Whatsapp & SMS

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326

Mail Adresimiz

info@fbm.com.tr

Kadın ve Erkeklerde Liposuction ile Meme Estetiği

Kadın ve Erkeklerde Liposuction ile Meme Estetiği
9 ay önce
0

Meme kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de estetik açıdan önemli bir organdır. Kadınlarda memelerin normalden küçük yada hiç olmaması çok ciddi bir problem iken ereklerde ise memelerin biraz bile büyük olması ciddi sorunlara yol açabilir.

Erkeklerde memelerin büyük olması ciddi bir estetik sorundur onlar için ama aynı zamanda psikolojik birçok sorununda kaynağı olabilir. Erkeklerde meme büyüklükleri Jinekomasti olarak adlandırılır. Jinekomastinin yani erkeklerde meme büyüklüklerinin birçok nedeni olabilir ama çoğunlukla alt da yatan bir neden olmaksızın erkeklerin yaklaşık yüzde 70'inde meme büyüklüğü ya da Jinekomasti mevcuttur.

Erkeklerde meme büyüklüğünün şiddeti derecesi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı erkeklerde çok hafif bir meme büyüklüğü söz konusu olurken bazı erkeklerde ise kadın memesinden bile büyük memeler olabilir.

Bu durum erkekleri psikolojik olarak çok derinden etkiler. Erkekler memelerinin kadın memesini andırmasından hiç hoşnut olmazlar. Bedenlerinden rahatsızlık duyarlar. Onu gizlemek saklamak ve fark edilmesinden çok korkarlar utanırlar. Yazın denize havuza gitmek istemezler. Sportif faaliyetlere arkadaşları ile birlikte katılmak istemezler. Okulda öğrenci ise beden eğitimi derslerine girmek katılmak istemezler. Evlilik çağındakiler bu şekilde bir meme ile evlenmek istemezler eşlerinden utanacaklarını söylerler. Kıyafet seçiminde özel dikkat uygularlar ve özel korseler ile memelerini sıkıştırarak memelerini gizlemeye çalışırlar. Özellikle yazları bu konuda ciddi sıkıntılar çekerler.

Jinekomasti erkekler
 

Peki, Jinekomasti tedavisinde ne yapılmalıdır?

Bir erkek memelerinin normalden büyük olduğunu düşünüyor ve bunu psikolojik rahatsızlığını hissediyorsa mutlaka önce alt da yatan bir neden varsa o araştırılmalıdır. Muayene kan değerleri ve diğer analizler ile durum tesbiti yapılmalıdır. Tabiki alt da yatan tıbbi bir problem varsa o düzeltilmeli ve tedavi edilmelidir; fakat çoğunlukla erkeklerde meme büyümesi yani Jinekomasti durumlarında altta yatan bir neden bulunamaz ve bütün diğer değerler normaldir, diğer hiçbir sağlık sorunu yoktur. Bu durumda estetik plastik cerrahi yöntemleri ile tedavi edilmelidir.

Jinekomasti kimler tarafından tedavi edilmelidir?

Tabiki altda yatan bir sağlık probleminin  olmadığı durumlarda erkeklerde meme büyüklüğü Estetik Plastik Cerrahi Uzmanlarınca tedavi edilmelidir. Plastik cerrahların bu amaçla kullandıkları yöntemler;

  1. Klasik cerrahi yöntemler
  2. Liposuction'dır.

Liposuction bu amaçla en çok tercih edilen yöntem olup erkeklerde normalden büyük olan memeler problemin şiddetine göre lokal anestezi yada genel anestezi altında  bir çok vakada sadece liposuction yöntemiyle kalıcı bir şekilde düzeltilebilir. Bu yöntemin sonuçları oldukça başarılı olup herhangi bir kalıcı ameliyat izi bırakmaz. Yine problemin şiddetine göre 15 dk ile 1 saat arasında bir sürede işlem biter ve erkekler uygulama sonrası çok kısa sürede normal hayatlarına dönerler. Liposuction sırasında yapılan işlem özel farklı biçimlerde kanüller ile büyük memeler içindeki meme dokularını ve yağ dokularını parçalayarak ortamdan vakumlarlar. Böylece fazla olan meme dokuları ve yağ dokuları ortamdan uzaklaştırılmış ve memeler normal büyüklük ve biçimlerine getirilmiş olurlar. Liposuction ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmekte olup günümüzde jinekomasti tedavisinde en çok tercih edilen yöntemdir.

Jinekomasti tedavisi amacıyla kremler ya da bazı injeksiyon yöntemleri veya farklı aparatlar kesinlikle tedavi edici başarılı ya da biz plastik cerrahların önerdiği yöntemler değildir ve tavsiye edilmez. Erkeklerde memelerin ileri derecede büyük olduğu durumlarda iaşe liposuction tek başına yetmez ve mutlaka klasik cerrahi yöntemler ile kombine edilmesi birlikte kullanılması gerekir.

Kadınlarda meme estetiği konusu da çok önemli olup erkelerin aksine kadınlarda memenin normalden küçük olması ya da hiç olmaması çok ciddi psikolojik sorunlara komplekslere yol açar ve mutlaka tedavi edilmelidir. Kadınlarda bu durumlarda tedavi şekli silikon meme protezleri kullanılarak memelerin normal büyüklük ve şekle getirilmesidir.

Kadınlarda memelerin normal den büyük olması da çok önemli bir sağlık ve estetik problemdir. Kadınların normalden büyük olan memelerinin küçültülmesinde klasik cerrahi yöntemler yada uygun durumlarda sadece liposuction ile küçültme yapılabilir.

Memeleri normalden büyük olan kadınlar psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmezler. Memelerinden nefret ederler ve onlardan kurtulmak isterler. Bazen öylesine derin rahatsızlık duyarlar ki biz plastik cerrahi uzmanlarına gelerek bunları kökünden kestirmek kurtulmak istiyorum diyen kadınlar vardır. Tabi ki bu duygusal bir tepkidir ve kadının memesinin tamamının alınması mümkün değildir. Esas olan ise uygun bir tedavi yöntemi ile normalden büyük olan memelerin o kasın için ideal olan büyüklük ve şekle getirilmesidir.

Liposuction kadınlar

Meme estetiği kadınlarda kimler tarafından yapılmalıdır?

Kesinlikle meme estetiği erkeklerde olduğu gibi kadınlar dada estetik plastik cerrahi uzmanlarınca yapılmalıdır.

Farklı branşlardan doktorlar tarafından meme büyütme, göğüs küçültme ya da meme dikleştirme gibi operasyonların yapılması doğru değildir. Nasıl ki beyin ameliyatlarının genel cerrahi uzmanlarınca yapılması doğru değilse meme estetiği operasyonlarınında estetik plastik cerrahi uzmanları dışında farklı branş uzmanlarınca yapılması doğru değildir.

Estetik Plastik Cerrahi uzmanlarının estetik operasyonlar sırasında kullandığı yöntemlerden birisi olan liposuction erkeklerde de kadınlar dada meme estetiğinde sıklıkla ve başarıyla kullanılan bir yöntemdir. Liposuction bazen tek başına problemi çözerken bazen de cerrahi yöntemler ile birlikte kullanılmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse erkeklerde ve kadınlarda meme önemli bir organdır ve onun şekil ve ebatları farklılık arz eder. Memenin estetik açıdan önemi çok büyüktür. Memenin estetik problemleri kadınların ve erkeklerin psikolojilerini derinden etkiler ve özgüven yıkımına neden olur. Ayrıca bu problemler yine günlük aktivitelerini yada kıyafet seçimlerini de olumsuz etkileyerek yaşam kalitelerini bozar ve zorlaştırır. Bu durumda yapılması gereken şey estetik açıdan tedavi edilmelidir. Meme estetiği mutlaka estetik plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Sonuçları çok yüz güldürücü olup sadece fiziksel açıdan değil aynı zamanda psikolojik açıdan da çok ciddi yararlar sağlar. Özgüven artışı sağlar. Liposuction, meme estetiğinde klasik cerrahi yöntemlere büyük bir katkı sağlar bazen de tek başına liposuction problemin çözümünde yeterli tedavi sağlar.

Estetik Cerrahi Uzmanı
Doç. Dr. Hayati Akbaş

0

0 Yorumlar

0
0
5
0
0

Henüz yorum yapılmamış.


Kadın ve Erkeklerde Liposuction ile Meme Estetiği için Yorum Yapın
Ck1Xxs

* ile işaretlenmiş alanlar zorunlu alanlardır.

TÜM UYGULAMALAR VE AMELİYATLAR