WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa İnsülin Direnci ve Hipoglisemi
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
uyS184

İnsülin Direnci ve Hipoglisemi

İnsülin Direnci ve Hipoglisemi

Günümüzde en sık yaşanan sağlık problemleri arasında yer alan insülin seviyesi dengesizliği ve hipoglisemi belirli aşamalar sonucunda ortaya çıkıyor. 

Pankreasın aşırı insülin üretmesi bir metabolizma bozukluğunun işareti olarak açığa çıkıyor. Kanda artış gösteren insülin bir süre sonra insülin duyarsızlığına neden oluyor.

Kan şekeri seviyesinin iniş çıkışlar göstermesi bireyde çeşit çeşit etkilere neden oluyor. Sonrasında ise şeker hastalığının ortaya çıkması kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Hipoglisemi ise kan şekeri seviyesinin olması gerektiğinden daha düşük bir durumda olması şeklinde açıklanıyor.

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin direnci; vücutta kan şekerini kontrol eden insülin hormonunun yeterli etki gösterememesiyle ortaya çıkan durumdur.hipoglisemi

İnsülin Direnci Problemi Belirtileri Nelerdir?

 1. Sık sık tatlı krizleri yaşamak,
 2. Unlu ve nişastalı besinlere karşı daha duyarlı bir hale gelmek,
 3. Sık ve çabuk öfkelenme,
 4. Belirli bir nedeni olmayan yorgunluk,
 5. Çarpıntı ve terleme gibi olağandışı birtakım reaksiyonlar,
 6. Aşırı unutkanlık ve konsantrasyon eksiği,
 7. Belirli bir nedeni olmayan cinsel isteksizlik,
 8. Horlama sorunu ve uyku apnesi gibi durumları son zamanlarda sık yaşamak,
 9. Açıklanamayan bir kilo artışı, az ya da çok yeme farketmeksizin düzenli alınan kilolar,
 10. Boyun, koltuk altı, kasık ve eklem bölgelerinde cilt renginin koyulaşması,
 11. Bayanlarda yaşanan adet düzensizliği ve vücudun belirli bölgelerinde aşırı tüylenme,
 12. Karaciğerin olağandışı yağlanması ve bir süre sonra karaciğer iltihaplanması yaşanması,
 13. Hızlı bir şekilde yemek yeme ve buna rağmen sık bir şekilde acıkma.

İnsülin Direnci Testi Nasıl Yapılır?

insulin-direnci

Bireylere 10-12 saatlik açlık durumundaki kan testine bakılarak insülin direnci teşhisi konulmaktadır. Kan testi ile HOMA değerine bakılarak tespit edilir. Bu değeri bulmak için kanda açlık kan şekeri ve insülin değerlerine bakılarak sonrasında hesaplama yapılır. Bulunan bu HOMA değerinin 2,5’un altında olması gerekmektedir.

İnsülin Direnci Şeker Hastalığı Mıdır?

İnsülin direnci şeker hastalığı değildir; fakat kan şekerinde bozulmalar yaşanmasına meyilli vücut demektir. İnsülin direnci olan bireylerde insülin hormonu işlevini doğru şekilde yapamaz ve kan şekerinde dengesizlikler oluşabilir. Tedavi edilmediği veya kontrol altında tutulmadığı durumlarda şeker hastalığına dönüşebilir.

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

İnsülin direnci diyet ve düzenli egzersiz ile kırılabilir. Bunun için kişiye özel hazırlanmış beslenme programları kullanılır. İnsülin direncinin insulin-direncibir sebebi de obezitedir. Özellikle kişide kilo fazlalığı varsa uygulanacak zayıflama diyeti ile olumlu sonuçlar alınmaktadır.

 • Öğünlerdeki porsiyonlar azaltılmalı,
 • Ara öğünler eklenerek sık beslenme uygulanmalı,
 • Yüksek lifli besinlere diyette yer verilmelidir.

Bu bireylerde metabolizma daha yavaş çalıştığından dolayı biraz sabır ile bu süreç geçirilip sadece diyet ile kan şekeri değerlerinde iyileşme gözlenir.

İnsülin Direnci Olanlar Ne Yememeli?

Kan şekerinde dengesizliğe sebep olacak basit şekerler ve basit şeker içeren gıdaların tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalı.

 • Beyaz ekmek,
 • Patates,
 • Pirinç,
 • Pişmiş havuç,
 • Kuru meyveler gibi glisemik indeks değeri yüksek olan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Glisemik indeks değeri yüksek besinler kan şekerini ani şekilde yükseltip aynı hızla geri düşürerek kan glikoz değerinde dengesizliklere sebep olmaktadır.

Hipoglisemi Nedir?

hipoglisemi-belirtileri

Hipoglisemi; kan şekeri seviyesinin olması gerektiğinden daha düşük bir değerde olmasıdır. Hipoglisemiye giren birey şekerli yiyecek tükettiğinde semptomları düzelir ve kan şekeri normal değerine döner.

Hipoglisemi Belirtileri Nelerdir?

Hipoglisemi problemi yaşayan bireyler de ise genellikle baş dönmesi ve aşırı yorgunluk gibi belirtiler gözlemleyebiliyoruz. Bu durum kan şekeri seviyesinin olması gerektiğinden daha düşük bir seviyede bulunması şeklinde açıklanıyor.

 • Bireyde açlık hissiyle birlikte titreme,hipoglisemi-tedavisi
 • Terleme,
 • Taşikardi,
 • Baş dönmesi,
 • Yorgunluk,
 • Baş ağrısı,
 • Konsantrasyon güçlüğü gibi semptomlar görülmektedir.

Hipoglisemi Tedavisi

İnsülin direnci probleminden sıyrılabilmek için öncelikle uzman bir doktora başvurmanız gerekiyor. İnsülin direnci olarak belirlenen bu durum sizi günlük hayat içerisinde oldukça sinirli ve stresli bir insan haline getirebilir. Yaşam kalitenizi gözle görülür bir şekilde düşürebilir. Tüm bu ihtimaller sizler için sağlıksız bir yaşamın ortaya çıkmasına neden olacaktır. Öfke kontrolünün zorlaşması ve aşırı unutkanlık gibi olumsuz faktörler de iş yaşamınızın bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olabilir. Aynı zamanda bazı iç organlarınızda da bir süre sonra anormal fonksiyonlar yaşanabilir.

Özellikle karaciğerinizde gerçekleşebilecek bu fonksiyonlar aşırı yağlanma şeklinde kendini gösterebilir. Bayanlarda da bu durumun çoğunlukla adet düzensizliği olarak açığa çıktığını görebiliyoruz. Şekerli yiyeceklere karşı olağanüstü bir istek duymanız oldukça normaldir. Bu rahatsızlık açığa çıktığı andan itibaren bilinçsiz bir şekilde şekerli yiyeceklere karşı iştahınız kabarabilir. Vücudunuzun belirli bölgelerinde cildinizin rengi koyulaşabilir.

İnsülin direnci probleminin yaşandığı hastalarda en sık rastlanan vakalardan biri de konsantrasyon eksikliğidir. Bu durum nedeniyle birey, sorumluluklarından kaçma isteği duyabilir. Bu istek nedeniyle olumsuz bir iş yaşamının kapıları aralanabilir. Rahatsızlığın ilerleyen aşamalarında psikolojik olumsuzlukların artış gösterdiğini gözlemleyebiliriz.

İnsülin Direnci ve Hipoglisemi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bireylere 10-12 saatlik açlık durumundaki kan testine bakılarak insülin direnci teşhisi konulmaktadır.

Vücutta oluşan kan şekeri dengesizliğine bağlı olarak metabolizma doğru çalışamaz, kan yağları değerlerinde bozulmalar gözlenebilir.

Kan alınarak insülin direnci için HOMA değerine ve hipoglisemi için ise açlık ve tokluk kan şekeri testi veya gerekli görülürse oral glikoz testi yapılarak değerlere baktırılır.

Hayır. Fazla kafein tüketimi tam tersi olarak kan şekeri düşüklüğüne sebep olabilir.

Aç karnına spor yapmak hipoglisemiye sebep olabilir. Bunu önlemek için spor öncesi kompleks karbonhidrat içeren ara öğün yapmış olunmalıdır.

Kan testi ile HOMA değerine bakılarak tespit edilir. Bu değeri bulmak için kanda açlık kan şekeri ve insülin değerlerine bakılarak sonrasında hesaplama yapılır.

Hipoglisemi atağında ilk olarak şeker tüketilmelidir. Kan şekeri ölçümü tekrarlanır, gerekirse tekrar şeker tüketimi yapılır. Sonrasında ilk yarım saati içerisinde bir ana öğün veya ara öğün yapılmalıdır.

Vücuttaki herhangi bir dengesizlik metabolizmayı yavaşlatmaktadır. İnsülin direnci olan bireylerde vücut işleyişinde bozukluk olduğu için metabolizmaları daha yavaş çalışmaktadır.

Hipoglisemi atakları tedavi edilmezse bireyde koma, kalıcı beyin hasarına kadar gidebilecek olumsuz durumlar oluşmaktadır.

Henüz yorum yapılmamış.

uyS184
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
uyS184
KAPAT
DOKTORA SOR

Alakalı Makaleler