WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa Diyette Posanın Önemi
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
hAlj8t

Diyette Posanın Önemi

Diyette Posanın Önemi

Posa Nedir?

İnsan vücudunun tam olarak sindiremediği karbonhidrat çeşidine posa adı veriliyor. Enerjiye dönüşmeyen bu karbonhidrat türü vücutta depolanmıyor. Bunun nedeni enerjiye dönüşümünün sağlanmıyor olması şeklinde açıklanıyor. 

Suda çözünen ve çözünmeyen olarak iki farklı gruba ayrılan posalar vücudun işleyişi konusunda oldukça etkilidir. Sindirim sisteminin en önemli yapı taşları arasında yer alan bu besin maddeleri özellikle diyet açısından oldukça elverişli bir ortam hazırlar. Suda çözünen posalar yumuşak bir dokuya sahip olması sayesinde bağırsaklarda yapışabilir.

Bu sayede yağlı besinlerin vücuttan daha kolay bir şekilde atılmasını sağlar. Diyet programı içerisinde özellikle posalara yer vererek oldukça başarılı sonuçlar elde edebilmeniz gayet mümkün. Çözünmeyen posalar su tutucu özellikleri sayesinde toksin maddelerin vücuttan daha kolay bir şekilde atılmasını sağlar. Bu durum vücudun fazlalıklarından kurtulmasına yardımcı olur. Gün içerisinde tükettiği öğünlerde posa kullanan bir birey spor yaparken daha olumlu sonuçlar alabilir.posa-nedir

Posa İçeren Besinler

 • Kuru baklagiller
 • Sert kabuklu meyveler
 • Sebzeler
 • Tahıl ürünleri

Genellikle her meyve içerisinde belli bir miktarda posa bulunur. Ancak sert kabuklu besinler içerisinde yüksek miktarda posa bulunduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kuru baklagiller yüksek bir oranda posa içerir. Bu durum diyet yapan bireylerin diyet programları içerisinde posaya sahip besinlere yer vermesini sağlıyor. Bu açıdan bakıldığında sağlıklı bir diyet yapmak isteyen birey öğünlerinde kuru baklagilleri tercih etmelidir. Diyette posanın önemi dikkat çekilmesi gerekilen bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Diyet yaparken posalı besinleri tüketmemiz diğer besinlerin emilimini artırır ve karbonhidrat metabolizmasını etkiler. Posalı besinler ayrıca bağırsaklardaki toksinlerin atılmasını sağlar. Bunun yanı sıra daha çok dışkılamanın yapılmasını sağlar. Buda diyette bizlere büyük ölçüde yardımcı olur. Posalı besinler midenin hemen boşaltılmasını geciktirir. Bu sayede tekrar yeme ihtiyacı önlenir.

Hastalıklara Faydalı!

Posalı besinler diyette bizlere yardımcı olduğu gibi bazı hastalıklarda da bizlere faydalıdır. Özellikle kolon kanserinin önüne geçmede oldukça etkilidir. Bağırsak florasının iyileşmesinde ve faydalı olan bakterilerin çoğalmasında önemli rol oynar. Posa, kardiyovasküler hastalıkların önüne geçmede de etkilidir. Bağırsaklarda bulunan safra asitlerinin emilimini engeller. Bu sayede kolesterol sentezinin yükselmesi engellenmiş olur.

Posalı besinler obeziteye karşıda çok önemli bir koruyucudur. Posalı besinlerin enerji içerikleri düşüktür. Bunun yanı sıra su bağlama kapasiteleri de büyüktür. Bu sayede enerji alımı azalmış olur ve yeme isteğinin süresi uzatılmış olur.diyette-posa

Günlük Ne Kadar Posa Tüketilmeli?

Öncelikle posanın yaş ve cinsiyet olarak ne kadar tüketilmesi kesin olarak belirlenmemiştir. Bu konuda diyet doktorları sizlere gerekli ölçüleri verecektir. Ortalama olarak yetişkinler günde 25 ile 30 gram arasında tüketmeleri uygundur.

Düşük Posalı Yiyecekler Hangileridir?

 • Düşük posalı yiyecekler pirinç,
 • soyulmuş meyveler,
 • beyaz ekmek,
 • haşlanmış patates,
 • çikolata,
 • şekerli kahvaltı tahılları,
 • tatlılar,
 • spagetti,
 • beyaz un.

Diyette Posanın Önemi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Posalı yiyeceklerin içinde kendiliğinden bulunur. İstenilen saatte posa içeren gıdaları tüketebilirsiniz.

Sağlıklı karbonhidratlar zaten kendiliğinden posa içermektedir. Bu posa tüketiminin tek zararı yeterli su içilmediğinde kabızlık şikayeti olacaktır. Yeterli su içildiği takdirde herhangi bir zararı yoktur.

Henüz yorum yapılmamış.

hAlj8t
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
hAlj8t
KAPAT
DOKTORA SOR

Alakalı Makaleler