Whatsapp & SMS

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326

Mail Adresimiz

info@fbm.com.tr

Koltuk Altı Terlemesi

Koltuk Altı Terlemesi
9 ay önce
0

Koltuk altı terlemesi vücutta biriken toksinlerin dışarı atılması için gereklidir ve her insanda görülmektedir. Bazı insanlar hava durumuna bağlı, stres kaygı ve endişe gibi duygu değişimlerinde daha fazla terleyebilir. Her insan terler ve terlemenin yoğun olarak meydana geldiği bölümlerin başında koltuk altı gelir. Terlemenin neden olduğu kötü ve rahatsız edici kokular ise bakteri aktivitesi sonucu oluşan kokulardır.

Terleme vücuttaki toksinleri atmak ve vücut ısısını ayarlamak için vücudun başvurduğu yöntemdir. Ancak normal hava sıcaklıklarında bile aşırı bir terleme yaşanıyorsa hiperhidroz rahatsızlığı olabilir.

Koltuk altı terlemesinin nedenlerinden olan utanç, stres, sinirlilik hali ve endişe gibi durumlarda ayrıca yüz kızarması, ellerin terlemesi gibi diğer fiziksel değişimlere de yol açabilir. Böyle durumlarda duyguların kontrol altına almak ve terlemeyi azaltmak için spor yapılabilir ya da rahatlatıcı aktiviteler edinilebilir.

hiperhidrozKoltuk Altı Terlemesinin Nedenleri?

 1. Gereğinden fazla koltuk altı terlemesi sinir sistemindeki bir sorunun nedeni olabilir.
 2. Ter bezlerinin (tiroit bezleri) fazla çalışması da yine bir başka neden olabilir.
 3. Fazla alınan kilolar aşırı terleme nedeni olabilir.
 4. Bir başka neden ise herhangi bir hastalık esnasında kullanılan ilaçlara bağlı olarak terleme olabilir ya da kalıtımsal olarak genlerde bulunan özelliklere bağlı olarak gereğinden fazla terleme durumu ortaya çıkabilir.

Hiperhidroz durumunda vücut aşırı terlemektedir. Hiperhidroz durumunu tetikleyen nedenler ise şunlardır;

 • Hamilelik,
 • menopoz,
 • tüberküloz ve benzeri bulaşıcı hastalıklar,
 • çeşitli tiroit hastalıkları,
 • aşırı alkol tüketimi,
 • şeker hastalığı,
 • parkinson,
 • felç,
 • kalp yetmezliği ve lenfoma gibi kanser türleri.

Bu nedenlerin yanı sıra bazı ilaçların da yan etkileri olarak da aşırı terleme görülebilir. Bazı psikiyatrik ilaçlar (antidepresanlar), bazı tansiyon ilaçları, bazı antibiyotikler, bazı gıda takviyeleri, ağız kuruluğu için kullanılan bazı ilaçlar aşırı terlemeye neden olan diğer sebeplerden sayılabilir.

Koltuk Altı Terlemesine Çözüm İçin Hangi Yöntemler Uygulanmalı?

koltuk altı terlemesi çözümAşırı koltuk altı terlemesini engellemek pek kolay değildir. Bazı kişilerde 40 yaşından sonra azalsa da kol altı terlemesinin tedavisiz geçmesi mümkün değildir.

Eğer terleme çok şiddetli değilse terleme önleyici losyon, krem gibi kozmetik ürünleri kullanılarak terleme şiddeti azaltılabilir ancak tamamen geçirilemez.

Ayrıca şiddetli bir terleme söz konusuyken bu tür yöntemlerin uygulanması tedaviyi engelleyici etki yaratır ve alerji ya da cilt rahatsızlıklarına yol açabilir. Bu tür aşırı terleme durumlarında doktora başvurularak, doktorun tavsiyesi ve doğrultusu üzerine iyontoferez tedavisi uygulanabilir.

İyontoferez tedavisinde koltuk altına elektrik verilerek ter bezlerinde şok yaratılır ve terleme azaltılır ya da tedavi edilir; ancak ömür boyu, haftada 2-3 kez 20-30 dakika bu tedaviden yararlanılması gerekmektedir.

Bu tedavide ise terleyen bölgeye özel bir boya vasıtasıyla işaretlenerek enjekte yapılır. Böylece bu enjeksiyon işlemi ter bezlerinde geçici bir felç etkisi yaratır. Etkisi geçicidir ve 6-7 ayda bir tekrar uygulanması gerekmektedir.

Koltuk altı terlemesinin kalıcı olarak giderilmesi de mümkün olabilir. Kalıcı etkili tek çözüm yöntemi klipsli ETS ameliyatıdır. Klipsli ETS ameliyatı her iki göğüs boşluğu için ayrı ayrı uygulanır ve yüzde yetmiş oranında bir başarı sağlanır. Ter bezleri alınarak terleme engellenebilir.

0

0 Yorumlar

0
0
0
0
0

Henüz yorum yapılmamış.


Koltuk Altı Terlemesi için Yorum Yapın
D4NS0q

* ile işaretlenmiş alanlar zorunlu alanlardır.

TÜM UYGULAMALAR VE AMELİYATLAR