WhatsApp : +90 530 762 70 02 444 1 326

Meme Rekonstrüksiyonu

9 + 1  Captca Değiştir

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkezimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

2 + 0  Captca Değiştir
9 + 7  Captca Değiştir
(1 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 5.0)

Meme Rekonstrüksiyonu

Meme rekonstrüksiyonunda yeterli sağlıklı deri kaldığında sadece silikon protezler ile istenilen sonuca ulaşılabildiği halde yeterli sağlıklı deri kalmamışsa vücudun değişik yerlerinden getirilen dokular kullanılmaktadır.

Meme Rekonstrüksiyonu Nedir?

Meme RekonstrüksiyonuÇeşitli nedenlerle meme dokusunu kaybetmiş olan hastalarda yeniden meme dokusunun oluşturulması için yapılan uygulamalara meme rekonstrüksiyonu denir. Meme dokusu kadın vücut imajı için çok önemli olduğundan memesini kaybetmiş kadınlarda haklı bir taleptir.

Meme rekonstrüksiyonunda en sık sırt bölgesinden (latisimus kas –deri flebi), karın bölgesinden (rektus kas –deri flebi, pediküllü TRAM flebi), uyluk bölgesinden (serbest grasilis perforatör kas-deri flebi) kullanılmaktadır. Meme rekonstrüksiyonunda hangi yöntemin kullanılacağına genellikle cerrah hastayı değerlendirdikten sonra birlikte kadar verilir.

Meme Rekonstrüksiyonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 1. Meme rekonstrüksiyonu genel anestezi altında yapılır.
 2. Hastaya uygun çizimler sonrasında hangi bölgeden doku getirilecekse o bölgedeki kas ve deri dokuları kaldırılır ve pediküllü veya serbest olarak meme bölgesine taşınarak burada şekillendirilir.
 3. Bu teknikler genellikle mikrocerrahi uygulamak gerektirir ve nedenle hastanın sigarayı hiç kullanmaması gerekir.
 4. Uygulanan cerrahi tekniğe göre 3-4 haftalık pansuman takibi uygulanır ve 10 gün kadar hastanede yatış süresi gerekir.
 5. 20 gün sonunda dikiş alınması aşamasına geçilir.
 6. Meme rekonstrüksiyonu uygulanan vakalarda genellikle aynı seansta diğer memeye de uygun göğüs küçültme ameliyatı uygulanarak simetri sağlanır.
 7. Meme rekonstrüksiyonu sonrasında da hasta diğer hastalığının periyodik takiplerine devam eder.

Ameliyat Sonrasında Olası Riskler ve Komplikasyonlar

Meme kanseri sonrası meme rekonstrüksiyonu

 • Ameliyat bölgesinden kanama,
 • Yara enfeksiyonu,
 • Kaynaşma sorunları,
 • His kayıpları.

Aşırı gerginliğe, enfeksiyona ve dolaşım bozukluğuna bağlı yara ayrışması oluşabilir. Operasyon sonrası etraf cilt duyusunda azalma görülebilir, bu genellikle aylar içinde geri döner; ancak nadiren cilt duyusu tam olarak geri dönmeyebilir. Mikrocerrahi ile damar dikilen ameliyatlarda damarlar yeterince çalışmazlarsa kısa sürede tekrar operasyona alınarak dolaşım sağlanmaya çalışılır.


Sık Sorulan Sorular


0

0

Meme rekonstrüksiyonu meme dokusunun kanser tedavisi nedeniyle alındığı anda yapılabileceği gibi tedaviler tamamlandıktan bir müddet sonra da uygulanabilir.
Hayati AKBAŞ Instagram

Meme Rekonstrüksiyonu Yorumları


 • Kullanıcı Yorumu

  Sibel Elalmış - 06.04.2018 14:10

  kanser tedavisinden sonra sol göğsümü aldırmak zorunda kaldım. Bu cerrahi müdahale sonrasında da kendimi biraz eksik hissediyorum. Sol göğsümü estetik operasyonlarla yeniden eski haline getirme durumum var mı?

  • Admin Yorum Cevabı

   Doç.Dr. Hayati AKBAŞ - 07.04.2018 14:20

   Merhaba Sibel Hanım, tabii ki kanser tedavisinden sonra da meme estetiği operasyonu yapılmaktadır. Memenizin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını;+90 530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza göndererek asistanım Kübra Hanım ile detayları görüşebilirsiniz.Sağlıklı günler dilerim.

 • Kullanıcı Yorumu

  Tuğçe Sevim - 09.04.2018 14:10

  İki memem arasında gözle görülür fark var. Ameliyat olmak istiyorum fakat net bir şekilde karara varamadım.

  • Admin Yorum Cevabı

   Doç.Dr. Hayati AKBAŞ - 09.04.2018 14:47

   Merhaba Tuğçe Hanım.Meme bölgenizin fotoğraflarını 0530 762 7002 numaralı whatsapp hattımıza gönderirseniz asistanım ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. İyi günler dilerim.

Yorum Yapın


7 + 1  Captca Değiştir
Whatsapp Destek
Facebook Messenger

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326