WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa Lazer ile Kılcal Damar Tedavisi
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
vgPv4n

Lazer ile Kılcal Damar Tedavisi

Lazer ile Kılcal Damar Tedavisi

Genelinde surat kısmında ve zaman zaman diğer bölgelerde de görünen, kılcal damarların büyüyüp fazlalaşmasıyla cildimizde bizi rahatsız eden kızarık bir görünüm ortaya çıkmaktadır. 

Kılcal damar tedavisi, büyüyen kılcal damarların sağlık açısından büyük bir hastalık vermemesine rağmen güzel duyu kaygılardan dolayı yaygın şekilde uygulanan bir rehabilitasyon yöntemidir.

Kılcal Damar Tedavisinde Hangi Lazer Kullanılır?

Tedavide Nd:YAG lazer ışınları uygulamaktadır. Nd: YAG (1064nm) lazer ışınları direkt olarak hemoglobin tarafına odaklanır . Kılcal damarları bozulmamakla rehabilitasyon sağlar.
 

En Sık Görülen Kılcal Damar Rahatsızlıkları

  • Burun ve elmacık etrafında kızarıklıkkilcal-damar-tedavisi
  • Rozase / Gül rahatsızlığı (Rozacea)
  • Şarap kiri (portwine stain)

Rahatsızlığın Nedenleri

Kılcal damar rahatsızlığına neden olan etkenler ansızın çok olabilir. Genetik olaylar, güneş ışınları, gebelik ve sonrası, içki, östrojen çoğunluğundan kaynaklanabilir.

Rozase (Rozacea) Tedavisi

Rozase (rozacea) rahatsızlığı ten üzerine yakın kılcal damarların giderek çoğalıp genişlemesi cildin üst bölgesinde koyu bir şekilde kızarıklar kendini göstermektedir. Rozase, hastalığın şiddetine bağlı olarak bizlerde özgüven azalmasına neden olmakta, insanın hayat standardını düşürmektedir. Rozase hastalığının düzelebilmesinde oldukça farklı tedavi kullanılmaktadır. Kremler, antibiyotikler gibi tedavi edici kullanımlar lazer sistemler sayılır. Lazer ile yapılan uygulamada sıkıntı yaratan kılcal damarlar hedef alınır. Diğer tedavilere nazaran daha etken bir rehabilitasyon yöntemidir.

Şarap Lekesi (Portwine Stain) Tedavisi

Doğum kiri diye de bilinen şarap kiri rahatsızlığı, çoğunlukla doğumdan derhal sonrasında ortaya çıkmaktadır. İlk başlangıçta pembemsi renkte, daha ileriki yaşlarda ise koyu al ve mor halini almaktadır. Rahatsızlık lazerle büyük seviyede giderilebilir ama tedaviden % 100 netice almak mümkün değildir. Tedaviye erken yaşlarda başlanması rehabilitasyonun başarısını artırmaktadır.

21. yüzyılda kılcal damar rahatsızlıklarının artmış olduğunu gözlemleyebiliriz. Şehirleşme ve sanayileşme gibi insan sağlığı açısından olumsuz dezavantajlara sahip olan faktörler nedeniyle kılcal damar hastalığına belirli bir zemin hazırlanıyor. Bu durum özellikle atmosferde yer alan ozon tabakasının delinmesi sonucunda gerçekleşiyor. Ozon tabakasının delinmesi ile zararlı güneş ışınlarına daha fazla maruz kalıyoruz. Bu açıdan bakıldığında hava kirliliğinin birçok hastalığa davetiye çıkardığını düşünebiliriz.lazerle-kilcal-damar-tedavisi

Kılcal damar sorunu aynı zamanda aileden dolayı da olabilir. Yani genetik olarak bu hastalığımız olabilir. Genetik olarak gelişen hastalıklar farklı temellere sahip hastalıklara göre daha zorlayıcı etkiler içerebiliyor. Yüksek miktarda alkol kullanımı ise kılcal damarlarınız açısından olumsuz bir etkiye neden olur. Yüksek oranda alınan alkol nedeniyle kılcal damarlarınız giderek genişlemeye başlar. Bu genişleme sonrasında çeşitli sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmamız mümkün olabilir.

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi Riskli Mi?

Kılcal damar uygulamaları şuanda standart olarak lazer ile gerçekleşiyor. Bu durum daha risksiz bir ameliyat seçeneği sağlıyor. Lazer tedavisi ile bütün bu problemlerin üstesinden gelebilmek mümkündür. Ameliyat öncesi ve sonrasında doktorunuzun çizdiği sınırları aşmamanız gerekiyor. Bu sayede başarılı bir lazer tedavisi deneyimlemeniz mümkün olabilir.

Lazer ile Kılcal Damar Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hamilelik dönemi lazer tedavileri için bir engel teşkil etmez. Ancak hamilelik dönemi özel bir dönem olduğu için hassasiyet göstermek gerekir ve bu dönemde kılcal damar tedavisi yaptırılması önerilmez.

 

Lazerle kılcal damar tedavisi sonrası lazer epilasyon yapılmasında herhangi bir engel yoktur. Bunun için hastanın birkaç gün beklemesi yeterlidir. Ancak solaryum tedavisi hiçbir surette lazer tedavileri alan bir hastaya önerilmemektedir.

Lazerle kılcal damar tedavisi ağrılı-acılı bir işlem olabilir. Bu ağrı ve acının ortadan kaldırılması için lokal anestezik kremlerden veya lokal enjeksiyonlardan faydalınabilir. Bu şekilde hastanın işlem esnasında ağrı-acı hissetmesi minimalize edilmiş olur.

Dışarıdan uygulanacak olan medikal ürünler veya doğal ürünlerle kılcal damar rahatsızlığının önüne geçmek genellikle mümkün değildir. Kişinin bu duruma yatkınlığı söz konusudur. Cilt altındaki damarsal yapı genişlemeleri yapısal bir özelliktir. Özellikle bu durum güneşin UV ışınlarından çok fazla etkilenir ve bu durumla ortaya çıkar. Sadece korunma amaçlı bu yatkınlığı olan kişilere düzenli bir şekilde güneş koruyucu krem kullanmaları önerilmektedir.

Yüz bölgesinde gerçekleştirilmiş olan bir cerrahi işlemden sonra hastanın yüz bölgesinde cerrahi işleminin son halinin alınması beklenmelidir. Cerrahi işlemler sonrasında bir doku ortalama olarak 1 yılda son halini alır. Dolayısıyla cerrahi işlemden sonra lazerli bir kılcal damar tedavisi amacıyla hastaya müdahale yapmak için 1 yıl beklenilmelidir.

 
  • ziyaretçi
    Damla Olgun
    14.07.2017
    Kol bölgemdeki kılcal damarlarımın birkaç tanesindeki çatlaklar sonrasında zaman zaman kan akıntıları baş gösteriyordu. Lazer ile yakma işlemi sonrasında bu sorun tamamen ortadan kaldırılarak sürekli şüphe ve temkin içerisinde yaşamamın da önüne geçilmiş oldu.
vgPv4n
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
vgPv4n
KAPAT
DOKTORA SOR

Alakalı Makaleler