WhatsApp : +90 530 762 70 02 444 1 326

Meme Dikleştirme - Doç. Dr. Hayati Akbaş

7 + 0  Captca Değiştir

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkezimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

2 + 3  Captca Değiştir
9 + 1  Captca Değiştir
(13 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 4.5)

Meme Dikleştirme - Doç. Dr. Hayati Akbaş

Göğüslerinin dik, büyük, şekilli olması bazı kadınlar için çok önemlidir. Bu şekilde düşünen kadınların sorunlarının çözümü için günümüz tıp teknolojisi ile meme dikleştirme operasyonu uygulanabilmektedir.

meme dikleştirme ameliyatıGöğüs Sarkmasının Nedenleri

Kadınların memelerinin sarkmalarına sebep olan belli başlı birkaç neden vardır.  Her kadında görülen bu durum hayat boyu yaşanan bazı durumlar neticesinde görülmektedir.

 1. Meme sarkmalarında etkili olan durumların başında aşırı kilo alıp verme ilk sıralarda gelmektedir.
 2. Ayrıca hamilelik ile ardından gelen emzirme döneminin bitiminden sonra yine meme sarkmaları meydana gelebilmektedir.
 3. Bunların dışında bütün insanlar için etken olan yer çekimi de bazı kadınlar üzerinde olumsuz sonuç olarak meme sarkmasına neden olabiliyor.

Büyük göğüslü kadınlar bu konuda dezavantajlı konumdadırlar meme sarkma onlarda daha sık görülmektedir. Zamanla memeyi tutan bağlardaki yaşlanma ve zayıflamadan dolayı büyük göğüslerde meme sarkması daha fazla hissedilmektedir.

Bir başka neden ise fizyolojik yapıdan kaynaklanan sarkmalardır. Meme sarkmasına neden olan durumlardan birisi olan karakteristik özelliklerden kaynaklanan sarkmalarda meme sarkmalarıdır.

Kimler Meme Dikleştirme Ameliyatı Olabilir?

göğüs dikleştirme

Kadınlar için hem güzelliğin hem de anneliğin simgesi olan göğüsler genetik olarak veya bazı sebeplerden dolayı değişim geçirmektedir. Bunları önlemek için çeşitli yöntemler kullanılsa da en çok tercih edilenlerden bir tanesi ise meme dikleştirme ameliyatıdır. Meme dikleştirme ameliyatı günümüz şartlarının getirmiş olduğu kolaylık ve ameliyat yöntemlerindeki yeterlilikten dolayı tercih edilir.  Ameliyatı genellikle orta yaş kadınlar tercih etmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatını; sürekli değişen kilosu olmayan, sigarayı bırakmış ve bırakabilecek, memesinde aşırı sarkma, göğsü düzleşmiş, meme uçları aşağı bakanlar, memelerin şekil bozukluğu olanlar ve meme uçları büyümüş olanlara uygulanmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı özel bir durum olmadıkça 18 yaşının altına uygulanmamaktadır.

Meme Sarkması Engellenir Mi?

Her sağlık sorununda olduğu gibi bu durum içinde önleyici ve tedavi edici durumlar vardır. Emzirme ve sonrası için yapılması gerekenler; Emzirme döneminde süt bezleri etkili olarak çalışmaktadır. Bu çalışma neticesinde meme hacminde büyüme meydana gelmektedir. Büyümenin sonucunda ise emzirme bitiminde önlem alınmazsa memelerde sarkma meydana gelmektedir. Yapılması gereken ise hamilelik ve emzirme döneminde destekleyici sütyen kullanmak ve egzersiz yapmaktır.

meme sarkması

Yaşlanmak: Bu durumun önüne geçilemez ama yaşlanmanın memeler üzerinde yapacağı etkiler azaltılabilir. Yapılacaklar ise meme hücrelerini dinç tutacak şekilde masaj ve egzersiz yapılmasıdır.

Memeyi sıkılaştırmak için meme dikleştirme ameliyatı uygulanabilmektedir. Bu işlem herkese uygulanmaz.

Hekim operasyon yapacağı hastada aşağıdaki durumların analizini yapar;

 • Gögüsler yeteri kadar büyük fakat sarkma meydana gelmişse,
 • Gögüsleriniz hacimsiz ve sıkı değillerse,
 • Gögüs uçları ve çevresi aşağı doğru bakıyorsa,
 • Gögüsler arasında büyüklük ve sıkılık olarak farklılık varsa.

Meme dikleştirme işleminde büyük ve ağır olan göğüslere uygulanmaktadır. Ancak elde edilen sonuçlar küçük göğüslerdeki gibi uzun ömürlü olmayabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı her yaştaki kadınlara uygulanabilir. Ama en uygun zaman dilimi için plastik cerrahlar genellikle göğüs gelişimi durana kadar beklemektedirler.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı farklı şekillerde oluşur; sarkık olan göğsü dikleştirmek, meme dokusuna şekil vermek, sarkıklığı gidermek için uygulanır. Meme dikleştirme ameliyatı hastane ortamında yapılmaktadır.

 1. meme dikleştirme estetiğiCerrahi müdahale öncesinde meme röntgeni çekilir.
 2. Ameliyat genel olarak bir buçuk veya dört saat gibi sürelerde tamamlanmaktadır.
 3. Ameliyat genel anestezi ile yapılır.
 4. Bu da ameliyat süresince uyuyor olacağınız anlamına gelmektedir. Eğer küçük bir kesi ile ameliyat gerçekleştirilecekse hekimin tercihi ile lokal anestezi de yapılabilir.

Ameliyat sonrasında hastalar genellikle bir gün hastanede tutulur ve ertesi gün taburcu edilir. Yapılan ameliyatlarda süt bezlerine ve sinir sistemine hiçbir zarar verilmemektedir. Ameliyat yapılmadan önce tüm testler yapıldıktan sonra hasta ameliyata alınır. Ameliyata girmeden önce doktor hastaya nasıl yöntemler kullanacağını aktarır ve ameliyata başlar.

 


Sık Sorulan Sorular


0

0

Göğüs (Meme) dikleştirme operasyonlarının yanı sıra etkisi çok az olsa da göğüs kası egzersizleri bu kapsama girebilir.

0

0

Göğüslerin sarkması, memenin göğüs kısmına bağlayan bağlardaki gerginliğinin azalması sebebi ile meydana gelmektedir. Yaşlanmaya bağlı olarak ise meme sertliğini sağlayan, süt bezi dokusunda bulunan kısmi bozulmaların da etkisi ile göğüslerde sarkma meydana gelmektedir.

0

0

Ameliyatsız Göğüs Dikleştirme ameliyatları bazı dolgularla düşünülebilir ama efektif değildir. Göğüs dikleştirmede yapılan en etkili yöntem cerrahi yöntemdir.

0

0

Kadınların sarkmış memelerinin tekrar eski haline getirilmesi ve şekil verme işlemidir. Ortalama 1 saat civarında süren operasyonlardır.

0

0

Meme bezlerini koruyucu operasyonlar yapıldığı için çok büyük oranda yüzde 80-85 oranlarında bebekler emzirilebilir.

0

0

Her ameliyatta olduğu gibi risk vardır; ancak risk çok çok düşüktür.

0

0

Ameliyat sonrası görünüm hemen fark edilir.

0

0

Normal sportif faaliyetlere 1 ay sonunda çok ağır olmamak üzere başlanılabilir.
Hayati AKBAŞ Instagram

Meme Dikleştirme - Doç. Dr. Hayati Akbaş Yorumları


 • Kullanıcı Yorumu

  Arzu Oltu - 28.02.2017 13:33

  Göğüslerdeki sarkmalar sanırım bu ameliyat ile düzeltilebiliyor.

  • Admin Yorum Cevabı

   FBM Estetik - 01.03.2017 09:03

   Merhaba Arzu hanım. +90 530 762 70 02 göğüs estetiği ile ilgili detaylı bilgi ve fiyat bilgisi öğrenmek için online muayene WhatsApp hattımıza mesaj gönderebilirsiniz.

Yorum Yapın


5 + 0  Captca Değiştir
Whatsapp Destek
Facebook Messenger

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326