WhatsApp : +90 530 762 70 02 444 1 326

Karın Estetiği

6 + 5  Captca Değiştir

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkezimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

6 + 1  Captca Değiştir
9 + 1  Captca Değiştir
(3 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 4.7)

Karın Estetiği

Karın estetiği birçok nedenden dolayı yapılmaktadır. Öncelikle kadınların sorunu olan  kilo alıp verme, yaşlandıkları zaman ve hamilelikten sonra  karın bölgesinde oluşan bozulmalardan dolayı karın estetiğine ilgi duyulmaktadır. Çünkü hamilelik sonrası her kadında karın bölgesinde  fazlalık oluşur ve bu fazlalıklar göbek bölgesinde yer alırlar. Bunun sorununuzu çözebilmek için karın estetiği tedavi yöntemi oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Karın estetiği "karın germe" olarak da bilinmektedir. Ameliyatın amacı karnınızın sıkı bir görünüme kavuşmasıdır.


karın estetiği kimlere yapılırKarın Estetiği Riskleri Nelerdir?

 

Bu ameliyatında  riskleri  vardır. Ancak bu riskler çok nadir durumlarda görülmektedir. Genel olarak görülen ameliyattan sonra enfeksiyonlar uygun görülen antibiyotikler engellenebilir. Bu bir kenara  karın içerisinde kan ve kirli sıvıların çoğalması, toplanması durumlarına karşı drenler ile yapılan müdahale ile sorun çözülmüş olur. Risk oldukça düşüktür. Bu durumlarda  kısa zamanlı kontroller ile bu sorunlar engellenebilmektedir.
 

Karın Estetiği Kimlere Yapılabilir?

 

Çoğunlukla yetişkin bir insan için uygulanabilen bir  ameliyattır. Küçük yaşlarda kilo sorunu olan bireyler için uygulanabilecek bir tedavi yöntemi değildir. En önemli unsurlardan biri olan  ameliyata girecek kişi uygun kilosunda  olması lazımdır. Eğer değilse kilo vermesi beklenir. Kilo vermenin  önemi ise karın gerginliğinin azaltılması ile istenen düzeyde germe elde edilmesidir.

Daha önceden kişi geçirdiği estetik ameliyat varsa bunu ameliyatı yapacak cerraha bildirmelidir. Hasta eğer sigara içiyorsa ameliyattan en az bir ay önce bırakması istenir ve sonrasında da en az iki hafta içmemesi istenir. Bunun nedeni ise sigaranın yara iyileşmesine engel olmasıdır.

Karın Germe Çeşitleri

Karın germe estetiği iki şekilde yapılmaktadır. Germe ameliyatının nerede ve hangi boyutta yapılacağına göre mini ve tam germe olarak yapılmaktadır.

Mini Karın Germe Ameliyatı

Deformasyon olan karın eğer göbek deliğinin alt kısmında bulunuyor ise, göbek deliğinin alt kısmında hafif yağlanmalar ve sarkmalar görünüyorsa, karın kaslarında ayrılmalar ve gevşemeler görünmüyorsa, göbek deliğinin üst kısmında herhangi bir sarkma ya da yağlanma yoksa ve göbek deliğinin alt kısmında kısmi çatlaklar varsa mini karın germe ameliyatı uygun olabilmektedir.

Mini karın germe ameliyatı; cildi gevşek ama tam karın germe işlemi için uygun olmayan ve karın bölgesinde fazla kilosu olmayanların tercih edebileceği bir ameliyattır. Özellikle doğum yapmış, fazla yağı veya cilt altı dokusu göbeğinin altına toplanmış kişilere uygulanır.  Mini karın germe ameliyatında; karın ve bel bölgesindeki fazla yağlar alınıp, göbek altında ki fazla doku çıkartılarak germe uygulanır. Kesinlikle göbek üstünde kalan bölgeye bir işlem uygulanmaz. Mini karın germe ameliyatı için en uygun adaylar; göbek üstüne bir işlem uygulanmadığı için göbek deliği yukarıda olan kişilerdir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın germe ameliyatından sonra hasta 1 veya 2 saat sonra kendine gelmektedir. Aynı gün hastanede müşade altında tutulan hasta ertesi gün drenler çıkarılarak taburcu edilmektedir.

Ameliyat sonrasında karnı zorlayacak hareketler ve ağır eşyalar kaldırılmaması gerektiği şeklinde uyarılır. Ameliyat yaraları bandaj ile kapatılmaktadır ve bunlar karından alındıktan sonra kişiden 6 hafta boyunca karın korsesi giyilmesi istenilmektedir. Hasta enfeksiyona karşı antibiyotik kullanması söylenirken bir hafta dik pozisyonda yatmamaları istenmektedir. Hasta ameliyat sonrası banyosunu dört gün sonra yapabilirken, cerrah dikişleri 10 gün sonra almaktadır. Ameliyat olan kişiler iki hafta sonra işlerinin başına dönebilir. Ameliyat sonrası karın 6 ay sonra şeklini alır ve şişlikleri kaybolur.


karın germeTam Karın Germe

Bu yöntem ise mini karın germede görülen problemler  göbek deliğinin üst bölgesinde de görülmesi durumlarında  tercih edilir. Tam karın germe ameliyatı göbek deliği üstü kasık ve karın arasında yapılmaktadır. Bu alanda görülen sarkmalar, çatlaklar, yağ dokusu fazlalıkları alınır. Kendini salmış karın kasları sıkılaştırılır, deri gerginleştirilir. Ameliyat yapılırken, ameliyat yarasının iç çamaşırının içerisinde kalacağı şekilde planlanır.


Sık Sorulan Sorular


Doğum sonrası kadınlarda karında bollaşma, çatlaklar ve sarkmalar meydana gelebilir. Özellikle göbek altında kalan çatlaklar karın germe sırasında gider. Sonuç olarak karın germe ameliyatlarında çatlakların birçoğu gider; ama bazı hastalarda bir kısım çatlaklar kalabilir. Burada karın düz ve çatlaklar olsa bile daha az dikkat çeker.
Karın ameliyatları sonrası iz kalma olabilir. Bu daha çok iç çamaşırlarının altında kalan bir izdir. Genellikle hastaları rahatsız etmez. Hastaların rahatsız olduğu durumlar çok nadir görülür, aradan bir yıl geçtikten sonra ise iz azaltma işlemi yapılabilir.
Karın germe ameliyatı sonrasında çocuk doğurmak mümkündür. Burada 3-4 sene doğum yapılmamasıdır önerilir; çünkü yeni yapılmış, düzeltilmiş ve düzgün bir hale getirilmiş bir karnın hemen yeniden hamilelikle bozulması istenmez.
Mini karın germe mi yoksa tam karın germemi olacağı probleme göre karar verilir.
Karın germe ameliyatıyla beraber karın bölgesindeki fıtıklar, göbek bölgesindeki fıtıklar düzeltilebilir. Bu da güzel bir olaydır, aynı anda hem fıtık düzeltilmesi hem de karın estetiği beraber yapılmış olur.
Karın germe ameliyatları genellikle 1-2 saat civarında sürer. Çok komplike vakalarda çok nadir olmak üzere 3 saate kadar sürebilir.
Yorumlar
    Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..

Yorum Yapın


9 + 5  Captca Değiştir
Facebook Messenger

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326