Whatsapp & SMS

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326

Mail Adresimiz

info@fbm.com.tr

BİZE ULAŞIN BİZE ULAŞIN Randevu Al
Kronik Yaralar

Kronik Yara Nedir?

Normal şartlarda vücudumuzdaki yaralar 3-4 hafta içinde belirgin iyileşme eğilimi gösterirler; ancak 4-6 hafta geçtiği halde iyileşme eğilimi geciken veya hiç iyileşmeyen yaralara kronik yaralar denir.

Kronik yaralanmalarBunlar genellikle yara bölgesini hissetmeyen yatalak ve felçli hastalarda görülebildiği gibi kan damarı tıkanıklığı, şeker (diyabet) hastalığı, romatizmal hastalıklarda da sık görülür.

Bu yaraların kapatılmasında mümkünse sebep olan durumların desteklenmesi, ilave olarak da plastik cerrahi teknikleri olan deri greftleri (deri yamaları) ve deri flepleri (doku aktarımı) ile yaraların kapatılması sağlanmaktadır.; ancak kronik yaraların genellikle plastik cerrahinin en zor uğraş alanlarından biri olduğu akılda tutulmalıdır.

Diyabetik Ayak Yarasında Yara Debridmanı Ne Demektir?

Diyabetik ayak yaraları pansumanla ve cerrahi olarak çeşitli girişimlerle tedavi edilir. Pansumanlarla izlemin yeterli olmadığı, dolaşımın bozulduğu, enfeksiyonun arttığı, kabukların oluştuğu durumlarda cerrahi girişimler gerekmektedir. Enfekte olan ayak yaralarında mikropların çevreye ve kana karışması ile hastanın sağlığını tehdit eder boyutlara (genel sepsis tablosu gibi) gelmesini engellemek için acil cerrahi girişim ile ölü dokuların temizlenmesi işlemine yara debridmanı denir.

Diyabetik Ayak Yarasında Ameliyat Nasıl Yapılır?

  1. Diyabetik ayak yarasının tedavisinde cerrahi girişim ve sonrasında uzun süreli endokrinoloji, fizik tedavi ve kalp damar cerrahisi takibi gerekebilir.
  2. Yara iyileşmesini olumsuz etkilediği için ameliyattan en az 15 gün öncesinden sigara bırakılmalıdır.
  3. Ameliyat öncesi ve sonrası kan şekerlerinin normal sınırlarda seyretmesi sağlanmalıdır. 
  4. Genel anestezi hastanın tam olarak uyutulması ve solunumunun nefes borusuna yerleştirilen bir tüple anestezi ekibince denetlenmesi anlamına gelmektedir. Lokal anestezi genellikle spinal (belden anestezi) şeklinde uygulanmaktadır.
  5. Ameliyatta diyabet nedeniyle yaraların üzerindeki ve çevresindeki kabuklar kanama alanına kadar temizlenir.
  6. Dolaşımı olmayan veya bozuk olan ayak kısımları ampüte edilir (kesilir).
  7. Ayakta abse bulunan yerler açılarak içerisi boşaltılır, yumuşak dokuda ve kemiklerdeki enfekte (mikroplanmış) bulunan kısımlar cerrahi olarak çıkarılır.
  8. Cerrahi temizlik sonrasında bir süre pansumanla takip yapılabileceği gibi duruma göre uygun olan yaralara deri yaması (greft) veya doku transferi (flep) yapılabilir.

Diyabetik Ayak Yarasında Ampütasyon Ne Zaman Yapılır?

Ayak yaralanmalarıDiyabetik ayak yarasında cerrahi sırasında sıklıkla enfeksiyonun devam etmesi, yaraların uygulanan deri yamalarına rağmen iyileşmemesi sık görülür. Özellikle iskemik özelliklerin ağır bastığı durumlarda ampütasyon seviyesinin yükseltilmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle yapılan cerrahi tedaviler genellikle hastada ve yakınlarında hayal kırıklığına neden olmaktadır; ancak ampütasyon bazen hastanın hayatını korumak için şart olmaktadır. Amputasyon seviyesine göre hastaya daha sonra mobilize olabilmesi için uygun protezler yaptırılır.

Ayak yaralanmaları

Ayak bölgesinin travmaya bağlı damar sinir tendon yaralanmaları ve açık yara onarımları el cerrahisindeki prensiplerle onarılabilmektedir. Ayrıca travma dışı olarak ayakta iyi huylu kitle eksizyonları, ayakta yabancı cisim batması çıkartılması (iğne batması, diken batması çıkartılması), ısrarcı tırnak batmasında tırnak yatağı revizyonu ve tırnak çekilmesi işlemleri plastik cerrahi tarafından yapılabilmektedir. Ayaktaki en sık görülen rahatsızlıklardan olan tırnak batmasında medikal tedaviye cevap vermeyen iş-güçten geri bırakan ısrarcı durumlarda cerrahi ile tırnağın batan kısmının çıkartılması işlemi en yüz güldürücü işlemlerdendir.

Ayakta ısrarcı siğil ve nasır dokularının cerrahi olarak çıkartılarak deri flepleri ve ya deri greftleri ile yara kapatılması plastik cerrahiye özgü uygulamalardır.

Skar Revizyonu

Skar dokusu nedir?

Skar revizyonuYaralanmalar ve çeşitli ameliyatlar sonrasında oluşan kötü yara iyileşme durumlarına skar dokusu denir. Bu skar dokularının aşırı gelişenlerine hipertrofik skar denir. Hipertrofik skar dokusunda cerrahi tedavi genellikle önerilmez, normal skar dokularında ise yara izini azaltmak amacıyla plastik cerrahlar tarafından nedbelerin cerrahi düzeltilmesi (skar revizyonu ameliyatı) sıklıkla uygulanmaktadır.

Ameliyat sadece daha iyi bir görüntü sağlamaya yöneliktir, ameliyatın skarları tamamen kaybetmek gibi bir amacı yoktur, bu alanı küçültmeye yarar.

Skar Düzeltilmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Skar düzeltilmesi genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılır. Skar dokusu uygun şekilde çıkartıldıktan sonra kesi hattı deri üzerinde tek tek dikişler ya da derialtından gizli dikiş ile kapatılır ve pansumanlar ile örtülür. Skar düzeltilmesi ameliyatı uygulananlarda sigara kullanımı yara iyileşmesini kötü etkilediği için tamamen yasaktır.

Genellikle ilk hafta ameliyat bölgenizi ıslatmadan yarım duşlar almanıza izin verilir. 10.günden itibaren tam duş alınabilir. 4 haftadan önce havuz ve denize girmenize izin verilmez.

Skar Düzeltilmesi Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

Ameliyat kesisi özellikle ameliyat sonrası ilk aylarda (3-4 ay) kırmızı kaşıntılı ve çok belli olabilir. Zaman içinde özellikle 6 aydan sonra ameliyat izinin, renginin açılması, kaşıntının azalması beklenir. Bu süreç iki yıla kadar devam eder. İki yılın sonunda bile ameliyat bölgesinde deri renginde ince de olsa ameliyat izi kalır. Anormal gelişen nedbeleşme için jeller, silikon baskı gerekebilir.

0

0 Yorumlar

0
0
0
0
0
Yorum Yap
y61arq

* İşaretli alanlar zorunludur.

TÜM UYGULAMALAR VE AMELİYATLAR