WhatsApp : +90 530 762 70 02 444 1 326

Nefes Darlığı Neden Olur?

4 + 6  Captca Değiştir

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkezimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

9 + 0  Captca Değiştir
9 + 0  Captca Değiştir
Nefes Darlığı Neden Olur?
(1 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 5.0)

Herkesin arada bir nefesi kesilebilir. Halı sahada top oynarken ya da bisiklet sürerken ya da spor yaparken; hızlı adımlarla bir yokuş çıktıktan sonra veya çok yoğun bir fiziksel aktivite sonrasında nefes daralması yaşanabilir.

Nefes Darlığı Nedir?

Nefes darlığı beklenmedik bir anda, zor, boğucu ve rahatsız edici bir hale dönüşmesi sonucunda insana durumun kontrolden çıktığını düşündüren, o hissi yaşatan nefes daralmalarıdır. Nefes darlığı, nefesin yetmemesi, derin nefes alamama, nefes alıp verirken zorlanma gibi durumlara sebep olur. Nefes darlığına “dispne” adı verilir.

Nefes Darlığı Nedenleri

nefes darlığı sebepleriBazen durup dururken, bazen de her gün meydana gelen nefes darlıkları insanlar için korkutucu bir deneyimdir. Sebebi anlaşılmayan bir şekilde oluşan nefes kesilmeleri, kişinin kaygılanması da normaldir. Günlük hayatta efor sarf etmeden yaşanan dispne ya da aşırı sıcaktan rahatsız olunmadığı halde oluşan nefes darlığı yaşanıyorsa, bir sağlık sorunu olduğuna işaret eder. Bu yüzden bazı insanlar günlük yaptığı aktivitelerin buna sebep olduğunu düşünerek yaptığı aktivitelerden uzaklaşabilir. Ancak günlük hayattaki aktivitelerden kaçınmak yerine bir doktora başvurulması en iyi çözümdür.

Nefes Darlığının Ortaya Çıktığı Durumlar

Uzun süren ve bir türlü bitmeyen nefes darlıkları tıbbi bir sorunu işaret eder. Aniden ortaya çıkan, kısa süren fakat şiddetle gelen nefes darlıkları da yine tıbbi bir sorun olabilir. Tıbbi bir sorun olduğunu düşündüren nefes darlıkları şu durumlarda ortaya çıkar.  Dinlenme halinde nefes darlığı rahatsızlığı. Yoğun fiziksel aktivite sonrası ortaya çıkan nefes darlığı bir sağlık problemidir. Uzanırken oluşan; alerjik hastalıklarla birlikte gelen ve eşliğinde göğüs ağrısı da getiren bir sağlık problemidir. Daha sonrasında kol, çene ya da boyun ağrısıyla gelen nefes alamama gibi problemler ile de kendisini gösterebilmektedir. El ve ayak bileklerinin ağrımasıyla gelen nefes darlığı; iştah kaybı, istem dışı fazla kilo alma veya zayıflama ile de varlığını gösterebilen bir sağlık problemidir. Alışılmadık bir şekilde halsizlik hissiyle birlikte gelen nefes darlığı; terleme ve ateşle birlikte oluşan nefes kesilmeleri; nefes alırken ya da verirken oluşan ıslık veya hırıltılar ve nefes darlığı oluşması; nefes darlığının yanında inatçı bir şekilde akciğerlerden gelen öksürük olması; sersemlik ve bayılma hissiyle birlikte oluşan nefes kesilmeleri. Bu tür durumlarda kesinlikle doktora başvurulması gerekmektedir.

Nefes Darlığının Sonuçları

nefes darlığıYukarıda belirtildiği gibi durumlarda oluşabilecek hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Astım,
  2. Zatürre ve koah gibi akciğer veya solunum yolları hastalıkları,
  3. Kalp krizi,
  4. Kalp yetmezliği, kalp ritmi bozukluğu (taşikardi) gibi kalp rahatsızlıkları,
  5. Panik atak ya da kaygı gibi psikolojik hastalıklar nefes darlığının oluşmasında ortaya çıkabilecek bazı hastalıklardır.

Bu hastalığın tedavisi için öncelikle gerçek sebebinin tespit edilmesi gerekmektedir. Teşhisin konmasının ardından doktor gerektiği gibi müdahale etmeye ve tedaviye başlamalıdır. Bunun dışında; eğer kişi sigara kullanıyorsa, sigarayı bırakması ve sigara içilen ortamdan uzak durması; nefes alma tekniklerinin öğrenilmesi; alerji yapan maddelerden ve ortamlardan, kirli havadan uzak durulması; eğer stres, kaygı gibi durumlar varsa bir psikiyatra danışılması gibi tedbirler de alınabilir.

Ayrıca spor yapmak, bol oksijenli ortamlarda bulunmak, sağlıklı beslenmek, kalp çarpıntısına yol açan kahve, çay gibi kafeinli içeceklerin daha az tüketilmesi, bol su tüketmek gibi tedbirler alınması nefes darlığını önleyici tedbirlerdir.

Nefes Darlığı Neden Olur? Yorumları


    Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..

Yorum Yapın


5 + 6  Captca Değiştir
Whatsapp Destek
Facebook Messenger

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326