlarda sür bezlerinin zarar görmemesi için azami dikkat gösterilir. Süt bezi koruyucu göğüs küçültme ameliyatları yapılır.

Gövdeye göre göğsün daha büyük kaldığı, göğsünün büyük olduğunu düşünen, ağırlık hissi veren tüm memelere meme küçültme ameliyatı yapılabilir.

Memelerin görüntüsü bozulmaz, tam tersine hem memedeki volüme küçültülür hem de şekli güzelleştirilir.

Uzun yıllar halk arasında ve ilgili çevrelerde yaygın olarak kabul gören görüşe göre meme büyütmede kullanılan protezlerin zamanla meme kanserine yol açtığı düşünülmekteydi. Yapılan araştırmalarda böyle bir durumun söz konusu olmadığı saptanmıştır.

Meme estetiği sonrasında sportif faaliyetlere kısa süre içinde başlayabilirsiniz. Estetik meme operasyonları sonrası merak edilen bir diğer konu ise sportif faaliyetlere ne zaman başlanabileceğidir. Bir haftadan sonra yürüme şeklinde spor yapılabilir fakat genellikle bir aydan sonra ağır olmayan sportif faaliyetlere başlanabilir. İki aydan sonra ise hemen hemen bütün sportif faaliyetler yapılabilir. (Yüzme dahil)
 • ziyaretçi
  Tugba
  11.02.2017
  Merhaba.. Gögüs büyütme estetigin fiyati nedir? Tesekkürler Tugba
 • doktor
  Prof. Dr. Hayati AKBAŞ 17.02.2017
  Merhaba Tuğba hanım, Göğüs büyütme estetiği hakkında fiyat bilgisi almak için online muayene WhatsApp hattımıza mesaj atabilirsiniz. 0530 762 70 02
 • ziyaretçi
  Müzeyyen Sarıca
  16.07.2017
  Göğüslerimin zaman içerisinde deforme olmasından şikayetçiyim ben de düşnüüyorum
 • ziyaretçi
  Sahra Küçük
  04.10.2017
  Göğüslerim çok küçük bende bundan rahatsız oluyorum. Vücudum kusurlu duruyor. Göğüslerimi büyütmek istiyorum yardımcı olur musunuz
 • doktor
  Prof. Dr. Hayati AKBAŞ 04.10.2017
  Merhaba Sahra Hanım, +90 530 762 70 02 numaralı WhatsApp hattımız üzerinden göğsünüzün farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını göndererek online muayene hizmetimizden faydalanabilir, operasyon detaylarını ve fiyat bilgisini öğrenebilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.
 • ziyaretçi
  Svetlana ghereg
  12.02.2018
  Bilgi almak istiyorum
 • doktor
  Prof. Dr. Hayati AKBAŞ 15.02.2018
  Merhaba Svetlana Hanım, estetik operasyonlarla ilgili; +90 530 762 7002 numaralı hattımızdan bize ulaşarak online muayene gerçekleştirebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
 • ziyaretçi
  Neslihan Çelik
  09.04.2018
  Göğüs ameliyatı olduktan sonra ne kadar sürede hastaneden çıkarım?
 • doktor
  Prof. Dr. Hayati AKBAŞ 09.04.2018
  Merhaba Neslihan Hanım.Ameliyat sonrasında ortalama 1 hafta istirahat süreniz bulunmaktadır.Ayrıntılı bilgi için 0530 762 7002 numaralı hattımızdan asistanım ile iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dilerim.
 • ziyaretçi
  Hatice Yıldız
  25.04.2019
  Hocam daha önceden meme küçültme ameliyatı geçirmiştim şimdi memelerim sarkık halde nasıl bir yol izlenilmeli?
 • doktor
  Prof. Dr. Hayati AKBAŞ 01.05.2019
  Merhaba Hatice Hanım, Size uygun tedavi şeklinin belirlenmesi için öncelikle durumunuzun değerlendirmesi gerekiyor.Meme bölgenizin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını +90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza gönderirseniz değerlendirme sonrası detaylı bilgi alabilirsiniz. İlginiz için teşekkür eder iyi günler dileriz.
 • ziyaretçi
  Pakize
  21.05.2019
  meme estetiği ücretlieri lei lgili bilgiyi özel olarka alabilri miym
 • doktor
  FBM ESTETİK 23.05.2019
  Merhaba Pakize Hanım, Meme estetiği ile ilgili fiyat bilgisi için öncelikle durumunuzun değerlendirilmesi gerekiyor.Meme bölgenizin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını +90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza gönderirseniz değerlendirmeniz sağlatılıp sonrasında net fiyat bilgisini ve tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz. İlginiz için teşekkür eder iyi günler dileriz.
 • ziyaretçi
  Cansu
  26.05.2019
  göğüs dikleştirme ameliyatı hakkında fiyat bilgisi alabilrimiim
 • doktor
  FBM ESTETİK 27.05.2019
  Merhaba Cansu Hanım, +90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza meme bölgenizin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını gönderirseniz değerlendirme sonrası net fiyat bilgisini ve diğer detayları öğrenebilirsiniz.İlginiz için teşekkür ederiz.
 • ziyaretçi
  Nurcan
  26.05.2019
  Meme büyütmek istiyorum. Fiyat öğrenebilir miyim?
 • doktor
  FBM ESTETİK 27.05.2019
  Merhaba Nurcan Hanım, Fiyat bilgisi için öncelikle durumunuzun değerlendirilmesi gerekmektedir.Meme bölgenizin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını +90 530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza gönderirseniz değerlendirme sonrası detaylı bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.
 • ziyaretçi
  Hayriye
  15.06.2019
  meme byutme ne kadar
 • doktor
  FBM ESTETİK 15.06.2019
  Merhaba Hayriye Hanım, Fiyat bilgisi kişinin durumuna ve yapılacak operasyona göre değişiklik göstermektedir.Meme bölgenizin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını +90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza gönderirseniz değerlendirme sonrası fiyat bilgisi ile birlikte detayları öğrenebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.
 • ziyaretçi
  Cansu Yakut
  18.06.2019
  meme estetiği fiyatı ne kadar?
 • doktor
  FBM ESTETİK 18.06.2019
  Merhaba Cansu Hanım, Fiyatlarımız kişinin durumuna ve yapılacak operasyona göre değişiklik göstermektedir.Fiyat bilgisi için +90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza meme bölgenizin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını gönderirseniz değerlendirmenizi sağlatabiliriz. İyi günler dileriz.
 • ziyaretçi
  Merve Kanmaz
  29.06.2019
  memelerim çok büyük küçültmek için süreç kaç gün sürer hocam
 • doktor
  FBM ESTETİK 02.07.2019
  Merhaba Merve Hanım.Operasyon ile ilgili durumunuzun değerlendirilmesi gerekmektedir.Meme bölgenizin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını +90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza gönderirseniz değerlendirme sonrasında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.İlginiz için teşekkür ederiz.
 • ziyaretçi
  Fatma Nur
  03.07.2019
  sarkık memelerim var 45 yaşıdnayım daha düğzgün ve olabilri mi estetikle?
 • doktor
  FBM ESTETİK 05.07.2019
  Merhaba Fatma Nur Hanım.Öncelikle doktor beyin durumunuzu görüp değerlendirmesi gerekmektedir.Meme bölgenizin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını +90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza gönderirseniz değerlendirme sonrası detaylı bilgi alabilirsiniz. Merkezimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.
 • ziyaretçi
  Şeyma
  23.07.2019
  göğüs estetiği yaptırmak istiroıum 22 yaşındayım ücret bilgisi nedir
 • doktor
  FBM ESTETİK 23.07.2019
  Merhaba Şeyma Hanım.Fiyat bilgisi için durumunuzu doktor beyin görmesi gerekmektedir.Meme bölgenizin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını +90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza gönderirseniz değerlendirme sonrası detaylı bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.
 • ziyaretçi
  Çiğdem kilic
  18.07.2022
  Merhaba benim göğüs altı bedenim 85 göğüs bedeni 110 43 yaşındayım ve artık boynumdaki ağrılar artmaya başladı ancak meme üst dokusunda akneler çıkıyor ben meme küçültme operasyonu olabilir miyim ve ücret ne kadar birde meme küçültme ve dikleştirme operasyonları ayrı ayrımı oluyor
 • doktor
  Prof. Dr. Hayati AKBAŞ 22.07.2022
  Merhaba, estetik operasyonlar hakkında detaylı bilgi için +90 530 762 70 02 numaralı WhatsApp hattımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Vm4njC
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
Vm4njC
KAPAT
DOKTORA SOR

Alakalı Makaleler