WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa Ortognatik Cerrahi
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
g4oGiA

Ortognatik Cerrahi

Ortognatik Cerrahi

Ortognatik cerrahide amaç dişlerin uygun kapanmasını sağlamaktır.

Ortognatik Cerrahi Nedir?

Sağlıklı bir ağız yapısı ve ısırma işlemi için alt ve üst çene kemiklerine yapılacak müdahaleler ile alt-üst çene kemiklerinin ilerletilmesi ve geriletilmesi ameliyatlarına ortognatik cerrahi denir.

Bu cerrahi tedavi öncesinde ve sonrasında diş hekimliğinin ortodonti bölümünün de desteği ile dişlerin pozisyonları ayrı ayrı şekillendirilerek tedavi tamamlanmaktadır. Bu ameliyatlar estetik amaçlı değildir; ancak normale getirilen çeneler daha estetik görüntü kazandırabilir.

Ortodontislerin Rolü Nedir?

Ortognatik cerrahi, ortodontik tedavinin tek başına çene ve ısırma bozukluklarını düzeltemediği durumlarda ayrıca daha iyi sonuç elde ortognatik-cerrahietmek için gerekir. Çeneler yeni yerini aldıktan sonra ortodontistler ısırma ilişkisinin en iyi şeklini vermek için bir süre daha uygulamalarına devam edebilir.

Ortognatik cerrahi öncesi ortodontistler tarafından üst dişler üst çenede ve alt dişler alt çenede düzenli dizilmeyi sağlamaya çalışılır. Ortodontistler bu dönemde alt ve üst dişlere “cerrahi teller ve kancaları” yerleştirir. Bu teller sayesinde dişlerin doğru yerde tutabilmesi veya ameliyat sonrası dişlerin lastik halkalarla bağlanabilmesi sağlanır.

Ortognatik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 1. Ortodontisler tarafından hasta hazırlandıktan sonra ortak değerlendirme ile çenelerin kaç mm hareket ettirileceği, ameliyatta tek üst çene, tek alt çene veya her 2 çeneye birden müdahale gerekip gerekmediği hesaplanır.
 2. Grafiler ve tomografiler çekilerek ameliyat planlanır, fotoğraflar çekilir.
 3. Ameliyat öncesi yara iyileşmesini olumsuz etkilediği için sigara bırakılmalıdır.
 4. Ameliyat öncesi ağır diyet rejimleri önerilmez.
 5. Ameliyat öncesinde hastanın tahlilleri ve  anestezi konsültasyonu yapılarak ameliyat öncesi olası riskleri gözden geçirilir.
 6. Gerekirse operasyonda kullanılmak üzere kan hazırlığı yaptırılır.
 7. Ameliyat öncesi hasta 6 saat aç bırakılır. Bu ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır.
 8. Operasyonda alt çene kemiğine (mandibula)  ve/veya üst çene kemiğine (maksilla) ulaşmak için ağız içinden veya cilt üzerinden bir kesiler yapılır, kemikler uygun yerden kesilir (osteotomi), kemikleri tesbit etmek için titanyum plaklar veya eriyebilen plaklar kullanılır.
 9. Kemik tespiti yapıldıktan sonra ağız içi ve deri kesilerine dikişler atılır.
 10. Bölgede toplanacak fazla sıvıyı emmek için drenler yerleştirilir.
 11. Kemikleri sabitlemek için kullanılan malzemeler ömür boyu kalabildiği gibi birkaç yıl sonra isteğe bağlı çıkartılabilir.
 12. Ameliyat sırasında idrar sondası takılır ve birkaç gün sonra çekilir.
 13. Ameliyat sonrasında ağız-yüz bölgesinde şişlikler, morluklar, sızıntı kanamalar kişiden kişiye farklı olarak görülebilir.

Ortognatik Cerrahide Ameliyat Sonrası Bakımı ve Beslenme

İlk gece genellikle gıda verilmez, 4 saat sonra hastaya sadece su verilir. Genellikle ertesi gün berrak gıdalar ile beslenmeye başlanır. Doktorunuzun uygun görmesi ile birlikte ağız bakımı başlatılır, uygun zamanda dişlere lastik uygulaması ile çenelerin birbirini kapatması sağlanır.ortognatik

Çeneler lastikler ile birbirine kapatıldıktan sonra kemik kaynaşması için hastaya dişlerini oynatmaması, konuşmaması önerilir. Hastalara ağrı kesiciler ve enfeksiyon riskine karşın antibiyotikler uygulanır. Beslenme; ancak dişlerin arasındaki boşluklardan sıvı şeklinde verilerek çene 10-14 gün kadar kapalı tutulur. Bu sürede ağız bakımına dikkat edilir.

Operasyon sonrası ilk bir hafta sigara konusunda dikkatli olunmalıdır. Sigaranın yara iyileşme sürecine olumsuz etkisi olduğu unutulmamalıdır. Mutlak içilmemelidir. Ameliyat sonrasında 5. günde genellikle hasta taburcu aşamasına gelir. Hasta 20 gün kadar işten uzak kalır; ancak sonrasında günlük aktivitelerine dönebilir. 20. gün ve 1,5 ay kontrolleri yapılır.

Ortognatik Cerrahi Ameliyatı Olası Komplikasyonlar

Bu ameliyatlardan sonra enfeksiyon oluşmaması için hastaya uygun antibiyotikler reçete edilir.

 • Ortognatik cerrahi sonrasında çok nadiren sinir hasarlarına bağlı olarak alt dudakta ve çene bölgesinde hissizlik,
 • Dilde tat alma - hissetme kusuru,
 • Yüzde mimik kaslarında çalışma kusuru olabilir.

Bu tür sinir yaralanmaları genellikle 6- 12 ayda düzelebileceği gibi kalıcı da olabilir. Bazı hastalarda kırık yanlış ya da eksik iyileşebilir, bu gibi durumlarda tekrar operasyon gerekebilir. Ortognatik cerrahi sonrasında çene eklemi sorunları iyileşebileceği gibi nadiren eklem daha sorunlu hale gelir, bu durum önceden anlaşılamaz.

Ortognatik cerrahi sonrasında bir süre normal beslenmedeki kısıtlamalar nedeniyle kilo kaybı sık görülür; ancak gıda takviyeleri ile bu önlenebilir

Ortognatik cerrahi tedavi başarılı ile sonuçlandıktan sonra da bir müddet ortodontik tedaviye devam edilebilir. Ortognatik cerrahi işlemleri sonrasında yüz görünümüne yansımaları olacağından ihtiyaca göre ve hastanın talebine göre, ilave burun estetiği, dudak estetiği, genel olarak yüz estetiği uygulamaları açısından yeniden değerlendirilebilir.

Ortognatik Cerrahi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hastanın özelliklerine göre bazı estetik uygulamalar aynı anda yapılabilir.

Ortognatik ikinci operasyon ihtimali nadir bir durumdur, hastanın durumuna göre 9 aydan sonra değerlendirilmelidir.

Ortognatik cerrahide 7-10 günlük süre içinde ödem ve morluklar büyük ölçüde geçer. Hastanın ağrısı ağrı kesici ilaçlar ile geçen ağrılardır.

Ortognatik cerrahide, mide bulantısı ve kusma şikayetleri diğer ameliyatlara göre daha fazla görülmez ve bunlar ilaç tedavisi ile geçer.

Ortognatik cerrahi için ergenlik yaşı olan 18 yaşını doldurmak önerilir.

Ortognatik cerrahinin riskler bakımından diğer ameliyatlardan farklı bir riski yoktur.

Ortognatik cerrahi sonrasında diş yapılarının tam oturması ve kemik kaynaşmasının sağlıklı olması için diş lastikleri uygulaması hastaya göre değişmekle birlikte 1-3 hafta sürer.

Ortognatik cerrahi sonrası 3-4 haftalık istirahat önerilir.
 • ziyaretçi
  Kasım
  11.07.2019
  Hocam acı verir mi ortognatik işlemler
 • doktor
  FBM ESTETİK 11.07.2019
  Merhaba Kasım Bey.+90530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza yüzünüzün farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını gönderirseniz değerlendirme sonrasında operasyon detaylarını ve fiyat bilgisini öğrenebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.
g4oGiA
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
g4oGiA
KAPAT
DOKTORA SOR

Alakalı Makaleler