WhatsApp : +90 530 762 70 02 444 1 326

Cilt Bakımı

6 + 3  Captca Değiştir

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkezimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

9 + 3  Captca Değiştir
9 + 7  Captca Değiştir
(10 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 4.8)

Cilt Bakımı

Cilt bakımı ifadesi genel bir terimdir. Cildin temizlenmesi ve yaşlanma karşıtı bakımlarının her ikisini birden ifade eder.

Bütün canlı ve yaşayan yapılarda olduğu gibi ciltte de bir yapım-üretim, bir de yıkım-tüketim süreci söz konusudur. Cilt içinde barındırdığı özel yapılar sayesinde yağ ve ter gibi salgılar üretir. Görevini tamamlayan dermal hücreler (cilt hücreleri)  yüzeyde ölü hücre tabakası oluşturur. Cilt hücresinin yaşamak için çeşitli vitaminler, mineraller, polipeptit (proteinler) ve enzimatik  katalizörler  gibi kaynaklara ihtiyacı vardır. Her tüketim gibi cilt faaliyetleri de artık maddelere neden olur.

Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cildin bakımı ve desteği bu alt başlıkların tamamına cevap vermelidir. Elastin ve kolajen gibi yapı taşları güçlendirilmeli, dermal hücrelerin ihtiyaç duyduğu tüm yaşamsal maddeler ve su yerine konmalı, aşırı olsun olmasın tüketim ve üretim artıkları temizlenmeli ve ortamdan uzaklaştırılmalıdır.

 Yeni bir cilt hücresinin derinde üretildikten sonra cildin en dıştaki seviyesine  kadar, yaşayarak ilerlemesi, yaşlanması ve ölü cilt hücresi haline gelmesi  yaklaşık olarak 1 ay sürer. Dolayısı ile cilt bakımları normal bir ciltte bile ayda bir tekrarlanmalıdırki, cilt ölü hücrelerden arındırılsın.  Aşırı yağlı, sivilce ve siyah nokta üretmeye meyilli ciltlerde bu süre daha kısa tutulmalıdır.

Cilt bakımları esnasında kullanılacak ürünlerin bireye uygun seçilmesi çok önemlidir. Ürün seçimi kişinin cilt tipine uygun yapılmalıdır. Cilt tipi tayinini isabetli yapmak cilt bakımının püf noktasıdır. Pek çok uygulayıcı cildin normal, kuru, yağlı, karma ve hassas hallerini bilir. Tecrübeli cilt profesyoneli ise bu tiplerin ara gruplarına da hakimdir. Cilt bakımının başarısını bu tespit belirler. Çünkü en basit ifadeyle bir cilt hem yağlı hem nemsiz hem de hassas olabilir.

Pratikte ise cilt bakımı ana hatlarıyla ;  hazırlık temizliği , peeling , buhar tatbiki, derin temizleme , canlandırma, ürün tatbiki aşamalarından oluşur. Cilt bakımına, cildin makyaj malzemesinden ve çevresel artıkların temizlenmesi ile başlanır. Peeling aşaması, granüllü (parçacıklı ) bir dermakozmetik malzemeyle cildin ölü derisinin temizlendiği aşamadır. Sonra kişiye özgü değişebilen sürelerde,  buhar tatbiki ile cilt derin temizliğe hazırlanır. Yumuşayan cildin akne, komedon ve ölü hücre temizliğine devam edilir. Bu aşamada ve canlandırma aşamasında profesyonel cilt bakım ünitelerinden faydalanılabilir.  Son aşama kişinin ihtiyacına uygun seçimlerle onarım yenileme ve anti-aging amaçlı ürün tatbiki aşamasıdır.

İyi bir cilt bakımı, aynı oturumda, doğru seçilmiş ürün ve maskelerin kullanımıyla,  yüzeyel ve derin temizlik ,nem dengesi veyağ dengesinin kurulması,  gözenek sıkılaştırma ve anti-aging bakımların tamamını hedef alabilir.

Dr. Hülya Ettekin

FBM Tıp Merkezi

Hayati AKBAŞ Instagram
Yorumlar
    Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..

Yorum Yapın


9 + 6  Captca Değiştir
Facebook Messenger

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326