Whatsapp & SMS

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326

Mail Adresimiz

info@fbm.com.tr

BİZE ULAŞIN BİZE ULAŞIN Randevu Al
El Hastalıkları

Ganglion Kisti

Ganglion Kisti Nedir?

İçinde eklem sıvısı bulunan kistik yapılara ganglion kisti denir ve bunlar sıklıkla nedeni tam hatırlanmayan eski travmalar sonrasında yavaş yavaş gelişirler. El bileğinde sıklıkla olmak üzere avuç içi ve parmakta eklem seviyelerinde görülebilirler. Belirli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra ağrı ve  kozmetik nedenlerle cerrahi tedavi düşünülebilir.

Ganglion Kisti Neden Oluşur?

Ganglion KistiGanglion kistlerinin oluşma sebebi genellikle başlangıcı hatırlanmayan travmalar ve ekleme aşırı yük bindirilerek kronik zorlamalardır.

Ganglion Kistinde Ne Zaman Ameliyat Gerekir?

Ganglion kistleri küçük olduğunda masajlar, elastik bandaj uygulanması gibi yöntemlerle gerileyebilir. Ancak tüm bunlara rağmen gerilemezse, ağrı nedeniyle hastayı rahatsız ederse, görünümün belirgin olması durumlarında ameliyatla alınması düşünülebilir.

Ganglion Kisti Nasıl Ameliyat Edilir?

Genellikle lokal anestezi altında uygun kesilerle girilerek çevredeki damar sinir yapılarına hasar vermeden ganglion kistleri çıkartılır ve patoloji laboratuvarına kesin tanı için gönderilir. Kistin çıkartılması tamamlandıktan sonra kanama kontolü yapılır ve kesiler primer kapatılır. 20 gün boyunca pansumanlar yapıldıktan sonra deri kaynaşması tamamlandığında dikişler alınır.

Ganglion Kisti Sonrasında Bakım

Ganglion kisti zorlayıcı travmalar sonucu oluştuğundan ameliyat sonrasında hastaya koruma tedbirlerine uyması sıkıca tembihlenir; eğer hasta koruma tedbirlerine uymazsa hastalığın tekrarlama ihtimali çok artar. Daha sonra 1-2 ay süreyle elastik bandaj veya bileklik şeklinde destek aparatları ile desteklenerek erken dönemde nüks engellenir.

Sindaktili

Sindaktili Nedir?

Doğuştan el anomalilerinin en sıklarından olan parmakların doğuştan yapışık olması durumuna sindaktili denir. Bu durumda el ve parmak hareketleri etkileneceğinden cerrahi yöntemlerle ayrıştırılması mümkündür.

Sindaktili (Parmakların Yapışık Olması) Düzeltilmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sindaktili

Parmak yapışıklığının açılması ameliyatı genellikle çocuk hastalarda uygulandığından genel anestezi altında yapılır. Parmak yapışıklığının açılması için çoklu z plasti tekniğine uygun insizyonlarla parmaklar açıldıktan sonra kesiler ya direkt olarak dikilerek yada deri grefti (deri yaması) uygulanarak kapatılır.

Sindaktili Ameliyat Sonrasında Yeniden Oluşur Mu?

Sindaktili ameliyat sonrasında yeniden oluşmaz ancak çocuğun büyümesi ile birlikte ihtiyaç dahilinde ilave küçük cerrahi girişimler uygulanabilir.

Tetik Parmak

Tetik Parmak Nedir?

Tetik parmak hastalığı avuç içinde parmakları hareket ettiren tendon (kiriş) yapısındaki ödem veya nodülleşme sebebiyle tendon kılıfının dar olan kısımlarına sıkışması sonucu tetik hareketine benzer takılma hissi oluşturmasıdır.

Tetik Parmak Kimlerde Sık Görülür?

Tetik parmak genellikle el gücüyle iş yapan kişilerde (ev kadınları, terzi, kasap) ve kadınlarda daha sık görülür.

Tetik Parmakta Ne Zaman Ameliyat Gerekir?

Tetik ParmakTetik parmakta öncelikle analjezik uygulamalar ve fizik tedavi ön plandadır; ancak hastaların bu tedavilere rağmen sabahları parmaklarının ağrılı olarak kilitlenmesi durumunda cerrahi tedavi düşünülebilir.

Tetik Parmakta Ameliyat Yapılmazsa Ne Olur?

Tetik parmak gelişmesi sonrasında hastanın ısrarcı olarak ameliyat olmak istememesi durumundan bölgede yapışıklıklar başlar ve hareket kısıtlamasına bağlı eklemlerde sertlikler başlayabilir. Bu durum yapılacak cerrahi tedavinin başarısını düşürür. O nedenle fazla ilerlemeden cerrahi tedavi önerilir.

Tetik Parmak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat lokal anestezi veya genel anestezi altında uygulanır. Ameliyat yaklaşık 30-45 dakika sürer. Avuç içine yapılan insizyonlarla avuç içi derisinin altındaki tendon kılıfı ve tendon yapısı eksplore edilir. Bu esnada bölgedeki damar sinir yapıları korunur. Daha sonra tendonun nodüler yapısı nedeniyle sıkıştığı tünel alanları gevşetilerek tendon hareketi rahatlatılır. Daha sonra kesiler tek tek dikişlerle kapatılır. Pansuman uygulanır. İyileşme tamamlanınca 20 gün sonra dikişler alınarak  ve fizik tedavi uygulanır. Tetik parmak cerrahisi sonrası ilk bir hafta sigara konusunda dikkatli olunmalı, olumsuz etkisi nedeniyle tam olarak yasaklanmalıdır.

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

El bileğinde median sinir adı verilen sinir dokusunun sıkışması sonucu görülen bir hastalıktır. Parmaklarda uyuşma ve tutamama ile kendini gösterir.

Karpal Tünel Sendromu Kimlerde Daha Sık Görülür?

karpal tünel sendromuBu hastalık kadınlarda ve 40-45 yaş grubunda daha sık görülür. Diyabet, romatizmal hastalıklar, menapoz gibi ödemin arttığı durumlar bu hastalığın en sık nedenlerdendir. Bu hastalık el gücü ile çalışılan bazı mesleklerde (kasiyer, klavye-daktilo kullanıcıları, kasap, fülüt-piyano çalan müzisyenler) daha sık görülür.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

 • Elde güçsüzlük,
 • Karıncalanma,
 • Median sinir alanında (1-2-3 parmaklar) ağrı,
 • Uyuşukluk.

Zamanla başparmak tarafında kas zayıflaması ve elden tutulan cisimlerin düşmesi görülür. Hastalar gece uyanarak ellerini sallar veya yataktan sarkıtır. Telefon, saç kurutma makinesi kullanma şikayetleri arttırır. Çoğunlukla iki taraflıdır. Karpal tünel sendromunda klinik bulgular ve EMG yapılarak tanı konabilir.

Karpal Tünel Sendromu Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Karpal tünel sendromunda şikayetler günden güne ilerliyorsa, objektif nörolojik belirtiler varsa, EMG de iletim anormallikleri tespit edilmiş ise kas atrofisi başlamadan cerrahi tedavi önerilir.

Karpal Tünel Sendromu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 1. Cerrahi tedavide lokal anestezi veya genel anestezi ile el bileği iç yüzeyine uygun kesi ile girilir ve median sinirin rahatlatılması için el bileğindeki bağ dokusu serbestleştirilir.
 2. Ameliyat yaklaşık 30 dakika sürer.
 3. Daha sonra cilt dikişleri uygulanır.
 4. Yaklaşık 20 günlük pansuman takibi sonrasında dikişler alınır.
 5. 1-3-6 ayda takipler yapılır ve gerekirse EMG ile sonuçlar takip edilir.

Dupuytren Hastalığı

Dupuytren Hastalığı Nedir?

Dupuytren hastalığı avuç içi derisinde, küçük bir alanda veya birkaç parmağı etkileyecek şekilde büzüşme şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. Erkeklerde ve ileri yaşta ve yüksek rakımlı bölgelerde yaşayanlarda daha sık görülür, ancak tam bilinen bir nedeni yoktur. En sık 4 ve 5  parmakların avuca doğru katlanması görülür.

Dupuytren Hastalığında Ne Zaman Cerrahi tedavi Gerekir?

Dupuytren hastalığında erken dönemde cerrahi tedavi düşünülmezken avuç içinin yere teması bozulacak derecede avuç içinde büzüşme olan durumlarda (evre 2 ve evre 3 duputyren hastalığı) cerrahi tedavi uygulanır.

Dupuytren Hastalığında Ameliyat Nasıl Yapılır?

 1. Ameliyat öncesi operasyonun planlanması amacıyla çeşitli çizimler ve fotoğraf çekimleri yapılır. Dupuytren Hastalığı
 2. Avuç içine yapılan z insizyonlarla avuç içi derisinin altındaki fibrozis gelişen gömlek tabakası (palmar fasya) cerrahi olarak çıkartılır.
 3. Cerrahi sırasında damar sinir yapıları korunur.
 4. Daha sonra kesiler tek tek dikişlerle kapatılır.
 5. İleri evre dupuytren hastalığında cerrahi alan primer kapatılamaz ise deri grefti uygulanabilir.
 6. Pansuman uygulanır. Pansumanlara bir süre dikkatli olarak  devam edilir.
 7. Dikişlerin gergin olduğu durumlarda  atel de uygulanarak hareket kısıtlanabilir. İyileşme tamamlanınca dikişler alınır ve fizik tedavi uygulanır.

Dupuytren hastalığında cerrahi sonrası ilk bir hafta sigara konusunda dikkatli olunmalı, olumsuz etkisi nedeniyle tam olarak yasaklanmalıdır.

0

0 Yorumlar

0
0
0
0
0
Yorum Yap
xT13mb

* İşaretli alanlar zorunludur.

TÜM UYGULAMALAR VE AMELİYATLAR