Whatsapp & SMS

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326

Mail Adresimiz

info@fbm.com.tr

Kadınlarda ve Erkeklerde Burun Estetiği Farklılıkları

Kadınlarda ve Erkeklerde Burun Estetiği Farklılıkları
9 ay önce
0

Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği tarafından yapılan 2014 yıllık plastik cerrahi istatistik raporuna göre, burun yeniden şekillendirme cerrahisi (daha yaygın olarak rinoplasti olarak adlandırılır), 2014'te ikinci en popüler plastik cerrahi prosedürü olmuştur.

Burun estetiği görünümünü arttırırken burun solunumunu fonksiyonel rinoplastide olduğu gibi sabitleme rolü nedeniyle burun estetiği popüler operasyonlardan biridir. Başarılı bir rinoplasti işlemi, tüm yüzün görünümünü iyileştirmek için uygulanırken, aynı zamanda hasta için öngörülebilir bir sonuç verir. Bu nedenlerle, işlemler erkekler için (erkek rinoplastisi) kadınlardakinden daha farklı olarak yapılır (kadın rinoplastisi).

Anatomide Farklılıklar

Genel olarak burunların yüksekliği, daha yüksek bir köprü ve daha geniş orta burun genişliği ile daha belirgin olma eğilimindedir. Erkekler aynı zamanda, burun üzerinde, daha sonra yeniden şekillendirmenin genel sürecini değiştirebilecek bir faktör olan kadınlar ile karşılaştırıldığında cerrahiden sonra daha zor iyileşmeye sebebiyet veren daha kalın cilt dokusuna sahip olma eğilimindedirler.

Dişi burun, genellikle erkek burunlara kıyasla daha tanımlıdır ve hassastır. Birçok kadın, burun ucunun hemen üstündeki köprü boyunca ince bir girinti olan "supratip mola" tarzı burnu tercih eder. Bu özellik tipik olarak erkekler için arzu edilmez; çünkü görünümü daha kadınsı yapar. Bir kadının burnu da bir erkeğinkinden biraz daha kısa olabilir.

Son olarak, etnisiteye bağlı olarak burun genişliği, dorsal kambur konumu ve kolumellar açısında büyük farklılıklar olabilir.

Estetikte Farklılık

Erkek ve kadın rinoplasti arasındaki ikinci büyük fark arzulanan nihai sonuçtur, her cinsiyet için ideal burun çok farklı görüşlere sahiptir.

Burun yeniden şekillendirmesi için burun cerrahisi söz konusu olduğunda, anatominin yanı sıra kadınlar ve erkeklerde genellikle cinsiyete dayalı estetik hedefler bulunur. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde doğal anatomik eğilimler, güzellikle ilgili toplumsal ön yargılarla tanımlanırlar.

Erkekler erkeksi ve belirgin olan daha keskin hatlı burunlar isterler. Kadınlar burun ucunun yukarı doğru açısını arttırmak için daha narin ancak tanımlanmış burunları genellikle tercih ederler. Burun ucundaki hafif yukarıya doğru bir açı, daha fazla kadınsı yüz özelliklerini ortaya çıkarmak eğilimindedir. Çoğu erkek, belirgin özelliklere sahip daha belirgin, güçlü bir burun arayışı içindedir. Erkeklerde burun ucu daha az döndürülebilir, üst dudakla burun arasındaki açı 90 ila 95 derece arasında değişir.

Öte yandan kadınlar daha ufacık bir burun tercih etme eğilimindedir; çoğunlukla daha yukarı doğru çevrilmiş bir uç beğenilmektedir. Bazı kadınlar, özellikle boyları kısa olanlar, burun ucu dönüşünün 5 ila 10 derecesine ve küçük bir supratip kırılmaya tolerans gösterebilir. Bununla birlikte, bugünün ideal kadın burnu geçmişten daha düz ve daha uzundur; bu nedenle pek çok kadın hafif bir dorsal kambur ile daha doğal, daha uzun görünümü tercih eder.

Güzel olanla aşırıya kaçılmış arasındaki fark ince bir çizgidir. Rinoplasti hastası, burun estetiği konsültasyonu sırasında estetik hedefleri konusunda çok net olmaya hazır olmalıdır. Fotoğraf görüntüleme veya bilgisayarda model oluşturma, hem cerrah hem de hasta için tercih edilen hedefleri açıklığa kavuşturmaya yardımcı olabilir.

Yukarıdaki endişeleri hesaba katarak, bir plastik cerrah, hastanın ihtiyaçlarına göre özel olarak hazırlanmış bir tedavi planı hazırlayabilir. Bütün gayretler anatomik ve estetik farklılıkları hesaba katar, doğal görünen sonuçlara nasıl ulaşılacağına odaklanmaktadır.

0

0 Yorumlar

0
0
1
0
0

Henüz yorum yapılmamış.


Kadınlarda ve Erkeklerde Burun Estetiği Farklılıkları için Yorum Yapın
tf4SOD

* ile işaretlenmiş alanlar zorunlu alanlardır.

TÜM UYGULAMALAR VE AMELİYATLAR