WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa Psikoterapi Nedir?
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
uujT9c

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi Nedir?

Hayatın normal akışında çoğu kez stres altında oluruz. Hatta stres yaşamadığımız an çok az desek yanlış olmaz. Bu yüzden stres yaşamımızın bir parçası haline gelmiştir. Önemli olan ise stresle başa çıkıp üstesinden gelmektir.

Çoğu zaman insanlar çok fazla stres altında kalır ve fark etseler de etmeseler de mutlaka ya kendilerine ya da çevrelerine zarar verirler. Kendilerinin halledeceğini düşünerek bir uzmandan yardım almayı da düşünmezler. Sorunların kendi başına üstesine gelmeye çalışıp sırtına çok fazla yük yükleyen bireyin hayat kalitesi de zamanla bozulmaya başlar. Hatta zamanla stresle başa çıkmak adına bazı zararlı maddelere başvurulur.

Psikoterapi Nedir?

Yakın arkadaşlarla ya da aile ve akrabalarla konuşmak çoğu zaman işe yaramaz. Bu kişiler sizi sevdikleri için sizi neşelendirmeye, psikoterapieğlendirmeye çalışır. Anlık olarak iyi gelse de sorunun temeline inmeli ve sorunlardan gerçek manada kurtulunmalıdır.

Psikoterapide kişinin kendini tanıması ve çözümlere ulaşabilmesi amaçlanmaktadır. Psikoterapi; uzman bir psikolog ya da psikiyatrın mevcut rahatsızlığı konusunda kendisine başvuran aile, hasta, çift ve gruplar arasında oluşturulan tedavi amaçlı iletişim sürecidir. Sorunun niteliğine göre çift ya da evlilik terapisi, aile terapisi ya da grup terapisi uygulamaları yapılır. Teknikler arasında ise yazmak, çizim yapmak, sanat terapisi, drama ya da müzik gibi çok fazla çeşit vardır.

Psikoterapide günlük yaşam zorlukları, korkular, psikiyatrik rahatsızlıklar, depresyon, sosyal fobi, yeme bozuklukları, sevilen bir yakının kaybı, ölüm, ayrılık, boşanma, travma gibi problemlere çözümler aranır. Kişinin sosyal yaşamını eskisi gibi işlevsel bir şekilde yaşayabilmesi adına psikoterapiye başvurulmalıdır.

Psikoterapi Süreci Nasıl İşler?

Psikoterapinin en temel ve önemli ilkesi danışanın mahremiyeti yani gizlilik ilkesidir. Danışanın izni olmadan durumu, hastalığı, anlattıkları asla üçüncü bir şahısla paylaşılmaz. Terapi ilişkisi son derece güvenilir, özgün ve içten olmalıdır.

Kliniğe gittiğinizde uzman hekim tarafından görüşülür ve ardından çeşitli testler uygulanır. Bu testlerin sonucu ise kişiye aktarılır. Danışan kişi eğer çocuk ise mutlaka aileye bilgi verilir. Ailenin de terapiye katılması gereken durumları ise terapist belirler. Testler uygulanıp durum ve tanı tespit edildikten sonra bir psikoterapi yöntemi seçilir.Terapi için gereken süre ve hedefler beraber belirlenir.

Terapilerde önemli olan sürekliliktir ve kesinlikle yarım bırakılmamalıdır. Eğer terapist ile anlaşamadığınızı düşünürseniz bu durumu terapistinizle paylaşmanız gerekmektedir. Sonucunda danışan yine de seanslara devam etmek istemiyorsa kişi terapist değiştirme hakkına sahiptir.

Uygulanan birçok terapi yöntemi olduğunu daha önce de belirtmiştik. Danışana hangi tekniğin uygulanacağı, ne kadar süreceği danışanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Tedavinin ne sıklıkta ve ne kadar süreyle olacağını danışan ve terapist beraber bir plan dahilinde belirlerler. Seanslar çoğu zaman haftada ya da 10 günde 1 defa yapılır ve yaklaşık olarak 45 dakika ile 1 saat arası sürer. Daha ciddi ve karmaşık durumlarda ise seans sıklığı ve süresi değişebilir. Psikoterapi her yaştan, her cinsiyetten ve her milletten insan için uygundur.

Psikoterapinin Riskleri Nelerdir?

Genel olarak bakıldığında hiçbir riski yoktur. Fakat acı dolu olayların ve duyguların tekrar gündeme gelmesi bazen sizi duygusal olarak psikoterapi-nedirrahatsız edebilir. Alıştırma terapisi gibi bazı terapi türlerinde yaşamaktan kaçınılan durumlarla yüzleşmeniz gerekebilir. Bu yüzleşmeler geçici bir strese ya da kaygıya sebep olabilir. Fakat terapi esnasından uzman terapist sayesinde bunun üstesinden gelmeniz mümkündür. Daha sonra bu korkularla tek başınıza mücadele edebilir hale gelmiş olacaksınız.

Tedavi Olunmazsa Ne Olur?

Psikoterapi alan kişilerin daha işlevsel ve daha az hastalıklar yaşadıkları, daha mutlu olduklarını ve fiziksel olarak dahi olumlu değişiklikler meydana geldiği gözlemlenmiştir. Eğer sorunlarla tek başımıza başa çıkmaya çalışır, herhangi bir uzmandan yardım almayı reddederseniz:

  • Mutsuz bir yaşam sürme
  • Sosyal ilişkilerin bozulması
  • Zararlı alışkanlıkların edinilmesi
  • Hayattan alınan zevkin azalması
  • İntihara meyilli hale gelme gibi risklerle karşılaşılabilir.

Alanında uzman ve hayatınızı daha iyi idame ettirmenize yardımcı olacak uzmanlarımızla görüşmek için bizimle iletişime geçiniz.

Psikoterapi Nedir? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bu makaleye ait S.S.S Bulunamadı.

Henüz yorum yapılmamış.

uujT9c
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
uujT9c
KAPAT
DOKTORA SOR

Alakalı Makaleler