WhatsApp : +90 530 762 70 02 444 1 326

Saç Ekimi

7 + 2  Captca Değiştir

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkezimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

6 + 1  Captca Değiştir
4 + 7  Captca Değiştir
(42 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 4.8)

Saç Ekimi

Saç ekimi, ister genetik ister diğer metabolık ve yapısal nedenlere bağlı olsun, saç dökülmesinin kısmı ve ya tam kellik ile sonuçlandığı kişilerde, saç kaybı olan bölgelere kalıcı saç nakli yapılması işlemidir. Günümüze gelene kadar bu amaçla pek çok teknik uygulanmıştır. İlk zamanlar yapılan saç ekimlerinde, yetersiz saç kökü alınması, yara izi oluşumu , doğal görümden uzaklık gibi istenmeyen durumlar yaşanırken, günümüzde, gelişen teknoloji ile birlikte saç ekimi teknikleri de gereken yenilenme ve gelişimlere uğramıştır.

saç ekimiBu yenilikçi yaklaşım saç ekiminde, yara izilerinin önüne geçilmesi, mümkün olan oranda fazla sayıda saç kökü nakli ve doğal görünümlü sonuçları, avantaj olarak beraberinde getirmektedir.

Saç Ekimi

Saç ekimi işlemi çeşitli aşamalardan oluşur. Bu aşamalar geniş anlamda uygulama öncesi, uygulamanın kendisi ve uygulama sonrası aşamaları içermektedir (bakınız saç ekimi prosedürü) Saç ekimi işleminin kendisi ise kendi içinde 3 aşamadan oluşur.

 1. - Köklerin alımı
 2. - Köklerin yerleştirileceği kanalların açılması
 3. - Köklerin ekimi

Saç ekiminde ekilecek olan saç kökleri kişinin kendisinden, özellikle de başının arka kısmındaki saçlı deriden alınmaktadır. Uygun görülen vakalarda sırt veya göğüs bölgesinden alınacak olan köklerde kullanılabilir. Saç köklerinin alınmasında kullanılan başlıca iki yöntem mevcuttur. Bunlar FUT ve FUE yöntemleridir.

Saç Ekim Yöntemleri

Saç kaybının artık çok belirginleştiği ve döküldükten sonra geri dönüşünün olmadığını bilen kişiler, zaman kaybetmeden bir saç ekimi uzmanına görünmelidirler. Gelişen teknoloji ile artık dökülen saçların yerine neredeyse daha gür saç ekimi olmaktadır. Aynı zamanda saç ekimi ameliyat gerekmeden , yara izi kalmadan gerçekleştirilmektedir.

Saç ekim yöntemleri 2'ye ayrılmaktadır: Her iki yöntemde canlı saç kökü nakli şeklinde uygulanmaktadır. Aralarındaki fark birinci teknikte FUE ( foliküler ünite ekstraksiyon) yöntemi ile saçın arka bölümünden saç alınan yerde herhangi bir iz kalmamasıdır. İkinci yöntem de ise iki kulak arkasından alınan saç kökünde çizgi şeklinde ufak bir iz kalmaktadır.

FUT( folicüler unit transplantation) operasyonunda hastanın başının arka tarafında yer alan saçlı cildinin bir kısmı şerit biçiminde alınır. Bu şeridin büyüklüğünü ihtiyaç duyulan greft sayısı belirler. Ekim yapıldıktan sonrasında bu bölgede küçük bir kesi izi kalmaktadır. Alınan şerit şeklindeki 1-4 arası saç kökü bulunan greftlere ayrılır ve ekim işlemine hazır duruma getirilir.
 

saç ekimi 2FUT (Foliküler unit ekstraction ) tekniği ise yine aynı bölgeden elektrikli bir mikromotor yardımı ile çapları 0.9-0.5 mm olan greftlerin tek tek alınmasına dayanan bir metoddur. Bu greftlerin her birinde 1-4 adet saç kökü bulunmaktadır.

Her iki alım metoduda güvenle uygulamak mümkündür. Ancak bazı yönleri ile FUE tekniği FUT uygulamasına kıyasla daha avantajlıdır. Peki ,FUE tekniğinin saç ekiminde sağladığı avantajlar nelerdir?

FUE operasyonunda daha küçük boyutlu greft alımı imkan dahilindedir. İnce yapıya sahip olan bu greftler kanallara yerleştirilirken eğim ve yön tayini kolay gerçekleştirilebildiği için bu durum doğal görünüme yardımcı olur.
 

FUE tekniğinde; greft alımına başlamadan önce saçların tamamının kısaltılması gerekmektedir. FUT tekniğinde ise sadece çıkarılacak olan şerit şeklindeki bölümün kısaltılması yeterlidir. Yine de sağladığı diğer avantajlar nedeniyle FUE tekniği; günümüzde daha çok tercih edilen alım metodudur. Ancak saçlarının kısaltılmasını istemeyen hastalarda FUT tekniği tercih edilebilir.
 

Köklerin alımından sonraki aşama saç kaybı olan bölgeye kanal açılmasıdır. Bu gayeyle hastaya lateral slit yöntemi yapılır. Lateral slit (yatay kanal) yöntemi özel olarak üretilmiş kesici uçlarla gerçekleştirilir. Kullanılan bu mini cerrahi neşterler,açılan kanalların normal anatomiye uygun şekilde olmasına olanak verir. Açılan bu kanallar greftlerin yeni yuvalarına istenilen ve gerekli olan yatay açılarla yerleştirilmesini sağlar. Bu aşamada kaydedilen yenilik,ekimin doğallığına en fazla katkıda bulunan faktördür.
 

saç ekimi 5Alınabilen maksimum greft sayısına uygun sayıdaki kanal açımı tamamlandıktan sonra, sıra artık köklerin kanallarına ekilmesine (yerleştirilmesine) gelir. Ekim tamamlandıktan sonra hastanın alım ve ekim bölgesine sargı uygulanır. Hasta bandajlı bir şekilde taburcu edilir.İşlemden 4 gün sonra bandajın açılması doktorunun kontrolünde gerçekleştirilir. 5-7 günlük bir saç yıkama döneminden sonra ekim yapılan bölge normal görünümüne kavuşur.
 

Ekimden sonraki ilk 2 ay ekilen köklerin saç gövdeleri dökülebilir. 3. aydan itibaren hasta yeni saçlarının tek tek çıkmaya başladığını deneyimler. Ekimi takip eden ilk 6 aylık dönemde saçların sayıca büyük bir kısmı çıkmış olur. İkinci 6 aylık periyotta geri kalan saçlar çıkar ve hasta son görümüne 12-14 ay gibi bir zaman zarfında kavuşmuş olur.
 

Saç ekimi tekniği bugünün koşullarında gayet rahat ve neticeleri de bir o kadar memnun edici bir uygulama olmakla beraber, operasyonun kesinlikle anestezi uzmanının yer aldığı ameliyathane koşullarında, steril araçlarla tecrübeli bir ekip ve özellikle de estetik cerrahi uzmanının önderliğinde yapılması hayati öneme sahiptir.

Saç Ekimi İşlemi günümüzde kellik problemine en kesin çözümdür.

Uzun bir boy, onunla uyumlu bir fizik ve kilo…Simetrik güzel veya yakışıklı bir yüz…Sağlıklı bir ten…

saç ekimiGüzellik ve çekicilik dendiğinde ilk akla gelen unsurlardan birisi değildir saçlarımız. Oysa gerçekte ister erkek ister kadın cinsiyet olsun saçımızın sağlığını, şeklini, rengini en önemlisi de varlığını çok önemseriz. Saçlarımızın görünümümüzdeki bütünlüğü tamamladığı asla yadsınamaz. Saç kaybı yaşayan insanların sayısı hiçte az değildir.

İnsanlarda ki saç kaybının yapısal, hormanal veya saç veya saçlı deri hastalıkları gibi çeşitli nedenleri olabilir. Saç kaybı ve kellik kalıcılık arz ettiğinde kişi kaybolan saçlarının yerine yenilerini koymanın yollarını arar. Kişi bu eksikliği bazen peruk veya protez gibi geçici ve son derece konfordan yoksun bir seçim ile bazen ise saç ekim gibi tıbbi ve kalıcı bir yöntemle gidermeye çalışır.

Günümüzde tam veya kısmi kelliğin tedavisi dendiğinde, tek geçerli ve kalıcı tedavi yöntemi saç ekim yöntemidir. Saç ekimi ülkemizde ve dünyada 20 yıldan daha uzun geçmişi olan bir işlemdir. Yıllar içerisinde edinilen tecrübeler artmış ve bu zeminde teknikler oldukça geliştirilmiş durumdadır.
 

 

Saç Ekimi Teknikleri

Saç ekim teknikleri artık bu konu ile ilgilenen herkesin vakıf olduğu, oldukça bilgilendiği bir noktaya gelmiştir. Saçların nereden alındığı nereye nakledildiği, ekim sürecinin ne kadar sürdüğü, ekim sonrası dönemde hangi durumlarla karşılaşıldığı… Bu konuların hepsi artık hem uygulayıcı hem de hasta için bilinmezliğini yitirmiş durumdadır.

Saç Ekim İşlemi Nasıl Yapılır?

Söz konusu olduğunda artık hasta ve ekim arasında ön hat doğallığı, muayene olan kişiden en fazla ne kadar saç kökü alınabileceği alınan greft çaplarının en fazla ne kadar olabileceği ve ekimleri esnasında bu köklere verebilecek açının doğala ne kadar yakın olabileceği gibi daha ileri ve detay konuların bilgi aktarımları söz konusu hale gelmiştir. Zira saç ekiminde ana tema değişmemektedir. Saçlar, saçların yoğun olduğu ense bölgesinden (başın arkasında iki kulak arasında kalan alan) alınır ve eksik olan ön veya tepe bölgeye ekilir. Oysa günümüzde, artık önemsenen konular, işlemden sonraki sürecin ne kadar konforlu geçeceği, sonucun ne kadar doğal görünümlü olacağı noktasında yoğunlaşmaktadır.

Saç ekiminin sonucunun doğal olmasını sağlayan birden fazla etken vardır. Alım yapılan greftlerin çapının mümkün olduğu kadar küçük olması, açılan kanalların küçüklüğü ve kanal açılarının doğala en yakın yani dar açılı olması, ekim yapılırken greftlerin mümkün olan en dar açıyla ve hastanın mevcut saçlarının yönlerinin referans alınarak ekilmesi doğallığı getirecek olan unsurlardır. Tüm bu detayların yorumlanması ise tecrübe gerektirir.saç ekimi 7

Saç ekimi talebi ile gelen hastanın çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Saç ekimi ihtiyacının olup olmadığı, kendisine saç ekimi yapılıp yapılamayacağı ve ekim yapıldığı takdirde hastanın beklentisi ile sonucun korelasyon (orantısal uyumluluk) gösterecek olması önemlidir.
 

Saç ekimi, ameliyathane şartların da lokal anestezi ve sedasyon (anestezide uyku hali oluşturularak hastanın rahatlamasının sağlandığı yöntem. lokal anesteziye destek amacıyla kullanılır.) altında uzman doktorlar ve ekipleri tarafından gerçekleştirilmelidir. Ameliyathane ve sterilizasyon şartlarının sağlanması hayati önem taşımaktadır.
 

Bir mikromotorlu keskin başlık ile greftler (1-3 saç kökü içeren saçlı deri dokusu.) donör bölgeden tek tek alınır. Greftler alımında mümkün olan en küçük motor uçları kullanılmalıdır. Bu sayede hem alım bölgesinde tahribat olması engellenecek hem de greftlerin ekim alanında doğal görünümü sağlanmış olacaktır. Alınabilecek olan greftlerin sayısı, donör bölgesindeki saç yoğunluğu ve saçın kalitesi ile paralellik gösterir. Ayrıca bu saçların koyu renk, kalın ve dalgalı olması da sonucu olumlu etkiler.
 

Greft alımı bittikten sonra greftler PRP (Platelled Rich Plazma) yöntemi kullanılarak hastanın kendi kanından hazırlanan PRP sıvısının içinde bekletilir. Hücre yenilenmesi ve yara iyileşmesini destekleme özelliği olan bu sıvının bir kısmı ise ekim yapılacak olan alana enjekte edilerek ekim sonrası için saç ve saçlı deriye destek sağlanır. Uygulanan PRP yara iyileşmesini hızlandırdığı gibi ekilen saçların kalitesini ve ekildiği bölgeye tutunma oranlarını arttırır.
 

Elde edilen greft sayısı göz önünde bulundurularak hastanın saçsız olan bölgeleri için doğru planlama yapılır. Bu aşamada en önemli nokta ön hat çizgisidir. Saçlı derinin ön hat çizgisi, ekime doğallık imajını verecek olan en önemli unsurdur. Bu sınır yeniden şekillenirken hastanın beklentisi de öğrenilmeli ancak doğru anatomik kurallara mutlaka sadık kalınmalıdır. Kişinin yaşı, kemik yapısı ve elde edilen greft sayısına uygun ön hat çizimi gerçekleştirilmeli ve bu hatta sadık kalınmalıdır.

saç ekimi 8Bir sonraki aşama ‘ekimin gerçekleştirileceği kanalların’ açılması aşamasıdır. Kanallar ‘Lateral Slit’ adı verilen ince uçlu bir neşter ile açılır. Bu slitlerin uçları özel olarak dizayn edilmiştir ve sahip oldukları şekil özelliği, yatay olarak kanallar açılmasına olanak tanır. Kanalların bu slitler ile açılması greftlerin doğala yakın dar açılarla ekilebilmesini sağlar. Bu özellik saç ekiminin doğal görünmesine neden olacak unsurlardan bir tanesidir.

PRP Saç Ekimi

Bir süreliğine PRP sıvısı içerisinde beklemeye alınmış olan greftler bu kanallara büyük bir özenle yerleştirilir. Ekim bittiğinde hastanın greft alınan bölgesi ve ekim yapılan bölgesi sargı ile kapatılır. Hasta aynı gün taburcu edilir. Hastanın sargısı 4 gün sonra doktor kontrolünde açılır ve ilk saç yıkaması yapılır. İlk yıkamanın sağlık personeli tarafından yapılması hastanın tedirginliğin ortadan kaldırır ve hasta doğru bir şekilde tecrübelendirilmiş olur. Hastanın evde uygulamaya devam edeceği 3-5 günlük bir yıkamanın sonunda, mevcut küçük kan pıhtıları ortamdan uzaklaşır. Ekimden sonra ki ilk hasta günlük yaşantısına geri dönebilir. Çalışmasında tıbben sakınca yoktur. Görsellik gerektiren pozisyonlarda ise kişi 3-5 günlük istirahatın ardından işine rahatlıkla dönebilir.
 


saç ekimi 3Saç Ekimi Uygulama Sonrası Nasıldır?

Ekimden sonra ki ilk iki ay, ekilen saç köklerinin kıl gövdeleri dökülür. 3. aydan itibaren yeni kıl gövdeleri uzamaya başlar. Altıncı ayın sonunda hastanın yeni saçları %70-80 oranında çıkmış olur. Geriye kalan ve toplamda %90-9 oranını tamamlayacak olan saçlar ise ikinci 6 aylık dönemin sonunda çıkmış olur. Hasta saçlarının çıkmaya başladığı dönemde destek ürünleri ile saçlarına bakım yapabilir. Çıkmış olan saçlar doğası gereği uzar ve kalıcıdır.
 

Birinci yılın sonunda gerek görülürse ve hastada talep ederse ikinci bir saç ekimi yapmak mümkündür. Genellikle gerek olmasa da, bazı hastalarda elde edilebilen greft sayısı sınırlı olduğu için ikinci bir ekim uygun olabilir. Seçilmiş vakalarda vücudun göğüs veya sırt bölümünden alınan kıl köklerinin kullanımı ile ihtiyaç duyulan greft sayısına ulaşılması sağlanabilir.

Tüm bu aşamaların değerlendirilmesi doğru planlamanın yapılması ve her hastaya özel olarak uygulanabilmesi teknik bilgi ve daha da önemlisi, deneyim gerektirir.
 

saç ekimi 4Saç ekim işlemi yaptırmak isteyen hastanın, ekim yaptıracağı uzman kadroyu tercih etmeden önce;

 • ekibin mevcut tecrübesini,
 • ekim yapılacak ortamın sterilitesini
 • ameliyathane şartlarının sağlanıp sağlanmadığını
 • ekimden sonra 1 yıl sürecek olan sonuç alma döneminde yeterli bilgilendirme ve temas desteği alıp alamayacağını

iyi değerlendirilmesi gerekir. Tüm bunlar hastanın sonuçtan duyacağı memnuniyet oranını arttıracak son derece önemli unsurlardır.


Sık Sorulan Sorular


Saç ekimi operasyonlarında acı ya da ağrı lokal anestezi uygulandığından bulunmamaktadır.
Hayati AKBAŞ Instagram
Yorumlar
 • Kullanıcı Yorumu

  Kahraman - 29.04.2017 11:24

  Saçımda dökülme var saç ekimi işe yarar mı?

  • Admin Yorum Cevabı

   FBM Estetik - 29.04.2017 15:04

   Merhaba Kahraman bey +90 530 762 70 02 bu numaraya WhatsApp uygulaması üzerinden başınızın farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını göndererek, değerlendirme yapıldığında detaylı bilgi ve net fiyat bilgisi alabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

 • Kullanıcı Yorumu

  Sadık korkmaz - 09.07.2017 09:30

  Hocam 37 yaşındayım ve insülin kullanan bir şeker hastasıyım. Şeker hastalarına saç ekimi yapma imkanınız var mı? İyi çalışmalar

  • Admin Yorum Cevabı

   FBM Estetik - 10.07.2017 09:19

   Merhaba Sadık Bey.Saç ekimi operasyonlarımız Samsun'daki tıp merkezimizde gerçekleştirilmektedir. Dilerseniz +90 530 762 70 02 numaralı WhatsApp hattımıza başınızın farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını göndererek online muayene hizmetimizden yararlanabilir, uygulama detaylarını ve fiyat bilgisini öğrenebilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz. İyi günler dileriz.

 • Kullanıcı Yorumu

  İlyas Aydıntaş - 14.07.2017 17:19

  Saçlarımın sürekli olarak dökülmesinden dolayı zaman içerisinde seyrekleşen saçlarım sebebiyle saç diplerimin net bir biçimde görülmesi durumu ortaya çıktı. Bu durumla beraber de saç ekimi işlemini gerçekleştirme ihtiyacı duyarak daha gür saçlara sahip olmayı da başardım.

 • Kullanıcı Yorumu

  İlker Yağcı - 15.07.2017 11:30

  Kellikle mücadele etme noktasında hemen hemen her çözüm yolunu denemeye çalışsam da elime herhangi bir olumlu sonuç geçmedi. Ta ki saç ekimi seanslarına katılana dek. Birkaç seans sonrasında tamamen doğal olan saç kökleri kafa derime tutturularak organik bir biçimde saç hücrelerinin yeniden uzamasını sağladıkları için saçlarımın yeniden olmaları gereken yerde olduklarını da gözlemleme şansına eriştim.

 • Kullanıcı Yorumu

  Salih Özenç - 18.07.2017 11:37

  Yüksek tansiyon hastalığı hayatımı daha da planlı bir biçimde yaşamama sebep olmasının yanı sıra düzenli olarak ilaç kullanmamı da sağladı. Yalnız yüksek tansiyon rahatsızlığına bağlı olarak kullandığım ilaçların yan etkisi olarak da saç dökülmesinden müzdarip hale geldim. Saç ekimi düşünüyorum.

 • Kullanıcı Yorumu

  Ertuğrul Ertekin - 22.07.2017 11:15

  Keşke başka ilaçlarla ve bitkisel önerilerle zaman kaybetmek yerine en başından yaptırsaydım diye düşünüyorum.

 • Kullanıcı Yorumu

  Mesut Arslan - 02.09.2017 20:38

  Merhaba iki yan bölgemde açılmalar var saç ektirmeyin düşünüyorum yaptığım araştırmalarda bu işin maalesef ya hemşireler ya da Bodrum altı yerlerde yapıldığını gördüm Hayati beyi ekranlardan tanıyorum doğrusu güven veren birisi ama ameliyata giriyor mu bilmiyorum her konuda bilgilenmek isterim YOZGATTAN selamlar

  • Admin Yorum Cevabı

   FBM Estetik - 05.09.2017 10:46

   Merhaba Mesut Bey, ben sosyal medya danışmanı Binnaz. +90 530 762 70 02 numaralı WhatsApp hattımıza başınızın farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını göndererek online muayene hizmetimizden yararlanabilir, uygulama detaylarını ve fiyat bilgisini öğrenebilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz. İyi günler dileriz.

 • Kullanıcı Yorumu

  Yusuf ÖZPETEKGİL - 05.09.2017 09:55

  Saçlarımda aşırı dökülme oluyor, nasıl muayene olabilirim?

  • Admin Yorum Cevabı

   FBM Estetik - 05.09.2017 10:41

   Merhaba Yusuf Bey. +90 530 762 70 02 numaralı WhatsApp hattımıza başınızın farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını göndererek online muayene hizmetimizden yararlanabilir, uygulama detaylarını ve fiyat bilgisini öğrenebilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz. İyi günler dileriz.

Yorum Yapın


1 + 2  Captca Değiştir
Facebook Messenger

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326