Whatsapp & SMS

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326

Mail Adresimiz

info@fbm.com.tr

Rinoplasti Ameliyatı Öncesi ve Sonrasında Bilinmesi Gerekenler

Rinoplasti Ameliyatı Öncesi ve Sonrasında Bilinmesi Gerekenler
9 ay önce
0

Rinoplasti ameliyatı öncesi hastanın tıbbi bir sağlık taramasından geçirilmesi ve ameliyat için gerekli olan tahlillerin yapılması gerekmektedir ki, ameliyat sürecinde yaşanabilecek olan kötü bir olayla karşı karşıya kalınmamalı.

Rinoplasti Öncesi

Ameliyata girilmeden önce soğuk algınlığı nezle, ya da grip tarzında bir rahatsızlık durumu var ise bu tarz durumlar ameliyatı engelleyebilmektedir. Anestezi kontrolü sırasında sizin için önemsiz bir durum cerrahınız için önemli bir ayrıntı olabilmesinden dolayı size önemsiz gibi görünebilse de her bilgiyi ameliyatı gerçekleştirecek olan uzmanla paylaşmakta fayda var. Hastanın rutin kullandığı ilaçları var ise bunları muayene sırasında uzman ile paylaşmalı ve bu süreçte yapılması gerekenler hakkında bilgi edinilmedir. Anestezi uzmanı ile ameliyat hakkında konuşmaya gitmeden önce ilaçlarınızın kutularını da yanınızda götürebilir ya da rahatsızlığınızın tam olarak ne olduğunu detaylı bir şekilde açıklayabilirsiniz.

rinoplastiAmeliyat öncesinde kesinlikle kanın akışkanlığını sağlayacak olan ilaçlar ya da gıda kullanılmamalıdır. Ameliyattan yaklaşık 10 gün kadar önce kan sulandırıcı ilaçların kullanımı kesilmelidir ki ameliyat esnasında yaşanabilecek olan riskler ortadan kaldırılsın. Bitki çayların bir kısmında kan sıvılaştırıcı bir özelliği olmasından dolayı da ameliyattan bir hafta kadar önce bitki çayı kullanımı da kesilmelidir. Kadınların regl dönemleri estetik ameliyatı engelleyici bir durum değildir fakat bu durumun tam olarak engel olup olmadığına karar verecek olan kişi yine anestezi uzmanınızdır.

Sigara kullanımı yaranın iyileşme sürecini geciktiren bir alışkanlık olmasından dolayı sigarayı da operasyon öncesinde bırakmada fayda vardır. Hemen hemen tüm ameliyatların öncecinde bu maddelerin kullanımı kesilmelidir. Saç ekimi öncesinde bırakımında bile fayda sağlayan bir girişim olacaktır. Ameliyat sonrasında genelde hastalarda ağrı olmamaktadır; fakat bazı hastalarda küçük ağrılar görülebilmektedir. Bu süreçte hastaya ağrı kesici tedavisi uygulanmaktadır.

Ameliyat sonrasında hastalarda iki gün kadar burun tıkanıklığı görülmektedir. Burun tıkanıklığı olmasından dolayı hastalar ağızlarından nefes alıp vermeye başlarlar bu da hastanın boğazında sürekli bir kuruluk yaşanır. Boğaz kuruluğunun hastaları rahatsız etmemesi için bol bol sıvı gıda takviyesi yapılmalıdır. Daha önce bir burun estetiği operasyonu geçirilmişse bu durumun doktor ile kesinlikle paylaşılması gerekmektedir.

Burun Estetiği Sonrası İlk Gece

Burun ameliyatı bittikten hemen sonra hasta ilk iki gece başını yastık ile destekleyerek yani mümkün olduğunca dik bir şekilde uyuması gerekmektedir. Bu şekilde yapılan uygulama ile hastada ödem oluşma riski en aza indirilmektedir. İlk 4 ay ya da 6 ay süresince gözlük kullanılmayabilir. Basketbol, voleybol, futbol gibi top ile yapılan aktivitelerden uzak durulması hastanın yararına olacaktır. Hastanın burnuna alacağı bir darbe sonucunda burunda büyük bir risk meydana gelmesinden dolayı hasta bu konuda kesinlikle bu uyarıyı dikkate almalıdır.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Kendizi Güneşten Koruyun

rinoplasti ameliyatıEn az 90 gün yani 3 ay süresince burun bölgesini güneşin zararlı ışınlarından korumak gerekmektedir. Güneş ışıklarından korunmak için yüksek faktörlü güneş kremlerinden kullanılmalıdır ya da burnu koruyucu bir şapka kullanımı ile güneşe çıkılmalıdır. Bu süreçte güneş ışıklarından dolayı kalıcı renk değişiklikleri meydana gelebilmektedir. Havuzdan denizden ve sauna gibi ıslak ve nemli ortamlarda olmaktan kaçınılmalıdır.

Burundaki şekil bozulmaları sağlayacağı gibi burun içinde iltihaplanmaya kadar yol açabilir. Havuz suyunda yer alan klor hassas burun dokularının tahriş olmasına yol açabilmektedir. Yine aynı şekilde aşırı sıcak ta burun dokusuna ya da dikişlere zarar verebileceği gibi yaranın iltihaplanmasına neden olabilir. Bu durumda yaranın iyileşme sürecinde rol oynayabilmektedir. Özellikle havuza ya da denize dalış yapmak burunda şekil bozukluklarına neden olabilecek bir davranış olmasından dolayı bu tarz girişimlerde bulunulmamalıdır. Estetik ameliyatından 4 ya da 5 ay kadar süre ile yapılan bu aktivitelerden vazgeçilmesi gerekmektedir.

Zararlı Alışkanlıklarınızdan Uzak Durun

Alkol ve sigara gibi alışkanlığı olan hastalar da iyileşme sürecinde bu maddelerden uzak durmalıdırlar ki dikişlerin iyileşme süresinde uzama meydana gelmesin. Alkol ve sigarada yer alan maddeler dokuların yenilenmesine izi vermezler bu durumda hastalarda sıkıntı doğurabilir.

Burun Temizliği Nasıl Olmalı?

  1. Burnu temizleme de yine aynı şekilde nazik davranılmalıdır.
  2. Eski alışkanlıklardan vazgeçilmelidir. Sümkürerek yapılan burun temizliğinden uzak durulmalıdır.
  3. İlk iki hafta boyunca uzmanınız tarafından burun temizliği konusunda verilen okyanus suyu ile burun temizlenmelidir.

Okyanus suyu ile uygulanan bu yöntem hem burun içinin nemlenmesini sağlar hem de burun tıkanıklığının giderilmesini sağlar. Burun içine kulak çubukları yardımı ile temizlik yapılması hastanın acı çekmemesini sağlar. Ağızda uzun süre çiğnenmeden yenen yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Yüz gençleştirme ameliyatında olduğu gibi yüz kaslarının çok fazla hareket etmemesi sağlanmalıdır ki iyileşme sürecinde sıkıntılar yaşanmasın. 

0

0 Yorumlar

0
0
1
0
0

Henüz yorum yapılmamış.


Rinoplasti Ameliyatı Öncesi ve Sonrasında Bilinmesi Gerekenler için Yorum Yapın
7ly0Ai

* ile işaretlenmiş alanlar zorunlu alanlardır.

TÜM UYGULAMALAR VE AMELİYATLAR