WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa Profesyonel Cilt Bakımı
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
ZT6Iek

Profesyonel Cilt Bakımı

Profesyonel Cilt Bakımı

Bütün canlı ve yaşayan yapılarda olduğu gibi ciltte de bir yapım-üretim, bir de yıkım-tüketim süreci söz konusudur.

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımı ifadesi genel bir terimdir. Cildin temizlenmesi ve yaşlanma karşıtı bakımlarının her ikisini birden ifade eder.

Cilt içinde barındırdığı özel yapılar sayesinde yağ ve ter gibi salgılar üretir. Görevini tamamlayan dermal hücreler (cilt hücreleri)  yüzeyde ölü hücre tabakası oluşturur. Cilt hücresinin yaşamak için çeşitli vitaminler, mineraller, polipeptit (proteinler) ve enzimatik  katalizörler  gibi kaynaklara ihtiyacı vardır. Her tüketim gibi cilt faaliyetleri de artık maddelere neden olur.

Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cildin bakımı ve desteği bu alt başlıkların tamamına cevap vermelidir.cilt-bakimi

 1. Elastin ve kolajen gibi yapı taşları güçlendirilmeli,
 2. Dermal hücrelerin ihtiyaç duyduğu tüm yaşamsal maddeler ve su yerine konmalı,
 3. Aşırı olsun olmasın tüketim ve üretim artıkları temizlenmeli ve ortamdan uzaklaştırılmalıdır.

Yeni bir cilt hücresinin derinde üretildikten sonra cildin en dıştaki seviyesine kadar, yaşayarak ilerlemesi, yaşlanması ve ölü cilt hücresi haline gelmesi  yaklaşık olarak 1 ay sürer. Dolayısı ile cilt bakımları normal bir ciltte bile ayda bir tekrarlanmalıdır ki, cilt ölü hücrelerden arındırılsın. Aşırı yağlı, sivilce ve siyah nokta üretmeye meyilli ciltlerde bu süre daha kısa tutulmalıdır.

Cilt bakımları esnasında kullanılacak ürünlerin bireye uygun seçilmesi çok önemlidir. Ürün seçimi kişinin cilt tipine uygun yapılmalıdır. Cilt tipi tayinini isabetli yapmak cilt bakımının püf noktasıdır. Pek çok uygulayıcı cildin normal, kuru, yağlı, karma ve hassas hallerini bilir. Tecrübeli cilt profesyoneli ise bu tiplerin ara gruplarına da hakimdir. Cilt bakımının başarısını bu tespit belirler. Çünkü en basit ifadeyle bir cilt hem yağlı hem nemsiz hem de hassas olabilir.

Pratikte ise cilt bakımı ana hatlarıyla;  hazırlık temizliği, peeling, buhar tatbiki, derin temizleme, canlandırma, ürün tatbiki aşamalarından oluşur. Cilt bakımına, cildin makyaj malzemesinden ve çevresel artıkların temizlenmesi ile başlanır. Peeling aşaması, granüllü (parçacıklı) bir dermakozmetik malzemeyle cildin ölü derisinin temizlendiği aşamadır. Sonra kişiye özgü değişebilen sürelerde, buhar tatbiki ile cilt derin temizliğe hazırlanır. Yumuşayan cildin akne, komedon ve ölü hücre temizliğine devam edilir. Bu aşamada ve canlandırma aşamasında profesyonel cilt bakım ünitelerinden faydalanılabilir. Son aşama kişinin ihtiyacına uygun seçimlerle onarım yenileme ve anti-aging amaçlı ürün tatbiki aşamasıdır.

İyi bir cilt bakımı, aynı oturumda, doğru seçilmiş ürün ve maskelerin kullanımıyla, yüzseyel ve derin temizlik, nem dengesi veya dengesinin kurulması,  gözenek sıkılaştırma ve anti-aging bakımların tamamını hedef alabilir.

Farklı cilt tipleri farklı çözümler gerektirir. Bazı ciltler neme muhtaçken bazıları fazlaca yağlıdır. Bir diğer cilt tipi  vardır ki herhangi bir gruba dahil edilemez ve karma cilt ünvanı ile çok daha özel çözümler bekler. Haliyle bu karmaşa  tedavi basamaklarına da yansımaktadır. Medikal bir destek mi almalı yoksa sabah kuşaklarındaki tariflerle aktarlara mı koşmalı?

Peeling Nedir, Nasıl Yapılır?

Peeling sorma anlamına gelen bir sözcüktür. Kimyasal Peeling ve Lazer destekli yapılan peeling olmak üzere iki çeşittir. Amaç cildin üst profesyonel-cilt-bakimitabakasında hafif bir soyma etkisi yaratarak daha canlı bir cilt görünümüne sahip olmaktır. Seanslar halinde yapılması gereken bu tedaviye soruna göre başka tedaviler de ilave edilebilir.

Lazerle Ciltteki Hangi Sorunlara Destek Olunabilir?

Erbium ve Karbondioksit Fraksiyonel lazer ile peeling ve ince kırışıklık tedavisi yapılabilmektedir. Yine Erbium lazer ile ufak çaptaki benlerden kurtulunabilir. Pulse dye lazer ile telenjektazi adı verilen kılcal damar genişlemesine ve doğum lekelerine çözüm olunmaktadır. NdYAG lazer desteğiyle de  cilt tonunda dengeleme ve gözenek sıkılaştırma yapılabilmektedir.

Prp ve Mezoterapi Nedir?

PRP (Trombositten zengin sıvı) hastadan alınan belirli miktardaki kanın santrifüj işleminden geçirildikten sonra plazma kısmına verilen isimdir. Sadece enjeksiyon şeklinde uygulanabildiği gibi yardımcı cihazlardan da destek alınabilmektedir. Mezoterapide ise vitamin, aminoasit ve hyalüronik asit içeren hazır karışımlar kullanılır. Belirli zaman aralıklarında seanslar halinde uygulanır. Amaç cilde kolajen ve nem desteği sağlamaktır.

Tedavi Sonlandığında Korunmak İçin Ne Yapmalıyım?

 • Güneşten korunmak ve uygun u.v önleyici ürünler kullanmak,
 • Ev bakım ürünlerini düzenli kullanmak,
 • Belirlenen aralıklarda cilt bakımına gitmek,
 • Sıvı alımını artırmak,
 • Kahve ve çay gibi diüretik özellikteki sıvılardan sınırlı sayıda tüketmek,
 • Sigara, alkol ve stresten uzak durmak.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?cilt-bakimi-nasil-yapilir

Cilt bakımı ürünleri, gerekli malzemeler, seans aralıkları, seansların ne kadar süreceği tamamen kişiye göre belirlenmektedir. Kişinin cilt tipi, nasıl bir tedavi gerektiği, hangi malzemelerin cilt tipine uygun olacağı saptandıktan sonra tedaviye geçilir.

 1. Cilt bakımının ilk aşaması; kişinin yüzünün cilt tipine uygun bir temizleyici ile temizlenmesidir.
 2. Bu işlemler sonra kişiye peeling yapılır ve kişinin cilt hassasiyetine bağlı olarak buhar uygulanır.
 3. Peeling ve buhar işlemiyle gözenekler açılır, akneler temizlenir.
 4. Cilde uygun tonikler ile gözenekler temizlendikten sonra nemlendirme işlemi yapılır.
 5. Nemlendirme işleminden sonra maske uygulanır.
 6. Maskenin çıkarılmasının ardından cilde sıkılaştırıcı tonik uygulanarak masaj yapılarak cilt bakımı sonlandırılır.

Profesyonel Cilt Bakımı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Cilt analizi yapılarak bu duruma netlik getirilmektedir. Gözeneklerinizin genişliği ve dağılımı, nem durumu, leke analizi, kılcal damar varlığı ve kırışıklık düzeyi belirlenmektedir.

Cilt bakımı, cildin temizlenmesini sağlayan anti-aging açısından katkısı olan ancak daha çok cildin temiz olmasını ve arınmasını sağlayan bir uygulamadır. Kesin çözüm noktasında cildin her ay düzenli olarak cilt bakımı görmesi gerekir. Çünkü yaşayan ve üreten bir yapı söz konusudur. Dolayısıyla düzenli olarak cildin kendisini yenilediği ve atık maddeler ürettiği her ayda profesyonel cilt bakımından yararlanılması gerekir.

Cilt bakımı esnasında cildin temizlenmesi sonrasında cilde uygulanacak olan gözenek sıkılaştırıcı ürünlerin, etken maddelerin gözeneklerde daha sıkı bir görünüme neden olması sağlanabilir.

 

Cilt temizliği medikal cilt temizliği ve evde devam ettirilen bakımlar şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Medikal cilt temizliğini 3 ila 6 haftada bir tekrarlatmanız nefes alan bir cilde sahip olmanızı sağlar. Aksi takdirde komedon ve sivilcelerin bilinçsizce temizlenmeye çalışılması cildinizde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Cilt tipinize ve sorununuza yönelik verilen ev kullanım ürünlerini de düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Evde cilt bakımı gerçekleştirmeden önce kişinin uzman bir noktadan yardım alması yani muayene olması, cildini değerlendirmesi, uygun ürünlerin seçimi ve akabinde bu ürünlerin tercihinden sonra bu ürünlerin kullanımıyla evde cilt bakımı yapması kendisi açısından güvenilir bir seçim olacaktır.

Cilt bakımı, cildin yapısında herhangi bir değişikliğe neden olamaz. Cilt bakımı demek cildin düzenli aralıklarla temizlenmesi, arındırılması ve doku artıkları birikiminin engellenmesi anlamına gelir. Bu uzun vadede anti-aging (yaşlanma) açısından katkı sağlayıcı bir unsurdur. Ancak daha önceden oluşmuş olan iz belirtilerinin ortadan kalkmasında başvurulan bir yöntem değildir.
 • ziyaretçi
  Gulden
  17.09.2017
  Cildimde gencligimden kalma acne izleri ve cukurluklar var samsunda yasamiyorum Ama tedavi Sureniz ne kfardir ?
 • doktor
  Doç. Dr. Hayati AKBAŞ 18.09.2017
  Merhaba Gülden Hanım,merkezimizde iz tedavisi yapılmaktadır. Dilediğiniz zaman 444 1 326 nolu numarayı mesai saatleri içerisinde arayarak randevu alabilir ve muayene olabilirsiniz. Muayenelerimiz ücretsizdir. Uygun zamanınızda merkezimize bekliyoruz. Samsun Adres: Cumhuriyet Mah. Atatürk Bul. No : 400 Atakum / SAMSUN İlginiz için teşekkür ederiz.
 • ziyaretçi
  Birsen Işıklı
  18.01.2018
  Hydrafacial uygulamasını yapıyor musunuz ?
 • doktor
  Doç. Dr. Hayati AKBAŞ 19.01.2018
  Merkezimizde Hydrafacial uygulaması yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için; +90 530 521 86 99 numaralı medikal estetik hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. İlginiz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.
 • ziyaretçi
  Gülfidan kuzu
  21.01.2018
  Prp tedavisi yaptirmak istiyorum 30 yaşındayim halen aktif sivilcelerim cikiyor ve önceki akne izlerim cukurlar da var bu prp tedavisi kesin cözüm olurmu ve maliyeti ne kadardir cevaplarsaniz sevinirim saygilar
 • doktor
  Doç. Dr. Hayati AKBAŞ 22.01.2018
  Merhaba Gülfidan Hanım, +90 530 521 86 99 numaralı medikal estetik bilgi hattımızdan problem gördüğünüz bölgenin fotoğraflarını gönderirseniz; değerlendirme sonrasında detaylı bilgi alabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.
 • ziyaretçi
  Arya Eroğlu
  05.06.2018
  Karbon peeling uygulaması yapıyor musunuz?
 • doktor
  Doç. Dr. Hayati AKBAŞ 06.06.2018
  Merhaba Arya Hanım , merkezimizde karbon peeling uygulaması yapılmaktadır. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için +90 530 521 86 99 numaralı Medikal Estetik whatsapp hattımız üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz .
 • ziyaretçi
  Begüm Ünal
  16.06.2018
  Merhaba siyah noktalardan tek seansta kurtulma şansımız var mı ücret bilgisi alabilir miyim?
 • doktor
  Doç. Dr. Hayati AKBAŞ 19.06.2018
  Merhaba Begüm hanım , siyah nokta uygulaması için +90 530 521 86 99 numaralı Medikal Estetik whatsapp hattımız üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • ziyaretçi
  Gizem
  28.02.2019
  Hydrafacial uygulaması yapıyor musunuz acaba?
 • doktor
  Doç. Dr. Hayati AKBAŞ 13.04.2019
  Hydrafacial uygulaması ile ilgili medikal estetik whatsapp hattımızla görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Medikal Estetik whatsapp hattımız: +90 530 521 86 99 Merkezimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür eder, iyi günler dileriz.
ZT6Iek
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
ZT6Iek
KAPAT
DOKTORA SOR

Alakalı Makaleler