WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa Lazer ile Hemanjiom Tedavisi
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
G85t76

Lazer ile Hemanjiom Tedavisi

Lazer ile Hemanjiom Tedavisi

Gelişen teknoloji, zamanımızın en mühim sağlık problemlerinden biri haline gelen hemanjiom vakaları için de ameliyatsız iyileştirme imkânları geliştirmiştir.

Halk arasında damar beni ve gül lekeleri olarak da bilinen bu hastalık; karaciğer kaynaklı, iyi huylu, doğumsal tümördür. Kelime anlamı iyi huylu damar tümörü olsa da tedavi edilmediği takdirde büyük psikolojik travmalara ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Bazı hemanjiomlar kendiliğinden geçebildiği gibi, kendiliğinden geçmediği durumlarda ilerleyerek vücudun her yerini kapsayabilir.

Hemanjiom tedavisinde gerekmekte olan yöntem, nerede olduğu  ve ne kadar büyük olduğuna göre tedavi uygulanmaktadır. Büyük operasyon gerektiren hemanjiom vakaları ilerlemiş vakalardır ve genelde kötü huylu damardan kaynaklanmaktadır. Ameliyatsız hemanjiom alternatiflerinden en yaygın olanı ise lazer yöntemidir. Günümüzde teknolojiye bağlı olarak gelişen ve başarıya ulaşmış şekilde devam eden Lazerle Hemanjiom Tedavisi bulunmaktadır.hemanjiom-nedir

Oldukça çok alanda etkinliği ispat etmiş olan lazer teknolojisi, hemanjiom tedavisinde de ihtiyaçlara çoğu zaman yanıt verebilmektedir. Tedavinin başarıya ulaşması için her hastalıkta olduğu gibi, erken teşhis ve erken müdahale önemlidir; ancak lazerle Hemanjiom tedavisinin başarıya ulaşması, hemanjiomun yüzeysel olması ve fazla derinde olmaması şartına da bağlıdır.

Lazerli tedavide ise yöntem  şu şekildedir: Filtrelerle sınırları belirlenmiş yüksek bir ısı taşıyan lazer ışınının, damar beni de olarak bilinen hemanjiomlu bölgeye uygulanması şeklinde meydana getirilen bir iyileştirme metodudur. Yüksek ısı ile hemanjiomlu bölgeyi tahrip etmek amaçlanmakta ve iyileşme sürecine iyi yönde etki etmesi beklenilmektedir.

Lazerle Hemanjiom Tedavi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Tedavi süreci seanslar şeklinde belli aralıklarla uygulanır. Bu aralıklar genellikle ayda bir olacak şekilde ayarlanır. Bazı vakalarda tedavi süreci uzun süreli ve biraz da uğraştırıcı olacağından, öncelikle hasta ve hasta yakınları iyi bir şekilde bilgilendirilmelidir. Bu uzun süreli tedavi gerektiren, kötü huylu damardan kaynaklanan damar benlerinde tedavi süresi 10-15 seansı bulabilir. Abartılı olmayan damarsal sorunlarda ise daha erken iyileştirme sağlanabilir.

Lazerle tedavi yöntemi anlattığımız detaylardan da anlaşılacağı üzere genelde yüzeysel damar tümörleri için uygulanabilen tedavi yöntemidir. Lazerle tedavi olamayan vakalarda ise diğer tedavi yöntemlerine başvurulur.

Bunlar Ameliyatla, ilaç enjeksiyonuyla ya da köpükle bebeklerde hemanjiom tedavisi şeklinde sıralanır.hemanjiom-tedavisi

Ameliyatla Tedavi

Cilt kesilerek hemanjioma sebebiyet veren damar yumağına ulaşılır ve bu dokuyu kesmek suretiyle gerçekleştirilir. Aşırı kanamalı bir ameliyat olması sebebiyle kan stokuyla ameliyata girmek gerekir. Ameliyat sonrasında da kan kaybı olabileceği için kan stoku konusu göz ardı edilmemelidir.

İlaç Enjeksiyonuyla Tedavi

Sklerozan adı verilen ve damar yakıcı özelliğiyle bilinen maddenin hemanjioma sebebiyet veren damar yumağına enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Damarın aldığı sklerozan maddesinin etkisiyle zamanla büzüşerek yok olmasıyla tedavi sonlandırılır. En az riskli, kanamasız ve en iyi sonuç veren uygulamadır.

Köpükle Tedavi

Köpükten kasıt ilaçtır. İlaç enjeksiyonu tedavisi prensibiyle paralel bir uygulamadır. Tek başına uygulandığında yetersiz kalabilmektedir.

Lazer ile Hemanjiom Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lazerle hemanjiom tedavisi her yaşta gerçekleştirilebilir. Bazen hekim, çocuk ve bebek yaştaki hastanın özellikle okul çağına ulaşmasını bekleyebilir. Buradaki amaç kişinin tedaviye olan uyumunu gerçekleştirmektir.

Lazerle hemanjiom tedavisi seanslarla giden bir tedavidir. Ortalama 1-2 ay aralıklarla tekrarlayan seanslar yapmak gerekir. Genellikle hemanjiomun tamamen ortadan kalkması söz konusu olmaz ama oldukça soluk bir hale gelmesi ve hastanın sosyal yaşantısında problem yaşamamasını sağlayacak açık renkliliğe kavuşmak mümkün olmaktadır.

Lazerle hemanjiom tedavisi gerçekleştirmek için hastanın anemisi olması herhangi bir engel teşkil etmez. Anemisi olan hastaya da lazerle hemanjiom tedavisi gerçekleştirilebilir.

Lazerle hemanjiom tedavisi uygulamasından önce bölgeye lokal anestezik krem uygulaması kişinin uygulama esnasında ağrı-acı duymasını engelleyecektir.

Lazerle hemanjiom tedavisi esnasında lokal anestezik kremler kullanılarak cildin hassasiyetinin ortadan kaldırılması sağlanabilir. Gerekli duyulan bazı vakalarda lokal anestezik enjeksiyonlar da kullanılabilir.

Kırmızı bir lekenin hemanjiom olup olmadığını anlamanın muayenesi bir dermatolog tarafından veya bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilir. Tanı konulduktan sonra da lazer ile hemanjiom tedavisine geçiş yapılabilir.
 • ziyaretçi
  Fatih tas
  20.02.2017
  burunda kizariklik var muayne olma sansi varmi watsap uzerinden
 • ziyaretçi
  FBM Estetik
  21.02.2017
  Merhaba Fuat Bey, 0530 762 70 02 whatsapp numaramızdan bize ulaşabilisiniz.
 • ziyaretçi
  Mustafa köse
  23.02.2018
  Merhabalar son 5.6 aydır bel fırınına benzer ağrılarım oluyordu sonrasında beyin cerrrahina gözüktüm mr çekim sonucu s1 vertabla 2 cm hemojion izlenmistir sonucu cikti bu cilt altindaki hemojion lazer tedavi ile yapılıyor mu tesekkrler ederim
 • doktor
  Doç. Dr. Hayati AKBAŞ 23.02.2018
  Merhaba Mustafa Bey, merkezimizde hemanjiom tedavisi yapılmaktadır. +90 530 521 86 99 numaralı Medikal Estetik Bilgi Hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.İlginiz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.
 • ziyaretçi
  mustafa parlak
  21.04.2018
  merhaba hocam bende karaciğerde 9 mm hemonjiom tespit edildi polis olmama engeldir lazer ile yaktırmayı düşünüyorum ardından emara girdiğimde yok olacak mı ya da ne kadar küçülebilecek acil yardım lütfen
 • doktor
  Doç. Dr. Hayati AKBAŞ 26.04.2018
  Merhaba Mustafa Bey, merkezimizde hemanjiom tedavisi yapılmaktadır. +90 530 521 86 99 numaralı Medikal Estetik Bilgi Hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.İlginiz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.
 • ziyaretçi
  Sema gündoğdu
  09.05.2019
  Hocam kızım şuan 7 aylık, doğuştan genitalde hemomjom var ülseri oldu ama doktor tedavisi ile iyileşmeye başladı. Benim sorum: tekrar yara olur mu? Ve yara olmasını beklemeden 7 aylık bebeğe lazer doğru olur mu? Hem acı bakımından hemde kalıtsal başka sıkıntıya neden olur mu? Yara olma ihtimali yoksa kendiliğinden geçmesini beklemek doğrumu olur mu?
 • doktor
  FBM ESTETİK 09.05.2019
  Merhaba Sema Hanım, Hemanjiom tedavisi ile ilgili detaylı bilgi ve tüm sorularınız için +90530 521 8699 numaralı medikal estetik hattımızı arayabilirsiniz.İlginiz için teşekkür eder iyi günler dileriz.
G85t76
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
G85t76
KAPAT
DOKTORA SOR

Alakalı Makaleler