WhatsApp : +90 530 762 70 02 444 1 326

Parmak Replantasyonu (Parmak Kopması ve Dikilmesi)

8 + 8  Captca Değiştir

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkezimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

1 + 5  Captca Değiştir
8 + 0  Captca Değiştir
(1 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 5.0)

Parmak Replantasyonu (Parmak Kopması ve Dikilmesi)

Parmak kopması ameliyatı (Parmak Replantasyonu) nedir?

Replantasyon cerrahisi; travma sonrası kopan el, ayak, kulak, penis, el parmağı veya ayak parmağı gibi vücudun uç kısımlarının tekrar yerlerine iade edilmesini içeren geniş bir tanımlamadır.

Parmak kopması ameliyatıVücudun bu uç kısımları tamamen koparak ayrılabileceği gibi bazen de tam kopmamasına rağmen besleyici damarları zarar gördüğünde nekroza giderek kaybedilebilirler. Bu durumlarda da tamamen kopmayan bu parçanın yeniden beslenmesini sağlamak için atardamar ve toplardamarlar mikrocerrahi teknikler ile onarılmaktadır. Damar sistemi onarıldığında kan dolaşımı sağlanır, ancak replantasyonda sinirler tendonlar ve kemikler de onarılarak fonksiyonel sonuç hedeflenir. Replantasyon ameliyatı plastik cerrahlar tarafından sıklıkla uygulanmaktadır.

Kopan parmak yeniden uzar mı?

Kopan parmak kendiliğinden yeniden uzamaz. Yalnızca kopan parçanın uygun şekilde kısa sürede yeniden yerine dikilmesi gerekir. 

Her parmak kopması dikilebilir mi?

Replantasyon cerrahisi (tam kopmuş parmağın dikilmesi) son yıllarda çok gelişmiş olmasına rağmen; ancak uygun şartlar sağlandığında başarılı olunabilir. Yaralanmanın şiddeti, şekli ve yeri çok önemlidir. Bıçak gibi keskin aletler ile olan yaralanmalar damarlarda daha az hasar yarattığından daha fazla şansa sahiptirler. Aksine, ezilme tarzı yaralanmalarda, damarlar da ezildiğinden replantasyonda başarı şansı azalmaktadır. Yine avulsiyon adı verilen sıyrılarak kopma şeklindeki yaralanmalarda başarı şansı düşüktür.

Yaralanma sonrası ameliyata kadar geçen süre ve kopan parçanın bu dönemde saklanma şartları da ameliyattaki başarıyı yakından etkilemektedir. Tüm etkenler göz önüne alınarak replantasyon gerekliliği düşünüldüğünde, mümkün olan en kısa sürede ameliyata başlanılmaktadır.

Parmak Kopması Kaç Saatte Dikilmelidir?

Kopan parça, yaralanma sonrası en iyi şartlarda 4-6 saat saklanabilmektedir. Bu nedenle 4-6 saat içinde kan dolaşımı yeniden sağlanmalıdır. Daha geç sürelerde yapılan replantasyon işleminin başarı şansı azalmaktadır.

Parmak Dikilmesi Ameliyatının Alternatifi Var Mı?

Replantasyon cerrahisinin alternatifi kopan parçayı yerine iade etmemek, açıkta kalan dokuları deri yaması ya da doku nakli ile uygun şekilde güdük kapatmaktır.

Parmak Dikilmesi (Replantasyon) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Parmak kopmasıReplantasyon cerrahisi mikrocerrahi içerdiğinden deneyim ve teknik araç-gereç gereksinimi olan bir cerrahidir. Ameliyatta öncelikle kopan parçanın iskelet onarımı sağlanır. Bunun için genellikle çelik teller kullanılmaktadır. Daha sonra atardamarlar, toplardamarlar, tendonlar (kas kirişleri), sinirler mikroskop alında onarılır ve en son deri onarılmaktadır. Tedavide cerrahi girişim ve sonrasında uzun süreli fizik tedavi esastır. Yapılacak ameliyatın izleri de yaşam boyu kalacaktır. Eski yara izinizin (skarın) ameliyat sonrası yeniden genişlemesi mümkündür. İnce bir iz kalacağı garanti değildir.

Ameliyatı Sonrasında Bakım

Mikrovasküler cerrahilerden sonraki ilk 72 saat çok önemli olduğundan bu dönemde çok yakın takip yapılır. Atardamarlarda ya da toplardamarlarda oluşacak bir kan pıhtısı yerine dikilen dokunun kanlanmasını bozacağından hemen yeniden ameliyat gerektirir. Bu risk ilk 7 gün boyunda devam eder. Diyabet, hipertansiyon ve sigara kullanımı gibi durumlarda bu risk belirgin olarak artmaktadır.

Replantasyonlarda uygun kemik fiksasyonuna rağmen kırık kemik uçları arasında kayma sorunları görülebilir. Tekrar düzeltme yapmak gerekebilir. Ayrıca tendon-sinir onarımlarına rağmen gelişen kopma – yapışma gibi nedenlerle yaralanma bölgesinin altında hareket – şekil bozukluğu duyu kaybı görülebilir. Bunlar geçici veya kalıcı olabilir. Mikrocerrahi ile damar dikilen ameliyatlarda toplardamarlar yeterince çalışmazlarsa dokuda kirli kan birikimi gelişecektir. Bu durumda kirli kanın sülük tedavisi ile uzaklaştırılması uygulanabilir.

Hayati AKBAŞ Instagram

Parmak Replantasyonu (Parmak Kopması ve Dikilmesi) Yorumları


 • Kullanıcı Yorumu

  Ilgın - 28.02.2018 11:54

  Trafik kazalarında meydana gelen parrmak kesintilerinde estetik yapılabiliyor mu? 1 yıl önce kaza geçirmiştim ufak bir iz var baş parmağımın ucunda.

  • Admin Yorum Cevabı

   FBM Estetik - 28.02.2018 13:59

   Merhaba, merkezimizde parmak estetiği operasyonu yapılmaktadır. +90 530 762 7002 numaralı whatsapp hattımız üzerinden bizimle iletişime geçerek detayları öğrenebilirsiniz.İlginiz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

 • Kullanıcı Yorumu

  Ali akkulak - 01.09.2018 16:15

  2013’te kaxa sonucu sol el 5. Parmağım koptu. Parçalanarak koptuğu için ameliyat zor geçti. Doktorumun başarısı ile parmağım tuttu. Hareket kabiliyeti geri gelmedi. Aynı yıl kopan noktadan kemik grefti ameliyatı oldum. Parmak kemiğindeki eksiklik eskisi gibi olmasada tamamlandı. Daha sonra hareketsiz fizik tedavileri işe yaramadığı için eklemde yapışma oldu. Parmakta hareket kabiliyeti kayboldu. Aradan yıldan fazla geçti. Parmaktaki bütünleşen yani donan eklemin hareketi mümkünmüdür. Teşekkür ederim...

  • Admin Yorum Cevabı

   FBM Estetik - 14.09.2018 13:18

   Merhaba Ali Bey ,size uygun tedavi şekli için öncelikle durumunuzun değerlendirmesi gerekmektedir. +90530 762 7002 numaralı hattımızdan değerlendirme sonrası detaylı bilgi alabilirsiniz.İlginiz için teşekkür eder,iyi günler dileriz.

Yorum Yapın


2 + 8  Captca Değiştir
Whatsapp Destek
Facebook Messenger

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326