WhatsApp
FBM Estetik
Anasayfa Blog Göz Altı Morluklarının Oluşma Nedeni Birden Çok Olabilir
HIZLI RANDEVU
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
Lb39yi

Göz Altı Morluklarının Oluşma Nedeni Birden Çok Olabilir

Özellikle bayanların en çok şikâyetçi olduğu durumlardan biri olan gözaltı morlukları günlük hayatında kalabalık ortamlarda bulunan kişiler için oldukça büyük bir sorun olmaktadır. Gözaltı morluklarının oluşmasında birden fazla neden olabilmektedir.

Göz Altı Morlukları Neden Oluşur?

Göz altı morlukları, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak oluşur. Ayrıca aşırı tuz tüketimi, stres, yorgunluk, uykusuzluk, demir eksikliği anemisi, bazı karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları da neden olur.

 • Az Uyumak: İnsan vücudu için olmazsa olmaz olan uykunun ne kadar önemli bir aktivite olduğunu şüphesiz hepimiz bilmekteyiz. Yeteri kadar uyumayan insanların vücudunda zamanla çeşitli hastalıklar meydana geldiği bilinen bir gerçektir. Gözlerin altlarında oluşan morluklar uykusuz kalan insanların vücudunda meydana gelen olumsuzluklardan biri olmaktadır. Uzmanlar sağlıklı bir yaşam için en az 8 saat uyumayı önermektedir.
 • Beslenme Alışkanlıkları: Gözaltı morluklarının başlıca sebeplerinden biri de dengesiz beslenme olmaktadır. Günümüzde çoğu insan gün içinde yediği yemeklerin sağlığına olan zararlarını düşünmemektedir. Bu durum ilerleyen zamanlarda vücutta çeşitli hastalıkların oluşmasında etkilidir. Sağlıklı bir yaşam sürmek için yediğiniz besinlere dikkat etmeniz önerilir.
 • Gözaltındaki Kemik Yapısı: Gözünün altındaki kemikler içe çökük olan kişilerin en çok yaşadığı sorunlardan biri de gözaltı morlukları olmaktadır. Bu türde kemik yapısına sahip olan bayanlar çeşitli gözaltı kapatıcı kremlerden faydalanabilir.
 • Güneş Işınlarının Zararlı Etkileri: Güneşin yaydığı ışınlara uzun süre maruz kalan kişilerin ciltlerinde çeşitli olumsuz etkiler görünmektedir. Gözlerin altındaki morlukları da bu Göz altı morlukları tedavisiolumsuzluklardan biri olmaktadır. Bu gibi bir durum ile karşılaşmamak için gün içerisinde güneş altında fazla durmamaya ve şapka gibi güneşten koruyan aksesuarları kullanmanız önerilmektedir.
 • İlerleyen Yaş: Özellikle 40'lı yaşları aşmış olan kişilerde gözaltı morlukları sıklıkla görülen durumlardan biri olmaktadır.
 • Alerjik Rahatsızlıklar: Göz ve burun akıntıları ile beraber damarlarda kan birikmesi, damarların belirginliğini artırır. Bu da göz altı bölgesinde mor bir görüntüye sebep olur.
 • Kadınlarda regl dönemlerinde cilt renginde solgunluk olur. Buna bağlı olarak morarmalar oluşur.
 • Alkol ve Sigara Tüketimi: Sigara, kandaki oksijen miktarını azalttığı için göz altı morlukları ortaya çıkar.

Göz Altı Morluklarının Tedavi Yöntemleri

Göz altı morluklarının tedavi edilmesi için öncelikle neden oluştuğu hakkında kesin bir bilgi alınması lazım. Buna göre kişi, gerek beslenmede gerek uyku düzenlerinde gerekse daha kapsamlı tedavilere tabi tutulur.

 1. Kremler: Gözaltı morluklarının giderilmesinde etkili olan birçok özel krem bulunmaktadır. Bu türdeki ürünlerin düzenli olarak kullanılması kısa sürede sonuç vermektedir. Ancak morluk giderici kremleri alırken ürünün orjinal olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Oldukça ucuz fiyatlara satılan ürünlerin bazı yan etkileri bulunmaktadır.
 2. Lazer Tedavisi: Göz altı morluklarını tedavi ettirmek isteyen kişilerin en çok kullandığı yöntemlerden bir diğeri ise lazerle tedavi olmaktadır. Bu tür bir tedavi yaptırmayı düşünürseniz alanında uzman olan bir hekime başvuru yapılarak detaylı bilgiler alabilirsiniz.
 3. Teknolojik aletlerle fazla zaman geçirmemek: Özellikle bilgisayar ve cep telefonu gibi ürünlerin yüz bölgesine yakın olarak tutulması oldukça zararlı bir durum olmaktadır. Uzun süre teknolojik aletlerden yayılan ışığa maruz kalan kişilerde de gözlerin alt kısımlarında morlukları görülmektedir. Bu gibi ürünleri gereğinden fazla kullanmamanız önerilmektedir.

Sıraladığımız bu durumların yanı sıra düzenli beslenmek, güneşin ışınlarına fazla maruz kalmamak, kullandığımız yastığın yüksek olması ve soğuk su ile gözaltlarına pansuman yapılması da morlukların giderilmesinde etkili olmaktadır.

Göz Altı Morluklarından Tamamen Kurtulmak Mümkün Mü?

Morlukların nasıl tedavi edildiği ve kişinin tedaviye verdiği cevap değişmektedir. Bahsettiğimiz kremler gibi kozmetik ürünler dolaşımı hızlandırır ve hücre yenileyici çözümler sunabilir. Uzun ömürlü bir sonuç sunmasa da morlukların azaltılmasına sebep olabilir. İyi bir çözüm almak için göz altı morluğunun temel sebebi iyi tespit edilmeli ve bir hekime görünülmelidir.

Göz Altı Morluklarının Oluşma Nedeni Birden Çok Olabilir Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bu makaleye ait S.S.S Bulunamadı.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap


Lb39yi
KAPAT
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Müşteri Aydınlatma Metnini okudum, anladım. Kişisel verilerin işlenmesine, paylaşılmasına, gerektiğinde başvuru, düzeltme ve silme hakkım olduğunu anladığımı beyan eder, aydınlatılmış açık rızam ile onay veririm.
Lb39yi
KAPAT
DOKTORA SOR