WhatsApp : +90 530 762 70 02 444 1 326

Saçlar Neden Dökülür ve Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

9 + 5  Captca Değiştir

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkezimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

7 + 5  Captca Değiştir
6 + 0  Captca Değiştir
Saçlar Neden Dökülür ve Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?
(1 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 5.0)

Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır yaşlığa bağlı olarak saç dökülme, hormonal nedenlerden dolayı dökülme aşırı stresten kaynaklı olan dökülmeler olmasına karşın genetik etkenler saç dökülmesinde ilk sıralarda yer almıştır. Saç dökülmesi hem bayanlarda hem baylarda fiziksel görünümlerini etkilediği kadar psikolojik açıdan da bazı sorunlara sebep olabilmektedir. Bilimsel ve de teknolojik gelişmelerin neticesinde günümüzde bu sorunlara da çare olabilecek birçok tedavi yöntemi mevcuttur.

saçların dökülmesiGünümüzde yer alan tedavi yöntemleri saç ekimi ve de saç nakli olarak kişi ya da kişilere doğal görünümlü saçlar elde etmesinde yer edinmiş tedavi şekilleridir. Estetik operasyonlar artık günümüzde kişilere doğal bir görünüm sağlamaktadırlar. Burun estetiği operasyonlarında da yine aynı şekilde doğallık çok önemlidir. Saç dökülmeleri yani saç kayıpları erkeklerde ve bayanlarda farklı farklı şekillerde meydana çıkabilmektedir. Bu farklılığa sebep olan en önemli etken ise hormonal etkenlerdir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi çeşidi: Erkek tipi saç dökülmesi çeşidi hemen hemen hepimizin bilmiş olduğu gibi tepe ve alın bölgesinde başlayan ve buralardaki bulunan kıl köklerinin erkeklik hormonuna (testesteron) aşırı derece de duyarlı olmasına bağlıdır. Buna karşılık olarak ta ense ve de iki kulak arasındaki kalan bölgede hormonal anlamdaki değişimlere dirençli olmalarından dolayı bu kısımlarda çok fazla saç kaybı meydana gelmemektedir. Saç ekimi ne de nakli işlemlerin de iki kulağın arasında kalan kısımlar ve de enseden alınan saçlardan kullanılan saçlar ile ekim sağlandığında, ekim sonrasında saç kaybı yaşanmaz. Sebebi ise bu saç kökleri hormonal değişimlerden dolayı etkilenmez bir hale gelebilir.

Kadınlarda oluşan saç kaybı: Saç kayıpları ve de dökülmeleri aslına bakılırsa en çok kadınları etkilemektedir. Özellikle menopozdan sonrası oluşan hormonal değişimler sonucunda saçlarda yapısal anlamda değişimler meydana gelmektedir. Saçlarda güçsüzlük, cansızlık ve de en önemlisi dökülme gibi problemler görülebilmektedir. Kadınlar bu problemlerden kurtulabilmek için geçici çözümler üretmekten yanadırlar mesela postiş ya da peruk gibi uygulamalar ile çareler ararlar. Kadınlarda görülen saç dökülmeleri mezoterapi ve PRP (plateletten zengin plazma ) yöntemleri de etkili olan tedavi şekillerindendir. Kadınlar fiziksel görünümlerine erkeklere oranla daha fazla dikkat etmektedirler.

Saç Ekiminde Uygulanan Yöntemler

saç ekimiKadınlarda ya da erkeklerde her tip saç dökülmesi şikâyeti olanların bir plastik cerrahtan bilgi almaları gereklidir. Saç ekimi tedavisi için atılmış ilk adımlardan birisidir plastik cerraha başvurma şekli. İlk muayene hasta için oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Bu muayene süresince saç dökülmesinin nedenleri, saç dökülmesinin özellikleri, saç dökülmesinin derecesi ve saç dökülme hikâyesi anlaşılmaktadır. Yapılacak olan işlemler de bu bilgilerin ışığında olacaktır. Yapılacak olan işlemler hakkında bilgiler alındıktan sonra ise beklenti ve istekler dâhilinde hastaya en uygun tedavi şekli uygulanması gerekir.

Saç Ekimi İşlemlerinde İki Çeşit Tedavi Yöntemi Uygulanmaktadır.

1-FUT Yöntemi (FolikulerUnitTransplantation) İle Saç Ekimi: Dökülmeye karşı en dirençli olan bölge olan ense bölgesinden şerit halinde alınan saçların köklerine zarar verilmeden iki ya da üçlü ünitelere ayrılarak dökülme yaşanan kısma ekim işlemine başlanması yöntemine ‘’FUT’’ tedavi yöntemi adı verilmiştir. Cerrahi müdahalenin hemen öncesinde saçların alınacak olduğu bölge üzerinde yoğunluğa dair hesaplamalar yapılır. Ense bölgesinden alınacak olan şeridin boyuna da bu hesaplamalar sonucunda ulaşılır. Şeridin çıkartılmış olan bölgesi özel dikişler ile dikilmektedir.

Bu kısım saçlı deri içerisinde kalmasından dolayı saçlar çok kısa bir şekilde kestirilmediği süre boyunca dışarıdan belli olmayabilir. İkinci ya da üçüncü kişiler bunu fark edemezler.

2-FUE (FollicularUnitExtraction) Tekniği İle Saç Ekimi Yöntemi: Dikişsiz olarak uygulanabilen FUE saç ekimi yöntemi de diyebileceğimiz bir tedavi şeklidir. Bu uygulamada ense bölgesinden alınan saçlar 1mm’lik özel iğneler sayesinde alınır. Bu uygulama yönteminde şerit halinde çıkarılmamasından dolayı ileriye dönük zamanda ensede herhangi bir iz ile karşı karşıya kalınmaz. Teker teker alınan saç kökleri yine aynı şekilde yani teker teker saçların kaybedilmiş olduğu bölgeye nakil işlemi gerçekleşir. Ense bölgesin de yeterli miktarda saça sahip olmayan kişilerden ise sırt ve göğüs, sırt ve de karın bölgesinde yer alan kıl köklerinden de almak mümkündür. Bu iki yönteminde günümüz de kullanılan yöntemler arasında olduğunu söylemek doğru olur.

Saçlar Neden Dökülür ve Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir? Yorumları


    Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..

Yorum Yapın


5 + 3  Captca Değiştir
Whatsapp Destek
Facebook Messenger

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326