Whatsapp & SMS

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326

Mail Adresimiz

info@fbm.com.tr

Göz Kapağı Düşüklüğünün Sebepleri

Göz Kapağı Düşüklüğünün Sebepleri
9 ay önce
0

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?

Göz kapağı düşüklüğü, gözün kapağının gözün alt kapağına doğru düşmesi şeklidir. Bu düşüklük ise gözün herhangi bir yaralanmaya, yaşlanmaya ve ya doğuştan gibi nedenler ile olabilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü amelyatı ise kapağın yukarı doğru tutan veya kaldırmayı sağlayan kasın çalışmaması sonucu oluşan bir işlemdir. Ameliyat süreci ve derecesi ise göz kapağının çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Çocuklarda görülen göz kapağı düşüklüğü ise ameliyatla olumlu sonuçlar ortaya koymuş durumdadır.

Ptosis ve Göz Kapağı Düşüklüğü Arasındaki Bağlantı

göz kapağı düşüklüğüBazı insanların gözleri uykulu ve ya gereğinden fazlaca kısık olduğu izlenir insanlar bunun farkında değildir ancak bu bir rahatsızlıktır. Ptosis denilen dokunun az çalışması ve ya hiç çalışmamasından kaynaklanan bir durumdur. Göz kapağı düşüklüğü bazı durumlarda ilerlemesi sebebiyle görmemizi engellen bir rahatsızlığa kadar neden olmaktadır. Göz kapaklarının yukarı doğru kalkmasını sağlayan dokunun bozulması ile oluşan bir problemdir. Gözlerde meydana gelen sinir hasarı da göz kapağı düşüklüğünü meydana getirmektedir. Bu sinir hasarına ise Horner Sendromu denilmektedir.

 

Göz Kapağı Düşüklüğünü Arttıran Sebepler

  1. Diyabet,
  2. Ağır kas zaafı,
  3. Sinir kas sistemine ait hastalıklar gözdeki kapağın riskini artıran nedenler arasında yer almaktadır.

Horner Sendromu Nedir?

Horner Sendromu yüzde ve gözlerde meydana gelen bir sinir sistemi rahatsızlığıdır. Beyinde omurilikte meydana gelen durumlarda, inme gibi ve ya karaciğer kanseri durumlarının meydana gelmesi Horner Sendromuna yol açmaktadır.

Horner sendromuŞiddetli ve dönemsel oluşan baş ağrıları da bazı kişilerde gözün kapağının düşüklüğüne neden olmaktadır. Şiddetli ve dönem dönem meydana gelen baş ağrılarına ise küme baş ağrıları denilmektedir. Göz kapağı düşüklüğünün en belirgin özelliği dıştan da görülebileceği gibi üst göz kapağının aşağıya doğru sarkmasıdır. Gözdeki kapağın düşüklüğü her yaşta büyük yâda çocuğun başına gelebilir tek gözde veya iki gözde birden de belirebilmektedir. Konjenital prozis olarak doğan kişilerde vardır. Konjenital prozis ise doğuştan göz kapağı düşüklüğü problemleri olmasıdır. Konjenital prozis probleminde ise göz kapağı içerisindeki düzensiz bir şekilde kırışıklıkların olmasıdır.

Göz kapağı düşüklüğü için ise bir görme testi yaptırmanız teşhisin çabuk konulmasına yardımcı olmaktadır. Göz kapağı düşüklüğü için gerekli kan testleri yaptırmanız da teşhis koyabilmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca kısıklık için her hangi bir yapısal bozukluğu olup olmadığını röntgen yardımı ile teşhis konulabilir.

0

0 Yorumlar

0
0
1
0
0

Henüz yorum yapılmamış.


Göz Kapağı Düşüklüğünün Sebepleri için Yorum Yapın
jfSmsn

* ile işaretlenmiş alanlar zorunlu alanlardır.

TÜM UYGULAMALAR VE AMELİYATLAR