Randevu Alanını Seçiniz

Ad / Soyad

Randevu Tarihi Seçiniz

Telefon

E-mail

Güvenlik Kodu :

Güvenlik Kodunu Girin:

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkesimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

Randevu Alanını Seçiniz

Ad / Soyad

Telefon

E-mail

Fotoğraf 1

Fotoğraf 2

Fotoğraf 3

Güvenlik Kodu :

Güvenlik Kodunu Girin:Ad / Soyad

E-mail

Mesajınız

Güvenlik Kodu :

Güvenlik Kodunu Girin:

BURUN ESTETİĞİ

Burun Estetiği

operasyonu estetik cerrahların en sık yaptığı operasyonlar biridir.

Burun Estetiği , hem kadınlarda hem erkeklerde sıklıkla yapılan bir operasyondur. Birçok nedenle burunda şekil bozukluğu söz konusu olabilir. Genetik nedenler, küçük yaşta geçirilen düşme, çarpma kaza gibi travmalar burunda şekil bozukluklarına yol açabilir. Burunda şekil bozuklukları bazen;
 

  • - büyüklük,
  • - normalden küçüklük,
  • - eğrilik,
  • - kemerli burun,
  • - burun ucu kalınlığı,
  • - burun genişliği,
  • - burun ucu düşüklüğü,
  • - burun uzunluğu


ve benzeri şekillerde kendini gösterebilir. Burun şeklinin bozuk olması genellikle burnun solunum fonksiyonu ile birlikte de olabilir.

 

Burun Estetiği

 

Burun şeklinin bozuk olması erkeklerde de kadınlarda da psikolojik sorunlara ya da komplekslere sebep olabilir. 18 yaşını dolduran ve burunda şekil bozukluğundan şikayet edenlere burun estetiği operasyonu önerilir. Fonksiyonel burun estetiğinde hem solunum hemde görünüm düzeltilmesi amaçlanır.

 Hangi Durumlara Burun Estetiği Operasyonu yapılır?


Operasyon sırasında amaç hem burnun görünümünü şeklini düzeltmek hem de solunum fonksiyonuna yol açan burun içerisindeki deviasyonları eğrilikleri de düzelterek hastanın rahat solumasını sağlamaktır.

Burun estetiğinde temel amaç o kadın yada erkeğin yüzüne yakışan mümkünse ameliyat olduğu dahi anlaşılmayan ancak yüzün diğer parçalarıyla uyumlu natürel doğal bir görünüm oluşturmaktır. Operasyon tamamen kişiye özel olmalıdır. Operasyon öncesinde hasta ve cerrah detaylı bir şekilde konuşmalı hastanın beklentilerini de dikkate alarak hasta için en uygun burun tipi cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir.

 

Burun Estetiği Operasyonlarında Süreç;


Bu operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ortalama 1 ila 1:30 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası ise ortalama 1 ile 3 gün arasında nazal delikli tamponlar kullanılır ve ortalama bir hafta sonra ise burun alçısı çıkarılır.

Genellikle, bir haftayı tamamladıktan sonra çoğu kişi günlük hayatına, sosyal faaliyetine ve işine geri dönebilir.


Operasyon sırasında kullanılan teknikler açık ve kapalı yöntemler olarak ikiye ayrılır. Günümüzde çoğu cerrah açık yöntemi tercih etmekle birlikte, kapalı yöntem ile operasyonu gerçekleştirenlerde vardır.


Burun ameliyatları sonrasında yara izi problemi olmaz. Burun estetiği ameliyatları genellikle genel anestezi altında yapılmasına rağmen burnun bazı estetik problemleri lokal anestezi altında da rahatlıkla yapılabilir. Hafif burun kemerli olgularda kapalı yöntemle burun sırtı tıraşlanması oldukça başarılı sonuçlar verir. Hafif burun ucu düşüklüğü olgularında yine lokal anestezi altında küçük bir müdahele ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilir.


Günlük yaşam hayatını olumsuz etkilemeden, normal hayatına kısa süre içerisinde dönebilir. Burun ameliyatları sonrasında ise bazı hastalarda göz çevresinde herhangi bir şişme ve morarma olmaz.

Bazı hastalarda ise tam tersine göz civarlarında şişlik ve morluk söz konusu olabilir. Şişlik ve morluk olması ameliyat üzerinde olumsuz bir etki yapmaz. Genellikle bir kaç gün ile bir kaç hafta içerisinde süratle kaybolur. Burnun tam iyileşmesi bir yılı bulmasına rağmen 2-3 hafta içerisinde etraftakiler tarafından anlaşılmayacak şekilde normal görünüme kavuşabilir. Ancak yine de burnun nihai şeklini alması bir yılda mümkündür.
 

Burun Estetiği Ameliyat Sonrası


Ameliyat sonrası hasta memnuniyeti ve başarı oranları cerrahın tecrübesi kullandığı teknik ve hastanın beklentisiyle doğru orantılıdır. Tecrübeli bir cerrahın başarı ve hasta memnuniyet oranı yüzde 90’ın üzerindedir. Ancak bazı hastalarda operasyon sonrası istenen netice elde edilemeyebilir ve ikinci bir operasyona gereksinim duyulabilir. Böyle durumlarda hastanın mutlaka hekimi ile yeniden görüşmesi var olan problemlerin detaylı analizinin birlikte yapılması beklentilerin yeniden gözden geçirilmesi ve yeni bir operasyona karar verilmesi gerekli olabilir.


İkinci ameliyatın zamanlaması hastanın problemlerinin şiddeti ile ilgili olarak değişebilir. Ameliyat sonrası bariz problem olan olgularda ikinci müdahale kısa sürde yapılması gerekebilir. Ancak genellikle ikinci bir müdahale için bir kaç ay hatta mümkünse bir yıl beklemek daha doğru olacaktır.


Burun şeklinden rahatsız olan kadın ya da erkekler de bu durum onların günlük yaşantılarını iş başarılarını akademik başarılarını aile hayatlarını olumsuz etkileyebilir. Genellikle bu probleme sahip olan insanlarda bazen ileri derece özgüven eksikliği ortaya çıkabilir. Burundaki şekil bozukluğu nedeniyle okula gitmek istemeyen işe gitmek istemeyen evlilik yapmak istemeyen insanlar mevcuttur. Bu kompleksin meydana getirdiği ruhsal değişiklikler nedeniyle arkadaşlık aile ve sosyal ilişkilerde başarısızlıklar yaşayabilirler. Burun estetiği ameliyatlarının sadece fiziksel olarak, sadece görünüm üzerine değişiklik yapılmadığını aynı zamanda operasyonu geçirmiş olan insanın ruhsal yapısı üzerine de olumlu etkiler oluşturduğu unutulmamalıdır.


 

18 yaş üzeri fiziksel gelişimi tamamlamış erkek ve kadınlarda eğer varsa burun şekil bozuklukları rahatlıkla düzeltilebilirken bazen 17 16 yaşında bu operasyonun geçirilmesi de gerekebilir. 17 yada 16 yaşında ama fiziksel gelişimi oldukça iyi olan fakat burundaki şekil bozukluğu nedeniyle ileri derecede stres ve psikolojik sıkıntı geçiren genç kız ve erkeklerde aile cerrah ve çocuk birlikte değerlendirme yaparak 18 yaş olan operasyon yaşına 17 hatta bazen 16’ya çekebilirler. Bu durumun ancak özel koşullarda olabileceği ve ideal operasyon yaşının 18 olduğu unutulmamalıdır.
 

           

İdeal Burun Estetiği Nasıl Olmalıdır?           


İdeal Burun Estetiği daima hastanın yüz yapısına göre yapılmalıdır. Doğallık ön planda olması çok önemlidir. Mümkünse dışarıdan bakıldığında operasyon yaptırıldığını dışarıdaki insanların anlamaması gerekir. Görünüm çok önemlidir fakat unutulmamalıdır ki solunum çok büyük bir ihtiyaçtır. Bu nedenle burun estetiği planlanırken muhakkak solunumda düşünülmelidir ve bir sorun var ise düzeltilmelidir.

Burun Ameliyatının Planlanması

 

En önemli konulardan bir tanesi ise nasıl bir burun tipi olması gerektiği konusunda ameliyatı yaptıracak olan ve ameliyatı yapacak olan hekimin birlikte ve birbirini anlayarak karar vermesidir. En ideal olan durum hastanın yüz yapısına uygun çok natürel bir burun tipi olmasına rağmen bazı hastaların bunun dışında natürel olmayan estetik olduğu bariz anlaşılan bazı burun tiplerini isteyebildiği unutulmamalıdır. Bazı insanlar kalkık, ucu kalkık ve sırtı oyuk burun tipini beğenirken bazı insanlar burun ucu kalkık olmayan ve sırtı düz olan burun tipini daha çok tercih edebilmektedir.
 

Burun Estetiği Resimleri

Bu operasyon gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gereken bir husus da kadınlarda ve erkeklerde farklı burun tipi ve yaklaşımın olabileceği unutulmamalıdır. Kadınlarda daha femin bir burun tipi planlanırken erkeklerde daha maskülen daha erkeksi bir burun tipi düşünülmelidir. Ameliyatta alın burun ve dudak burun açıları kadınlarda ve erkeklerde bazı farklılıklar göstermektedir. Yine burun sırtının hafif kavisli olması ve düz olması kadınlarda ve erkeklerde farklılık arz eder. Burun estetiği yaptıracak olan kadın yada erkekler bazen ellerinde bir başkasına ait fotoğrafla gelerek benzer bir burun istediğini ifade edebilirler. Bu resim cerraha o hastanın ne tarz bir burun istediği konusunda yol gösterici bir kılavuz olması anlamında faydalı olabilir. Ancak hiçbir zaman aynı burun tipinin bir başkası için uygun olmayabileceği ifade edilmelidir.
 

Burun Estetiği Muayenesinde Gerçekliğin Önemi


Burun estetiği ameliyatında bir diğer önemli husus bazı hastalar ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası muhtemel sonucu çeşitli bilgisayar programlarında görmek isterler. Bazı cerrahlar bu yöntemi kullanarak hastalarına ameliyat sonrası muhtemel sonucu ekrandan gösterirler. Bir çok cerrah ise bu görüşe katılmaz ve hastaya ameliyat sonrası muhtemel sonuç ile ilgili fotoğraf göstermez. Bu aşamada doğru olan belki hastaya benzer başka hasta fotoğraflarının öncesi ve sonrası gösterilerek hastanın bu konudaki düşünce ve değerlendirmeleri cerrah tarafından dikkate alınabilir.
 

Ancak hastanın kendisinin ameliyat sonrası muhtemel fotoğrafı gösterilmesi bir çok hastada hayal kırıklıklarına yol açabilir. Bu nedenle hastaya ameliyat sonrası resimlerinin çeşitli bilgisayar uygulamalarıyla gösterilmesi doğru değildir. Burun estetiği operasyonunda amaç normal solunum fonksiyonu yapan büyüklük şekil bakımından hastanın genel yüz karakteriyle uyumlu normal bir burun oluşturmaktır fakat hasta beklentileri mutlaka dikkate alınmalı ancak mümkünse abartıya kaçmadan doğal çizgiler içerisinde hoş bir burun oluşturmak amaçlanmalıdır.

Özetle;

Burun Estetiği Ameliyatı


Günümüzde yediden yetmişe burnundaki görünüş bozukluğundan şikâyetçi olan pek çok kişi bulunmaktadır. Burundaki şekil bozuklukları bazen psikolojik sorunlara bile yol açabilmektedir.

Aynı zaman da sağlıklı bir nefes alıp verme için burnun içyapısının incelenip ardından estetik operasyonların uygulanması gerekebilmektedir. Trafik kazalarında burnun fazla hasar almış olması, çocuk yaşta düşme, sürtme ve ya çarpmalardan kaynaklanan nedenlerden dolayı burun estetiği yapılarak burnun eski formuna ve ya daha yüze yakışan tipte olmasına çalışılır.
                 
Genellikle yüz hatlarına uymayan aşırı büyük ve kemerli burun şekilleri kişileri rahatsız etmektedir. Burnun uzun oluşu ve burun deliklerinin büyüklüğü de yan taraftan bakıldığında hoş durmamaktadır. Bir haftalık bir süreçte burun ile ilgili sorunlarınızdan burun estetiği kurtulmanız mümkün olmaktadır.
                      
Genel anestezi uygulaması ile burun estetiği bir buçuk saat sürmektedir. Kemerli buruna sahip kişiler de burnun törpülenmesinin ardından kısa süre de başarılı sonuçlar elde edildiği gibi burun ucunun düşük oluşuna da müdahale edilerek başarıya ulaşılmaktadır. Burun estetiği yapıldıktan sonra ister açık ister kapalı yöntem kullanılmış olsun kesinlikle burun ve çevresinde bir iz kalmamakta bu nedenle insanların içi rahat etmektedir.
 

Online Muayene için WhatsApp numaramız   
0530 762 7002
  • Doç.Dr.Hayati Akbaş-Burun Estetiği

HİZMETLERİMİZ