Whatsapp & SMS

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326

Mail Adresimiz

info@fbm.com.tr

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

BİZE ULAŞIN BİZE ULAŞIN Randevu Al
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ( DEHB ), çocukluk döneminin en sık görülen hastalıklarından birisidir. Özellikle çocukların ilkokula başlamasıyla birlikte daha çok fark edilir. DEHB, aşırı hareketlilik, dikkat sorunları ve istekleri erteleyememe, bizim deyişimizle dürtüsellik, belirtileriyle ortaya çıkan, oldukça önemli akademik, sosyal ve psikiyatrik  bazı sorunlara yol açabilen bir psikiyatrik bozukluktur.

dikkat eksikliğiDikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun en temel özelliği, dikkat süresinin kalıcı ve sürekli olarak kısa olması, engellenmeye yönelik kontrol eksikliği nedeniyle ortaya çıkan ataklık, gerginlik ve huzursuzluktur.

Bir çocukta, genç veya yetişkin bir bireyde,  dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ( DEHB ) var denilebilmesi için, yani bu tanının konulabilmesi için, bu belirtilerin bireyde yedi yaşından önceden beri var olması gerekmektedir. Bireyin yaşadığı en az 2 ortamda, yani hem okulda, hem de evde görülüyor olması şarttır. Aynı zamanda bu şikayetlerin sürekli olması, en az 6 aydır var olması ve halen devam ediyor olması gerekmektedir. Bununla birlikte normal bir kişide görülenden daha çok ve daha şiddetli düzeyde görülmesi, uyumsuzluk doğurucu ve bireyin gelişim düzeyine aykırı bir derecede görülüyor olması gereklidir.  Belirtiler, çocuğun içinde bulunduğu gelişim dönemine özgü belirtilerle karıştırılmamalı ve bireyin ve ailenin günlük yaşamını olumsuz etkileyecek boyutta olmalıdır.

DEHB İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

 • hareketlilikÇocuğunu seven bir anne, çocuğuna her gün bağırıp çağırıyor ve onu azarlıyorsa,
 • onu itip kakıp hırpalıyorsa,
 • Dövmek zorunda kalıyorsa,
 • çocuğun hareketliliği veya söz dinlememesi nedeniyle yakınlarının, komşularının evine gidemiyorsa,
 • eve misafir çağırmakta çok zorlanıyorsa,
 • dışarıda alışveriş yaparken çocuğu ile olmaktan yoruluyor ve alışverişe çıkmak istemiyorsa eğer bu durum geçiştirilmemelidir.

Evet çocuklar yetişkinlere göre daha canlı ve hareketlidir; ancak bu hareketlilik çocuğun kendi yaşıtlarıyla karşılaştırıldığında, belirgin düzeyde daha fazla olduğunda aşırı hareketlilikten söz edebiliriz. Ayrıca bu hareketlilik, çocuk oyun oynarken, anaokulu ve okul gibi günlük işlevlerde, aile veya öğretmenleri için sıkıntı yarattığında, yani sorun oluşturduğunda aşırı hareketlilik olarak nitelendirilir.

Dikkatin bir noktaya toplanmasında güçlük çekilmesi, dış uyaranlarla dikkatin çok kolay ve çabucak dağılması, unutkanlık, eşyalarını, okul araç ve gereçlerini veya oyuncaklarını sık sık kaybetme ve düzensizlik gibi belirtiler de bireyde dikkat sorunları bulunduğunu gösterir. Acelecilik ve sabırsızlık, isteklerini erteleyememe, sorulan sorulara çok çabuk yanıt verme, hatta daha soru bitmeden cevap vermeye kalkma, başkalarının sözlerini kesme ve sırasını beklemekte güçlük çekme gibi özellikler ise bireyde dürtüsellik sorunları bulunduğunu gösterir.

Dikkat Eksikiliği Belirtileri

dehb belirtileriDikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna eşlik eden başka bazı belirtiler de vardır;

 1. Dağınıklık,
 2. düzensizlik,
 3. dalgınlık,
 4. hayal kurma,
 5. tutarsızlık,
 6. koordinasyon güçlükleri,
 7. sakarlık,
 8. hafıza sorunları,
 9. uyku sorunları,
 10. sosyal ilişkilerde sorunlar,
 11. saldırgan davranışlar,
 12. özgüven ve özsaygının azalması şeklinde sıralanabilir.

Yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocukluk dönemine göre farklılıklar göstermektedir. Bu dönemde hareketliliğin giderek azaldığı, ancak dikkat dağınıklığının devam ettiği söylenebilir.

DEHB’nun ortaya çıkmasında kanıtlanmış kesin nedenlerden söz etmek mümkün değildir.

Genetik faktörlerin, çevresel etkenlerin, beyindeki yapısal ve işlevsel faktörlerin önemli olduğu söylenebilir; ancak belirtilerin şiddetinde ve bu bozukluğa eşlik eden tanıların görülmesinde daha çok psikososyal faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna eşlik eden bazı bozukluklar vardır. 

 • Karşı olma karşı gelme bozukluğu ( % 35-65 ),
 • Davranım bozukluğu ( % 20-45 ),
 • özel öğrenme güçlüğü ( % 20-35 ),
 • depresyon ( % 3-75 ),
 • anksiyete bozukluğu ( % 5-15 ),
 • tik bozuklukları ( % 11 )
 • bipolar bozukluk ( % 12 ) sayılabilir.

DEHB, toplumda yaklaşık olarak yüzde 5 ile 7 gibi oldukça ciddi bir oranda görülmektedir. Erkeklerde kızlara oranlara daha sık görüldüğünü söylemek mümkündür. DEHB, çocuklukta başlayıp yüzde 60 ile 70 oranında yetişkinlikte de belirtileri devam edebilen bir  psikiyatrik bozukluktur.

DEHB’nun olumsuz etkileri, özellikle dikkat süresiyle ilgili olanı bireyin hayatı boyunca devam edebilir. DEHB, çocukların ve ailelerinin hayatlarının tüm alanlarında etkisini hissettirebilir. Dolayısıyla bu rahatsızlık çocuğu olduğu kadar aileyi, çocuğun okul arkadaşlarını, öğretmenlerini ve sosyal çevresindeki kişileri de olumsuz yönde etkileyebilir. Dolayısıyla dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun tedavisinde hem aile, hem de okul ve çocuğun öğretmeni tedavi sürecinde mutlaka yer almalıdır. 

0

0 Yorumlar

0
0
0
0
0
Yorum Yap
gaqhYL

* İşaretli alanlar zorunludur.

TÜM UYGULAMALAR VE AMELİYATLAR