WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa Labioplasti Ameliyatı
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
QnT0fi

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti Ameliyatı

Günümüzde birçok hasta vajina iç dudak sarkmasının neden olduğu (1 labiumun diğerine göre daha sarkık ya da büyük olması durumu) şikâyetler yüzünden cerrahlara başvurmaktalar.

Labium minus (iç dudak) dediğimiz ve kadın cinsel organında bulunan kısımlar sağ ve sol olarak ayrılmaktadır. Bazen bu labium minuslar asimetrik bir hal alabilir ve büyüklükleri farklı olabilir. Estetik endişelerle kadınların en çok başvurduğu vajina estetiği ameliyatı böylelikle labioplasti olmaktadır. Her ne kadar estetik kaygı duyulsa da bu durum işlevsel olarak da bazı eksikliklere neden olmaktadır. Aynı zamanda ciddi psikolojik bozukluklara ve özgüven eksikliğine de sebep olmaktadır.

Labium Minuslarda Neden Şekil Bozukluğu Olur?

Ergenlik dönemiyle beraber artan hormonlara bağlı olarak labiumlarda görüntü değişiklikleri meydana gelmektedir. Böylelikle iç dudaklar sarkık, uzun ve kıvrık bir hale gelebilmektedir. labioplastiAsimetrik iç dudaklar da aynı şekilde ergenlik döneminde meydana gelir ama doğuştan itibaren oluşma riski de mevcuttur.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti, kadınlarda labium minus olarak adlandırılan vajina girişindeki küçük dudaklar ile ilgili yapılan genital bir estetik türüdür.

Sarkık olan bu labiumlar hem enfeksiyon riskini ortaya çıkaran genital akıntılara hem de genital görüntünün kötü olmasına yol açmaktadır. Bu ameliyat sayesinde hastada aşırı derecede sarkık ve büyük olanlar düzeltilir ve küçültülür.

Ameliyat ile genellikle dudakların fazlalıkları çıkartılarak küçültülür. Labioplasti ameliyatlarında dudaklarda bulunan dokuların ne kadarının çıkarılacağı ve ne kadarının bırakılacağı oldukça önemlidir. Ameliyatın büyüklüğüne ve şekline kadının genital görüntüsü ve vajina yapısı doğrultusunda karar verilir.

Küçük Dudaklar Nedir?

Labium, büyük olan dudakların arasında ince deri kıvrımı şekli ile uzanan yapılardır. Orta çizgide ve önde birleşerek klitoris üzerini bir çarşaf gibi örterler. Küçük dudaklar ise arka tarafa doğru küçülür ve incelir çok belli olmayan bir kıvrım halini alır.

Kişilerin Labium şekilleri, renkleri, büyüklükleri yaşa ve ırka göre değişiklik gösterebilir. Bu labiumlar ortalama 5 santimetre uzunlukta olup kalınlıkları ise 0,5 veya 1 santimetre arasındadır. Bazı hastalarda renk artışı görülürken bazılarında genital bölge ile bir renk bütünlüğü söz konusudur.

Büyük Labiumlar Ne Gibi Şikâyetlere Yol Açar

Bazı bireylerde iç ve dış dudaklardan uzun olması ve dışarıya kadar sarkması tıbbi, cinsel ve psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunlar genellikle ergenlik döneminde, doğuştan, doğum yaptıktan sonra veya aşırı kilo alıp verme sonucunda oluşabilmektedir. Labium büyüklüğü yaşayanlarda iç dudakların fazlalık kısımlarında oluşan terleme ile kötü kokulu mantar enfeksiyonlarına bile sebep olabilir. Gereğinden büyük, orantısız labiumlar hastalarda dıştan genital dolgunluk yapabildiği için iç çamaşırı ve mayo giydiklerinde sıkıntı oluşturabilmektedir. Tüm bu durumlar labioplasti ile çözülebilir.

Kimler Labioplasti Yaptırabilir

 • Labium ile alakalı tıbbi ya da görsel olarak sorun yaşayan,
 • Bekâr ya da evli,
 • Doğum yapmış ya da yapmamış kadınlar bu operasyonu yaptırabilir.

Kadınların estetik sonrası hayatlarında gebe kalmaya ve doğum yapmaya bir engeli veya zararı yoktur. Labioplasti fiyatları için FBM ile iletişime geçebilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatı Öncesi

Ameliyattan önce kişiler duş almalı ve eğer lokal anestezi ile ameliyat yapılacaksa tok karnına ameliyata gelmelidirler. Genel anestezi yaptıracak olanlar ise en az 8 saat önce bir şey yemeyip içmemelidirler. Ameliyat öncesinde ise doktorlar herhangi bir test veya rapor istemeyebilir. Hastaların ise daha önceden yüksek tansiyon, kan hastalığı, kalp hastalığı, astım, şeker hastalığı, astım gibi kronik rahatsızlıkları varsa bunları doktorlarına bildirmeleri gerekir. Ayrıca hastalar kanlarında bir enfeksiyon taşıyorsa veya herhangi bir ilaca alerjileri varsa bunu doktorlarına söylemeliler. Sürekli ilaç kullananlar içinse birkaç tane kan testi istenebilir.

Labioplasti Ameliyatı Sırası ve Sonrası

labiolasti-estetigiOrtalama olarak bir Labioplasti ameliyatı 45 dakika kadar sürmektedir. Bu süre hastaların durumlarına bağlı olarak da değişim göstermektedir eğer Labioplasti ameliyatının yanında klitoris derisi germe ya da vajina derisi gibi işlemlerde yapılırsa ameliyat biraz daha uzamaktadır. Bu ek operasyonlar ile dış genital alan daha estetik bir görünüm kazanmaktadır.

Ameliyatlarda ise genellikle lokal anestezi tekniği uygulanmaktadır. Bu sayede genel anestezinin oluşturduğu risklere maruz kalınmaz; ancak isteyenler için bu anestezi türü de uygulanabilmektedir. Ameliyat öncesinde doktorunuz size bilgi verecek ve nasıl bir şekilde ameliyata geleceğinizi söyleyecektir.

Labioplasti operasyonlarında acı hissedilmez. Çoğu doktor ise yapılan operasyonlarda hastaları ile konuşmakta ve onlara rahatlatıcı müzikler dinletmektedir. Ayrıca aynı ameliyat esnasında hem vajina daraltma ameliyatı hem de iç dudak estetiği yapılabilmektedir.

Labioplasti tedavisi her hastaya ayrı olarak planlanır. Ameliyat öncesinde doktorlar her hastayı titiz bir şekilde muayene etmekte ve sonucunda bazı bilgiler vermektedir. Yapılacak olan estetik operasyonlarda doktorların uzman görüşü, kişinin dokusunun durumu, vücut metabolizması ve hastanın dokusunun durumu oldukça önemlidir.

Hastalar ise operasyon öncesinde doktorlarına operasyon sonrası görüntülerinin nasıl olması istediklerini tarif edebilirler. Örnek olarak bazıları iç dudakların uzun olmasını isterken kimileri de hastalar dudakların neredeyse görünmeyecek kadar kısa olmasını isterler. Vulva adı verilmiş olan dış genital alanda bebeksi ve oldukça iyi bir görünüm elde edilir. Labioplasti ve vajinoplasti, cinsel estetik  ameliyatları özellikle 2018'den itibaren tercih edilmeye başlanmıştır.

Labioplasti Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hijyene çok dikkat edilmelidir. Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra kesinlikle ameliyat bölgesi kuru tutulmalıdır.
 • Deniz, havuz, küvet ve jakuzi gibi nemli ortalamalardan en az 4 hafta uzak durulması gerekmektedir.
 • Yoga, pilates, jimnastik gibi genital bölgeyi etkileyecek açma germe hareketleri en az 4 hafta uygulanmamalıdır.
 • Motora, ata ya da bisiklete binmek yine en az 4 hafta uzak durulması gereken faaliyetlerdendir.
 • En az 4 hafta cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası en az 4 hafta boyunca ağda, epilasyon ve lazer uygulaması ameliyatlı bölgeye uygulanmamalıdır.

Labioplasti Sonrası Dikiş Alınır Mı?

Operasyonda kullanılan dikiş ürünleri vücut tarafından emilebilme özelliğine sahiptir. Bundan dolayı ameliyat sonrası dikiş alınmasına gerek kalmaz. Bu bölgede de kesinlikle dikiş izi kalmaz.

Labioplasti Operasyonundan Sonra Cinsel Hazda Değişiklik Olur Mu?

Operasyonda yapılan işlemlerden sonra doku kalıntıları alındığı için bu bölge daha duyarlı hale gelir ve cinsel haz yoğunlaşır. Ayrıca dış genital bölgedeki görüntü düzeldiği için hastaların hemen hemen hepsinde özgüven artışı olur. Dolayısıyla bu kişilerin cinsel mutlulukları da artar.

Bakire Olanlar Labioplasti Yaptırabilir Mi?

Labioplasti operasyonunda kesinlikle kızlık zarına zarar gelmez. Çünkü yapılan operasyon kızlık zarının hemen hemen 3-4 santimetre kadar dışındadır.

Labioplasti Operasyonu Geçirmiş Olanlar Normal Doğum Yapabilir Mi?

Labioplasti ameliyatı olan kişiler daha sonra normal doğum yapmak istediklerinde genellikle bu sorunun cevabını merak ederler. Bu operasyon kesinlikle normal doğuma engel değildir.

Labioplasti Ameliyatı Süreci

Tam İyileşme
Tam İyileşme
3-30 Gün
Operasyon Süresi
Operasyon Süresi
30 Dakika- 2 Saat
İşe Dönme
İşe Dönme
3-30 Gün
Anestezi Türü
Anestezi Türü
Genel-Lokal Anestezi
"Belirtilen ameliyat süreçleri ortalama bilgilerdir. Hastanın genel durumuna, ameliyatın türüne ve uygulanacak operasyonun sayısına göre değişiklik gösterebilir."

Labioplasti Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Labioplasti ameliyatının  kendine özgü riskleri dışında bir tehlikesi yoktur.

Labioplasti ameliyatında eriyen dikişler kullanılır ve genellikle 7-10 gün içinde dikişler düşer.

Labioplasti sonrasında akıntı olmaz.

 

Labioplasti ameliyatı kızlık zarı dikimi ameliyatından ayrı bir ameliyattır, ancak aynı anda iki ameliyat birlikte de yapılabilir.

Labioplasti sonrasında genellikle anlaşılmaz, ancak minimal ameliyat izi kalabilir.

Labioplasti ameliyatı sonrasında 7-14 gün içinde yara iyileşir ve sonrasında kanama sorunu kalmaz.

Labioplasti ameliyatı sonrasında genital bölgede renk değişikliği oluşmaz.

Labioplasti ameliyatı sonrasında ikinci ameliyat şart değildir, ancak ihtiyaç hissedilirse yapılabilir.

 
 • ziyaretçi
  Yasmin
  30.06.2017
  çok kısa sürede Labioplasti ameliyatının olduğunu bilmiyordum teşekkürler.
 • ziyaretçi
  Melek Eren
  07.10.2017
  Labioplasti ameliyatı olmak istiyorum bende ama ne yapcağımı bilemiyoru.
 • doktor
  Prof. Dr. Hayati AKBAŞ 07.10.2017
  Merhaba Melek Hanım, +90 530 762 70 02 numaralı WhatsApp hattımız üzerinden operasyon detaylarını ve fiyat bilgisini öğrenebilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.
 • ziyaretçi
  Gülçin Damaklıgil
  16.11.2018
  Labioplasti ameliyatı fiyatları euro ve dolar cinsinden ödense fark ediyor mu? Fransa'da yaşıyorum.
 • doktor
  Prof. Dr. Hayati AKBAŞ 17.11.2018
  Merhaba Gülçin Hanım , labioplasti ameliyatı ile ilgili fiyat bilgisi ve diğer detaylar için +90 530 762 7002 numaralı whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. İlginiz için teşekkür eder iyi günler dileriz.
 • ziyaretçi
  Beyzanur
  27.05.2019
  Labioplasti ameliyatı fiyatını whatsaptan öğrenebilir miym
 • doktor
  FBM ESTETİK 27.05.2019
  Merhaba Beyzanur Hanım, Labioplasti ameliyatı ile ilgili fiyat bilgisi için +90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.
QnT0fi
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
QnT0fi
KAPAT
DOKTORA SOR

Alakalı Makaleler