Fbm Tıp Merkezi
fbm estetik türkçe fbm estetik ingilizce fbm estetik azerice fbm estetik rusça fbm estetik almanca

Arama

Aradığınız kelimeyle ilgili makaleler

 • BOTOX
 • MEME YOKLUĞU VE ŞEKİL BOZUKLUKLARI
 • MEME BÜYÜTME
 • YÜZ GENÇLEŞTİRME
 • KOL ESTETİĞİ (Brachioplasty)
 • PRESSOTERAPİ
 • LAZER LİPOLİZ • BOTOXBotox Nedir?
  Botox ile ilgili hemen herkes de bir ön bilgi ve duyum mevcut. Ne yazık ki bu ön bilgi ve duyumların birçoğu yanlış inanç ve bilgilerde içermek de. Bazen öyle ilginç taleplerle karşılaşıyoruz ki kulaklarımıza inanamıyoruz. ´´botox yaptırmak istiyorum ama bir hafta işe gitmemek gerekiyormuş bu benim için çok zor´´, ´´botox yaptırmak istiyorum ama içinde yılan zehir´i varmış bu bizi de zehirlemez mi?´´, ´´yüzümdeki lekelerden kurtulmak için botox yaptırmak istiyorum´´. Bu ve buna benzer o kadar çok ifadeyle karşılaşıyoruz ki şaşırmamak mümkün değil. Görüldüğü gibi kişi kendisi tanıyı koymuş, bu yetmemiş tedavi planını da belirlemiş estetik uzmanı bir doktor olarak sizden istediği şey işin teknisyenlik kısmı.

  Bu gün hakkında en fazla bilgiye sahip olunan ´tabiî ki yanlış bilgiye´ ilaç botox dersem hiç de abartmış sayılmam, çünkü medyada adından en sık bahsettiren en meşhur! Estetik malzemesidir o. Bu yazıyı yazmak için beni motive eden olay dün akşam tesadüfen bir sahnesine göz atma fırsatı bulduğum çok izlenen bir televizyon dizisi. İzlediğim kadarıyla zaman zaman daha güzel olmak için kendisine botox yaptıran dizi kahramanı botox unu yaptırmış ve eve dönmüştür. Bu kişi olayı evdekilere anlatırken çok acı çektiğini yüzünün her tarafının şiştiğini vs anlatır ve bu yüzle ertesi günü insanların karşısına nasıl çıkacağından yakınır. Gerçekten oyuncunun yüzü makyajla çok dramatik hale getirilmiş yanakları vs çok kırmızı ve şiş bir hale sokulmuş. Benim ya da bu diziyi izleyenlerin alacakları mesaj açıktır. ´Botox sanıldığı ya da düşünüldüğü kadar çok masum ya da çok kolay yaptırılacak bir işlem değildir. İnsana hem acı verir ve hem de onu bir müddet sosyal hayattan alıkoyar.´

  Botox ile ilgili öne sürülen bu yargı doğru değildir. Fakat bunun tam tersi olan bir yargı, yani ´botox yaptırmak çok basit sıradan bir makyaj yaptırmak gibidir, mesai saatleri içinde 3-5 dakika içinde estetik uzmanı olmayanların bile kolayca yapabilecekleri basit bir işlemdir´ tarzı bir yargıda kesinlikle doğru değildir.

  Botox ile ilgili temel doğrulardan bir kısmını burada aktarmak istiyorum; Botox Clostridium Botulinum adlı bir mikroorganizmadan laboratuar ortamında elde edilmiş toksindir. 1960´lı yılardan beri birçok nörolojik orijinli hastalığın tedavisinde FDA onaylı tıbbi amaçlı kullanılmış ve halende kullanılmaktadır. Uygulandığı bölgede sinir iletimini durdurarak kasların fonksiyonunu geçici süreyle engeller ki bu süre ortalama 3-6 aydır. Botox´un meşhur olması onun daha çok estetik amaçlı kullanımı sayesinde olmuştur. 1990´lı yıllardan beri özellikle Amerika da olmak üzere tüm Dünyada ve ülkemizde çok yaygın olarak kırışıklıkların yok edilmesinde, kaşların kaldırılmasında vs kullanılmıştır. Bugünde en yaygın kullanıldığı yer özellikle göz çevresi kazayağı denilen kırışıklıkların ve yüzün diğer kısımları alın, ağız çevresi vs kırışıklıklarının giderilmesi ve kaşların bir miktar yükseltilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Estetik amaç dışında özellikle aşırı terlemelerin önemli sorunlara yol açabildiği koltuk altı ya da avuç içi gibi bölgelerde bu terlemelerin ortadan kaldırılması amacıylada sık kullanılmaktadır. Bu ilaç bu konuda deneyimli bir Plastik Cerrah ya da Dermatolog tarafından uygulandığı takdirde oldukça güvenli ve sonuçları çok yüz güldürücüdür. Özellikle üst yüz bölgesinde çok bariz gençleşme oluşturur. Uzman ellerde yan etki yok denecek kadar azdır.

  Kısaca botox hakkındaki bilgileri özetlemek gerekirse bu konuda bilgi almak isteyen herkes mutlaka bir uzman doktora müracaat etmelidir. Sağlıklı bilgiler ancak konunun uzmanından alınabilir. Diğer türlü eksik ya da yanlış alınan bilgiler hatalı ya da istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Uygulama mutlaka bir Plastik Cerrah ya da Dermatoloji uzmanınca veya onların gözetim ya da denetiminde yapılmalıdır. Botox un etki mekanizması, etki süresi ve hakkındaki tüm bilgiler bunu talep edenlerin anlayacağı bir şekilde açıklanmalıdır. Uygulamayı talep eden kişi konu ile ilgili akla gelen her türlü soruyu doktoruna sormalıdır.

  Uygun ellerde ve endikasyonlarda kullanıldığı zaman gerçekten kişinin güzelliğini ve mutluluğunu artırır

  botox estetik cerrahi güzellik yüz gerdirme   MEME YOKLUĞU VE ŞEKİL BOZUKLUKLARI MEME YOKLUĞU VE ŞEKİL BOZUKLUKLARI
  Göğüsler bir kadın için en önemli organlardan birisidir. Dişiliğin en önemli simgelerindendir. Bir kadında göğüslerin olmaması vücut imajı açısından çok önemli bir eksikliktir.

  Göğüsler doğum sonrası ergenlik dönemine kadar herhangi bir gelişim göstermezler. Bu dönemden itibaren dişilik hormonlarının etkisiyle gelişmeye ve normal hacimlerini kazanmaya başlarlar. Genellikle 18 yaşına kadar memeler normal büyüklüklerine ulaşırlar.

  Göğüs gelişiminin normal yada anormal olması kadınlarda psikolojik açıdan son derece önemlidir. Herhangi bir nedenden dolayı yetersiz göğüs gelişimi yada şekil bozukluğuna sahip olan kadınlarda çoğunlukla problemin şiddetiyle doğru orantılı olan bir psikolojik rahatsızlık söz konusudur. Bu problem yine kıyafet seçiminde sosyal yaşantısında kişiler için bir stres kaynağıdır.

  Meme yokluğu yada şekil bozuklukları nedenleri ;

  1- Doğuştan olan nedenler,

  2- Sonradan ortaya çıkan nedenler olarak ayrılabilir.

  Doğuştan bu problemlere sahip olan kız çocuklarında problem çok değişik şekillerde kendisini gösterebilir yada ergenlik dönemine kadar bu durum hiç fark edilemeyebilir.
  Meme başının her bir memede birden fazla olması, yada meme başı bölgesinin olması gerektiği yerin dışında başka bir lokalizasyonda olması, koltuk altı yada kasık gibi, muhtemel sorunlar olarak karşılaşılabilir. Memelerden birisinin yada ikisinin olmaması, gelişmemesi, yada şeklinin normalden farklı olması yine karşılaştığımız problemlerdendir.

  Sonradan farklı nedenlerle de meme şekil problemleri ortaya çıkabilir. Bu problemlerden en sık karşılaşılanlar kız çocuklarında meme bölgesinde özellikle bilinçsiz kimselerce yapılan süt boşaltmalar, abse boşaltmalar, enfeksiyonlar, meme bölgesini etkileyen yanıklar ve travmalar.

  Hangi nedenle ortaya çıkmış olursa olsun meme de meydana gelen bir şekil bozukluğu yada gelişim eksikliği mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Estetik Plastik ve Rekonstruktif Cerrahinin de en sıklıkla uğraştığı ve tedavi ettiği problemlerdendir.

  Meme yokluğu yada şekil bozukluğu durumunda tedavi yöntemleri nelerdir?
  Mevcut probleme göre tedavi prensipleri ve yöntemleri değişir. Meme yokluğu tek taraflı yada iki taraflı olarak söz konusu olduğunda yapılacak işlem genellikle meme protezi kullanımıdır. Protezler kullanılarak göğüsler normal şekil ve büyüklüğüne getirilir.

  Göğüslerden birisinde yada her ikisinde farklı natürlerde şekil bozukluğu olduğunda problemin şekli ve şiddetine göre uygulanacak olan tedavi yöntemi farklı olacaktır. Normalden büyük olan göğüslerde küçültme işlemi yapılırken normalden küçük göğüslerde büyültme işlemi yapılacaktır. Her iki göğüsten yalnızca birisinde problem olduğunda problemli olan göğüs normal olan göğse cerrahi olarak benzetilmeye çalışılır.

  Sonuç: Göğüs gelişim problemi olan kadınların ve ergenlik dönemini tamamlamış genç kızların yapması gereken şey ilk iş olarak bir Estetik Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi uzmanına müracat etmektir. Plastik Cerrahi uzmanı gerekli muayene ve tetkik işlemlerini tamamladıktan sonra gerek görürse ilgili diğer, Endokrinoloji yada Jinekoloji gibi, branşlardan da değerlendirme isteyebilir. Eğer herhangi bir hormonal yada ileri tetkik gerektiren başka bir problem sözkonusu değilse probleme yönelik olarak tedavi planlamasını yapacaktır. Günümüzde gelişen tıbbi ve teknolojik birikim sayesinde son derece başarılı ve tatmin edici sonuçlar elde edilebilmektedir. Ameliyat ile elde edilen sonuçlar oldukça yüz güldürücüdür.

  Bu konuda ayrıntılı bilgi için mutlaka Plastik Cerrahi uzmanlarına müracat edilmelidir.

  meme meme tedavisi meme yokluğu nedenleri silikon   MEME BÜYÜTME MEME BÜYÜTME
  Memeler kadının beden görünümde fiziği tamamlayan çok önemli hem fonksiyonel ve hemde estetik önemi olan aksesuar yapılardır. Omuz genişliği, göğüs çevresi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde meme hacmi önemli bir yer tutar . Bu ölçümler içinde meme hacmi küçük olduğu zaman vücut kontur görünümü eksik kalır . Memeler, yapısal olarak değişik nedenlerle küçük olabilir. Biri diğerinden daha küçük, asimetrik olabilir. Doğumsal olarak bir tanesi hiç olmayabilir. Her iki memenin eşit hale getirilmesi ya da hacminin arttırılması için, günümüzde, silikon protezler dışında başka seçenek yoktur. Kişinin kendi dokuları ile meme büyütme ameliyatları denenmiş, ancak sonuç vermemiştir. her ne kadar son zamanlarda yağ enjeksiyonları yada vakumlu sistemlerle meme büyültme konusunda çalışmalar olmasına rağmen henüz yaygın kabul görmemiştir. Meme protezlerinde esas madde protezin dış yüzeyinde yer alan silikondur. Sadece dolgu maddesi farklı olabilir. Her protezin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bunlar ameliyattan önce detaylı olarak konuşulmalı ve hangisinin kullanılacağına birlikte karar verilmelidir.

  1960´lı yıllarda kullanılmaya başlanan silikon protezler günümüzde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Silikon içeren ürünler kozmetik sanayide ve tıpta başka amaçlarla da kullanılmaktadır Meme protezleri ,meme şeklinde hazırlanmış balona benzer yapılardır. Yuvarlak ve anatomik denilen damla şeklinde olanları mevcuttur . Kadının memesindeki duruma uygun olarak bunlardan biri seçilir Balon kısmı silikondan yapılmıştır; vücuttaki dokulara uyum sağlaması için protezin yüzeyi pürtüklü olarak üretilmiştir. Balonun içini dolduran maddeler farkı olabilir.

  Protez konulacak hastalarda , ameliyattan önce mamografi ve gerekirse ultrasonografi adı verilen radyolojik tetkikler ile meme dokusu değerlendirilir. Her ameliyatın genel veya kendine has riskleri vardır. Meme bölgesinde ödem ve ağrı ameliyat sonrası görülen yakınmalardır. Ameliyata bağlı kanama ve enfeksiyon nadir görülen durumlardır. Bazı hastalar ameliyattan sonra meme başlarında artan veya azalan duyarlılıktan ya da kesi çevresinde hissizlikten şikayet ederler. Bu genellikle geçicidir. Protezi yırtılması nadir bir durumdur, araç içi trafik kazalarında olduğu gibi sıkışmalarla, yüksekten düşmelerle ve delici alet yaralanmaları ile ortaya çıkabilir. Mamografi tekniklerindeki gelişmeler ve MR´ın (magnetik rezonans görüntüleme ) meme incelemesinde kullanılması ile protezli memelerin değerlendirilmesi rahatlıkla yapılabilmektedir. Meme protezi olan kişiler meme muayenesi amacıyla doktora gittikleri zaman doktoru mutlaka bu konuda bilgilendirmelidirler.

  Meme büyütme ameliyatına karar vermeden önce , sizi rahatsız eden kusurunuzu ve ameliyattan beklentinizi açıkça doktorunuza söylemeniz,seçilecek protezi,protezin hangi kesiden konacağını, anestezi tipini, ameliyatın erken ve geç sonuçlarını tartışmanız gereklidir.

  Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında ameliyathanede yapılır .1-1. 5 saat sürer .Protezin konabilmesi için açılan yere göre iz bırakır .Meme altı kıvrımı, koltukaltı. meme başı kenarından girilebilir .Son zamanlarda göbek çevresinden girilerek konduğu bildirilmiştir .Ancak bu yöntem henüz kabul görmemiştir .Giriş yeri neresi olursa olsun iz bırakır .Bunlar başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir .Protez meme dokusu arkasına yada göğüs kasının arkasına yerleştirilebilir . Her uygulamanın da avantaj ve dezavantajları vardır , bu ayrıntı da ameliyattan önce değerlendirilmelidir.

  Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 2 ay ağır sporlardan uzak durması sağlık verilir . Protezle meme büyütme ameliyatı, genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ve eşinin ruh sağlığını olumlu yönde etkileyen, onları yaşama daha bağlı hale getiren bir Estetik Cerrahinin en yüz güldürücü ameliyatlarından birisidir.

  meme meme büyültme meme estetiği memografi protez  YÜZ GENÇLEŞTİRME YÜZ GENÇLEŞTİRME
  Yüz germe (ritidektomi) yüzdeki yaşlanmaya bağlı sarkmaları, kırışıkları gererek ve asarak gidermeye yarayan cerrahi bir yöntemdir. Fakat son yıllarda yüzdeki yaşlanmayla ilgili tüm girişimler, yüz yenileme (fasiyal rejuvenasyon) adı altında anılmaya başlanmıştır.
  İnsan yaşlandıkça, yılların, güneş ışınlarının, günlük streslerin ve diğer etkenlerin (sigara, içki, kötü beslenme) etkisiyle yüz derisi sarkar, kırışır, üzerinde çeşitli lekeler ve düzensizlikler oluşur. Yaşlı bir yüzde; alın çizgileri belirginleşmiş, kaşlar düşmüş, göz kapakları sarkmış, göz altlarında torbalanmalar ve çizgiler oluşmuş, ağız – burun bölgesinde derin çizgiler oluşmuş, yanak sarkmış, çene konturları kaybolmuş, boyun yağlanmış ve deri perdeleri oluşmuş bir görüntü vardır. Deri canlılığını kaybetmiş, üzerinde güneş lekeleri ve diğer benler belirmiş, incelmiş ve kırışmıştır.
  Plastik ve Estetik Cerrahi ameliyatlarından olanı yüz germe ameliyatı İngilizceden geçen deyimlerle "face lift" veya "ritidektomi" diye de anılır. Yüz germe-yenileme ameliyatları ile alın, yüz ve boyun derisindeki sarkıklıklar ve düzensizlikler giderilir; yanak ve boyundaki fazla yağ dokusu alınır, yüz fasyaları ve yağ dokuları anatomik yerlerine çekilip asılır, yüz dokuları takviye edilir, göz kapakları düzeltilir ve diğer tamamlayıcı girişimler yapılabilir (Deri soyma-peeling, dolgu ve botoks gibi).
  Kimler bu ameliyat için iyi bir adaydır?
  Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş , başka sağlık problemi olmayanlardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanır. Fakat yapısal ve genetik nedenlerle daha erken yaşlarda da bu tip ameliyatlar tam veya limitli olarak yapılabilir. Yüz germe ameliyatı sırasında, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için, burun ve gözkapakları estetiği, alın düzeltme, kaş kaldırma ameliyatları da eklenebilir. İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ, hyalurinik asit vb) veya peeling (mekanik, kimyasal, lazer) ve kırışıklıklar için botoks yapılabilir
  Ameliyat öncesi
  Yüz yaşlanması - sarkması ile ilgili probleminiz olduğunda ve ameliyat düşündüğünüz zaman, önce ne istediğinizi ve neden istediğinizi kendinizle tartışın ve ardından bir plastik cerraha başvurun. İstek ve beklentilerinizi teker teker doktorunuza anlatın ve kendisi ile tartışın. Sigara kullanıyor iseniz mutlaka ameliyattan 10 gün önce bırakın. Doktorunuza güneşlenme ve cilt bakımı alışkanlığınızı iletin, ameliyatın daha kalıcı bir sonuç vermesi için,ameliyat sonrası yapmanız gerekenleri sormayı unutmayın. Gerekirse birkaç kez doktorunuzla konuyu tartışın.
  Ameliyat
  Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi,intravenöz sedasyon (sakinleştirici ilaçlar eşliğinde) lokal anestezi ile de yapılabilir. Bu tür ameliyatlar tekniğe ve yapılacaklara göre 3-10 saat sürebilir. Aynı gün eve çıkmak mümkündür, ancak genellikle 1 gece hastanede kalmak uygundur. Ek işlemler (burun,göz kapağı vb ) aynı seansta yapılabilir. Yüz germe ameliyatı izsiz değildir. Ancak bu izler saklandığı için belirgin değildir. İzler, şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenir. Çene altı bölgesindeki yağlar alınırsa çene altında 3-5 mm.lik bir iz kalır, gözkapağı ve alın germe eklenirse göz kapaklarında ve alında saçlı deri içinde ek izler kalır. Ancak yüzdeki bu izler çoğunlukla belirgin olmayan ve gizlenebilen izlerdir.
  Ameliyat sonrası
  Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Yüzde genel bir şişlik ve morarma, uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Ameliyat esnasında yüz sinirleri anesteziden hafif derecede etkilenebileceğinden yüzde hafif asimetriler olabilir. Bunlar 3-5 gün içinde kendiliğinden geçer. Gözler, burun ve ağız açık bırakılacak şekilde baş sargısı ve yanaklara soğuk ped uygulanır. Doku içinde kan birikmesini önlemek amacıyla diren denilen silikon borular konabilir. Direnler en geç 2 gün içinde çekilir. Sargı 2-3 gün sonra tamamen açılır. Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Saçlar bu dönemde yıkanabilir. Dikişler eriyen tipte değilse 5-7 gün sonra alınır.
  Normal yaşama dönüş
  Ameliyat tekniğine uygun yapıldıysa iyi sonuç verir. Nadiren ikinci düzeltmeler gerekli olabilir. Ameliyat sonrası 2. günden itibaren hasta ayağa kalkar ve evdeki işlerini yapabilir. Hasta bir hafta sonra şişliklerin geçmesiyle işine dönebilir, makyaj yapabilir. 2-ay ağır egzersizlerden ve aşırı güneş ışığından kaçınması, dış darbelerden korunması önerilir. Yüz ve boyun derisine yeni verilmiş şekil, kişinin yapısına ve çevre koşullarına göre bazen 5-10 yıl, bazen de yaşam boyu dayanır.
  Yüz yenileme operasyonları
  - Alın germe- kaş kaldırma
  - Yanak (orta yüz) germe
  - Boyun germe
  - Liposuction
  - Göz kapağı estetiği (blefaroplasti)Burun estetiği
  - Diğer düzeltici cerrahiler (deri lezyonları alınması, dermabrazyon vb)
  Yüz yenileme estetik girişimleri
  - Dolgular
  - Yağ enjeksiyonu: Dudak, yanak ve yüz konturları için
  - Sentetik dolgu maddeleri enjeksiyonu: Kırışıklar, dudaklar ve küçük düzensizlikler için
  - Soyma işlemleri (Peeling-Kimyasal peeling-Mekanik peeling=dermabrazyon- Lazer ile peeling (Lazerbrazyon)
  - Botox: Deri kırışıkları için
  - Kozmetik ürün uygulamaları – Evde kremle peeling, deri rengini açma, deri yenilenmesi aktive etme amacı ile


  ameliyat estetik gençleşme risk yüz yüz estetiği yüz gençkeştirme  KOL ESTETİĞİ (Brachioplasty)KOL ESTETİĞİ (Brachioplasty)

  Estetik Plastik Cerrahinin uğraşı alanlarından biriside kol bölgesinin estetik problemleridir. Kol bölgesinde estetik problemleri dendiğinde akla en sıklıkla gelen ve en bilinenler yaşın ilerlemesi ve kilo alıp vermelerle ortaya çıkan cilt ve yağ fazlalıklarıdır.

  Bir çok insan özellikle yukarıda saydığımız nedenlerle kollarında sarkmalar, cilt fazlalıkları yada aşırı yağlanma nedeniyle estetik cerrahi uzmanlarına müracat ederler. Bu tür probleme sahip olan kimseler genellikle kıyafet seçiminde zorlandıklarını, yada istediği kıyafeti giyemediklerini, vücutlarının diğer kısımları ile bir orantısızlık hissettiklerini, kollarının genel olarak görünümlerinden de rahatsızlık duyduklarını ifade ederler.

  Bu durum hem kadınlar ve hem de erkekler için önemli bir estetik problemdir.

  Kol estetiği dendiğinde yukarıdaki saydığımız değişiklikler dirsek ile omuz arasındaki kol bölgesini içerir.

  Bu bölgedeki sarkmalar yada yağ fazlalıkları cerrahi yöntemlerle düzeltilebilir problemlerdir. Problemin şiddetine ve şekline göre yapılacak tedavi yönteminde de farklılıklar olabilir.

  Kol bölgesinde sarkmalar yada yağ fazlalıkları durumunda en sıklıkla kullanılan yöntemler cerrahi olarak fazlalıkların çıkarılmasını içeren brakiplasti ve cerrahi olarak herhangi bir doku çıkarılmasını gerektirmeyen ve yalnızca fazla olan yağ dokularının vakumla boşaltılmasını sağlayan liposakşın yöntemidir.

  Bu yöntemler bazen birlikte kombine de kullanılabilir.

  Hangi yöntemin tercih edileceğine estetik cerrah ve müracat eden kimse birlikte karar verir. Eğer kol derisinde belirgin gevşeklik ve sarkıklık var ise yapılacak işlem sarkan dokuların uygun bir planlama ve cerrahi yöntemle ortadan kaldırılmasıdır.

  Eğer cilt yada doku sarkması yok fakat normalden ve olması gerekenden fazla bir yağ doku fazlalığı varsa yapılacak işlem liposakşın denilen yöntemle o bölgedeki fazlalıkların ortadan kaldırılmasıdır.

  Aslında sonuç olarak her iki yöntemde bir ameliyat yöntemi olup her birinin diğerine üstünlük yada dezavantajları vardır. Bu yöntemlerin her birinin diğerine göre en bariz üstünlük ya da dezavantajı ameliyat sonrası ortaya çıkan ameliyat izleridir.

  Sarkmalar yada gevşekliklerin fazla olduğu durumlarda bu dokuların ortadan kaldırılması için mutlaka fazlalıkların kesilerek ortadan kaldırılması gerekir. Kesilen yerler mutlaka izle iyileşecektir. Estetik Cerrah ortaya çıkacak olan izlerin çok fazla dikkat çekmemesi ve görünürlüğünü azaltmak için izin kolun iç kısmında kalacak şekilde planlamasını yapar. Ama her halükarda iz olacaktır. Ortaya çıkan iz bazı kimselerde çok az ve ince olmasına rağmen bazı kimselerde bir miktar bariz ve rahatsız edici olabilir. Oluşacak olan izin şiddetini belirleyen şey problemin şiddeti ve kişisel farklıklardır. İz bu yöntemin en önemli handikabı olmasına rağmen kolun ameliyat sonrası aldığı şekil oldukça iyi olacaktır. Ameliyatı yapan plastik cerrahi uzmanı ortaya çıkacak olan izi gizleyerek fark edilirliğini azaltmak için en uygun tekniği seçecek ve planlamayı ona göre yapacaktır.

  Deri sarkmasının fazla olmadığı ve sorunun daha ziyade yağ fazlalığı olduğu durumlarda ise liposakşın yöntemiyle fazla yağların boşaltılması en makul yol olacaktır. Burada herhangi bir ameliyat izi olamayıp yalnızca ince kanüllerin girmesi için 3- 4 mm lik delikler açılır ve işlem buradan yapılır. Bu yöntem sırasında ortaya çıkan çok küçük izler ameliyat izi olarak kabul edilmez çünkü hem çok küçük ve hemde gizlenebilirdir..

  Bu ameliyatların hangi tür anestezi ve nerede yapılacağı sorusu akla gelebilir. Kol estetiği amacıyla cerrahi müdahale yada liposakşın işlemleri mutlaka ameliyatane ortamında yapılmalıdır. Anestezi olarak aksiler anestezi yani koltuk altından ve yalnızca kolun uyuşturularak yapıldığı anestezi türü yada genel anestezi tercih edilebilir.

  Hangi anestezinin tercih edileceğini doktorun deneyim ve tecrübeleri ile hastanın istekleri belirler.


  doku sarkması estetik cerrahi kol estetiği kolda sarkmalar plastik cerrahi sarkmalar   PRESSOTERAPİ PRESSOTERAPİ NEDİR
  Estetik ve güzellikle ilgili merkezlerin sayısı günümüzde giderek çoğalmaktadır. Toplumların gelir düzeylerindeki artma ve kitle iletişim araçları yoluyla bu merkezlerin kendilerini topluma tanıtma işlemleri sırasında sık duyulan kelimelerden biriside pressoterapi uygulamasıdır.

  Bir tür kliniklerin reklâmlarında ve yine bu tür kliniklerin tabelalarında görülen pressoterapinin ne olduğu konusunda çok az kimsenin bilgisi vardır.

  Pressoterapi kelime anlamı olarak basınç tedavisi olarak düşünülebilir. Sistemi çalıştıran bir motorla bağlanmış, farklı odacıklardan oluşmuş, kıyafet benzeri bir özel sistemdir. Bu sistemin bağlı olduğu bu giysi benzeri uygulama aletinin kollar, bacakları ve bedeni saran parçaları mevcuttur.

  Kontrollü bir şekilde basınç oluşturarak farklı odacıkların belli bir sıra dahilinde basınca maruz bırakılması ve diğer odacıkların aynı anda basıncının ortadan kaldırılması şeklinde çalışır. Bu işlem belli bir düzen içerisinde cereyan ettiği için alt extremiteler denilen ayak, bacak ve uyluk bölgelerinde aşağıdan yukarıya doğru hareket eder. Yani ayak parmaklarından yukarıda uyluk ve kasık yönünde basıncın düzenli olarak artmasını ve azalmasını temin eder.

  Bu işlem yine üst extremiteler denilen el ve kol bölgesinde aynı mantıkla çalışan bir sisteme sahiptir. Burada da parmaklardan başlayıp önce ön kol, sonra kol ve omuza doğru ilerleyen bir basınç artması ve azalması söz konusudur.

  Gövde üzerinde ise belli yönlerde ortaya çıkan basınç artış ve azalışları aynı mekanizmayla ve prensiple çalışır.

  Bu sistemin temel esprisi şu şudur;

  Belli aralıklarla ortaya çıkan ve belli bir sırada oluşan bu basınç artış ve azalışları ayaktan itibaren kasık bölgesine doğru, yine ellerden itibaren omuz ve koltuk altına doğru ve gövde de hem kasık bölgelerine, hemde koltuk altlarına doğru toplardamarlar ve lenf sisteminin akışını kolaylaştırmak ve hızlandırmaktır.

  Bu sayede toplardamarlar içerisindeki toksinlerle dolu kanın ve lenf sistemi içerisinde ve dokular arasındaki doku sıvılarının ki yine bunlar bir çok toksinleri ve vücut için zararlı maddeleri içermektedir, genel dolaşım içerisine katılarak kalbe ve akciğerlere iletilmesi ve burada detoksifiye yani zehirlerinden arındırılmış kanın yeniden dolaşıma katılmasını yardımcı olmaktır.

  Pressoterapinin bir diğer fonksiyonu ise bu ritmik çalışma sistemi ve uyguladığı basınç sayesinde uygulama alanlarındaki kasların ve diğer dokuların adeta bir masaja maruz kalmasına yol açmaktadır.

  Netice olarak vücut uzuvlarındaki toksinlerin temizlenmesine yardımcı olmak ve masaj yapmak gibi iki farklı görevi birlikte yapmaktadır.

  Pressoterapi uygulaması uygun hastalara yapıldığı zaman tedavi edici, dinlendirici yada tedaviye destek sağlayıcı görevleri olmasına rağmen, örneğin kalp hastaları, varisi olan yada derin ven trombozu olan hastalar, yada enfeksiyonu olan hastalara kesinlikle uygulanmamalıdır.

  Sonuç : Pressoterapi, vücut şekillendir amacıyla kullanılan, liposuction, karboksiterapi, mezoterapi, LPC vs uygulamaları sonrasında yada sellülit vb durumların tedavisine destek amacıyla veya akut, kronik yorgunlukların tedavisinde rahatlatıcı olarak kullanılabilir. Her seansda ortalama 20 dk kadar ve haftada 1 seans uygulama genellikle önerilmektedir.

  basınç tedavisi bölgesel basınç tedavisi extremiteler kronik yorgunluk tedavisi masaj ile tedavi pressoterapi toksin temizlenmesi vücut şekillendirme  LAZER LİPOLİZLAZER LİPOLİZ
  Laserlipoliz uygun dalga boyundaki laser ışınının kullanıldığı, bir bölgesel yağ eritme metodudur.
                   Metod, kullanılan laser ışınının doğrudan yağ hücresinin zarını patlatması prensibine dayanır. Laserlipoliz minimal invazif bir yöntem olup, bölgesel yağ fazlalıklarından kurtulmamızı sağlar. Bu bağlamda düşünüldüğünde asla bir zayıflama metodu değildir.  Vücut konturlarını düzeltmek, şekillendirmek ve daha estetik bir görünüm kazandırmak esas amaçtır.
                  Lipolizde kullanılan laser(1064nm dalga boyunda  NDyag laser sistemi) sadece yağ hücrelerine spesifiktir. Bağ doku, damar, sinir ve organ yapılarına herhangi bir zararı ve ya etkisi yoktur.
                Laserlipoliz yöntemi  ile vücudumuzda, bölgesel yağ fazlalığı giderilerek vücut şekillendirme  yapılabildiği gibi, cildinde sarkma olan bölgelerde (gıdı, boyun, kol içi, bacak içleri, karın gibi…) kolojen sentezi  uyarılarak, cilt gerginliği artırılabilir ve koltuk altı bölgesine yapılan uygulama ile terleme fonksyonunu büyük ölçüde önlemek mümkündür.
            Tedavide en önemli konu uygun hastanın seçilmesidir. Yüz, boyun, kol içi, bacak içleri gibi zor ulaşılabilen bölgeler başta olmak üzere herhangi bir vücut bölgesinde az veya orta düzeyde yağ fazlalığı olan hastalar veya bu bölgelerden herhangi birinde cilt gevşekliği olan hastalar yöntem  için idealdir. Sonradan yağlanmaya bağlı oluşan  Jinekomasti(meme büyüklüğü)’si olan erkeklerde bu yöntem için oldukça uygun hastalardır.
                  Laserlipolizde genel anesteziye gerek yoktur ve işlem lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Uygulama sırasında hasta ağrı hissetmez. İşlem klinik şartlarında gerçekleştirilebilir. Ancak ortamın steril olması önemlidir.uygulama esnasında  laser fiberini yağ dokusuna ulaştırmak için en büyüğü 2mm’lik küçük birkaç kesi yeterlidir. Dolayısıyla uygulama sonrası  bölgede neredeyse hiç iz kalmaz. Laserin termal etkisine bağlı olarak bölgedeki küçük kan damarlarında koagulasyon(pıhtılaşma) olacağı için, uygulama sonrası morarma çok az olur.
                Genellikle tek seanslı bir işlem yeterli olur.İşlem süresi yaklaşık bir saattir. Uygulama yapılan bölge için hastanın ortalama 7gün korse kullanması yeterlidir.
               Laserlipoliz bu özellikleri ile hem hastalar hemde uygulayıcı için son derece pratik bir lipoliz yöntemidir.Bu sayede, yapılan işlemden sonra hastaların günlük yaşantılarına dönüşleride bir o kadar kısa sürmektedir.                                                                                         

  Etiket bulunamad?
   

  koltuk alti botoks fiyatlari- ilgili haberler

   


  Her Türlü Sorunuzu bize ulaştırabilirsiniz.

     
  Adınız ve Soyadınız  
  Sorunuzu yazınız
  Fotoğraf (1)   
  Fotoğraf (2)   
  Fotoğraf (3)   
  Fotoğraf (4)   
  Fotoğraf (5)   
  Fotoğraf (6)   
  Size ne zaman dönelim  
  Telefon  
  Adres  
  Kimlik No  
  Email