WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa Lazer ile Kitle Çıkarma
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
Y1IApy

Lazer ile Kitle Çıkarma

Lazer ile Kitle Çıkarma

Günümüzde lazer teknolojisi artık birçok farklı alanda kullanılabiliyor. Bunlardan biri de deri üzerinde bulunan ve iyi huylu olan kitlelerin alınma operasyonudur.

Kişiden kişiye değişen bu kitleler; et beni, polipler, yağ bezeleri gibi isimler alıyor. Her biri için farklı sayıda seanslar ve yöntemler kullanılıyor.

Farklı özelliklere sahip olan bu kitleler kişinin yaşamına herhangi bir zarar vermese de zamanla yayılarak ciltsel sorunlara yol açabilmektedir. Bu lezyonlar nedeniyle estetik açıdan kendini güzel bulmayan kişiler de lazer ile kitle çıkarma seanslarına gelmektedirler. Eğer vücudunuzun görünmeyen bir bölgesinde size zarar vermeyen ufak bir kitleye sahipseniz de bunun için hemen lazer tedavisine de ihtiyaç yoktur.lazerle-kitle-cikarma

Bu tarz iyi huylu kitleler için cerrahi operasyonlar da bulunsa da, ameliyat sonrasında kitlenin alındığı yerde bir yara izinin oluşma olasılığı %90’lara yakınken, lazer tedavisinde ise bu oran %30 civarındadır. Üstelik yara izinin kapanması cerrahi bir tedaviye göre çok daha kısa sürede olur. Lazer tedavisinde genellikle herhangi bir anestezi işlemi yapılmaz, hastanın bilinci açık bir şekilde uygulanır; fakat vücudun birçok bölgesinde olanlar için ufak lokal anestezi uygulanabilir.

Bu tarz bir uygulamadan önce kişinin mutlaka bir dermatoloğa görünüp kitlenin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu öğrenmesi gerekmektedir. Dermatoloğun yönlendirmesi ile yapılan lazer çalışmaları %100’e varan sonuçlar vermektedir.

Tedavi Öncesi Ne Yapılmalı?

Lazerle kitle çıkarma tedavisi uygulatacak kişi uygulama öncesi mutlaka plastik cerraha ve dermatoloji uzmanına görünmelidir.  Bu muayene de kitle dikkatli bir kontrolden geçirilmelidir. Yapılacak operasyona alanında uzman hekimler karar vermektedir.

Çıkarılacak kitlenin özelliği belirlendikten sonra kitlenin kötü huylu olmadığına kesin kanaat getirilmiş ise uzman plastik cerrah ve dermatoloji uzmanı ile birlikte lazer uygulaması yapılarak kitle çıkartılır.

Lazer İle Kitle Çıkarmanın Avantajları Nedir?

Lazer ile yapılan kitle çıkarma işlemi sonunda diğer yöntemlerde olan iz kalma riski oluşmaz. Operasyon bölgesinde operasyon izi kalmaz. Basit bir uygulama olduğu için hasta tedavi sonrasında lazerle-kitle-cikarma-uygulamasiyaşantısına bıraktığı yerden devam  edebilir.

Hangi Kitleler İçin Lazer Tedavisi Uygulanabilmektedir?

 • Göz kapaklarında meydana gelen yağ birikintilerinin tedavisinde (Ksantelezma)
 • Yanakta oluşan kistlerin tedavisinde. (siringoma)
 • Gözün alt kapağında oluşan kistlerin tedavisinde uygulanabilir. (siringoma)
 • Yaşlanmanın etkisi ile baş, boyun, omuz bölgelerinde oluşan lekelerin tedavisinde  (Seboreik keratoz)
 • Güneşin etkisiyle oluşan lekelenmelerin tedavisinde  (Aktinik keratoz)
 • Genetik olarak geçen büyük benler (Epidermal nevus)
 • Güneşten ve yaşlanmaktan kaynaklanan lekelerin tedavisinde (Lentigo)
 • Travma sonrası oluşan damarsal kitlelerin tedavisinde (Pyojenik granulom)

Lazer ile Kitle Çıkarma Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lazer ile kitle çıkarma işlemi kitlenin büyüklüğüne, genişliğine ve derinliğine bağlı olarak lazer uygulaması esnasında ve tedavisinde zaman alacaktır. Bu işlem genellikle dakikalarla sınırlıdır.

Lazer uygulaması her bölge için yapılabilir. En çok tercih edilen ve tedavinin mutlaka lazer ile olması gereken yerlerin başında yüz bölgesi gelmektedir.

Lazerle kitle çıkarma işleminde genellikle kitlenin etrafı ve tabanı lokal anestezik uygulamasıyla uyuşturulur. Dolayısıyla işlem esnasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

Lazerle kitle çıkarma işlemi sonrasında normal yara iyileşme mekanizmaları devreye girer. Bu süre genel anlamda 2-4 hafta kadardır. Ancak bir yaranın gözle görülür düzelmesi ortalama 3-6 ay sürer. Son halini ise mikroskobik ve tam iyileşmiş halini alması 1 yıl kadar sürmektedir.

Lazerle kitle çıkarma işlemi genel anlamda kesim esnasında lazer ışını kullandıldığı için risksiz bir uygulamadır. Ancak bazen özellikle kanlanması fazla olan kitlelerin çıkarılmasında kanama problemleri ortaya çıkabilir.

Vücudunda çeşitli nedenlerle platin veya silikon protezler taşıyan kişilerin lazerle tedavilerin gerçekleştirilmesi rahatlıkla mümkündür. Herhangi bir engel teşkil etmez.

Lazerli tedavilerden ya da kitle çıkarma işleminden sonra iz kalma durumu değişkenlik gösterebilir. Bu durum her zaman cildin rengi ile ilgili değildir. Bazen esmer kişilerde bazen beyaz tenli kişilerde daha fazla iz kalması söz konusu olabilir. Özellikle beyaz tenli olduğu için daha fazla iz kalacağı anlamına gelmez.

Lazerle kitle çıkarma işleminin fiyatı hekim muayenesinden sonra belirlenecek olan bir durumdur.
 • ziyaretçi
  Davut Kabakçı
  14.07.2017
  Koltuk altımda yer alan kitle zararsız olmasına rağmen hem kötü bir görüntü yaratıyor hem de panik halinde kalmama neden oluyordu. Lazer tedavisi ile beraber sürekli büyüyen kitleyi çıkarma işlemi olumlu sonuç verdi.
 • ziyaretçi
  Faruk Yaşar
  03.02.2018
  Baldırlarımda kitle oluşumu var bu beni rahatsız ediyor. Lazer tedavisi ile birkaç seansta durum düzelir mi?
 • doktor
  Doç. Dr. Hayati AKBAŞ 03.02.2018
  Merhaba Faruk Bey, lazer uygulamalarımız ile ilgili +90 530 521 86 99 numaralı Medikal estetik bilgi hattımızdan bilgi alabilirsiniz. İlginiz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.
 • ziyaretçi
  Şükran Rolsi
  13.07.2019
  Göz kapağımda siğil gibi bişey var yardımcı olur msnz
 • doktor
  FBM ESTETİK 15.07.2019
  Merhaba Şükran Hanım.Göz bölgenizin net gözükecek şekilde çekilmiş fotoğrafını +90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza gönderirseniz değerlendirme sonrası detaylı bilgi alabilirsiniz. Merkezimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.
Y1IApy
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
Y1IApy
KAPAT
DOKTORA SOR

Alakalı Makaleler