WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa Blog Çatlak Tedavisinde Kullanılan 5 Tedavi Yöntemi
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
p4RAMp

Çatlak Tedavisinde Kullanılan 5 Tedavi Yöntemi

Çatlak hızlı kilo artışı veya hızlı kilo kaybı durumlarında ortaya çıkabilmektedir. Derinin alt kısmında bulunan dokularda gerilmeler çatlaklara mahal veren durumlar arasında gösterilmektedir. Çatlak oluşumunun alt derilerdeki liflerin zarar görmesi ile meydana geldiğinden rahatsız edici bir durum olarak değerlendirilebilmektedir.

Cilt Çatlağının Gözlemlenmesi

Cilt çatlağının oluşumu genellikle kadınlarda daha çok gözlemlenmektedir. Özellikle hamilelik dönemlerinde artış gösteren bu durum sadece hamilelikte de dikkat çekmemektedir. Ergenlik dönemlerinde de gözlemlenen bu olgu ani kilo alımlarında daha hızlı bir şekilde meydana gelmektedir. Diğer bir durum ise bazı hastalıklar da çatlak oluşumunda önemli bir tetikleyicidir.

Çatlak oluşumunu etkileyen diğer unsurlar ise;

  • Dengesiz ve kötü beslenme alışkanlığı,
  • Yaşlılık,
  • Hareketsizlik

şeklinde sıralanabilir. Bu durumlar sonucunda çatlaklar keskin çizgiler halinde gözle görülür bir hal alırlar.

Genel olarak karın bölgesinde, üst bacak ve kol bölgesinde gözlemlenebilirler. Ani kilo alımı kadar ani kilo verme de çatlak oluşumunu tetiklediğinden bel ve bacak bölgesinde de gözlemlenmesi olağandır.

Çatlak Tedavisinde Kullanılan Lazerler

Çatlak tedavisinde ışık ve radyofrekans tedavileri ilk başvurulan yöntemler arasındadır.  Lazer tedavisi ortalama olarak 3 veya 5 seans sürmektedir. Tedavi seansları elde edilen sonuca göre artıp azaltılabilmektedir. 4 haftada bir tekrarlanan bu tedavi sonrasında çatlaklarda ciddi oranda bir azalma gözlemlenebilmektedir.

Deri çatlaklarında;

  • Dermaterapi Yöntemi
  • Platelet Rich Plasma (PRP) Yöntemi
  • Karboksiterapi Yöntemi
  • Fraksiyonel Lazer Yöntemi
  • Pulse DYE Lazer Yöntemi
  • Biodermogenesi Yöntemi
  • Icon Lazer Yöntemi

gibi yöntemler kullanılmaktadır.

1. Dermaterapi Yöntemi

Bu yöntemde silindir şeklinde bulunan ve dermoroller denen bir alet yardımı ile tedavi gerçekleştirilir. Bu yöntemde çatlak bölgesine ortalama 8 kere yıldız şeklinde bir uygulama gerçekleştirilir. Çatlak gözlemlenen alanlarda büyüme faktörü de göze çarpmaktadır. Bu büyümenin önüne geçilmesinde en önemli işlemlerden biri olan Dermaterapi Yönteminde mikro kanallar açılmaktadır. Bu işlemin en temel sebebi ise açılan kanallar ile birlikte deri yenilenmesinin sağlanmasıdır.

yüz çatlağı

2. Platelet Rich Plasma (PRP) Yöntemi

Bu yöntemde hastadan kan örneği alınmaktadır.  Ayrıştırılan kan iğne yardımı ile çatlak bölgesine enjekte edilir. Lazer desteği ile gerçekleştirilen bu işlemde yaklaşık olarak 3 seans devam ettirilir. Bu yöntem sonucunda hücrenin yenilenmesi hızlandırılarak sağlıklı bir görünüm elde edilmektedir.

3. Karboksiterapi Yöntemi

Deri çatlaklarının tedavisinde en çok tercih edilen Karboksiterapi yönteminde deri kalınlaştırılması gerçekleştirilmektedir. Derinin kalınlaşması ile birlikte pembe bir görünüme sahip olan bu uygulama neticesinde çatlak görünümü gelişme göstererek gözle görülür bir azalma olur.

4. Fraksiyonel Lazer Yöntemi

Çatlak oluşumuna etki eden faktörlerde kullanılan ve en iyi şekilde sonuç alınabilen bu yöntemde derinin alt tabakası da üst tabakası da belirli bir işlemden geçer. Lazer ışını ile birlikte çatlak oluşumuna etki eden faktörler en aza indirilir.

5. Pulse DYE Lazer Yöntemi

Yeni oluşmuş olan kırmızı çatlaklarla daha iyi sonuç elde edilebilen Pulse dye lazer uygulamasında lazer yardımı ile kızarıklık en aza indirgenir. Genellikle damarlar üzerinde gerçekleştirilen bu işlemde yeni oluşmuş ve rengi koyu olan çatlak tipleri daha iyi sonuçlar verebilmektedir. Bu sebeple her hasta bu yöntem için uygun olmayabilir.

6. Biodermogenesi Yöntemi

Cildi yeniden yapılandıran işlemde uygulama yapılan bölgedeki cilt yenilenir, kan dolaşımı ve oksijen artırılır be böylelikle çatlakların görünümü hafifletilir. Tedaviden 2 gün sonra ise ciltteki kolajen ve elastin üretimi kan dolaşımında önemli oranda artar.

7. Icon Lazer Yöntemi

Cildin alt katmanlarına yüksek enerji iletilen sistemde cilt altında ısı kanalları oluşturulup etki meydana getirilir. Cilt yüzeyine zarar vermeyen bu işlemde cilt altında oluşturulan kanalları vücut bir travma olarak algılar ve onarım mekanizmaları uyarılır. Böylelikle çatlakların ortadan kalkmasına olanak sağlar.

Lazer İle Çatlak Tedavisinin Gerçekleştirilmesi

Lazer ile çatlak tedavisinde ilk olarak yapılması gereken şey çatlak analizinin yapılmasıdır. Buna uygun yöntemler kullanarak gerçekleşecek olan işlemde bölgedeki hücre yenilenmesi gerçekleştirilir. Lazer ile çatlak tedavisi 2 ile 5 seans arasında değişiklik gösterebilen bir işlemdir. 

el çatlağı

Çatlakların renkleri de bu işlem için oldukça önemlidir. Kırmızı renk çatlaklarda pulse boya lazer kullanımı gerçekleştirilmektedir. Beyaz renk çatlaklar için ise Fraksiyonel Erbiyum Yag lazer ile tedavi gerçekleştirilir. Çatlak tedavisinin tamamlanması ile birlikte ufak kızarıklar meydana gelebilmektedir. Bu kızarıklıklar kısa bir süre içerisinde kaybolması ile birlikte hiçbir sorun teşkil etmemektedir.

Çatlak Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Saydığımız tedavilerden hangisinin sizin için uygun olduğu, hangisinden daha fazla fayda sağlayacağınız uzman doktorlarımız tarafından bazı testler sonucunda belirlenir.

Çatlak tedavisinde alınacak sonuç ve başarısının kaç seansta gerçekleşeceğini belirleyen en önemli unsur çatlakların oluştuğu zamandır. Çatlaklar ne kadar yeni oluşmuşsa başarı o kadar yüksektir. Çatlakların üzerinden çok zaman geçmiş olması tedaviyi biraz daha zorlaştırır. Bu faktöre bağlı olarak da seans sayısı değişmektedir.

Çatlak Tedavisinde Kullanılan 5 Tedavi Yöntemi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bu makaleye ait S.S.S Bulunamadı.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap


p4RAMp
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
p4RAMp
KAPAT
DOKTORA SOR