Whatsapp & SMS

+90 530 762 70 02

Telefon Numaramız

444 1 326

Mail Adresimiz

info@fbm.com.tr

Bu Saç Ekimi Teknikleri Çok Değerli

Bu Saç Ekimi Teknikleri Çok Değerli
9 ay önce
0

1950'li yıllara ait Punch Saç Ekimi döneminden 1990'lı yılların Foliküler Ünite Saç Ekimi (FUT) ve çok yeni Folliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) tekniğinden beri çok uzun bir yol kat edildi.

FUE'nin ortaya çıkmasıyla birlikte, saç ekim bölgesindeki görünmez yara izi rüyası da artık bir hayal gibi durmuyor. FUE'de, greftler iki aşamalı veya üç kademeli teknikte tek tek foliküler üniteler olarak çıkarılırken implantasyon yöntemi geleneksel FUT'deki gibi kalır. En son otomatik FUE tekniğinin eklenmesi, bu nispeten yeni tekniğin sınırlamalardan bir kısmının üstesinden gelmeye çalışıyor ve eğitimli ellerde bir günde binin üzerinde greft elde etmek artık mümkün.

saç ekiminde fue yöntemi

Folliküler İşlem Prensibi

FUE'de bozulmamış foliküler ünitenin çıkartılması, arrektör kasının foliküler üniteye bağlanma bölgesinin en sıkı olduğu ilkesine bağlıdır. Gevşek hale getirildiğinde ve kafatasını çevreleyen dermisten ayrıldığında, alt bölüm kolaylıkla ayrıştırılabilir. Foliküler ünite yüzeyde en dar olduğu için, 0.6-0.8 mm boyutlarında küçük mikroprozlar kullanılması gerekir ve bu nedenle ortaya çıkan yara, fark edilmek için çok küçüktür.

Tekniğin temel anatomik sınırlaması, saç dökülmesinin dışarıdan tanımlanmasının mümkün olmadığı vakalarda geçerlidir. Ayrıca, kılların alt uçta bozulmadan ayrılması ve farklı yönlerde uzaması nedeniyle, ekstraksiyon işlemi daha yüksek bir transeksiyon oranına neden olabilir. Her birimin yavaşça dışarı çekilmesi gerektiği için saç ekim prosedürü de yavaş gerçekleşir. Bununla birlikte, deneyimle, el göz koordinasyonu ve cerrahın hızı, transeksiyon oranını iyileştirilebilir.

Folliküler işlemi için önkoşullar;

  1. Cerrahın yeterli deneyimi ve eğitimi.
  2. Mükemmel ışıklandırma.
  3. Cerrah ve personel için yeterli müdahale alanı.
  4. Cildin yüzeyinin altındaki saçın açısının doğru bir şekilde anlaşılması; Hemen hemen her durumda, ortaya çıkan kılın açısı, dermisteki follikül açısından daha önemlidir. İşlem açıkça bunu öngörmeli ve görünür saç yerine follikül yönünde olmalıdır.

fut yöntemiSaç ekimi için kullanılacak zımba çapı 0.6-1.0 mm çapında olmalıdır. Bu boyut, foliküler ünitenin genişliğini kapsayacak kadar büyük, ancak yara boyutunu ve yara izini en aza indirecek kadar küçüktür. Bazı cerrahlar şimdi 0.6 mm'den başlayarak daha küçük ebatlı zımbalar kullanmaya da başlamışlardır.

Elin doğru hareketi: Zımba kısa büküm hareketi yaparken elin mükemmel dengede olması gerekir. Saat yönünde dönüşün, sağ elini kullanan kişi için, genellikle diğer yönde bükülmekten daha fazla istikrar sağladığını savunulmaktadır. Bir ileri geri hareket, gereksiz kesime neden olur ve zımbanın 360 derece döndürülmesi gibi başarılı FUE ile uyuşmaz. Bazı FOX 1. derece olgularda, direkt basınç tek başına, herhangi bir bükülme olmaksızın, greft çıkarmak için yeterli olabilir.

Keskin yumruklar / künt yumruklar: Bazı cerrahlar, dermise kesilmesi gereken büküm miktarını en aza indirgemek için iki aşamalı teknik uygulayarak keskin yumruk tekniğini kullanırken, künt yumruklar foliküler transeksiyon oranını düşürmek için üç aşamalı bir teknikte kullanılır.

0

0 Yorumlar

0
0
2
0
0

Henüz yorum yapılmamış.


Bu Saç Ekimi Teknikleri Çok Değerli için Yorum Yapın
5h06ch

* ile işaretlenmiş alanlar zorunlu alanlardır.

TÜM UYGULAMALAR VE AMELİYATLAR