Whatsapp & SMS

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326

Mail Adresimiz

info@fbm.com.tr

Lipödem Nedir? Lipödem Hastalığı Belirtileri Ve Etkileri

Lipödem Nedir? Lipödem Hastalığı Belirtileri Ve Etkileri
9 ay önce
0

Lipödem Nedir?

Lipödem hastalığı, genellikle bacakları bazı durumlarda da kolları etkilemekte olan bir rahatsızlıktır. Kol ve bacakların yağlanma ile birlikte oluşturmuş oldukları kronik bir yağ dokusu hastalığı olarak bilinen bir sağlık problemidir.

Rahatsızlığın göstergeleri olarak meydana çıkan belirtiler kalçalarda ve bacaklarda aşırı yağlanma durumu görülmeye başlamaktadır. Vücutta gözlemlenen şişlikler ayak bileğine kadar uzanabilmektedir; fakat bu şişlikler ayaklarda belirtisini göstermez. Bacak bölgesinin dış kısımlarında ve kalçalarda yağ birikintisine bağlı olarak çıkıntılar oluşmaktadır. Bu hastalık bir çok kadında görülmektedir. Genellikler ergenlik çağlarındaki dönme itibari ile varlığını göstermeye başladığı görülmektedir. Vücutta oluşmakta olan yağlanma ile birlikte vücutta morarmalar ve ağrı gibi etkenler de görülebilmektedir.

Lipödem Belirtileri Nelerdir?

  1. Genellikle boyun, omuzlar, sırt, karın ve kollarda görülürler,
  2. Hafif bir parmak basıncıyla kolayca hareket ederler,
  3. Genellikle küçüktürler,
  4. Büyürlerse yakındaki sinirlere basınç ya da birçok kan damarı içeriyorlarsa acı verici olabilirler.

lipödemBelirtilerinden en belirgin olanı; hasta ya da hasta adayı olan bireyin vücudunda farkında olmadan oluşan morarmalar. Örnek olarak en ufak darbelere karşın vücutta görülebilir derece de oluşan morarmalar oluşmaktadır. Hastanın bu hastalığı ileriki devrelerinde teşhis edememesi durumunda hastanın lenf damarlarının bile ortaya çıktığı görülmektedir. Bu tarz durumlara konulmakta olan teşhis lipölenfödem olmaktadır.

Lipödemin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

  • Etek giyememe,
  • Dar pantolon giyememe,
  • çizme kullanamama
  • En önemli sıkıntılarından olan rahatça spor yapamama

Gibi sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Hasta bu tip durumlar ile birlikte özgüven problemi ile de karşı karşıya kalabilmektedir.

Lipödem Tedavisi Nasıl Yapılır?

lipödem belirtileriİlk olarak sorun teşkil eden yağın olabildiğince ayrılması gerekmektedir; fakat lipödemde yağın alınması ile bu sorun ile karşı karşıya olan bir hastadan yağ alınması ile aynı olan bir operasyon değildir.

Lipödem sağlık sorunu ile karşı karşıya olan hastanın yağ alınması lenf damarları ve toplardamar hasarının da olduğu bilinmesi gerekmektedir. Bu işlem esnasında hasarın minimum olması ise en dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yerini almaktadır. Bu tarz durum ile karşı karşıya kalmış olan hastanın sadece yağ alınması ile çözümlenmiş olunmamaktadır.

Lipödem rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan hastanın estetik görünüş anlamında da çözüme kavuşulabilmesi için de tedavi yapılması gerekmektedir. Hastanın bacağının şekillendirilmesi artı olarak da dokuların da sıkılaştırılması gerekmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisi işlemlerinde bölgesel olarak yani bölge bölge tedavi planlaması yapılması hasta için önemlidir.

0

0 Yorumlar

1
1
0
0
0

Henüz yorum yapılmamış.


Lipödem Nedir? Lipödem Hastalığı Belirtileri Ve Etkileri için Yorum Yapın
NF87AV

* ile işaretlenmiş alanlar zorunlu alanlardır.

TÜM UYGULAMALAR VE AMELİYATLAR