WhatsApp : +90 530 762 70 02 444 1 326

Beslenme ve Diyet

2 + 4  Captca Değiştir

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkezimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

4 + 5  Captca Değiştir
5 + 5  Captca Değiştir
(1 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 5.0)

Beslenme ve Diyet

beslenme ve diyet

Dünya genelinde oldukça yaygın olan beslenme ve diyet ünitesi belirli aşamalar dahilinde bireylerin beslenme ve diyet uygulamalarına yardımcı oluyor. Bu durum sayesinde bireyler daha sağlıklı beslenerek zinde bir yaşam geçirme imkânı bulabiliyor.

 

Beslenme; geçmişten günümüze doğru bakıldığında giderek daha yapay bir hal almış durumda. İnsan sağlığının gün geçtikçe daha düşük bir seviyeye gelmesinin en önemli etkenleri arasında yer alan beslenme; tarım ürünlerinin yapay yöntemlerle yetiştirilmesinden bu yana ciddi bir tehdit altında. İlaçlama yöntemlerinin genişletilmesi ve daha hormonlu gıdalar tüketilmesi beslenme açısından olumsuz olarak değerlendiriliyor. Tabi hormonlu gıdaların tüketilmesi daha fazla kilo almaya neden oluyor. Üstelik hormonlu gıdalar birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Bu açıdan bakıldığında beslenme ve diyet ünitesi merkezlerinin oldukça kritik bir denge içerisinde yer aldığına şahit olabiliyoruz. 
 

beslenme ve diyet 5Beslenme ve Diyet Birlikteliği

 

Estetik ve bakımlı görünüme sahip olmanın en önemli kuralı yukarıda da belirtildiği üzere zarif ve fit bir görünüme sahip olmaktır. Bu durum bayanlar için de erkekler için de büyük önem taşımaktadır. Özellikle fazla kilolarından şikâyet eden bireyler sürekli olarak diyete başlamakta ancak istikrarlı bir diyet gerçekleştiremediklerinden kilo konusunda problem yaşamaya devam etmektedirler. Samsun diyet ve vücut bakımı hizmetleri alanında hizmet sunan tıp merkezimiz; uzman diyetisyen  ve doktor kontrolünde çalışmalarına devam etmektedir.

 

Diyet yapmak isteyen bireylerin sayısında günden güne bir artış gözlemleniyor. Yaz aylarının da gelmesi ile güzel bir tatil geçirmek isteyen bireyler diyet programlarına dahil olmuş bulunuyorlar. Peki, sağlıklı bir diyet programı seçmek için dikkat etmemiz gerekenler nelerdir:

• Öncelikle boy/kilo endeksinizi hesaplayarak ortalama olarak fazla kilolarınızı hesaplayın. beslenme ve diyet

• Haftada minimum iki gün yoğun ve programlı bir şekilde spor yapın.

• Yağlı yiyeceklerden uzak durun. Günde minimum 1.5 litre su için.

• Gazlı içecekler yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih edin.

• Akşam yemeğinizi mümkün olduğunca erken yapın.

• Günde minimum 2 öğün tüketin. Aralarda ise düşük kalorili besinlere yönelin.
 

Diyette Sporun Önemi 

 

Diyet yapmak isteyenlerin spor yapmaları önemle tavsiye edilmektedir. Spor hem vücut sağlığınızı korur hem de zayıflamanıza oldukça büyük destek verir. Sporun bir diğer avantajı ise zayıflama sonrasında cilt sarkmalarının büyük ölçüde önüne geçmesidir. Spor yaparak zayıflamayı seçen kişi, spor sayesinde daha sıkı bir cilde de sahip olacaktır.

 

Diyet Listesi Hazırlama

 

Kilo vermek veya kilo almak için çeşitli diyet listeleri bulunmaktadır. beslenme ve diyet 4Bu listelerdeki kurallar genel olarak herkes için işe yaramaktadır. Ancak her kişinin metabolizması ve vücut yapısı aynı olmadığı için kişiye özel diyetlerin hazırlanması oldukça önemli olmaktadır. Bu nedenle kişi hem kilo alma şikâyetlerinde hem de kilo verme şikâyetlerinde uzman doktorlar ile irtibata geçerek kendisine özel diyet hazırlatmalıdır.

Kişiye özel diyetlerde doktorlar öncelikle kişinin hormonal bozukluklarının veya şikâyetini tetikleyen farklı etmenlerin olup olmadığını araştırır. Neticelere göre kişiye özel diyet hazırlanır.

Bilindiği gibi bazı insanlar çeşitli yiyeceklere alerjik tepki verebilmektedir. Diyet listesini hazırlayan doktor kişinin alerjik durumunu da göz önünde bulundurur. Alerjisi olduğu besinler listeye konulmaz ve alerji göstermeyecek besinler diyet listesinde yerini alır. Bu incelemeler ve yöntemlerle kişinin kilo alması veya kilo vermesi daha sağlıklı olur.

Yorumlar
    Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..

Yorum Yapın


9 + 2  Captca Değiştir
Facebook Messenger

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326