WhatsApp : +90 530 762 70 02 444 1 326

İnsülin Direnci ve Hipoglisemi

9 + 9  Captca Değiştir

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkezimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

8 + 7  Captca Değiştir
5 + 4  Captca Değiştir
(4 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 4.3)

İnsülin Direnci ve Hipoglisemi

Günümüzde en sık yaşanan sağlık problemleri arasında yer alan insülin seviyesi dengesizliği ve hipoglisemi belirli aşamalar sonucunda ortaya çıkıyor. 

hipoglisemiPankreasın aşırı insülin üretmesi bir metabolizma bozukluğunun işareti olarak açığa çıkıyor. Kanda artış gösteren insülin bir süre sonra insülin duyarsızlığına neden oluyor. Kan şekeri seviyesinin iniş çıkışlar göstermesi bireyde çeşit çeşit etkilere neden oluyor. Sonrasında ise şeker hastalığının ortaya çıkması kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Hipoglisemi ise kan şekeri seviyesinin olması gerektiğinden daha düşük bir durumda olması şeklinde açıklanıyor.

İnsülin Direnci Problemi Belirtileri

 

insülin direnci

 1. Sık sık tatlı krizleri yaşamak,
 2. Unlu ve nişastalı besinlere karşı daha duyarlı bir hale gelmek,
 3. Sık ve çabuk öfkelenme,
 4. Belirli bir nedeni olmayan yorgunluk,
 5. Çarpıntı ve terleme gibi olağandışı birtakım reaksiyonlar,
 6. Aşırı unutkanlık ve konsantrasyon eksiği,
 7. Belirli bir nedeni olmayan cinsel isteksizlik,
 8. Horlama sorunu ve uyku apnesi gibi durumları son zamanlarda sık yaşamak,
 9. Açıklanamayan bir kilo artışı, az ya da çok yeme farketmeksizin düzenli alınan kilolar,
 10. Boyun, koltuk altı, kasık ve eklem bölgelerinde cilt renginin koyulaşması,
 11. Bayanlarda yaşanan adet düzensizliği ve vücudun belirli bölgelerinde aşırı tüylenme,
 12. Karaciğerin olağandışı yağlanması ve bir süre sonra karaciğer iltihaplanması yaşanması,
 13. Hızlı bir şekilde yemek yeme ve buna rağmen sık bir şekilde acıkma.

Hipoglisemi Tedavisihipoglisemi tedavisi

İnsülin direnci probleminden sıyrılabilmek için öncelikle uzman bir doktora başvurmanız gerekiyor. İnsülin direnci olarak belirlenen bu durum sizi günlük hayat içerisinde oldukça sinirli ve stresli bir insan haline getirebilir. Yaşam kalitenizi gözle görülür bir şekilde düşürebilir. Tüm bu ihtimaller sizler için sağlıksız bir yaşamın ortaya çıkmasına neden olacaktır. Öfke kontrolünün zorlaşması ve aşırı unutkanlık gibi olumsuz faktörler de iş yaşamınızın bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olabilir. Aynı zamanda bazı iç organlarınızda da bir süre sonra anormal fonksiyonlar yaşanabilir.

Özellikle karaciğerinizde gerçekleşebilecek bu fonksiyonlar aşırı yağlanma şeklinde kendini gösterebilir. Bayanlarda da bu durumun çoğunlukla adet düzensizliği olarak açığa çıktığını görebiliyoruz. Şekerli yiyeceklere karşı olağanüstü bir istek duymanız oldukça normaldir. Bu rahatsızlık açığa çıktığı andan itibaren bilinçsiz bir şekilde şekerli yiyeceklere karşı iştahınız kabarabilir.  Vücudunuzun belirli bölgelerinde cildinizin rengi koyulaşabilir.

İnsülin direnci probleminin yaşandığı hastalarda en sık rastlanan vakalardan biri de konsantrasyon eksikliğidir. Bu durum nedeniyle birey, sorumluluklarından kaçma isteği duyabilir. Bu istek nedeniyle olumsuz bir iş yaşamının kapıları aralanabilir. Rahatsızlığın ilerleyen aşamalarında psikolojik olumsuzlukların artış gösterdiğini gözlemleyebiliriz.

Hipoglisemi problemi yaşayan bireyler de ise genellikle baş dönmesi ve aşırı yorgunluk gibi belirtiler gözlemleyebiliyoruz. Bu durum kan şekeri seviyesinin olması gerektiğinden daha düşük bir seviyede bulunması şeklinde açıklanıyor.


Sık Sorulan Sorular


Vücutta oluşan kan şekeri dengesizliğine bağlı olarak metabolizma doğru çalışamaz, kan yağları değerlerinde bozulmalar gözlenebilir.
Kan alınarak insülin direnci için HOMA değerine ve hipoglisemi için ise açlık ve tokluk kan şekeri testi veya gerekli görülürse oral glikoz testi yapılarak değerlere baktırılır.
Hayır. Fazla kafein tüketimi tam tersi olarak kan şekeri düşüklüğüne sebep olabilir.
Aç karına spor yapmak hipoglisemiye sebep olabilir. Bunu önlemek için spor öncesi kompleks karbonhidrat içeren ara öğün yapmış olunmalıdır.
Hayati AKBAŞ Instagram

İnsülin Direnci ve Hipoglisemi Yorumları


  Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..

Yorum Yapın


4 + 6  Captca Değiştir
Whatsapp Destek
Facebook Messenger

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326