WhatsApp
FBM Estetik
HIZLI RANDEVU
uCZOC9

Pulsed Dye Lazer Nedir?

Pulsed Dye lazer, dalga boyu olarak damarsal lezyonların tedavisi için tasarlanmış bir lazer türüdür. Yüzdeki veya vücudun herhangi bir bölgesindeki küçük büyük tüm damarsal lezyonlar üzerine etkilidir.

Damarsal problemler doğumsal veya sonradan kazanılmış olabilir. Bu lazer tedavisi uygulanırken cildin bütünlüğü bozulmaz.

Pulsed dye lazerPulsed Dye lazer tedavisinde 595 nm dalga boyundaki darbeli boya lazer ışınları yoğunlaştırılmış bir biçimde, sadece cildin altındaki kan damarlarını hedef alacak şekilde ışınım yapar.

Pulsed Dye lazer cihazı tarafından üretilen lazerin aktarımını ince fiber optik hassas bir kablo sağlar. Gönderilen lazer ışınları ısı etkisi ile damar içi kan elemanlarının bozulmasını ve içi boşalan damar cidarlarının birbirine yapışmasını sağlar. Optik fiberden çıkan lazer ışınının yükseldiği ışının süresi etraf dokuda veya ciltte hasar meydana getirecek kadar uzun değildir.

Uygulama esnasında cilt yüzeyinde kahve rengi renk değişikliği meydana gelir. Bu renk değişikliği kalıcı değildir. En fazla 1-2 hafta içerisinde gün be gün solarak 2.haftanın sonunda normal cilt rengi geri gelir. Damar lezyonu her uygulamadan sonra bir öncekinden daha soluk hale gelir.

Uygulama seanslarla devam eder. İstenilen sonucun alınması ortalama 2-6 seans arasında değişkenlik gösterir. Seans aralarının 4-6 hafta olması önerilir. Bir damar lezyonunun tedavi olacağı seans sayısı o lezyonun büyüklüğüne, derinliğine, koyuluğuna, tipine, doğuştan veya sonradan meydana gelmiş oluşuna bağlı olarak farklılık gösterir.

Pulsed Dye Lazer tedavisinin etkili olduğu damar ve cilt problemleri nelerdir?

 1. Port waine staine (Şarap lekeleri, Porto Şarabı lekeleri, Gül lekesi),
 2. Hemanjiom  (İyi huylu damar tümörleri),
 3. Telenjiektazi  (Kılcal damar genişlemeleri),
 4. Cildin genel kanlanma artışı,
 5. Örümcek nevüsler,
 6. Rosacea  (Cilt hassasiyeti ile giden ciltte kızarık lezyonlara neden olan dermatolojik  hatalık),
 7. Hipertrofik skar ve keloid (Ciltte hasarlanmalar sonucu iyileşme sürecinde meydana gelen aşırı doku çoğalması ile oluşan kabarık yara iyileşmesi dokusu).

Pulsed Dye Lazer tedavisinin riskleri var mı?

Tüm tıbbi işlemlerde olduğu gibi Pulsed Dye lazer tedavisinin de belli ölçülerde riskleri olabilir. Ciddi komplikasyolar oldukça nadirdir. Yine de potansiyel risklerin hekiminizle detaylandırılarak konuşulması tedavinin başarısı açısından önem taşır.

pulsed dye lazer tedavisi

Pulsed Dye lazer tedavisinde oluşabilen durumlar arasında;

 1. Morarma; lazer tedavisi ile taranan alanda cilt renginde bir koyulaşma olur. Bu durum 1-2 hafta içerisinde azalarak kaybolur. Bu sürenin sonunda cilt normal rengine geri döner.
 2. Şişme; uygulama alanında şişlik olması en fazla 72 saat devam edebilir ve tamamen geçicidir.
 3. Hiperpigmentasyon veya Hipopigmentasyon; cildin pigment yapısının değişmesine bağlı cilt renginin açılması veya koyulaşması meydana gelebilir. Bu risk Pulsed Dye lazer  tedavisinde yok denecek kadar nadir düzeydedir. Hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyon gibi cilde ait renk değişimleri özellikle koyu tenli kişilerde görülebilen durumlardır. Ciltteki renk değişikliği durumu genellikle geçicidir. Nadiren kalıcı olabilir.
 4. Işığa karşı duyarlılık artışı; Pulsed Dye lazer tedavisi gören cilt güneş ışınlarına karşı daha duyarlı hale gelir. Bu nedenle Pulsed Dye lazer tedavisi süren hastanın tedavi süresince güneş koruyucu krem kullanması göz ardı edilmemesi gereken önemli bir önlemdir.
 5. Göz hasarı; Pulsed Dye lazer tedavisi uygulanırken hasta ve hekim mutlaka uygun dalga boyunda koruyucu gözlük kullanmak zorundadır. Bu uygulama lazer ışınlarından olaşabilecek göz hasarını önleyecektir.

Pulsed Dye Lazer uygulamasında hasta ağrı hisseder mi?

Hasta her lazer atışını hafif bir lastik çarpması gibi hisseder. Acının derecesi dayanılamayacak ya da anestezi gerektirecek kadar şiddetli değildir. Ağrı tolerasyonu düşük olan hastalarda uygulama öncesi anestejik krem kullanımı uygulamanın konforunun artmasını sağlayacaktır. Çocuk hastalarının tedavi uyumunu sağlamak için bazen sedasyon anestezisine başvurulabilir.

Uygulama bitiminde hastanın cildine yumuşatıcı bir krem ve güneş koruyucu krem tatbiki yeterli olur. Özellikle göz çevresine oluşabilecek şişliği önlemek için buz kompres uygulanabilir. Uygulamadan sonra hasta genellikle bir ağrı hissetmez ve ağrı kesici kullanması gerekmez.

Oluşan kahve rengi değişikliğin kamuflajı için 72 saatten sonra kapatıcı kullanımının hiçbir sakıncası yoktur. Uygulamadan sonra hasta günlük yaşamına hemen geri dönebilir.

Pulsed Dye Lazer Tedavisi Nedir? Yorumları

 • Şukufe
  Şukufe 08.06.2019
  Randevu mu almam gerekiyor bunu yaptırmam içni nasıl süreç oluyo
 • doktor
  FBM ESTETİK 08.06.2019
  Merhaba Şukufe Hanım, Lazer uygulamalarımız ile ilgili medikal estetik whatsapp hattımızla görüşerek detaylı bilgi alabilir ve randevu oluşturabilirsiniz. Medikal Estetik whatsapp hattımız: +90 530 521 86 99 İyi günler dileriz.

Pulsed Dye Lazer Tedavisi Nedir? için Yorum Yapın

Yorum Yap


uCZOC9
KAPAT
uCZOC9
KAPAT
DOKTORA SOR