WhatsApp : +90 530 762 70 02 444 1 326

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Nedir?

2 + 3  Captca Değiştir

*Belirlemiş olduğunuz tarih merkezimizin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

4 + 1  Captca Değiştir
8 + 7  Captca Değiştir
Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Nedir?
(1 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 5.0)

Koku alma ve dış görünüm için oldukça önemli bir organ olan burun, şüphesiz vücudumuz için vazgeçilmez derecede önemli olmaktadır. Bazı kişilerin burun kemiğindeki yamukluklar burunun görünümüne ve kişinin nefes alıp vermekte zorlanmasına neden olmaktadır.

Burun Eğriliği Neden ve Nasıl Oluşur?

Bazı kişilerin burnundaki eğrilikler doğuştan gelmektedir. Bazı kişiler ise burun kısmına aldığı dert darbeler burun eğriliğine neden olmaktadır. Burun kişinin 18 yaşını tamamlamasına kadar geçen sürede gelişimini devam ettirmektedir. Özellikle ergenlik döneminde bu yapı önemli değişikliklerde meydana gelmektedir. 20'li yaşları geçmesine rağmen kişilerin burun yapılarındaki eğriliklerin geçmediği bireyler en yakın sağlık kuruluşuna giderek yetkili doktordan bilgi alabilirler.

Burun Kemiği Eğriliğinin Belirtileri ve Şikayetleri

burun kemiği eğriliği ameliyatıTıkanıklık: Burun kemiğinde eğrilik olan kişilerin en çok yaşadığı sorunlardan biri de tıkanıklık olmaktadır. Tıkanıklık sorunu özellikle kişilerin rahat bir uyku çekmesine engel olabilmektedir. Burun kemiği ameliyatı sonrası bu sorun tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

Nefes alıp verirken zorlanma: Diğer bir sorun ise eğriliğin solunumu güçleştirmesi olmaktadır. Bu durum kişileri gün içerisinde bir hayli fazla zorlamaktadır.

- Burun kemiğindeki eğriliğinin tanı aşaması  

Burun kemiğinizde herhangi bir eğrilik olup olmadığı merak ediyorsanız en yakınınızda bulunan sağlık merkezine gitmeniz önerilir. Bu türdeki merkezlerde sizlere ilk önce ne gibi sorunlar yaşadığınız sorulacaktır. Daha sonra ise bilgisayarlı muayene ve endoskopik muayene aşamalarından geçirilirsiniz. Teşhis uygulamalarından sonra burnunuzda herhangi bir eğrilik var ise yetkili hekimden tedavi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Burun Eğriliğinin Olumsuz Yanları

 • burun eğriliğiYetersiz solunum: Burundaki eğrilik ciddi derecede olduğu zaman kişinin nefes alıp vermesine etki etmektedir. Burundan yetersiz hava gelmesi sonucu ağızdan nefes alınması bazı sorunları da ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunları kısa olarak belirtecek olur isek:
 • Ağız Kokusu: Nefesin burun yerine ağızdan alınması bu sorunu ortaya çıkarmaktadır.
 • Ağız kuruluğu: Burundan alınan oksijenin az olması durumunda ağızdan nefes alınacağı için ağız kuruluğu sorununun ortaya çıkması son derece yüksek bir olasılıktadır.
 • Solunum ve Akciğer hastalıkları: Burun ve ağız arasındaki nefes alışverişi eşit sayıda olmadığında uzun zaman sonucunda çeşitli hastalıklar meydana çıkabilir.
 • Horlama Sorunu: Burun eğriliğinin olumsuz etkilerinden biri de horlama olmaktadır. Burundan alınan havanın kemikteki yamukluktan dolayı aksaması horlamayı meydana çıkarmaktadır. Bu durum hastaların en çok şikâyetçi olduğu durumlardan biri olmaktadır. 
 • Görünüm: Burundaki eğrilik kişilerin görünüşleri oldukça fazla etki etmektedir. Eğriliğin derecesi ne kadar fazla olur ise insanların dikkatini çekmesi de o kadar fazladır. Estetik ameliyat ile kısa bir sürede bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyat türlerinden olan bu ameliyatta kıkırdak ve kemikte bulunan eğrilik düzeltilmektedir. Kapalı bir şekilde yapılan bu ameliyatın süresi ise yarım ve 1 saat aralığında geçmektedir. Bundan birkaç yıl öncesine kadar burun kemiği eğriliği ameliyatlarında tampon dolgu kullanılmaktaydı. Bu malzemenin kullanılması bazı hastalarda çeşitli sorunların çıkmasına neden olmuştur. Günümüzde tampon yerine slikon malzeme kullanılmaktadır.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

- Kan Sulandırıcı İlaçların kullanılmaması: Bu estetiği yapan doktorlar hastalarına ameliyata bir hafta kala kan sulandırıcı ilaçları kullanmamalarını önermektedir. Eğer kısa bir süre sonra bu operasyonu geçirecekseniz bu türdeki yan etkiye sahip olan ilaçların kullanımı hakkında doktorunuzdan bilgi almanız önerilmektedir. Ayrıca Burun kemiği ameliyatı fiyatı ile ilgili olarakta bize ulaşabilirsiniz.

- Sigara ve Nargile Gibi Ürünlerin Kullanımı: Burun kemiği ameliyatı olan kişilerin kısa bir süreliğine sigara, nargile vs. gibi ürünleri kullanmaması gerekmektedir. Bu ürünlerin ameliyat sonrasında kullanımı çeşitli olumsuzluklara yol açabilmektedir. Eğer kısa bir süre önce bu tür bir ameliyat geçirmişseniz doktorunuzdan ne kadar süre sigara içmeyeceğiniz hakkında bilgi alınız.

Burun kemiği ameliyatı sonrası: Hasta başarılı bir ameliyatın sonucunda aynı gün içinde taburcu olabilmektedir. Ameliyattan bir hafta sonra ise doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir. Herhangi bir riskin olmayacağı kesinleşir ise periyodik kontrollere son verilmektedir. Bu kemik ameliyatını olan kişi belli bir süre sigara içemez. Ameliyatınızı yapan doktora ne kadar süre boyunca sigara - nargile gibi ürünleri tüketemeyeceğinizi sormanız önerilir.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Burun kemiği ameliyatları genel olarak 30 - 60 dk. gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Bu eğriliğin büyüklüğü ne kadar olur ise ameliyatın uzunluğu da aynı orantı ile uzamaktadır.

Ameliyat burnun hangi bölgelerini kapsar?

Burun kemiği eğriliği ameliyatı burundaki kıkırdak kemiğinin düzeltilmesinden ibaret olmaktadır. Burnun ön ve arka tarafında bulunan kemiklere ameliyat sırasında herhangi bir müdahale yapılmamaktadır. Ayrıca burun ameliyatları kapalı ameliyatlardan biri olmaktadır.

Burun ameliyatlarında hangi maddeler kullanılmaktadır?

 Son yıllarda burun ameliyatlarından tampon yerine slikon doyle spintler madde kullanılmaktadır. Tampon kullanımı bazı kişilere nefes alıp verirken sorun yaşattığı için slikon malzemelerin kullanımı gittikçe artmaktadır. Slikon doyle spinter maddeler insan sağlığına zarar verecek herhangi bir içeriğe sahip olmadığı için gönül rahatlığı ile ameliyatlarında bu maddeyi kullanan kuruluşlarda burun ameliyatı olabiliriniz.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Nedir? Yorumları


 • Kullanıcı Yorumu

  Hatice Bazarowa - 22.07.2017 09:05

  Merhaba Doktor bey.Benim kızım tavşan dudak ve yarik damak .Bız dudağını ameliyat yaptırdık ama burunu ve damağı yapılmadı bize 5 yas da yapı caz dediler.Biz size ameliyat yaptırmak istiyoruzBiz nasıl size ulaşabiliriz? Biz yabancıyı bu arada ama gelebiliris ıstanbul.Bizim numaramız 99368281189 bize ulashirsaniz seviniriz

  • Admin Yorum Cevabı

   FBM Estetik - 22.07.2017 09:26

   Merhaba Hatice Hanım. +90 530 762 70 02 numaralı WhatsApp hattımız üzerinden kızınızın, dudağının ve burnunuzun farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını isim ve şehir bilgilerinizi belirterek gönderirseniz operasyon detaylarını ve fiyat bilgisini öğrenebilirsiniz. Merkezimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. İyi günler dileriz.

Yorum Yapın


6 + 1  Captca Değiştir
Whatsapp Destek
Facebook Messenger

WhatsApp & Mesaj

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326