WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa Blog Sahurda Neler Yemeliyiz?
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
mLshHr

Sahurda Neler Yemeliyiz?

17 saatlik açlık süresi öncesinde bedenin iyi beslenmesi gerekmektedir. Uzun açlıktan vücudunuzun kötü şekilde etkilenmesini önlemek için Ramazan’da öğünlerinize çok dikkat etmelisiniz. Bu öğünlerden sahur en önemlisidir. ‘Yemek yiyeli çok olmadı acıkmadım, su içip yatayım’ şeklinde düşünüp sahur yapmadan oruç tutmayın. Bu şekilde gün boyu almanız gereken enerjinin çok altında enerji almış olursunuz. Bu durum metabolizmanıza zarar verir. Bunu engellemek için sahur öğününüzü mutlaka yapın. Peki, bu önemli öğünde neler yemeliyiz?

1 Yumurta Mutlaka Yiyin

Ramazanda oluşabilecek yetersiz beslenmeyi önlemek için kaliteli beslenmeniz gerekmektedir. Kaliteli protein denince en başta yumurta gelir. Bu kaliteli protein ile hem besin ihtiyacınızı karşılayın hem de tokluk sürenizi uzatın.

Lifli Beslenin

Lif yani posa tüketimi için en önemli yiyecekler kabuğu ile yenen sebze meyvelerdir. Bunun için sahurunuzda söğüş domates salatalık sevilen yeşilliklere yer verebilirsiniz. Alacağınız yüksek lif oranı sizin tok kalmanızı sağlayacaktır.

Pide Yerine Esmer Ekmek

İftarda pide yiyor olsanız bile sahur öğününüzde mutlaka tam tahıllı esmer ekmek yiyin. Beyaz un ve beyaz undan yapılmış ürünler kan şekerinizde tüketim sonrası ani düşüşler yaşatabilir, sizi çabuk acıktırabilir. Bu sebeple sahurda tam tahıllı esmer ekmek tüketimi sizin kan şekeri dengenizi koruyacak ve tokluk sürenizi uzatacaktır.

Çay Yerine Süt İçin

sahurda yenmesi gerekenlerÇay tüketimi vücuttan su atımına sebep olur. Ramazanda en çok dikkat etmeniz belki de en kısıtlamanız gereken ögedir. Sahur sonrası su içerek atılan suyu yerine koyamayacağınız için sahurda çay yerine bitki çayı içebilir veya yerine hem kalsiyum alımınıza destek hem de günlük enerji ihtiyacınıza destek olan süt tercih edebilirsiniz. Süt proteininden dolayı da ayrıca tokluk sağlayacaktır.

Pratik Sahur Menüsü Örneği

Sahuru kahvaltı olarak yapamıyorum uyanamıyorum veya yemek için kısa bir sürem oluyor diyorsanız bu pratik alternatif tam size göre.

Bu pratik öğün için size gerekenler;

  • 8 kaşık yoğurt
  • 3-4 kaşık yulaf ezmesi
  • 1 porsiyon meyve (elma veya çilek olabilir)
  • 6 adet badem
  • Tarçın

Yoğurt içine yulaf ezmesi, badem, üzerine sevdiğiniz bir meyve (örneğin 1 elma veya 1 su bardağı kadar çilek) doğrayın. Tat zevkine bağlı olarak üzerine tarçın ekebilirsiniz. Hem pratik hem de sizi uzun süre tok tutacak bir sahur yapmış olursunuz.

Sahurda Neler Yemeliyiz? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bu makaleye ait S.S.S Bulunamadı.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap


mLshHr
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
mLshHr
KAPAT
DOKTORA SOR