Whatsapp & SMS

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326

Mail Adresimiz

info@fbm.com.tr

BİZE ULAŞIN BİZE ULAŞIN Randevu Al
Neden Zayıflayamıyorum?

Siz de; ‘Her şeyi deniyorum zararlı hiçbir şey yemiyorum ama yine de zayıflayamıyorum!’ diyenlerden misiniz? Beslenme uzmanları olarak bu soru ile sıkça karşılaşıyoruz. Sizlerin fark edemediği bu sorunun altında yatan sebepleri gelin bir inceleyelim, gerçekten her şeyi doğru mu yapıyormuşsunuz öğrenelim;

Öğün Sayısına Dikkat Ediyor Musun?

 neden zayıflayamıyorumDaha ne kadar aç kalabilirim, zaten neredeyse hiçbir şey yemeden günümü tamamlıyorum, özellikle akşam 5’ten sonra bir şey yemiyorum’ diyor ama hala tartıda aynı rakamlarda takılıp kalıyorsanız bu durum normaldir diyebiliriz. Vücudunuza ihtiyacı olan enerjiyi vermeden onun enerji kullanarak yağları yakıp onlardan sizi kurtarıp zayıflatmasını bekliyorsunuz. Yeterli enerjiyi vermeden vücudunuzun sizi zayıflatmasını beklemeniz hata olur. Kısa sürede aç kalınarak geçici süre tartıda sizi mutlu eden su kayıplarından bahsetmiyorum, sizi bedenen inceltecek olan yağ kaybından bahsediyorum.

Yeterli Karbonhidrat Tüketiyor Musun?

Genellikle zayıflamaya çalışan bireylerin ekmeği kestim, pilav makarna gibi ekmek türevi de yemiyorum ama neden hala kilo veremiyorum şikayetini duyarız. En sık yapılan hatalardan biri budur. Oysaki günlük enerji ihtiyacımızın en az yarısı karbonhidrat kaynaklı olmalıdır. Her öğünümüzde vücudumuzun ihtiyacı olan sağlıklı karbonhidratı eklediğimizde sağlıklı şekilde zayıflamaya başladığınızı fark edebilirsiniz. Siz de bir deneyin sağlıklı karbonhidratı vücudundan uzak tutmayın ve sonucu görün.

Gün İçinde Ne Kadar Su İçtiğini Biliyor Musun?

Su tüketimi her ne kadar ikinci hatta son plana atılsa da diyete başlangıçta ilk konuşulması gereken alışkanlıktır. Metabolizmanızın doğru çalışması için, uyguladığınız beslenme programından sonuç alabilmeniz için yeterli suya ihtiyacı vardır. Her bireyin su ihtiyacı farklıdır. Kilo başına 30 ml olarak pratik şekilde kendi ihtiyacınızı hesaplayabilirsiniz.

Yeterince Aktif Olduğunu Mu Düşünüyorsun?

zayıflama-Egzersiz hem sizin sağlığınız için hem de beslenme programlarının doğru şekilde devamlılığını sürdürme için gereklidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken durum aşırı egzersiz yapılmamasıdır. Ömür boyu devam edemeyeceğiniz yoğun aktivitelerden uzak durup aksine her daim yapabileceğiniz yürüyüş, koşu, pilates gibi aktivitelere hayatınızda yer vererek egzersizi yaşamınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

İşte tüm bunlar diyetin yani beslenme programının neden kişiye özel seanslar ile kişiye özel olarak hazırlandığını gösterir. Herkesin elbet farkında olmadan hataları bulunmaktadır. Bizlerin görevi ise sizi en iyi şekilde tanıyarak doğrularınızı ve yanlışlarınızı bularak sizin vücudunuzun ihtiyacı olan, sizin de en iyi şekilde uyum gösterebileceğiniz beslenme programlarını hazırlamaktır.

Bedeninize iyi bakın ve onu sağlığınızı düşünen kişilere emanet edin,

Uzman Diyetisyen Deniz TIĞLI

Az yiyorum ama zayıflayamıyorum?

Metabolizmanın belirli bir enerji ihtiyacı vardır. Zayıflama hedefi ile bu enerjinin çok altında kalori alımı kilo verimine yardımcı olmaz, tersine metabolizmayı bozarak kilo verimini engeller. Metabolizmanız için yeterli enerji ihtiyacını aldığınız bir beslenme programına uymalısınız.

0

0 Yorumlar

0
0
0
0
0
Yorum Yap
6j7UAI

* İşaretli alanlar zorunludur.

TÜM UYGULAMALAR VE AMELİYATLAR