WhatsApp : +90 530 762 70 02 444 1 326

Dudak ve Damak Yarıkları

0 + 1  Captca Değiştir

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkezimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

9 + 9  Captca Değiştir
1 + 3  Captca Değiştir
(1 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 5.0)

Dudak ve Damak Yarıkları

Dudak - Damak Yarıkları Nedir ve Neden Olur?

Yeni doğan bebeklerde ise görülen bu hastalıklardan biri de dudak ve damaklar ile ilgili yarık sorunlarıdır. Günümüzde her 750 bebekten birinde meydana geliyor olan bu sorun, annenin karnında oluşmaktadır.
 
damak yarıklarıDudak ve damak yarıklarında, bebek anne karnındayken oluşan bir sağlık sorunudur. Üst dudakların bir araya gelememesinden kaynaklı olarak ise böyle bir dudak yarığı sorunu olur. Günümüzde ise birçok bebeğin başına gelebilecek olan bu hastalık, bir doğumsal anomalidir. Bu duruma sebep olan belli başlı bazı nedenler vardır.
 
Gebelik döneminde anne, sigara ya da alkol kullanımı ile birlikte bebeğine böyle zararlar vermiş olabilir. Bunun yanı sıra genetik faktörlerde bu yönde etkili sebepler arasına girmektedir. Ayrıca akraba evliliklerinde ya da gebelik sırasında geçirilen viral enfeksiyonların sonuçları da yine bebekte dudak ve damak yarıkları oluşmasını ortaya çıkartabilmektedir.
 
Doğumdan sonra ise bebeğin beslenmesi daha da zorlaşacaktır. Böyle durumlarda ise diş hekimi ile birlikte görüşülerek destek alınması en sağlıklı yöntem olacaktır. Beslenme plağı desteği ile bebeğin ilk günler içerisinde rahat beslenebilmesi gerekmektedir. 45 derece açı ile bebeğin beslenmesi önemli bir rol oynamaktadır. Diğer türlü beslenmesi daha çok zorlaşacaktır.

Yemek ile ilgili oluşan sorunlar düzeltilmediği takdirde ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bebeklerin beslenme sorunları ile ilk başlarda fazla etki göstermese de ilerleyen aylarda ve yıllarda orta kulak intihabı görünmesi mümkün olacaktır. Buna bağlı olarak ise işitme sorunlarında kendini etkili bir şekilde gösterebilir.dudak yarıkları Bunların yanı sıra konuşmasından da kaynaklanan sorunlarda ortaya çıkacaktır. Konuşmasında oluşan bozukluklar sebebi ile çocuk psikolojik olarak da çok etkilenecektir. Özellikle kendini bildiği ve arkadaşları ile iletişim haline geçmek istediği dönemlerde bu sorun devam ederse çocukta kendine olan güveni azalacaktır. Bu da sosyal hayattan geri kalmasına ve psikolojik olarak çökmesine zemin hazırlayacaktır. Zamanında yapılan tedaviler sayesinde ise bu durumlardan kurtulabilmektedir.

Yarık Dudak Tedavisi

En erken ilk 3 ay içerisinde ameliyat yapılabilir. Elbette dudak damak yarıkları ameliyatı ile ilgili olarak ise kan değeri ve bebeğin kilosu gibi muhakkak olması gereken bilgiler de göz önünde bulundurularak, buna bağlı olarakta 6 ile 12. aylar arasında da ameliyat yapılabilmektedir. Ayrıca dudak ve damak yarıklarında oluşan bozukluk durumuna bağlı olarak, burun – dudak şeklinde bir ameliyatın ek kombine bir şekilde olarak yapılması istenebileceği gibi, diş – çene gelişimine göre de yine ek bir ameliyatlar yapılabilmektedir.
 
bebeklerde dudak damak yarıklarıDudak ve damak yarıklarında ise konuşma ile ilgili bazı detaylara önem gösterilmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere konuşma aşaması ilk iki yıl içerisinde öğrenilen bir durumdur. Damakta görülen bazı sorunlar sebebi ile bebek bazı sesleri doğru çıkaramıyor olabilir. Bunun yanı sıra ise çocukta ki diş gelişimi de bu durumdan olumsuz  olarak etkilenmektedir. Hem konuşma kaslarında hem de dişlerde oluşan bozukluklar çocuğun düzgün konuşmasını engellediği gibi anlaşılması da çok güç olur. Bu durum ise özellikle çocuğun sosyal yaşantısını faaliyetini etkileyerek kendine olan güvenini de sarsacaktır. Çocukta görülen dudak ve damak yarıkları zamanında incelenerek ameliyat edilir ve gerekli konuşma ile ilgili tedavi görür ise, çocuk erken dönemde bu sorunu bu hastalığı atlatmış olacaktır. Tedavi sayesinde ise çocuk soysal yaşantısından da geri kalmayacak yaşıtlarıyla mutlu bir şekilde yaşamını sürdürmeye devam edicektir.

Hayati AKBAŞ Instagram

Dudak ve Damak Yarıkları Yorumları


    Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..

Yorum Yapın


0 + 0  Captca Değiştir
Whatsapp Destek
Facebook Messenger

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326