WhatsApp : +90 530 762 70 02 444 1 326

Lipödem Nedir? Lipödem Hastalığı Belirtileri Ve Etkileri

8 + 4  Captca Değiştir

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkezimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

5 + 7  Captca Değiştir
2 + 5  Captca Değiştir
Lipödem Nedir? Lipödem Hastalığı Belirtileri Ve Etkileri
(2 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 5.0)

Lipödem Nedir?

Lipödem hastalığı, genellikle bacakları bazı durumlarda da kolları etkilemekte olan bir rahatsızlıktır. Kol ve bacakların yağlanma ile birlikte oluşturmuş oldukları kronik bir yağ dokusu hastalığı olarak bilinen bir sağlık problemidir. Bu rahatsızlığın göstergeleri olarak meydana çıkan belirtiler kalçalarda ve bacaklarda aşırı yağlanma durumu görülmeye başlamaktadır.

Vücutta gözlemlenen şişlikler ayak bileğine kadar uzanabilmektedir. Fakat bu şişlikler ayaklarda belirtisini göstermez. Bacak bölgesinin dış kısımlarında ve kalçalarda yağ birikintisine bağlı olarak çıkıntılar oluşmaktadır. Bu hastalık bir çok kadında görülmektedir. Genellikler ergenlik çağlarındaki dönme itibari ile varlığını göstermeye başladığı görülmektedir. Vücutta oluşmakta olan yağlanma ile birlikte vücutta morarmalar ve ağrı gibi etkenler de görülebilmektedir.

Lipödem Belirtileri Nelerdir?

lipödemLipödem sağlık sorunu ile karşı karşıya kalan hastaların tam bir teşhis koyabilmeleri açısından bu rahatsızlığın belirtilerinden en belirgin olanı; Hasta ya da hasta adayı olan bireyin vücudunda farkında olmadan oluşan morarmalar. Örnek olarak en ufak darbelere karşın vücutta görülebilir derece de oluşan morarmalar oluşmaktadır. Hastanın bu hastalığı ileriki devrelerinde teşhis edememesi durumunda hastanın lenf damarlarının bile ortaya çıktığı görülmektedir. Bu tarz durumlara konulmakta olan teşhis lipölenfödem  olmaktadır.

Lipödemin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Hastanın sağlık sorununun kesinleşmesi sonucunda sorunlu olan bölgelerin gizlenmesi de bu doğrultuda hastaya karşı büyük sıkıntılar doğurmaya başlamaktadır. Hasta olan kişi artık kıyafet seçimini de bu yönde seçmeye başlar. Hasta olan kişi etek giyememe, dar pantolon giyemem, çizme kullanamama ve en önemli sıkıntılarından olan rahatça spor yapamama gibi sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Hasta bu tip durumlar ile birlikte özgüven problemi ile de karşı karşıya kalabilmektedir.

Lipödem Tedavisi Nasıl Yapılır?

lipödem belirtileriYapılması gerekenlerden birincisi olarak sıralama yapılması gerekirse sorun teşkil eden yağın olabildiğince ayrılması gerekmektedir. Fakat lipödemde yağın alınması ile bu sorun ile karşı karşıya olan bir hastadan yağ alınması ile aynı olan bir operasyon değildir.

Lipödem sağlık sorunu ile karşı karşıya olan hastanın yağ alınması lenf damarları ve toplardamar hasarının da olduğu bilinmesi gerekmektedir. Bu işlem esnasında hasarın minimum olması ise en dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yerini almaktadır. Bu tarz durum ile karşı karşıya kalmış olan hastanın sadece yağ alınması ile çözümlenmiş olunmamaktadır. Lipödem rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan hastanın estetik görünüş anlamında da çözüme kavuşulabilmesi için de tedavi yapılması gerekmektedir. Hastanın bacağının şekillendirilmesi artı olarak da dokuların da sıkılaştırılması gerekmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisi işlemlerinde bölgesel olarak yani bölge bölge tedavi planlaması yapılması hasta için önem arz etmektedir.

Lipödem Nedir? Lipödem Hastalığı Belirtileri Ve Etkileri Yorumları


    Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..

Yorum Yapın


1 + 5  Captca Değiştir
Whatsapp Destek
Facebook Messenger

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326