FBM Estetik Tıp Merkezi

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326

E-posta Adresimiz

info@fbm.com.tr

Et Beni ve Kitle Alımı

Et Beni ve Kitle Alımı

BİZE ULAŞIN BİZE ULAŞIN Randevu Al
Et Beni ve Kitle Alımı

Derideki kitlelerin çoğu dış görünümü ile fikir verdiğinden öncelikle dermatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmeli, hangi tür kitleden şüphelenildiği belirtilmeli, dermatoloji uzmanının yönlendirmesi ile plastik cerrah tarafından ameliyat kararı alınmalıdır. Gerekirse ultrason, BT incelemeleri ile kan tahlilleri yapılmalıdır.

Et Beni Nedir ve Neden oluşur?

Et benleri genellikle deri renginde olan, deri seviyesinden daha kabarık, ince saplı veya kalın saplı olabilen, görüntüsü dışında bir rahatsızlığa neden olmayan, küçük deri parçalarıdır.

Deride yer alan kitlelerEt benleri genellikle;

 • Göz kapakları,
 • Koltuk altı ve boyun derisi,
 • Cinsel organlar gibi derinin ince olduğu bölgelerde oluşur.

Et Benlerinin Nedenleri

 • Ani kilo değişiklikleri,
 • Soydan gelen yatkınlıklar,
 • Hormonal hastalıklar sayılabilir.
 • Et benleri genellikle 30'lu yaşlardan sonra görülür ve zamanla sayısı artar.

Et beni bulaşır mı?

Et beni olarak tarif ettiğimiz lezyonlar kendiliğinden gelişir ve bulaşıcı değildir; ancak bazı virüslerin oluşturduğu et beni görünümüne benzeyen lezyonlar bulaşabildiğinden bunları et beni ile karıştırmamak gerekir.

Et beni kendiliğinden düşer mi ?

Et benlerinden ince saplı olanlar bazen kendiliğinden düşebilir, bazen de kişi tarafından tahriş edilerek düşmesine neden olabilir. Et beninin kendiliğinden düşmesi enfekte olmadığı sürece sorun yaratmaz; ancak kişi tarafından tahrip edilerek düşürülmeye çalışılması enfeksiyon riski ve kötü huylu lezyonlara dönüşme riski nedeniyle uygun değildir.

Et beni nasıl alınır?

Kötü huylu kitlelerEt benlerinin alınmasında lezyonun öncelikle Dermatoloji veya Plastik Cerrahi uzmanı tarafından et beni olduğunun teşhis edilmesi, sonrasında küçük olanların elektrokoter (elektrik akımı ile yakma), lazer (Lazer enerjisi ile yakma), kriyoterapi (dondurarak yakma) uygulamaları ile, büyük olanların cerrahi çıkartma uygulamaları ile çıkartılması önerilmektedir. Hatta et beninin cerrahi olarak çıkartılmasından sonra patoloji tarafından raporlanarak et beni olduğunun teyit edilmesi daha sağlıklı  olmaktadır.

Et beninin ameliyatla aldırmak tehlikeli midir?

Et benleri tamamen iyi huylu lezyonlardır ve cerrahi olarak çıkartılmasının tehlikesi yoktur. Et benlerinin cerrahi tedavisi sonrasında patoloji tarafında raporlanması önerilmektedir. Et beninin cerrahi olarak alınmasının vücuttaki diğer et benlerine bir etkisi yoktur.

Siğiller en çok nerede görülür?

Siğiller bulaşıcı lezyonlar olduğundan en çok;

 • Ellerde,
 • Ayaklarda,
 • Edep bölgesinde görülür.

Siğiller en çok çocukların ellerinde görülür. Genital siğil denilen cinsel bölgede oluşan siğiller ise cinsel ilişki ile bulaştığından kasıklar ve anüs etrafında görülürler.

Siğiller nasıl önlenir?

Elinde siğil olan kişilerin ellerine temastan korunarak, başkalarının terlik çorap ayakkabısını giymeyerek önlenebilir. Cinsel yolla bulaşan siğilden korunmak için, ergenlik yaşından itibaren cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda toplumu bilgilendirmek önemlidir.

Siğiller nasıl tedavi edilir?

Siğil tedavisinde öncelikle dermatoloji uzmanı tarafından teşhis sonrasında uygulanan ilaç tedavisi, elektrokoter (elektrik akımı ile yakma), lazer (Lazer enerjisi ile yakma), kriyoterapi (dondurarak yakma) uygulamaları tavsiye edilmektedir. Bunların yetersiz kaldığı durumlarda plastik cerrahi uygulamaları ile cerrahi olarak siğil çıkartılabilir. Siğilin yerine ve büyüklüğüne göre uygun ameliyat teknikleri ile yara uygun olan şekilde kapatılır.

Et beni ile kitlenin farkı nedir?

Vücudun herhangi bir yerinde deride ve deri altında, normal deriden renk olarak farklılık gösteren, deriden kabarık veya çukur şeklinde olan, ağrı yapabilen, akıntı veya koku yapabilen lezyonlar genel olarak kitle olarak değerlendirir ve mutlaka bir Dermatoloji uzmanı veya Plastik cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Kitle kelimesi yer kaplayan oluşum manasına gelir, kitlenin iyi huylu veya kötü huylu olduğuna ancak patoloji raporu ile karar verilebilir.

Et beni ne zaman tehlikeli olur?

Siğil tedavisiBazı kitleler başlangıçta et beni görünümünü taklit edebileceğinden bir lezyonda renk değişikliği (özellikle koyulaşma), çapında artış (zamanla büyüme), deriden kabarıklaşma veya çukurlaşma, ağrı yapmaya başlama (nadiren ağrısız olabilir), akıntı ve koku oluşması durumlarında tehlikeli bir oluşuma dönüşme ihtimali nedeniyle mutlaka bir dermatoloji uzmanı tarafından takip edilmelidir. Eğer dermatoloji uzmanı şüphelenirse lezyonun tamamının veya bir kısmının patolojiye gönderilmesi için plastik cerraha başvurulmalıdır.

Derideki kötü huylu kitleler neden çıkar?

 • Güneş ışınlarının deri hücrelerindeki genetik yapıyı bozması,
 • Yaşlanma ile derinin kendini tamir mekanizmalarının bozulması,
 • Radyasyonun etkileri,
 • Ağır sanayiideki bazı kimyasalların derideki tahribatı,
 • Bağışıklık sisteminin bozulması (kanser ilaçları, organ nakli ilaçları, lösemi-lenfoma hastalıkları) bazı kalıtımsal hastalıklardır.

Derideki kitlelerin alınmasının zararı var mıdır?

Deri ve deri altındaki kötü huylu bir kitlenin tedavisinin ana parçası bu kitlenin vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Bu nedenle kitlenin alınması vücuttaki başka kitlelerin oluşumuna neden olmaz, aksine etrafa yayılmadan (metastaz) çıkartılması gerekir. Yani kitlelerin alınması daha kötüye götürmez, daha kötüye gidişatı önler. Kitle alındıktan sonra patolojiye gönderilir, böylece kitle hangi türden ise ona göre hastanın iyiliği için ilave kemoterapi radyoterapi ve ilave ameliyatlar planlanır.

Derideki kitlelerin ameliyatı nasıl yapılır?

Plastik cerrahide; iyi görünümlü kitlelerin yakın sınırdan çıkartılması, kötü huylu emaresi olan kitlelerin ise daha geniş cerrahi sınırdan total çıkartılması patoloji sonucuna göre ilave cerrahi işlem yapılması prensibi hakimdir. Tedavinin devamında patoloji sonucuna göre ek bir cerrahi veya ışın tedavisi/ kemoterapi gerekebilir. Tümörün çıkarımı sonrası oluşan yara, tümörden daha büyük olur. Eğer doğrudan dikişlerle kapatılamayacak kadar geniş bir yara oluşursa çevreden doku çevirimi veya uzak bir bölgeden deri aşısı alınması gerekebilir. Bu işlemler ise ileri plastik cerrahi uygulamalarıyla mümkündür. Yara iyileşmesini etkilediği için sigara kullanılmaması çok önemlidir.

 1. Ameliyat öncesi operasyonun planlanması amacıyla çeşitli çizimler ve fotoğraf çekimleri yapılır.
 2. Bu ameliyat genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılır.
 3. Ameliyat, işleme bağlı olarak 1–3 saat sürebilir.
 4. Uygun şekilde tümöral kitle total olarak çıkartılır ve yara kapatılması için en uygun yöntem seçilir.
 5. Oluşacak defektin kapanmasında doktorunuz ameliyat esnasında deri grefti (vücudun başka bir yerinden deri nakli- aşısı), çevre dokulardan doku flebi (doku çevirme) veya mikrocerrahi yöntemlerle serbest doku aktarımı uygulayabilir.
 6. Çıkarılmış dokular mutlaka patoloji laboratuvarına yollanır ve tanı kesinleşir.

Sırtta et beni çıkmasıPansumanlar çoğu zaman kapatılarak yapılmakla birlikte bazı durumlarda pansumanın açık tutulması gerekebilir. Buna doktorunuz karar verecektir. Drenler ortalama 1–3 gün, deri üzerindeki erimeyen dikişler 1–3 hafta sonra alınır. Derialtından gizli dikiş olarak uygulanan eriyebilir dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Ameliyattan sonra (eğer genel anestezi uygulanmışsa) hastanede kalacağınız süre birkaç gecedir.

Kitle eksizyonu ameliyatları sonrasında hastalar yara izleri nedeniyle nadiren hayal kırıklığına uğrayabilirler; çünkü bu tür cerrahide amaç önce kitlenin total olarak çıkartılması sonrasında ise kabul edilebilir en iyi yöntemle yaranın kapatılmasıdır, çoğu zaman estetik kaygılar geri planda kalır. Ayrıca patoloji sonucuna göre yenileyen cerrahi girişimleri ihtiyaç duyulması olasılığı her zaman vardır.

Et beni ameliyatla alındıktan sonra iz kalır mı?

Her cerrahi uygulamada bir iz oluşacaktır, plastik cerrahi doktorunuz uygulama öncesinde ne kadar iz kalabileceğini, en az iz kalması için neler yapılabileceği konusunda sizi bilgilendirecektir.

0

0 Yorum

0
0
0
0
0
Et Beni ve Kitle Alımı için Yorum Yapın
mPRJ4t

* ile işaretlenmiş alanlar zorunlu alanlardır.

TÜM UYGULAMA ve AMELİYATLAR