WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa Ben Alımı
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
vgzhri

Ben Alımı

Ben Alımı

Ben Nedir?

İnsanların vücutlarında nedeni belli olmadan ortaya çıkan yassı veya kabarık yapılar ben olarak bilinmektedir. Hemen hemen her insana ben görülebilmektedir.

İnsanın gelişiminin ilk yirmi yılında benler ortaya çıkmaktadır. Doğum lekeleri veya damar genişlemeleri gibi durumlarda görülenler benlerden ayrı olarak incelenmektedir.
 
Bazı durumlarda ise benler insanları rahatsız edebilecek düzeylere ulaşabilmektedir. Özellikle yüz bölgesinde saç bölgesinde, dekolte bölgesinde gibi yerlerde oluşan ve insanları rahatsız eden benler ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda ben alımı işlemleri uygulanabilmektedir.  Bu operasyon insanların psikolojik olarak rahatlaması içinde oldukça önemlidir. Toplum içerisinde vücudundaki benden dolayı rahatsız olan kişiler benin alınması ile sosyal hayatlarını daha rahat bir şekilde sürebilmektedirler.ben-aldirma

Ben Aldırmak İçin Ne Yapılmalı?

Söz konusu ben alma operasyonlarında alınan benin iz bırakmaması ve ciltte hasara yol açmaması için Samsun'daki şubemizde bu konuda tecrübeli hekimler tarafından q-swich nd-yag lazer ile uygulamalar gerçekleştirilmektedir. İşin uzmanı olmayan veya estetik işlerinde ruhsatı bulunmayan yerlerde yaptırılan ben alma işlemlerinde ne yazık ki enfeksiyon kapma riski oldukça yüksek seviyede bulunmaktadır. FBM Estetik Tıp merkezinde ben alımı operasyonları ve tüm estetik cerrahi operasyonları plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Ben oluşumunda çeşitli nedenler söylenebilir. Genetik yatkınlığın yanı sıra güneşe maruz kalmanın da ben oluşumunda ektili olduğu düşünülmektedir. Aşırı güneşin yanı sıra beni tahriş etme de benin büyümesine neden olabilmektedir. Bazı insanlar rahatsız oldukları benleri kendileri ortadan kaldırmak isteyebilmektedir. Ben bölgesinin jilet ile tıraş edilmesi, kurcalanması gibi durumlarda benin büyümesi görülebilmektedir. Kitlelerin alınması için plastik cerrahiye başvurulması gerekir.

Ben Aldırmak Tehlikeli mi?

İnsanlar ben aldırmanın kansere yol açtığı yönünde inanca da sahiptirler. Alınan her ben kansere yol açmamaktadır ve tehlikeli olmayabilir. Kişi kanserse ve ben alındıktan sonra tespit edilmişse bu durumu bene bağlamak yanlıştır. Zaten benin kansere neden oluş olmadığı bendeki değişimlerden görülmelidir.

Bende büyüme benin çevresindeki deride renk değişiklikleri gibi durumlarda doktorlar kanserden şüphelenebilmektedir. Bu nedenle öncelikle uzman bir doktora görünerek benin durumu hakkında bilgi alınmalıdır. Bundan sonra plastik cerrahi ile bu işlem yapılmalıdır.

Ben Aldırma İşlemi

 1. Ben aldırma ameliyatı lokal anestezi ile yapılmaktadır. Bu sayede hasta ameliyat sırasında herhangi bir şekilde ağrı veya acı hissetmemektedir.
 2. Anestezi küçük iğneler ile benin çevresine ve altına uygulanır. Anestezi etkisi hızlı bir şekilde görülür.
 3. Yapılan anestezi sonrasında cerrahi operasyon başlar ve ben ve deri altındaki yağ dokusu tamamen alınır.
 4. Bu işlemler yapılırken bene ait hiçbir kalıntı bırakılmadan ben, tamamen vücuttan atılır. 

Yapılacak olan kitle alımı operasyonu sonrasında benin patolojik incelemesinin de yapılması gerekmektedir. Burada kanser konusunda gerekli incelemeler yapılmalıdır.

Bu operasyon sonrasında oluşan yara dikiş yapılarak kapatılır. Genel olarak yapılan operasyon yarım saat civarında sürmektedir. İyi bir şekilde yapılan operasyon sonrasında iz çok az kalmaktadır. Genel olarak benin büyüklüğünden birkaç milimetre fazla iz kalmaktadır. Benin alındığı yerde ilerleyen süreçte 8 ile 10 milimetre arasında kırışıklık izi kalır. Bu anıl kırışıklığına benzer ve fark edilmez.ben-aldirma-uygulamasi

Ben Aldırma Sonrası Bakım

Yapılan işlemler sonrasında yaraya pansuman yapılır ve kapatılır. Ameliyat sonrasında herhangi bir şekilde gözetimde tutulması gerekmez. Hasta hemen sosyal ve iş hayatına dönebilmektedir.

Lokal anestezi etkisi birkaç saat sürmektedir. Etki geçtikten sonra hafif sızlamalar hissedilmektedir. İlk günlerde görülecek olan bu sızıları önlemek içinse ağrı kesiciler yeterli olmaktadır. Kişi belirli aralıklarla pansuman yaptırmalıdır. İlk iki gün sonrasında yara üzeri yıkanabilmektedir. İzin daha az kalması için masaj yapılabilir. Güneş ışınlarından da uzak durulması önemlidir. Dikişler ise 5 ile 15 gün arasında alınmaktadır.
 
Özellikle yüz bölgesinde oluşan benlerde bu operasyon daha çok tercih edilmektedir. Yanak, dudak üstü, alın gibi bölgelerde ben çok dikkat çekici olabilmektedir. Bu gibi durumlarda insanlar ben aldırma ameliyatına daha çok yatkın olmaktadır. Böyle bir durum karşısında yapılan  kişinin bu sorundan kurtulmasını sağlamaktadır.

Ben Alımı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ben aldırma ücretleri için bizimle WhatsApp hattımızdan iletişime geçmeniz gerekmektedir. Online muayene olup fiyat bilgisi alabilirsiniz.

İz, ortalama 3 ile 6 ay içerisinde kaybolur. Fark edilmeyecek hale gelmesi 1 yıl sürebilir.

Lazerle işlem yapıldığından ciltte kızarıklık oluşmaz, ilerleyen günlerde kabuklanma meydana gelir. Bu kabuk düştüğünde ciltte bir miktar kızarıklık görülür o da zaman içerisinde kaybolur.

Ben aldırma işlemi eğer cerrahi olarak gerçekleşecekse uygulamadan sonra o bölgeye dikiş atılmalıdır. Lazerle uygulamalarda ise herhangi bir dikiş işlemine gerek duyulmaz. Doku iyileşmesi kendiliğinden olur.

Ben alma işlemi sonrasında ister lazerle olsun ister cerrahi olsun o bölgenin düzenli olarak pansumanla değerlendirilmesi gerekmez.

Herhangi bir ben cerrahi olarak veya lazerle o bölgeden uzaklaştırıldıktan sonra bölgenin yara iyileşmesinin ve tam iyileşme sağlanmasının gerekli süresi 1 yıldır. Bu süreden sonra o bölgeye dövme yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Lazer epilasyon uygulaması ise çok daha erken sürelerde, işlemden 1-2 ay sonra gerçekleştirilebilir. Solaryum uygulaması genel sağlık açısından ve tıbbi olarak hiçbir cilt yapısına, hiçbir işlemden sonra veya işlem geçirmemiş bir cilde dahi hekimler tarafından önerilmeyen bir uygulamadır.

 

Et benleri cildin yüzeyinden kabarık olan, zaman zaman kahverengi veya normal cilt yapısında olabilen benlerdir. Yüzeysel benler ise genellikle melanin kümelenmesi şeklinde ortaya çıkan kahverengi ve hacimsiz benlerdir. Cilt seviyesinden herhangi bir belirginlik göstermezler.

Bir ben, rengi ne olursa olsun iyi huylu veya kötü huylu olması açısından mutlaka bir dermatoskop yardımıyla değerlendirilmelidir. Şüpheli görülen benlerin mutlaka cerrahi olarak alınması gerekir ve bu cerrahi uygulamadan sonra biopsi değerlendirilmesine sokulup benin tanımının yapılması gerekir. Bu belirleyicilik sonrasında o bölgenin düzenli olarak bir cilt doktoru tarafından takibini gerektirir.

 
 • ziyaretçi
  Aysel Karan
  16.07.2017
  Burnumun yanında bulunan benimden fazlasıyla şikayetçiyim. lazer işlemi uygulaması düşünüyorum.
 • ziyaretçi
  Yeşim çayirçökek
  18.02.2018
  Yüzümde 8 tane ben var 3 tanesi siyah koyu renk 5 tanesi açık kahve rengi kabarık değil. Cildimden sildirmeyi düşünüyorum.fiyatlar nasıl bilgi almak istym
 • doktor
  Doç. Dr. Hayati AKBAŞ 19.02.2018
  Merhaba Yeşim Hanım, merkezimizde ben alımı uygulaması yapılmaktadır. 0530 521 86 99 numaralı WhatsApp hattımız üzerinden yazarak tüm detayları öğrenebilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz. İyi günler dileriz
 • ziyaretçi
  Gülhan
  17.06.2019
  çok acı verir mi ben alınırken??
 • doktor
  FBM ESTETİK 17.06.2019
  Merhaba Gülhan Hanım, Ben alımı ile ilgili medikal estetik whatsapp hattımızla görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Medikal Estetik whatsapp hattımız: +90 530 521 86 99 Merkezimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür eder, iyi günler dileriz.
 • ziyaretçi
  Gürkan kır
  30.08.2019
  İyi günler , Burnumun kenarında iki tane ben var bunları aldırmak istiyorum hangi tedavi yöntemi ile alıyorsunuz?, ne kadar sürüyor tedavi ? , Benleri aldıktan sonra ne kadar sürede cildim düzgün görünür ?,ben başına ne kadar ücret aliyirsunuz? Ve son olarak yüzümde küçüklükten kalma 6-7 tane su çiçeği izi var bunları yok etmek mümkün mü ve mümkünse su çiçeği izlerinin tanesini ne kadar ücret alıyorsunuz ? Bu şikayetlerimin giderilmesi için toplam ne kadar ücret ödemem gerekiyor ? Teşekkürler
 • doktor
  FBM ESTETİK 31.08.2019
  Merhaba Gürkan Bey.Size uygun tedavi şeklinin belirlenmesi için doktorumuzun durumunuzun görmesi gerekecektir.Ben alımı ve iz tedavisi ile ilgili tüm sorularınız için 0530 521 8699 numaralı medikal estetik whatsapp hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.Sağlıklı günler dileriz.
 • ziyaretçi
  eren öztürk
  19.03.2021
  iyi günler yüzümde 2 tane ben vardı aldırdım ameliyatlı bir şekilde, dikiş atıldı fakat iz kalırmı diye korkuyorum?
 • doktor
  FBM ESTETİK 29.03.2021
  Merhaba Eren Bey.Whatsapp hattımız üzerinden online muayene hizmeti vermekteyiz.İz olan bölgenin net gözükecek şekilde çekilmiş fotoğrafını 0530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza gönderirseniz değerlendirme sonrası detaylı bilgi alabilirsiniz. İlginiz ve mesajınız için teşekkür ederiz.
 • ziyaretçi
  MURAT
  01.05.2021
  Merhaba,yüzümde 2 adet,burnumda 1 adet ben var aldırmak istiyorum direkt size gelsin aldırsam olur mu yoksa öncesinde uzman bir dermatoloğa gözüküp daha sonra mı ben aldırma işlemi için size gelmeliyim
 • doktor
  FBM ESTETİK 03.05.2021
  Merhaba Murat Bey. Ben alımı ile ilgili tüm sorularınız için +905305218699 medikal estetik whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.İlginiz için teşekkür ederiz.İyi günler dileriz.
vgzhri
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
vgzhri
KAPAT
DOKTORA SOR

Alakalı Makaleler