WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa Blog Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Nedir?
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
sic3kJ

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı

Burun Kemiği Eğriliği (Deviasyon) Nedir?

Bazı kişilerin burun kemiğindeki yamukluklar burunun görünümüne ve kişinin nefes alıp vermekte zorlanmasına neden olmaktadır. Deviasyon kısaca, burun boşluğunu ikiye ayıran ya da kemikle kıkırdaktan oluşan yapının bazen tek bazen de iki yöne birden eğrilmesidir. Halk arasında her ne kadar önemsenmese de burun tıkanıklığına yol açan eğrilik aslında genel sağlık problemlerine yol açmaktadır. Bu problemler:

 • Akciğer ve kalp sağlığı
 • Uyku Kalitesi
 • Koku
 • Tat duyuları

gibi problemlerdir ve bunlardan daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

burun-kemigi-egriligiHer burun tıkanıklığının nedeninin kemik eğriliği olabileceğini ve deviasyon ameliyatına ihtiyaç duyulabileceği yanlış bir düşüncedir. Burun kemik eğriliğinin belirtileri kendini az çok belli etmektedir.

Burun Eğriliği Neden ve Nasıl Oluşur?

Kemiklerin orantısız büyümesi burun eğriliği nedenlerinin başında gelmektedir. Burun kısmına aldığı sert darbeler burun eğriliğine neden olmaktadır.

Burun kişinin 18 yaşını tamamlamasına kadar geçen sürede gelişimini devam ettirmektedir. Özellikle ergenlik döneminde bu yapı önemli değişikliklerde meydana gelmektedir. 20'li yaşları geçmesine rağmen kişilerin burun yapılarındaki eğriliklerin geçmediği bireyler en yakın sağlık kuruluşuna giderek yetkili doktordan bilgi alabilirler.

Burun Kemiği Eğriliğinin Belirtileri

 • Tıkanıklık: Burun kemiğinde eğrilik olan kişilerin en çok yaşadığı sorunlardan biri de tıkanıklık olmaktadır. Tıkanıklık sorunu özellikle kişilerin rahat bir uyku çekmesine engel olabilmektedir. Burun kemiği ameliyatı sonrası bu sorun tamamen ortadan kaldırılmaktadır.
 • Nefes alıp verirken zorlanma: Diğer bir sorun ise eğriliğin solunumu güçleştirmesi olmaktadır. Bu durum kişileri gün içerisinde bir hayli fazla zorlamaktadır.
 • Dil, yutak, gırtlak ve soluk borusunda kuruluk: Burundan nefes alamamaya bağlı olarak bazı solunum yolları ve solunum yoluna dahil olan organlarda kuruluk meydana gelir.
 • Çok kolay ve sık farenjit olma: Aynı zamanda da vücut soğuk algınlığına açık hale gelir.
 • Koku duyusunun azalması ya da kaybolması: Nefes alamamaya ve burun tıkanıklığına bağlı olarak koku alamamak oldukça olağan bir durumdur.
 • Genizden konuşma ve uyku bozuklukları: Nefes almak gerçekten birçok sistemi etkileyebilir. genizden konuşmak ve uyku bozuklukları da bunlardan bir tanesidir.

Burun Kemiğindeki Eğriliğinin Tanı Aşaması

Burun kemiğinizde herhangi bir eğrilik olup olmadığı merak ediyorsanız en yakınınızda bulunan sağlık merkezine gitmeniz önerilir. Bu türdeki merkezlerde sizlere ilk önce ne gibi sorunlar yaşadığınız sorulacaktır. Daha sonra ise bilgisayarlı muayene ve endoskopik muayene aşamalarından geçirilirsiniz. Teşhis uygulamalarından sonra burnunuzda herhangi bir eğrilik var ise yetkili hekimden tedavi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Burun Eğriliğinin Olumsuz Yanları

 • Yetersiz solunum: Burundaki eğrilik ciddi derecede olduğu zaman kişinin nefes alıp vermesine etki etmektedir. Burundan yetersiz burun-kemigihava gelmesi sonucu ağızdan nefes alınması bazı sorunları da ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunları kısa olarak belirtecek olur isek:
 • Ağız Kokusu: Nefesin burun yerine ağızdan alınması bu sorunu ortaya çıkarmaktadır.
 • Ağız kuruluğu: Burundan alınan oksijenin az olması durumunda ağızdan nefes alınacağı için ağız kuruluğu sorununun ortaya çıkması son derece yüksek bir olasılıktadır.
 • Solunum ve Akciğer hastalıkları: Burun ve ağız arasındaki nefes alışverişi eşit sayıda olmadığında uzun zaman sonucunda çeşitli hastalıklar meydana çıkabilir.
 • Horlama Sorunu: Burun eğriliğinin olumsuz etkilerinden biri de horlama olmaktadır. Burundan alınan havanın kemikteki yamukluktan dolayı aksaması horlamayı meydana çıkarmaktadır. Bu durum hastaların en çok şikâyetçi olduğu durumlardan biri olmaktadır.
 • Görünüm: Burundaki eğrilik kişilerin görünüşleri oldukça fazla etki etmektedir. Eğriliğin derecesi ne kadar fazla olur ise insanların dikkatini çekmesi de o kadar fazladır. Estetik ameliyat ile kısa bir sürede bu sorundan kurtulabilirsiniz.
 • Orta Kulak İltihabı
 • Göz Ağrıları
 • Sinüs Problemleri

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyat türlerinden olan bu ameliyatta kıkırdak ve kemikte bulunan eğrilik düzeltilmektedir. Kapalı bir şekilde yapılan bu ameliyatın süresi ise yarım ve 1 saat aralığında geçmektedir.

Lokal ya da genel anestezi tercih edilir. Anestezinin hemen ardından ise eğriliği oluşturan kemik ya da kıkırdak çıkarılır ve düzeltilmesi mümkünse düzeltilir. Yöntemlerin seçimi hastaya göre değişiklik göstermektedir.

Ayrıca kemik eğriliği ameliyatı yapılırken bununla beraber burun estetiği ameliyatı da yapılabilmektedir. Bu ameliyatta amaç burnun önündeki ve sırtındaki desteği koruyup burun içindeki kıkırdak ya da kemik eğriliğinin düzeltilmesidir.

Bundan birkaç yıl öncesine kadar burun kemiği eğriliği ameliyatlarında tampon dolgu kullanılmaktaydı. Bu malzemenin kullanılması bazı hastalarda çeşitli sorunların çıkmasına neden olmuştur. Günümüzde tampon yerine slikon malzeme kullanılmaktadır.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kan Sulandırıcı İlaçların Kullanılmaması: Bu estetiği yapan doktorlar hastalarına ameliyata bir hafta kala kan sulandırıcı ilaçları kullanmamalarını önermektedir. Eğer kısa bir süre sonra bu operasyonu geçirecekseniz bu türdeki yan etkiye sahip olan ilaçların kullanımı hakkında doktorunuzdan bilgi almanız önerilmektedir. Ayrıca Burun kemiği ameliyatı fiyatı ile ilgili olarakta bize ulaşabilirsiniz.
 • Sigara ve Nargile Gibi Ürünlerin Kullanımı: Burun kemiği ameliyatı olan kişilerin kısa bir süreliğine sigara, nargile vs. gibi ürünleri kullanmaması gerekmektedir. Eğer kısa bir süre önce bu tür bir ameliyat geçirmişseniz doktorunuzdan ne kadar süre sigara içmeyeceğiniz hakkında bilgi alınız.

burun-kemigi-egriligi ameliyatıBurun kemiği ameliyatı sonrası: Hasta başarılı bir ameliyatın sonucunda aynı gün içinde taburcu olabilmektedir. Ameliyattan bir hafta sonra ise doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir. Herhangi bir riskin olmayacağı kesinleşir ise periyodik kontrollere son verilmektedir. Bu kemik ameliyatını olan kişi belli bir süre sigara içemez. Ameliyatınızı yapan doktora ne kadar süre boyunca sigara - nargile gibi ürünleri tüketemeyeceğinizi sormanız önerilir.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Burun kemiği ameliyatları genel olarak 30 - 60 dk. gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Bu eğriliğin büyüklüğü ne kadar olur ise ameliyatın uzunluğu da aynı orantı ile uzamaktadır.

Ameliyat Burnun Hangi Bölgelerini Kapsar?

Burun kemiği eğriliği ameliyatı burundaki kıkırdak kemiğinin düzeltilmesinden ibaret olmaktadır. Burnun ön ve arka tarafında bulunan kemiklere ameliyat sırasında herhangi bir müdahale yapılmamaktadır. Ayrıca burun ameliyatları kapalı ameliyatlardan biri olmaktadır.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Nedir? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bu makaleye ait S.S.S Bulunamadı.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Nedir? Yorumları

 • ziyaretçi
  Feride Pul 15.07.2019
  Ergenlik döneminden kalma burnumda çatlak ve eğrilik var ameliyatla düzelebili mi hayati hocam
 • doktor
  FBM ESTETİK 15.07.2019
  Merhaba Feride Hanım.Öncelikle durumunuz değerlendirilmesi gerekmektedir.Burnunuzun önden ve yandan çekilmiş fotoğraflarını gönderirseniz +90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza gönderirseniz değerlendirme sonrası detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • ziyaretçi
  Miray kaya 03.10.2019
  Mrb bnm burnum sonra dan farkettm eğrilik var sanirim yatiş pozisyondan nasil tedavi olurum baya eğri duruyo
 • doktor
  FBM ESTETİK 05.10.2019
  Merhaba Miray Hanım, Size uygun tedavi şeklinin belirlenmesi için durumunuzun değerlendirilmesi gerekmektedir.Burnunuzun önden ve yandan çekilmiş fotoğraflarını +90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza gönderirseniz değerlendirme sonrasında detaylı bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.
 • ziyaretçi
  salih yetkin 07.10.2019
  iyileşme süreci ve fiyat hakkında bilgi alabilir miyim
 • doktor
  FBM ESTETİK 07.10.2019
  Merhaba Salih Bey, Fiyat bilgisi ve tüm sorularınız için öncelikle durumunuzun değerlendirilmesi gerekmektedir.Burnunuzun önden ve yandan çekilmiş fotoğraflarını +90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımızdan değerlendirmenizi sağlatabiliriz. İlginiz için teşekkür eder iyi günler dileriz.
 • ziyaretçi
  yusuf ibrahimoğlu 09.11.2019
  burnum düz bakıldığı sağa yatıklığı fazla eğriliği belli amelliyatlamı giderilir yoksa amelliyatsızmı teşekkürler
 • doktor
  FBM ESTETİK 12.11.2019
  Merhaba Yusuf Bey.Size uygun tedavi şeklinin belirlenmesi için doktor beyin durumunuzu görmesi gerekiyor.Burnunuzun önden ve yandan çekilmiş fotoğraflarını +90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza gönderirseniz değerlendirme sonrası detaylı bilgi alabilirsiniz. İlginiz için teşekkür eder,iyi günler dileriz.
 • ziyaretçi
  Anıl Taşdemir 27.11.2019
  Hocam benim burnumda kırık var bu hem kötü duruyor hemde nefes almamı zorlaştırıyor yaşım 16 ameliyat olabilirmiyim ? teşekkürler
 • doktor
  FBM ESTETİK 29.11.2019
  Merhaba Anıl Bey.Doktor bey 18 yaş ve üzeri hastalarımız için burun estetiğini uygun buluyor.Burun estetiği ile ilgili fiyat bilgisi ve tüm sorularınız için 0530 762 7002 numaralı whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.Sağlıklı günler dileriz.
 • ziyaretçi
  elif öz 11.02.2020
  hocam merabalar ilkokulda yüz üstü merdivenlerden düşmüştüm o zaman müdahale edilmedi, daha sonra beden dersinde de tekrar koşu sırasında düştüm burnumda eğrilik var ve arada nefes alamıyorum, baya sene geçti şuan 21 yaşındayım bana bi fiyat verebilirmisiniz teşekkür ederim
 • doktor
  FBM ESTETİK 14.02.2020
  Merhaba Elif Hanım.Fiyat bilgisi kişinin durumuna göre belirlenmektedir.Burnunuzun önden ve yandan çekilmiş fotoğraflarını +90 530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza gönderirseniz değerlendirmenizi sağlatabilir ve sonrasında detayları aktarabiliriz. Sağlıklı günler dilerim.
 • ziyaretçi
  Murat Taşçı 16.04.2020
  Hocam ben küçükken kbb doktoruna gitmişim ve burnumda kemik eğriliği tespit edildi. Doktor 18 yaşına kadar düzelebilir düzelmezse 18 yaşında ameliyat olacak demişti. İnternette okuduğuma göre bu ameliyatta %20 ölüm riski varmış. Doğru mudur?
 • doktor
  FBM ESTETİK 18.04.2020
  Merhaba Murat Bey.Burun estetiği ile ilgili fiyat bilgisi ve tüm sorularınız için +90530 762 7002 numaralı online muayene whatsapp hattımızdan bilgi alabilirsiniz.Sağlıklı günler dileriz.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Nedir? için Yorum Yapın

Yorum Yap


sic3kJ
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
sic3kJ
KAPAT
DOKTORA SOR