Whatsapp & SMS

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326

Mail Adresimiz

info@fbm.com.tr

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Nedir?

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Nedir?
9 ay önce
0

Bazı kişilerin burun kemiğindeki yamukluklar burunun görünümüne ve kişinin nefes alıp vermekte zorlanmasına neden olmaktadır.

Burun Eğriliği Neden ve Nasıl Oluşur?

Kimi durumlarda burunda eğrilikler doğuştan gelmektedir. Burun kısmına aldığı sert darbeler burun eğriliğine neden olmaktadır. Burun kişinin 18 yaşını tamamlamasına kadar geçen sürede gelişimini devam ettirmektedir. Özellikle ergenlik döneminde bu yapı önemli değişikliklerde meydana gelmektedir. 20'li yaşları geçmesine rağmen kişilerin burun yapılarındaki eğriliklerin geçmediği bireyler en yakın sağlık kuruluşuna giderek yetkili doktordan bilgi alabilirler.

Burun Kemiği Eğriliğinin Belirtileri

  • Burun kemiği eğriliğiTıkanıklık: Burun kemiğinde eğrilik olan kişilerin en çok yaşadığı sorunlardan biri de tıkanıklık olmaktadır. Tıkanıklık sorunu özellikle kişilerin rahat bir uyku çekmesine engel olabilmektedir. Burun kemiği ameliyatı sonrası bu sorun tamamen ortadan kaldırılmaktadır.
  • Nefes alıp verirken zorlanma: Diğer bir sorun ise eğriliğin solunumu güçleştirmesi olmaktadır. Bu durum kişileri gün içerisinde bir hayli fazla zorlamaktadır.

Burun kemiğindeki eğriliğinin tanı aşaması  

Burun kemiğinizde herhangi bir eğrilik olup olmadığı merak ediyorsanız en yakınınızda bulunan sağlık merkezine gitmeniz önerilir. Bu türdeki merkezlerde sizlere ilk önce ne gibi sorunlar yaşadığınız sorulacaktır. Daha sonra ise bilgisayarlı muayene ve endoskopik muayene aşamalarından geçirilirsiniz. Teşhis uygulamalarından sonra burnunuzda herhangi bir eğrilik var ise yetkili hekimden tedavi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Burun Eğriliğinin Olumsuz Yanları

  • Yetersiz solunum: Burundaki eğrilik ciddi derecede olduğu zaman kişinin nefes alıp vermesine etki etmektedir. Burundan yetersiz hava gelmesi sonucu ağızdan nefes alınması bazı sorunları da ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunları kısa olarak belirtecek olur isek:
  • Ağız Kokusu: Nefesin burun yerine ağızdan alınması bu sorunu ortaya çıkarmaktadır.
  • Ağız kuruluğu: Burundan alınan oksijenin az olması durumunda ağızdan nefes alınacağı için ağız kuruluğu sorununun ortaya çıkması son derece yüksek bir olasılıktadır.
  • Solunum ve Akciğer hastalıkları: Burun ve ağız arasındaki nefes alışverişi eşit sayıda olmadığında uzun zaman sonucunda çeşitli hastalıklar meydana çıkabilir.
  • Horlama Sorunu: Burun eğriliğinin olumsuz etkilerinden biri de horlama olmaktadır. Burundan alınan havanın kemikteki yamukluktan dolayı aksaması horlamayı meydana çıkarmaktadır. Bu durum hastaların en çok şikâyetçi olduğu durumlardan biri olmaktadır. 
  • Görünüm: Burundaki eğrilik kişilerin görünüşleri oldukça fazla etki etmektedir. Eğriliğin derecesi ne kadar fazla olur ise insanların dikkatini çekmesi de o kadar fazladır. Estetik ameliyat ile kısa bir sürede bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyat türlerinden olan bu ameliyatta kıkırdak ve kemikte bulunan eğrilik düzeltilmektedir. Kapalı bir şekilde yapılan bu ameliyatın süresi ise yarım ve 1 saat aralığında geçmektedir. Bundan birkaç yıl öncesine kadar burun kemiği eğriliği ameliyatlarında tampon dolgu kullanılmaktaydı. Bu malzemenin kullanılması bazı hastalarda çeşitli sorunların çıkmasına neden olmuştur. Günümüzde tampon yerine slikon malzeme kullanılmaktadır.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun kemiği ameliyatı- Kan Sulandırıcı İlaçların kullanılmaması: Bu estetiği yapan doktorlar hastalarına ameliyata bir hafta kala kan sulandırıcı ilaçları kullanmamalarını önermektedir. Eğer kısa bir süre sonra bu operasyonu geçirecekseniz bu türdeki yan etkiye sahip olan ilaçların kullanımı hakkında doktorunuzdan bilgi almanız önerilmektedir. Ayrıca Burun kemiği ameliyatı fiyatı ile ilgili olarakta bize ulaşabilirsiniz.

- Sigara ve Nargile Gibi Ürünlerin Kullanımı: Burun kemiği ameliyatı olan kişilerin kısa bir süreliğine sigara, nargile vs. gibi ürünleri kullanmaması gerekmektedir. Eğer kısa bir süre önce bu tür bir ameliyat geçirmişseniz doktorunuzdan ne kadar süre sigara içmeyeceğiniz hakkında bilgi alınız.

Burun kemiği ameliyatı sonrası: Hasta başarılı bir ameliyatın sonucunda aynı gün içinde taburcu olabilmektedir. Ameliyattan bir hafta sonra ise doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir. Herhangi bir riskin olmayacağı kesinleşir ise periyodik kontrollere son verilmektedir. Bu kemik ameliyatını olan kişi belli bir süre sigara içemez. Ameliyatınızı yapan doktora ne kadar süre boyunca sigara - nargile gibi ürünleri tüketemeyeceğinizi sormanız önerilir.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Burun kemiği ameliyatları genel olarak 30 - 60 dk. gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Bu eğriliğin büyüklüğü ne kadar olur ise ameliyatın uzunluğu da aynı orantı ile uzamaktadır.

Ameliyat burnun hangi bölgelerini kapsar?

Burun kemiği eğriliği ameliyatı burundaki kıkırdak kemiğinin düzeltilmesinden ibaret olmaktadır. Burnun ön ve arka tarafında bulunan kemiklere ameliyat sırasında herhangi bir müdahale yapılmamaktadır. Ayrıca burun ameliyatları kapalı ameliyatlardan biri olmaktadır.

0

0 Yorumlar

0
0
2
0
0

Henüz yorum yapılmamış.


Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Nedir? için Yorum Yapın
6JhEBe

* ile işaretlenmiş alanlar zorunlu alanlardır.

TÜM UYGULAMALAR VE AMELİYATLAR