Whatsapp & SMS

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326

Mail Adresimiz

info@fbm.com.tr

BİZE ULAŞIN BİZE ULAŞIN Randevu Al
Psikoterapi Nedir?

Hayatın ve günlük yaşamın zorlukları karşısında hepimiz zaman zaman sıkıntılar yaşarız. Stres hepimizin hayatının bir parçasıdır. Burada önemli olan kişinin, o stresin üstesinden gelip gelemediğidir.

Genellikle kişiler, stresle baş edemedikleri halde, ben kendim hallederim, ya da kendim halletmeliyim, başkasına gitmeye ne gerek var şeklinde düşündüklerinde, psikoloğa gitmek ve yardım almak istemezler. Bu düşünce şekli genellikle kişiyi psikoloğa gitmekten ve psikoterapi almaktan alıkoyar. Sorunlarını kendi başına çözmeye çalışan ve bunda bir türlü başarılı olamayan bireylerin zamanla hayat kalitesinde bozulmalar başlayabilir. Aile, okul ya da iş yaşamında zorluklar görülebilir. Kişi yaşadığı sorunla başa çıkabilmek için sigara, alkol ya da madde kullanımına yönelebilir. Kısaca kişi, stresin tüm etkilerini, hayatın her alanında hissedebilir.

Psikoloğa Ne Zaman Gidilmeli?

psikologEtiketlenme korkusu, ya da ben deli miyim ki psikoloğa gideyim düşüncesi nedeniyle, hastalığı olan ya da duygusal bir takım zorluklar yaşayan kişiler çoğu zaman profesyonel yardım almak istemezler. Hastalığı nedeniyle ya da psikoloğa gittiği için toplum tarafından küçümseneceğini, dışlanacağını düşünürler. Bu kişiler, psikoterapi veya ilaç tedavisine başlasalar bile önerilen tedaviyi yarıda kesip iyileşene kadar devam ettirmekte zorluk çekerler. İlaçların kendisinde bağımlılık yapacağından korkarlar.

Kronik sorunlar genellikle, duygusal rahatsızlıklara yol açmaktadır. Böyle durumlarda kişi, hem devam eden sorunlarla, hem de bu sorunların getirdiği sıkıntı, engelleme ve yol açtığı kısıtlılıklarla uğraşmak zorunda kalır. Hiçbir çözüm yolu olmadığının düşünüldüğü ve psikiyatrik bazı rahatsızlıkların eşlik ettiği durumlarda ise ciddi kayıplar görülebilir. Bu nedenledir ki, kişinin kendini tanıması, bu durumla baş edip edemeyeceğini ve ne zaman kendini aşan bir problemle karşılaştığını ve artık yardım alması gerektiğini bilmesi gereklidir. Zorluklar ve sıkıntılar karşısında alınabilecek psikoterapötik yardım, kişinin hayatını kolaylaştıracak ve hayattan aldığı zevki arttıracaktır.

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi, çeşitli psikolojik rahatsızlıklar ve duygusal zorlukları tedavi etmek için kullanılan, terapist ve hasta arasındaki ilişkiyi temel alan bir iyileştirme yöntemidir.

Eski Yunanca’dan gelen psikoterapi kelimesi, nefes, ruh, can anlamına gelen psyche kelimesi ile tıbbi tedavi ya da iyileştirme anlamlarına gelen therapia kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur.

Psikoterapi Amaçları

  • Kişinin hayatında karşılaştığı zorluk ve problemleri aşmasında ona yardımcı olmak,
  • kişiye sıkıntı ve  rahatsızlık veren bir takım belirtileri kontrol etmek, azaltmak ya da ortadan kaldırmaktır.

Bu belirtiler ortadan kalktığında veya azaldığında, bireyin hayattaki işlevselliği artacak, kendini daha iyi hissedebilecek ve geleceğe daha umutla bakabilecektir. Psikoterapi sadece duygusal-zihinsel rahatsızlıkları ele almaz. Kişi, kendisini duygusal açıdan iyi hissetmediğinde, hayatındaki problemlerin üstesinden gelemediğini düşündüğünde, her zamanki haline göre farklılıklar hissettiğinde de psikologla ya da psikiyatriste gidip psikoterapötik yardım alabilir.

psikolog hizmetleriPsikoterapi, günlük yaşam zorlukları, korkular, anksiyete, depresyon, sosyal fobi, yeme bozuklukları, panik atak gibi psikiyatrik rahatsızlıklar,  tıbbi hastalıklar, sevilen bir yakının kaybı, ölüm, ayrılık, boşanma, travma gibi problemlere yardımcı olmaya çalışır. Kişinin hayatını eskisi gibi işlevsel olarak sürdürmesine engel olabilecek, onu kısıtlayacak herhangi bir durum psikoterapiye başvurmak için geçerli bir nedendir.

Psikolojik rahatsızlıklar ve duygusal zorluklar, cinsiyete ya da yaşa bakmaksızın, her etnik gruptan, her kültürden ve her sosyoekonomik düzeyden insanları etkileyebilir. Bu rahatsızlıklar bireyin düşünme ve muhakeme etme becerilerini, duygularını ve davranışlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Bireyin evdeki, okuldaki veya iş yerindeki günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir. Bireyin insan ilişkilerini bozabilir. Ailesiyle ya da arkadaşlarıyla ya da eşiyle olan ilişkilerini ciddi boyutlarda olumsuz yönde etkileyebilir.

Psikoterapinin en temel ve en önemli ilkesi danışanın mahremiyeti, yani gizlilik ilkesidir. Danışanın izni olmadan, danışanın durumu, hastalığı, anlattıkları, başka kişilerle kesinlikle paylaşılamaz. Terapi ilişkisi özgün, içten ve güvenilir olmak zorundadır.

Uygulanan birçok farklı psikoterapi yöntemi vardır. Hangi terapi yönteminin, ne kadar süreyle kullanılacağına, gelen danışanın durumuna göre karar verilir.

Terapinin hedeflerini ve ne sıklıkta ne kadar süreyle görüşüleceğini danışan ve terapist birlikte planlar. Çoğu zaman seanslar haftada ya da 10 günde 1 kez yapılır ve yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında sürer. Psikoterapi acil ve akut gelişen durumlara yönelik olarak kısa dönemli olabileceği gibi, daha ciddi ve karmaşık, uzun süreden beri devam eden kronik  sorunların ele alındığı uzun dönemli de planlanabilir. Terapiler, bireysel olabileceği gibi, çift aile ve grup terapileri şeklinde de gerçekleştirilebilir. Psikoterapi hayatın her dönemi için çocuklar, ergenler ve yetişkinler için uygulanabilen profesyonel bir destek ve tedavi yöntemidir.

Psikiyatrik Bozukluklar Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  • Bireyin mutsuz bir yaşam sürmesine,
  • aile, okul ya da iş yaşamındaki uyumun bozulmasına,
  • alkol, sigara ya da madde kullanımına,
  • hayattan aldığı zevkin azalmasına
  • hatta intihara bile sebep olabilmektedir.

psikoterapiPsikoterapi alan kişilerde, kişinin daha işlevsel bir hayat sürdüğünü, daha az hastalandıklarını, hastalık belirtilerinin azaldığını, hatta kaybolduğunu, daha az tıbbi problem yaşadıklarını ve yaşamlarında daha sağlıklı ve mutlu olduklarını söylemek mümkündür. Aynı zamanda duygu ve davranışların, değiştirilip geliştirilmesinin beyin ve vücutta olumlu değişikliklere yol açtığı da bilinen bir gerçektir.

Psikoterapi, işin ehli olan, yetkili ve yeterli kişilerden alınmalıdır. Psikologlar ve psikiyatristler bu konuda en yetkili ve yeterli meslek elemanlarıdır.

0

0 Yorumlar

0
0
0
0
0
Yorum Yap
D8UUV4

* İşaretli alanlar zorunludur.

TÜM UYGULAMALAR VE AMELİYATLAR