WhatsApp : +90 530 762 70 02 444 1 326

Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar

7 + 6  Captca Değiştir

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkezimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

1 + 4  Captca Değiştir
6 + 0  Captca Değiştir
(2 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 5.0)

Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar

Beslenme konusunda yapılan davranışların neredeyse tamamı bilimsellikten uzak ve çok yanlışlarla dolu olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni insanların kilo verme  konusunda çok aceleci davranmaları ve bu süreyi olabildiğince kısaltmak için her türlü sakıncalı yolu denemeleridir. 

diyetteki yanlışlarUnutmayalım ki 1 yılda alınan kiloları 1 ayda vermemelisiniz. Eğer bu kadar kısa sürede onlarca kiloyu kaybetmeye çalışır ve kaybederseniz o kiloların geri dönüşü de gidişi gibi muhteşem olacaktır. Bu nedenle öncelikle diyete başlamadan veya diyetin başlangıcında doğru bildiğimiz yanlışları düzeltme yoluna gitmeliyiz.

Diyetteki Yanlışlar Nelerdir?

 1. Uyandıktan sonra öğlen yemeğine kadar aç  kalmanın yağ yakımını hızlandırdığı yönünde yanlış bir algı mevcut. Oysaki metabolizma güneşin doğmasıyla birlikte uyanmaya başlar ve biz ona enerjiyi ne kadar geç verirsek gün için de o kadar yavaş çalışacaktır.
 2. Çok fazla spor yapmak daha fazla kilo kaybettirir mi? Hayır, nasıl ki psikolojik olarak stres altındayken kilo vermemiz yavaşlar ve metabolizma kendini korur, fiziksel stres durumunda da yani çok fazla spor yapmak aşırı su kaybetmek ve vücudu dinlendirmemek te aynı şekilde kilo kaybını yavaşlatır hatta durdurur. 
 3. Sadece yeşil çay içerek yağ yakmanız mümkün değil. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır evet ancak tek başına bir etkisi söz konusu olamaz.diyette içecek 
 4. İçeriği bilinmeyen eczane dışında satılan veya diyetisyen önerisi olmadan alınan zayıflama çaylarında kimyasal maddeler bulunabilmektedir. Bu çaylardan kesinlikle uzak durmalısınız. 
 5. Çok fazla su içmek kilo kaybettirir mi? Her şeyde olduğu gibi suyun da fazla tüketilmesi vücuda zararlı olduğundan dolayı günlük ihtiyacımızı bilip, daha fazla içmek için kendimizi zorlamamalıyız. 
 6. Sadece ekmek tüketmeyi bırakmak kilo kaybetmek için yeterli m? Son yıllarda tek günah keçisi ekmek olarak gösteriliyor ancak durum öyle değil. Eğer ölçüsünde ve tam tahıllı ekmek tüketirsek kilo kaybederken aynı zamanda kaslarımızı da korumuş oluruz. Tahıl grubunu uzun süre neredeyse hiç tüketmeyenlerde özellikle sinir sisteminde birçok problem çıkabilmektedir.
 7. Gece uykusu önemli mi? Elbette, gece özellikle 24-03 saatleri arasında uykumuzun en derin olması gerektiği saatlerde salgılanan hormonlor uykuda da metabolizmanın çalışmaya devam etmesini sağlıyor. Sürekli geç uyuyan insanlarda metabolizma dengesi bozuluyor. 
 8. diyette gıda tüketimiUzun süre aç kalmak bir süre kilo kaybettirse de kıtlık durumuna geçen metabolizma daha sonra kilo almaya başlar. 
 9. Gece yenilen yoğurt-pul biber-limon üçlüsü ya yağ yakar mı? Son zamanların revaçta olan yanlışlarından hatta efsanelerinden biridir. Gece uyumadan önce kalorili olarak ne içer ne yerseniz onun uykuda yağa dönüşmekten başka yolu yoktur. Ayrıca pul biber limon ve yoğurt bir araya geldiğinde özelliklerine yeni özellik eklenmiyor.
 10. İnternette dergide veya gazete okuduğunuz her yazının ve bilginin kaynağını iyi araştırın uzman olmayan veya kimin yazdığı belli olmayan bilgileri asla ama asla uygulamaya kalkmayın. 
Hayati AKBAŞ Instagram

Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar Yorumları


  Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..

Yorum Yapın


7 + 0  Captca Değiştir
Whatsapp Destek
Facebook Messenger

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326