WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa Jinekomasti
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
Cnwbap

Jinekomasti

Jinekomasti

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerdeki göğüs bölgesinin tıpkı kadınlardaki gibi istemsiz büyümesinin tıp dilindeki adına jinekomasti denilmektedir. Birçok erkeğin büyüme çağında karşılaştıkları bu durum, kalıcı olduğu zaman bireylerde hem fiziksel hem de psikolojik açıdan sorunlara yol açabilmektedir.

jinekomastiBazı hormonsal kaynaklı durumlardan dolayı meydana gelen sorunlardan birisidir, jinekomasti olarak da bilinmektedir.  Erkeklerde, kadın memesi gibi memelerinin büyümesi sorunu olarak açıklanan bu rahatsızlığın genel sorunu hormonlardan kaynaklı olmaktadır. Erkeklerde bu meme büyümesi genelde ergenlik çağındaki bireylerde daha çok görülmektedir çünkü vücutta anormal bir hormonsal denge sorunu bulunmaktadır ve bu da orantısız değişimlere neden olabilir.

Jinekomasti tıp dilinde bir hastalık olarak kabul edilmiştir çünkü görülen bireylerde psikolojik bozukluklara, stresli yaşam hayatına ve özgüven sorununa yol açmaktadır. Bu yüzden meme büyümesi rahatsızlığı çeken erkeklere psikolojik danışman eşliğinde bir tedavi sağlanmaktadır. 

Hormon ilaçlarının yan etkileri, çeşitli endokrin kökenli tümörler ya da testis gelişim bozuklukları; genel olarak bu hastalığı getiren diğer nedenlerdir. Günümüzde kimlerde görüldüğü ise yapılan araştırmalara göre %40 oranında erişkin erkeklerde görüldüğü belirtilir.

Meme büyüme rahatsızlığı, tek taraflı ya da çift taraflı olabilir. Bu bireyin nasıl bir hormon yapısına sahip olduğuna bağlıdır. Yani genel olarak insan vücudunun hormonel yapısı genelde normal düzeylerde ve eşit değerlerde etki yapar ancak bu durum hormonların dengesiz olduğu zamanlarda farklı eşitliklerde salgılama gerçekleştirir. Bu durum söz konusu olduğundaysa memelerin birinde orantısız büyüme gerçekleşirken diğeri daha ufak kalabilir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Neden Olur?

Erkeklerin meme dokusunda 2 cm den fazla bir büyüme olmasına jinekomasti denir. Jinekomastinin kesin bir tanısı olmamakla birlikte etkileyen birçok sebep bulunmaktadır. Büyümenin meydana gelmesinde tek bir neden aramak doğru değildir.

Jinekomasti Belirtileri

 • tiroid fonksiyon bozuklukları,
 • böbrek yetmezliği,
 • ağır karaciğer bozuklukları,
 • endokrin kökenli tümör bulunması,
 • testis gelişim bozuklukları,
 • testosteron üretiminin azaldığı Kleinfelter Send ve Orşiektomi,
 • östrojen üretiminin arttığı Testis tümörleri,
 • böbreküstü bezi tümörleri gibi hastalıkların bireyde bulunması jinekomastinin meydana gelmesinde etkilidir.

Bu hastalıkların yanı sıra; bazı antidepresan ilaçlarının ve Cimetidin adlı eskiden kullanılan mide ilacının alınması bireyde jinekomastiye neden olabilir. Ayrıca şişmanlık jinekomastide çok etkili bir neden olduğu gibi, vücut geliştirme sporcularının kullandıkları Primabolan, Sustanon, Anapolan gibi yüksek miktarda erkeklik hormonları da etkili bir nedendir. Bu nedenlerin dışında kişide bulunan hormon dengesizlikleri de en sık karşılaşılan sebeplerden biridir.

Jinekomasti bireylerde yalancı ve gerçek olmak üzere 2 türde gerçekleşir.

Yalancı jinekomastide; ergenlik çağındaki bireyin memesinde büyüme görülür ancak bu büyüme yaklaşık 18 ayda kaybolur. Gerçek jinekomastide; bireyde ergenlik çağında oluşan jinekomasti 18 yaşını geçmiş bireyde hala kaybolmaz ve büyüme devam eder.jinekomasti-nedir

Jinekomasti Neden Kaynaklanır?

Bu hastalık için hastanelere başvuran erkeklerin büyük bir çoğunluğunun tanısı; obezite ve düzensiz beslenmeye bağlı olarak vücudun deformasyonu şeklinde tanımlanmaktadır. Ancak kimi ilaçlar ile siroz, tiroid gibi hormonal sistemi etkileyen hastalıklar jinekomastiye yani meme büyümesine yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda hastanın daha önceden jinekomasti şikâyetinin olup olmadığı gözlenmelidir.

Östrojen (kadınlık) hormonu içeren ilaçlar, kimi keyif verici maddelerden dolayı da jinekomasti tanısının konulduğu bilinmektedir. Jinekomasti için başvuran hastaların çoğunluğunda bu sorunlara rastlanmaz. Genel olarak genetik sorunlardan kaynaklandığı söylenebilir.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Özellikle ergenlik çağındaki gençlerin göğüs bölgelerinin sarktığı ancak bu durumun geçici olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle henüz gelişim çağındaki genç bireylere hemen elle jinekomasti tanısı konulamaz. Yine obeziteye bağlı olarak yağ kütlelerinin göğüs bölgesinde artmasına dayalı sarkmalar gözlenmektedir. Bu durumda doktorlar tarafından ilk önerilen öncelikle diyetisyene gözükerek sağlıklı bir görünüme kavuşmak olacaktır. Ancak bu gibi durumlarda yine de doktorların muayenesi sonucu hastanın isteği doğrultusunda tedavi kararı da verilebilmektedir.

Jinekomasti eğer genetik ve dokusal olarak ortaya çıktıysa spor yaparak giderilmesi mümkün değildir. Geçici olarak küçülme sağlansa da hastalar sporu bırakır bırakmaz tekrar aynı görüntüsüne dönme ihtimali yüksektir.

Jinekomasti Tedavi Yöntemleri

Jinekomasti olduğu düşüncesiyle gelen hastaların öncelikle doktorlar tarafından hikâyesi dinlenmektedir. Ardından genellikle büyümenin sebebini bulmak amacıyla hormon testi yapılmaktadır. Hastaların kan değerleri alınarak kısa bir sürede hormon değerleri belirlenebilmektedir.

Doktorun tanısının ardından hastanın kararı doğrultusunda cerrahî müdahaleye karar verilirse öncelikle hastalara randevu verilmektedir. Hastanın anestezi sırasında bir sorun çıkmaması için Anestezi uzmanları tarafından hastanın muayenesi yapılmaktadır.

Jinekomastinin en etkili çözümü yağ ve meme dokusundan oluşan göğüs bölgesindeki yağların çıkartılmasıdır.

jinekomasti-nasil-yapilirUzman doktorlar tarafından hastalığın durumuna bağlı olarak ortalama 2 saat gibi bir sürede ameliyat başarıyla sonuçlanmaktadır. Hastanın ameliyattan sonraki fiziksel görüntüsünü de hesaba katarak kusursuz görünmesi için her hastanın kendi fiziğine uygun olarak yapılan çizimlerden sonra sıra yağdokularının alınmasına gelir. Bu noktada farklı cerrahî yöntemler bulunmaktadır: Açık ameliyat ve liposuction.

Doktor ile hasta hangi yöntemin kullanacağını belirledikten sonra hastanın göğüs bölgesinde oluşan minik kesikler, alınan dokular çıkarıldıktan sonra iz kalmayacak şekilde dikilmekte ve hastanın göğüs bölgesi bandajla sarılmaktadır. Liposuction yapıldığında ise hasta yine acısız ve ağrısız olarak uyanmaktadır. Hasta ameliyat bittikten sonra gözlem odasına alınmakta ve kontrol altında uyanmaktadır.

Jinekomasti Sonrası İyileşme Süreci

Hastalar için genellikle 1-2 gün istirahat tavsiye edilir, ameliyatın ardından ilk gün hasta anestezinin etkisinde olacağından dinlenmesi tavsiye edilir ancak yine de yürüyebilir durumdadır. Ameliyat sonrasında acı ve ağrı hissedilmez. Doktor tavsiyesi göz önünde tutularak dikişlere zarar gelmemesi açısından ilk birkaç gün katı yemekler tercih edilmez. Tedavi süresince 3 haftalık bir korse uygulaması zorunludur. Ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra hastalar gündelik yaşamlarına tamamen geri dönebilirler; ancak fiziksel olarak bölgeyi zorlayacak etkinliklerden kaçınılması gerekmektedir.

Son olarak ameliyat izlerinin tamamen iyileşmesi için doktor tarafından verilen ilaçlar kullanılmalı ve hasta doktorun tavsiye ettiği süre kadar genellikle ilk üç ay- göğüs bölgesini doğrudan güneş ışınına maruz bırakmamalıdır. Bu süreç içerisinde aylık kontrollere gelinmesi tavsiye edilmektedir.

Jinekomasti kalıcı olarak çözülebilecek bir hastalık olup tedavi edildikten sonra çok nadir olarak tekrarlamaktadır. Ancak tedaviden sonra özellikle aşırı kilo alan hastalarda az da olsa sarkma ihtimali bulunmaktadır. Bu durumda dahi göğüs bölgesinin ön tarafı hala düz görünümde olacak; memenin etrafında kilo almaya bağlı olarak yağlanma meydana gelecektir.erkekelerde-meme-buyumesi

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Yeni Görünüm

Ameliyattan sonra gündelik hayatına geri dönen hastalar, kendilerine daha çok güvenmeye başlarlar. Hayattan daha çok zevk aldıklarına inanırlar. Aynı zamanda rahatsız bir durumdan kurtuldukları için bugüne kadar hastaların neredeyse tamamı ameliyat oldukları için memnun olduğunu belirtmektedir.
Şüphe Duyanlara Tavsiyeler

Hayatta her şey insanlar için vardır ve ömrünüzün geri kalanını olmak istemediğiniz bir şekilde geçirmenize gerek yok. Bu konuda yalnız değilsiniz ve Türkiye’de her yıl binlerce jinekomasti ameliyatı yapılmaktadır. Bunun tıpkı bir nezle gibi bir hastalık olduğunu bilerek lütfen bir uzmanla görüşmeyi ihmal etmeyin.

Jinekomasti Süreci

Tam İyileşme
Tam İyileşme
20-25 Gün
Operasyon Süresi
Operasyon Süresi
1-2 Saat
İşe Dönme
İşe Dönme
15-20 Gün
Hastanede Kalma Süresi
Hastanede Kalma Süresi
0-1 Gün
Hassasiyet Süresi
Hassasiyet Süresi
3-5 Gün
"Belirtilen ameliyat süreçleri ortalama bilgilerdir. Hastanın genel durumuna, ameliyatın türüne ve uygulanacak operasyonun sayısına göre değişiklik gösterebilir."

Jinekomasti Hakkında Sık Sorulan Sorular

Fiyatlar genellikle yapılan cerrahî işlemin şekline ve hastalığın durumuna göre değişmektedir. Konuyla ilgili bizlere ulaşmanız gerekmektedir.

Genç erkeklerde kilonun da etkisi ile geçici oluşan meme büyüklüğüne yalancı jinekomasti denilir, yaş ilerledikçe kendiliğinden gerilemesi ile anlaşılır.  

Jinekomasti ameliyatları 45 dakika ile 95 dakika aralığında sürebilmektedir.

Jinekomasti erkeklerde büyüyerek kadın memesi görünümü oluşması halidir, elle meme dokusunun büyüdüğü anlaşılabilir.

Jinekomasti ameliyatından sonra korse verilerek derinin zemine yapışması amaçlanır, korse kullanılmazsa deri zemine yapışamaz ve bölgede kan ve sıvı birikir. Sonucu etkiler.

Ameliyat olmadan jinekomasti düzelmez.

 

Jinekomasti ameliyatında bırakılan ameliyat izleri genellikle minimaldir ve hastayı rahatsız etmez.

 

Jinekomasti ameliyatından 2 ay sonra lazer epilasyon yaptırılabilir.
 • ziyaretçi
  Korcan
  27.05.2019
  32 yaşındayım 96 kiloyum hocam memelerimde büyüme ve sarkma var Jinekomastiyle bu geçebilir mi
 • doktor
  FBM ESTETİK 27.05.2019
  Merhaba Korcan Bey, Öncelikle durumunuzun değerlendirilmesi gerekmektedir.Göğüs bölgenizin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını +90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza gönderirseniz değerlendirme sonrası detaylı bilgi alabilirsiniz. İlginiz için teşekkür eder,iyi günler dileriz.
 • ziyaretçi
  Yakup
  11.06.2019
  jinekomastide fiyat ne kadar
 • doktor
  FBM ESTETİK 11.06.2019
  Merhaba Yakup Bey, Göğüs bölgenizin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını +90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza gönderirseniz değerlendirme sonrası fiyat bilgisini ve diğer detayları öğrenebilirsiniz. İlginiz için teşekkür eder,iyi günler dileriz.
 • ziyaretçi
  Mert
  30.07.2019
  Jinekomasti fiyatları ne kadar
 • doktor
  FBM ESTETİK 30.07.2019
  Merhaba Mert Bey.Fiyat bilgisi için doktor beyin durumunuzu görüp değerlendirmesi gerekmektedir.Göğüs bölgenizin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını +90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza gönderirseniz değerlendirme sonrası detaylı bilgi alabilirsiniz.İlginiz için teşekkür ederiz.
Cnwbap
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
Cnwbap
KAPAT
DOKTORA SOR

Alakalı Makaleler