WhatsApp : +90 530 762 70 02 444 1 326

Saç Dökülmesine Yönelik Tedavi Yöntemleri ve Sebepleri

0 + 9  Captca Değiştir

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkezimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

1 + 4  Captca Değiştir
2 + 9  Captca Değiştir
Saç Dökülmesine Yönelik Tedavi Yöntemleri ve Sebepleri
(1 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 5.0)

Sağlıklı saçlara sahip kişilerde bile günde 50 ila 100 arasında saç teli dökülmesi görülmektedir. Saç dökülmesi genellikle erkek bireylerde görülür fakat kadınlarda da yüksek oranda görülmektedir. Çoğu insana göre saç dökülmesi ya da saçların incelmesi ve güçsüzleşmesi büyük bir sorunsaldır. Saçlar insanların fiziksel görünümlerinde büyük rol oynadığından dolayı, kişinin güzelliğini, etkileyiciliğini azalttığını düşündüren ve buna bağlı olarak psikolojik sorun yaratan, kişinin özgüvenini azaltan ya da kişiye özgüvenini azalttığını düşündüren önemli bir sorundur.

Saç dökülmesi sorunu erkeklerde “kellik” adı ile bilinmektedir. Saçlar belirli aralıklarla dökülür ve bu durum “bölgesel kellik” ya da “tamamen kellik” olarak sonuçlanır. Kadınlarda ise saç çizgisi geriye çekilmemektedir fakat saç telleri incelerek güçsüzleşmektedir. Saç dökülmesinin ne kadar süreceği, saç dökülmesinin nedenine bağlıdır.

saç dökülmesiSaç Dökülmesi Nedenleri

 1. Kişinin stres yapması sonucunda meydana gelen etkenler,
 2. Bazı ilaçların yan etkileri sonucu ortaya çıkan saç dökülmeleri (özellikle kanser tedavileri sırasında kullanılan ilaçlar ve kemoterapi sonucunda oluşur),
 3. Saç derisinde oluşan mantarlar ve bazı mikrobik hastalıklar,
 4. Travmaya bağlı saç dökülmeleri (yani kişinin saçına uyguladığı şiddet sonucu oluşan dökülmeler),
 5. Genetiğe bağlı olarak görülen kıl köklerindeki azalma;

Saç dökülmesi bazen de bazı hastalıkların habercisidir. Bu hastalıklardan bazıları; saçkıran hastalığı, sarkoidoz, lupus eritomotozus, sifiliz, tiroid hastalığı (hipotiroidi veya hipertiroidi), seks hormon bozukluğu, cilt kanseri, beslenme rahatsızlıkları (beslenme bozukluları görülen kişiler genellikle zayıflama diyeti uygulayan bayanlarda ve adet kanamaları şiddetli  geçenlerde rastlanmaktadır) gibi hastalıkların belirtisi olarak kabul edilebilir.

Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri genellikle;

 • Hamilelik, Menopoz,
 • Psikolojik strese bağlı etkenler,
 • Hormonal değişimlerle birlikte gelen saç yapısındaki değişimler genel sebeplerdir.

Saç Dökülmesinin Tedavisi

Öncelikle, tedaviye başlanmadan önce saç dökülmesine neden olan sorun ya da hastalık tespit edilmelidir. Sorunun bulunmasından sonra, o soruna karşı en ideal çözüm üretilmelidir.

saçların dökülmesinin nedenleriSaç dökülmesinde kullanılacak en etkili çözüm biotin takviyesidir. Özellikle 15-20 yaşlarına gelen gençlerde saçlarda matlaşma, incelme, parlaklığını kaybetme, şekil almama gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu durumda ilk olarak H ve B7 vitaminlerinin kullanımına önem verilmelidir. Hasta bunu yenilebilir gıdalardan alabileceği gibi doktor kontrolünde çeşitli ilaçlar ile de takviye edebilir. Biotin insanlarda saç ve tırnak sağlığı için çok önemli bir maddedir. Biotin tedavisinin etki etmediği halde hemen DHT hormonu baskılayıcı takviyesi yapılmaya başlanmalıdır.

Erkeklerde görülen saç dökülmesinin genel sebepleri DHT hormonuna bağlı olarak kişilere kalıtsal (genetik) olarak geçmektedir. 15 ila 20 yaşları arasında ortaya çıkan nedenlerden dolayı aktif hale gelen DHT hormonu saç diplerine zarar veren bir mikroptur. Saç köklerine zarar veren bu mikropla savaşılmaması halinde saçlarda 2-3 yıl bir süre sonrasında kelleşme başlayacaktır. Saç dökülmesi bazen de demir eksikliği ve kansızlıktan kaynaklanabilir. Doktor kontrolünde alınacak demir takviyeleri ve kan değerlerini yükseltecek ilaçlar ve takviyelerle saç dökülmesi giderilebilir.

saç dökülmesi tedavisiSaç dökülmesinin bir diğer sebebi olan kadınlarda hamilelik döneminde oluşan saç dökülmeleridir. Bu tür durumlar karşısında hamilelik esnasında alınacak H ve B7 vitaminlerine sahip gıdalar ile takviye yapılarak saç dökülmesinin önüne geçilebilir. Kadınlarda menopoz döneminde karşılaşılan saç dökülmesinin önüne geçmek için ise östrojen hormonunun yükseltilmesidir. Östrojen hormonunu yükseltmek için ise isoflavon maddesi takviyesi alınmalıdır. Yine doktor kontrolünde çeşitli ilaçlar ve bitkisel yöntemler ile bu sorunun önüne geçilebilir.

Bazı kişiler saç kazıtmanın, saç dökülmesine faydalı olduğunu savunmaktadır. Aksine saç kazıtmanın saç dökülmesine faydası yoktur. Sadece deri üzerindeki mantarların tedavisinde işe yarayabilir. Onun dışında saç dökülmesi, saçın kökünün zayıflığından oluşan bir hastalık olduğundan dolayı saç kazıtmak saç köklerini güçlendirmez. Bu bir tedavi yöntemi değildir. Tüm tedavilerin uygulanması sonucunda saç dökülmesinin önüne geçilebilir.

Kelliğin Tedavisi Var Mı?

Yukarıdaki tedavilerin hiçbirini uygulamamış ve kellik problemi yaşayan bireylerde saç kökleri öldüğünden dolayı saç çıkması çok düşük bir ihtimaldir. Bu gibi durumlarda tek çözüm saç ekimi yaptırmaktır.

Saç Dökülmesine Yönelik Tedavi Yöntemleri ve Sebepleri Yorumları


 • Kullanıcı Yorumu

  İbrahim Sarı - 18.07.2017 11:38

  Hızlı bir biçimde kilo kaybı yaşamamdan dolayı; saçlarım birdenbire dökülmeye de başladı.

Yorum Yapın


6 + 4  Captca Değiştir
Whatsapp Destek
Facebook Messenger

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326