WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa Lazer ile Leke Tedavisi
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
7uIDvf

Lazer ile Leke Tedavisi

Lazer ile Leke Tedavisi

Cildimizde olan kusurların varlığı hayatımızda bizleri rahatsız eder. Birde bu lekeler cildimizi yaşlı ve yorgun gösterir.

Vücudumuza ten rengini veren melanin pigmentleri zamanla deformasyona uğrayabiliyor ve deri üzerinde farklı renkler alabiliyor. Bu da deride lekelenmeye neden oluyor. Aslında bu lekelenme hem genetik olduğu gibi hem de dış etkenlere de bağlıdır. Özellikle güneşin zararlı UV ışınları bu lekelenmeyi oldukça tetikler.

Bir diğer büyük etken de su damlacıkları ile güneş altında kalmaktır. Özellikle yaz aylarında denizden çıktıktan sonra deri üzerindeki su damlacıkları güneş ışınlarıyla birlikte lekeye dönüşebilmektedir. Bunun için denizden çıktığınızdan hemen kurulanın.

Lazer ile leke tedavisinde konsantre hale getirilmiş olan melanin pigmentleri lazer desteği ile birlikte derinize işlenmeye başlar. Lekeli bölgelere melanin pigmenti enjekte edildikçe o bölgede yer alan deri gerçek görünümüne kavuşur. Leke olmayan bölgelere de hiçbir zararı yoktur.

Lazerle tedaviden hemen sonra lekeli bölge daha da koyulaşacaktır, hemen panik yapmanıza gerek yok. Bu koyulaşma, lekeli bölgenin iyileşme sürecinde olduğunun bir göstergesidir. 1 hafta içerisinde lekeniz eski görünümüne kavuşacaktır.

Tedaviden sonra lekeli bölgeniz 1 – 2 hafta içerisinde iyileşme gösterir. Bu süre içerisinde güneş ışınlarından son derece korunmanız gerekiyor.

Lekeler Kimlerde Görülür?

Cilt lekeleri cinsiyet ayırmaz herkeste görülebilir. Dünya genelinde insanlar arasında yaygın olarak rastlanan bir rahatsızlıktır. Oluşma yerleri genellikle yanak, el, alın, çene bölgesidir. Ayrıca vücudun sırt bölgesinde ve göğüs bölgesinde de görülmektedir.cilt-lekesi

Cilt Lekeleri Tehlikeli Mi?

Lekeler hem iyi huylu hem de kötü huylu olabilmektedirler. Bu sebepten  lekelerin zaman kaybetmeden uzman hekim tarafından kontrol edilmelidir. Yapılan kontrol sonucunda lekenin oluşma nedeni, lekenin yapısı, lekenin oluş zamanı gibi bilgilerin tespiti yapılır.

Cildinizde bulunan ya da sonradan oluşmuş olan iyi yada kötü huylu lekelerin estetik biçimden önemi vardır ayrıca leke kötü huylu ise zaman kaybetmeden hemen tedavisi yapılmalıdır.

Lazer Leke Tedavisi İle Cilt Lekesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazer ile cilt lekesi tedavisinde özel olarak sadece bu iş için geliştirilmiş lazerler kullanılmaktadır. Bu cihazlar sadece cilt tedavileri için kullanılabilir. Bu sebeple cilt tedavilerinin sonuçları iyi derecededir.

Leke cilt rengine göre daha koyu renktedir. Lazer cildi geçerek lekeyi oluşturan melanin boyasına ulaşır ve melanin boyasını parçalar, lazer işlemi ile parçalara ayrılan melanin rengi solmaktadır. Melanin küçük parçacıklara ayrılır ve zamanla vücudumuz onu yok eder.

Leke Tedavisi İçin Kaç Seans Gereklidir?

Bu lekenin bulunduğu bölgeye, büyüklüğe ve nedene bağlı olarak değişkenlik gösterir. Fakat yaşlılığa bağlı lekeler, çiller ve güneş lekeleri tek seansta %90’a varan çözümler bulurken; bunun dışındaki semptomlarda seans sayısı kişiye ve lekenin süresine göre değişebilmektedir.

Lazer ile Leke Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Vücudun ister yüz bölgesinde ya da diğer alanlarında olsun yanık, kesik veya çizik izleri ya da eski izler tam olarak tedavi edilemezler. Ancak bu yara izlerini bazı lazer tedavileri ve diğer hücre yenileyici tedavilerle kombine ederek bir miktar daha iyileştirmeye çalışmak mümkündür. Ancak bu izlerin tamamen ortadan kaldırılması söz konusu olamaz.

Kesi izi, yara izi ve leke problemlerinde lazerler kullanılarak bölgenin hücre yenilenmesi, yara dokusunun yenilenmesi tetiklenmeye çalışılır. Bu şekilde yeni hücrelerin gelişimiyle dokunun yenilenmesi ve iz belirtisinin azaltılması gerçekleştirilmek amaçlanmaktadır. Çok nadiren bu uygulamalardan sonra izlerde biraz daha fazla belirginleşme söz konusu olabilir.

Yüz bölgesinde daha önce yapılmış olan diğer estetik uygulamalar, o bölgede yara izi tedavisi ya da iz tedavisi konusunda lazerden faydalanılmasına herhangi bir engel teşkil etmez.

Dudak bölgesi, vücudun diğer doku alanlarında olduğu gibi muamele edilebilir ve iz tedavilerinde lazerlerden dudak bölgesinde de faydalınabilir.

Leke, iz veya yanık izlerinden ya da kesi izlerinden tek seferde kurtulmak mümkün değildir. Bu tedavilerin aylar süren tekrarlayan seanslardan faydanılması gerekir.

 

Leke izi, yara izi veya kesi izi bölgelerinde yapılan çalışmalardan sonra, yapılan çalışmanın derinliğine veya uygulama derecesine bağlı olarak o bölgeye ortalama 2-7 gün kadar makyaj yapılmaması önerilmektedir.
  • ziyaretçi
    Mehtap
    08.05.2017
    yüz bölgem de benim de lekelenmeler var. İyi mi kötü mü bilmiyorum, sanırım bir gözükmek gerekiyor.
7uIDvf
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
7uIDvf
KAPAT
DOKTORA SOR

Alakalı Makaleler