WhatsApp : +90 530 762 70 02 444 1 326

Saç Dökülmesine Yönelik Tedavi Yöntemleri ve Sebepleri

1 + 0  Captca Değiştir

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkezimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

6 + 7  Captca Değiştir
4 + 1  Captca Değiştir
Saç Dökülmesine Yönelik Tedavi Yöntemleri ve Sebepleri
(1 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 5.0)

Sağlıklı saçlara sahip kişilerde bile günde 50 ila 100 arasında saç teli dökülmesi görülmektedir. Saç dökülmesi genellikle erkek bireylerde görülür; fakat kadınlarda da yüksek oranda görülmektedir.

Çoğu insana göre saç dökülmesi ya da saçların incelmesi ve güçsüzleşmesi büyük sorundur. Saçlar insanların fiziksel görünümlerinde büyük rol oynadığından dolayı, kişinin güzelliğini, etkileyiciliğini azalttığını düşündüren ve buna bağlı olarak psikolojik sorun yaratan, kişinin özgüvenini azaltan ya da kişiye özgüvenini azalttığını düşündüren önemli bir sorundur.

Saç dökülmesi sorunu erkeklerde “kellik” adı ile bilinmektedir. Saçlar belirli aralıklarla dökülür ve bu durum “bölgesel kellik” ya da “tamamen kellik” olarak sonuçlanır. Kadınlarda ise saç çizgisi geriye çekilmemektedir; ama saç telleri incelerek güçsüzleşmektedir. Saç dökülmesinin ne kadar süreceği, saç dökülmesinin nedenine bağlıdır. Saç dökülmeleri, erkeklerde ve bayanlarda farklı farklı şekillerde meydana çıkabilmektedir. Bu farklılığa sebep olan en önemli etken ise hormonal etkenlerdir.

saç dökülmesiSaç Dökülmesi Nedenleri

 1. Kişinin stres yapması sonucunda meydana gelen etkenler,
 2. Bazı ilaçların yan etkileri sonucu ortaya çıkan saç dökülmeleri (özellikle kanser tedavileri sırasında kullanılan ilaçlar ve kemoterapi sonucunda oluşur),
 3. Saç derisinde oluşan mantarlar ve bazı mikrobik hastalıklar,
 4. Travmaya bağlı saç dökülmeleri (yani kişinin saçına uyguladığı şiddet sonucu oluşan dökülmeler),
 5. Genetiğe bağlı olarak görülen kıl köklerindeki azalma.

Saç dökülmesi bazen de hastalıkların habercisidir;

 • Saçkıran hastalığı,
 • Sarkoidoz,
 • Lupus eritomotozus,
 • Sifiliz,
 • Tiroid hastalığı (hipotiroidi veya hipertiroidi),
 • Seks hormon bozukluğu,
 • Cilt kanseri,
 • Beslenme rahatsızlıkları (beslenme bozukluları görülen kişiler genellikle zayıflama diyeti uygulayan bayanlarda ve adet kanamaları şiddetli  geçenlerde rastlanmaktadır)

gibi hastalıkların belirtisi olarak kabul edilebilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

kadınlarda saç dökülmesiKadınlarda saç dökülmesinin sebepleri genellikle;

 • Hamilelik,
 • Menopoz,
 • Psikolojik strese bağlı etkenler,
 • Hormonal değişimlerle birlikte gelen saç yapısındaki değişimler genel sebeplerdir.

Kadınlarda oluşan saç kaybı özellikle menopozdan sonrası oluşan hormonal değişimler sonucunda saçlarda yapısal anlamda değişimler meydana gelmektedir. Saçlarda güçsüzlük, cansızlık ve de en önemlisi dökülme gibi problemler görülebilmektedir. Kadınlar bu problemlerden kurtulabilmek için geçici çözümler üretmekten yanadırlar mesela postiş ya da peruk gibi uygulamalar ile çareler ararlar. Kadınlarda görülen saç dökülmeleri, saç mezoterapi ve PRP (plateletten zengin plazma) yöntemleri de etkili olan tedavi şekillerindendir. Kadınlar fiziksel görünümlerine erkeklere oranla daha fazla dikkat etmektedirler.

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesinin sebepleri genellikle;

 • DHT hormonu,
 • Kansızlık,
 • Demir eksikliği.

erkeklerde saç dökülmesiDHT hormonuna bağlı olarak kişilere kalıtsal (genetik) olarak geçmektedir. 15 ila 20 yaşları arasında ortaya çıkan nedenlerden dolayı aktif hale gelen DHT hormonu saç diplerine zarar veren bir mikroptur. Saç köklerine zarar veren bu mikropla savaşılmaması halinde saçlarda 2-3 yıl bir süre sonrasında kelleşme başlayacaktır. Doktor kontrolünde alınacak demir takviyeleri ve kan değerlerini yükseltecek ilaçlar ve takviyelerle saç dökülmesi giderilebilir.

Erkek tipi saç dökülmesi çeşidi hemen hemen herkesin bildiği gibi tepe ve alın bölgesinde başlayan ve buralardaki bulunan kıl köklerinin erkeklik hormonuna (testesteron) aşırı derece de duyarlı olmasına bağlıdır. Buna karşılık olarakta ense ve iki kulak arasındaki kalan bölgede hormonal anlamdaki değişimlere dirençli olmalarından dolayı bu kısımlarda çok fazla saç kaybı meydana gelmemektedir.

Saç ekimi ne de nakli işlemlerin de iki kulağın arasında kalan kısımlar ve de enseden alınan saçlardan kullanılan saçlar ile ekim sağlandığında, ekim sonrasında saç kaybı yaşanmaz. Sebebi ise bu saç kökleri hormonal değişimlerden dolayı etkilenmez bir hale gelebilir.

Saç Dökülmesinin Tedavisi

Öncelikle, tedaviye başlanmadan önce saç dökülmesine neden olan sorun ya da hastalık tespit edilmelidir. Sorunun bulunmasından sonra o soruna karşı en ideal çözüm üretilmelidir.

Saç dökülmesinde kullanılacak en etkili çözümlerden birisi biotin takviyesidir. Özellikle 15-20 yaşlarına gelen gençlerde saçlarda matlaşma, incelme, parlaklığını kaybetme, şekil almama gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu durumda ilk olarak H ve B7 vitaminlerinin kullanımına önem verilmelidir. Hasta bunu yenilebilir gıdalardan alabileceği gibi doktor kontrolünde çeşitli ilaçlar ile de takviye edebilir. Biotin insanlarda saç ve tırnak sağlığı için çok önemli bir maddedir. Biotin tedavisinin etki etmediği halde hemen DHT hormonu baskılayıcı takviyesi yapılmaya başlanmalıdır.

Saç Kazıtmak Dökülmeyi Engeller Mi?

Bazı kişiler saç kazıtmanın, saç dökülmesine faydalı olduğu ve saçları görüleştirdiğini savunmaktadır. Aksine saç kazıtmanın saç dökülmesine faydası yoktur. Sadece deri üzerindeki mantarların tedavisinde işe yarayabilir. Onun dışında saç dökülmesi, saçın kökünün zayıflığından oluşan bir hastalık olduğundan dolayı saç kazıtmak saç köklerini güçlendirmez. Bu bir tedavi yöntemi değildir. Tüm tedavilerin uygulanması sonucunda saç dökülmesinin önüne geçilebilir.

Kelliğin Tedavisi Var Mı?

Yukarıdaki tedavilerin hiçbirini uygulamamış ve kellik problemi yaşayan bireylerde saç kökleri öldüğünden dolayı saç çıkması çok düşük bir ihtimaldir. Bu gibi durumlarda tek çözüm saç ekimi yaptırmaktır.

Saç Dökülmesine Yönelik Tedavi Yöntemleri ve Sebepleri Yorumları


 • Kullanıcı Yorumu

  İbrahim Sarı - 18.07.2017 08:38

  Hızlı bir biçimde kilo kaybı yaşamamdan dolayı; saçlarım birdenbire dökülmeye de başladı.

 • Kullanıcı Yorumu

  Tunahan - 21.02.2018 10:05

  erkek olarak erkek tipinde saç dökülmesi yaşıyorum. kazıtmayı düşünüyordum ama bunu okumaya gerek yok gbi duruyor. gerçi alakasını da hiç çözememiştim.

  • Admin Yorum Cevabı

   Doç.Dr. Hayati AKBAŞ - 21.02.2018 14:51

   Merhaba Tunahan Bey, saç ekimi uygulaması düşünüyorsanız; +90 530 762 7002 numaralı whatsapp hattımız üzerinden asistanım ile iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dilerim.

 • Kullanıcı Yorumu

  Yalçın Sevim - 05.03.2018 10:16

  Kellik için saç ekimi tedavisi olmayı düşünüyorum. Saç ekimi sonrasında saçların tekrar dökülme ihtimali var mı?

  • Admin Yorum Cevabı

   Doç.Dr. Hayati AKBAŞ - 07.03.2018 12:21

   Merhaba Yalçın Bey, saç ekimi uygulaması sonrasında ekilen saçlarda dökülme olmaz. Ekim uygulamasının size uygun olup olmadığına karar verebilmem için; +90 530 762 7002 numaralı whatsapp hattımızdan asistanımla iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

 • Kullanıcı Yorumu

  Mahir Güneşli - 24.03.2018 06:26

  Başımın üst noktalarında hafif hafif açılmalar var. Bu açılmaların zaman içerisinde daha da artacağından dolayı şimdiden tedbir almak istiyorum. Bu yüzden de saç dökülmesine karşı ne tür cerrahi müdahaleler uygulanacağına dair ve bu uygulamaların da ne şekilde gerçekleşeceği şeklinde bilgiler alabilmem mümkün mü?

  • Admin Yorum Cevabı

   Doç.Dr. Hayati AKBAŞ - 24.03.2018 08:28

   Merhaba Mahir Bey, başınızın farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarınızı; +90 530 762 7002 numaralı hattımızdan asistanıma iletirseniz durum değerlendirilmesi sonrasında ayrıntıları görüşebiliriz. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yapın


5 + 0  Captca Değiştir
Whatsapp Destek
Facebook Messenger

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326