WhatsApp : +90 530 762 70 02 444 1 326

Pulsed Dye Lazer tedavisi nedir?

9 + 5  Captca Değiştir

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkezimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

5 + 4  Captca Değiştir
6 + 0  Captca Değiştir
Pulsed Dye Lazer tedavisi nedir?
(3 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 4.3)

Pulsed Dye Lazer Nedir?

Pulsed Dye lazer, dalga boyu olarak damarsal lezyonların tedavisi için tasarlanmış bir lazer türüdür. Yüzdeki veya vücudun herhangi bir bölgesindeki küçük büyük tüm damarsal lezyonlar üzerine etkilidir.

Damarsal problemler doğumsal veya sonradan kazanılmış olabilir. Bu lazer tedavisi uygulanırken cildin bütünlüğü bozulmaz.

Pulsed dye lazerPulsed Dye lazer tedavisinde 595 nm dalga boyundaki darbeli boya lazer ışınları yoğunlaştırılmış bir biçimde, sadece cildin altındaki kan damarlarını hedef alacak şekilde ışınım yapar. Pulsed Dye lazer cihazı tarafından üretilen lazerin aktarımını ince fiber optik hassas bir kablo sağlar. Gönderilen lazer ışınları ısı etkisi ile damar içi kan elemanlarının bozulmasını ve içi boşalan damar cidarlarının birbirine yapışmasını sağlar. Optik fiberden çıkan lazer ışınının yükseldiği ışının süresi etraf dokuda veya ciltte hasar meydana getirecek kadar uzun değildir.

Uygulama esnasında cilt yüzeyinde kahve rengi renk değişikliği meydana gelir. Bu renk değişikliği kalıcı değildir. En fazla 1-2 hafta içerisinde gün be gün solarak 2.haftanın sonunda normal cilt rengi geri gelir. Damar lezyonu her uygulamadan sonra bir öncekinden daha soluk hale gelir.

Uygulama seanslarla devam eder. İstenilen sonucun alınması ortalama 2-6 seans arasında değişkenlik gösterir. Seans aralarının 4-6 hafta olması önerilir. Bir damar lezyonunun tedavi olacağı seans sayısı o lezyonun büyüklüğüne, derinliğine, koyuluğuna, tipine, doğuştan veya sonradan meydana gelmiş oluşuna bağlı olarak farklılık gösterir.

 

Pulsed Dye Lazer tedavisinin etkili olduğu damar ve cilt problemleri nelerdir?

 1. Port waine staine (Şarap lekeleri, Porto Şarabı lekeleri, Gül lekesi)
 2. Hemanjiom  (İyi huylu damar tümörleri)
 3. Telenjiektazi  (Kılcal damar genişlemeleri)
 4. Cildin genel kanlanma artışı
 5. Örümcek nevüsler
 6. Rosacea  (Cilt hassasiyeti ile giden ciltte kızarık lezyonlara neden olan dermatolojik  hatalık)
 7. Hipertrofik skar ve keloid (Ciltte hasarlanmalar sonucu iyileşme sürecinde meydana gelen aşırı doku çoğalması ile oluşan kabarık yara iyileşmesi dokusu)

Pulsed Dye Lazer tedavisinin riskleri var mı?

Tüm tıbbi işlemlerde olduğu gibi Pulsed Dye lazer  tedavisinin de belli ölçülerde riskleri olabilir. Ciddi komplikasyolar oldukça nadirdir. Yine de potansiyel risklerin hekiminizle detaylandırılarak konuşulması tedavinin başarısı açısından önem taşır.pulsed dye lazer tedavisi

Pulsed Dye lazer tedavisinde oluşabilen durumlar arasında;

 1. Morarma; lazer tedavisi ile taranan alanda cilt renginde bir koyulaşma olur. Bu durum 1-2 hafta içerisinde azalarak kaybolur. Bu sürenin sonunda cilt normal rengine geri döner.
 2. Şişme; uygulama alanında şişlik olması en fazla 72 saat devam edebilir ve tamamen geçicidir.
 3. Hiperpigmentasyon veya Hipopigmentasyon; cildin pigment yapısının değişmesine bağlı cilt renginin açılması veya koyulaşması meydana gelebilir. Bu risk Pulsed Dye lazer  tedavisinde yok denecek kadar nadir düzeydedir. Hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyon gibi cilde ait renk değişimleri özellikle koyu tenli kişilerde görülebilen durumlardır. Ciltteki renk değişikliği durumu genellikle geçicidir. Nadiren kalıcı olabilir.
 4. Işığa karşı duyarlılık artışı; Pulsed Dye lazer tedavisi gören cilt güneş ışınlarına karşı daha duyarlı hale gelir. Bu nedenle Pulsed Dye lazer tedavisi süren hastanın tedavi süresince güneş koruyucu krem kullanması göz ardı edilmemesi gereken önemli bir önlemdir.
 5. Göz hasarı; Pulsed Dye lazer tedavisi uygulanırken hasta ve hekim mutlaka uygun dalga boyunda koruyucu gözlük kullanmak zorundadır. Bu uygulama lazer ışınlarından olaşabilecek göz hasarını önleyecektir.

Pulsed Dye Lazer uygulamasında hasta ağrı hisseder mi?

Hasta her lazer atışını hafif bir lastik çarpması gibi hisseder. Acının derecesi dayanılamayacak ya da anestezi gerektirecek kadar şiddetli değildir. Ağrı tolerasyonu düşük olan hastalarda uygulama öncesi anestejik krem kullanımı uygulamanın konforunun artmasını sağlayacaktır. Çocuk hastalarının tedavi uyumunu sağlamak için bazen sedasyon anestezisine başvurulabilir.

Uygulama bitiminde hastanın cildine yumuşatıcı bir krem ve güneş koruyucu krem tatbiki yeterli olur. Özellikle göz çevresine oluşabilecek şişliği önlemek için buz kompres uygulanabilir. Uygulamadan sonra hasta genellikle bir ağrı hissetmez ve ağrı kesici kullanması gerekmez.

Oluşan kahve rengi değişikliğin kamuflajı için 72 saatten sonra kapatıcı kullanımının hiçbir sakıncası yoktur. Uygulamadan sonra hasta günlük yaşamına hemen geri dönebilir.

Medikal Estetik Uzmanı

Hülya Ettekin

Pulsed Dye Lazer tedavisi nedir? Yorumları


 • Kullanıcı Yorumu

  ayşegül topuz - 28.09.2017 03:02

  13 yaşındaki sturgeweber sendromlu kızımın yüzünde pürüzsüz hemanjiyom lekeleri var tedavisi mümkünmü

  • Admin Yorum Cevabı

   FBM Estetik - 28.09.2017 06:07

   Merhaba Ayşegül Hanım,merkezimizde hemanjiom tedavisi yapılmaktadır. 0530 521 86 99 numaralı whatsapp hattımız üzerinden kızınızın problem gördüğü bölgenin; farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını göndererek detaylı bilgi alabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

 • Kullanıcı Yorumu

  Meltem Güneş - 22.11.2017 09:47

  15 aylık bebeğimizin kafasında ve sol yüzünde porto şarabı lekesi var, kaşa ve saça da bu işlem uygulanır mı ,kıl köklerini yakma riski var mı?

  • Admin Yorum Cevabı

   Dr. Hülya ETTEKİN - 29.11.2017 06:47

   Merhaba Meltem Hanım, şarap lekesi tedavilerini Pulsed Dye Lazer ile yapıyoruz. Bu uygulama saçlı deri için uygun değildir. Normal şartlarda bu tedaviye her yaşta başlanabilir ancak; bebeğin her seansta anestezi alması gerekeceğinden okul çağından önce bu uygulamayı gerçekleştirmeyi uygun bulmuyoruz. İyi günler diliyoruz.

 • Kullanıcı Yorumu

  Erkam unal - 27.11.2017 12:56

  Plused dye lazer tedavisi ve fiyat bilgisi alabilirmiyim?

  • Admin Yorum Cevabı

   Dr. Hülya ETTEKİN - 29.11.2017 06:54

   Merhaba Erkam Bey, Plused Dye Lazer tedavisi ücreti 600 lira ile 1.500 lira arasında değişmektedir. Net fiyat aktarabilmem için; durumunuzu görüp değerlendirmem gerekiyor. 0532 484 47 52 numaralı şahsi hattımdan bana ulaşırsanız detayları görüşebiliriz. Sağlıklı günler dilerim.

 • Kullanıcı Yorumu

  Gökberk Yavuz - 29.12.2017 22:54

  Ben 19 yaşındayım hzılı kilo alıp vermelerimden sonra kırmızı renkli çatlaklar oluşmaya başladı gözümnü önünde her gün artıyorlar bunları ielrde ne ile ne kadar düzeltebilirim

  • Admin Yorum Cevabı

   FBM Estetik - 30.12.2017 10:21

   Merhaba Gökberk Bey, size uygun tedavi şekillerinin belirlenebilmesi için; +90 530 521 86 99 numaralı hattımızdan problem gördüğünüz bölgelerin fotoğraflarını gönderseniz değerlendirme sonrasında detaylı bilgi alabilirsiniz. İlginiz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

 • Kullanıcı Yorumu

  esra inan - 08.01.2018 20:26

  iyi günler benim ani yüz kızarma problemim var her ortama girdigimde cok rahatsız oluyorum sürekli bulunduğum ortamdan kaçıyorum bu yöntemi duydum acaba bi çözüm olurmu ?

  • Admin Yorum Cevabı

   FBM Estetik - 09.01.2018 11:18

   Merhaba Esra Hanım, durumunuzun nedenlerinin belirlenebilmesi için tıp merkezimize gelerek muayene olmanız gerekmektedir. Dilediğiniz zaman 444 1 326 numaralı hattımızdan randevu alabilir, muayenenizi gerçekleştirebilirsiniz. İlginiz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

 • Kullanıcı Yorumu

  Esra Özen - 24.06.2018 10:20

  Memrhaba hocam.Kabuk tutmuş yara kirmiziligini yada pembeliginde bu lazer etkili miidr hocam tavsiye edermisiniz?

  • Admin Yorum Cevabı

   FBM Estetik - 25.06.2018 12:20

   Merhaba Esra Hanım , Merkezimizde iz tedavisi yapılmaktadır. Konu ile ilgili +90 530 521 8699 numaralı Medikal estetik hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz . İlginiz için teşekkür eder , iyi günler dileriz.

Yorum Yapın


9 + 5  Captca Değiştir
Whatsapp Destek
Facebook Messenger

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326